Справа № 635/9397/14-ц
Провадження №2/635/302/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
19 січня 2015 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Березовської І.В.,
за участю секретаря судових засідань - Гобленко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Утківської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання договору купівлі-продажу дійсним, визнання права власності на земельні ділянки,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що 14 грудня 2013 року між ним та ОСОБА_3 укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 4,3601 га, кадастровий номер 6325158800:04:005:0006, та земельної ділянки площею 0,2094 га, кадастровий номер 6325158800:03:001:0088, що розташовані на території Утківської селищної ради, ДСП «Оберіг», з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у якому вони домовились про всі істотні умови договору та ним відбулося виконання умов договору, а саме сплата вартості земельних ділянок у сумі 10000 гривень. В свою чергу ОСОБА_3 передав йому державні акти на право власності на земельні ділянки та зобов'язався на протязі 14 днів нотаріально посвідчити вказаний договір. Проте, вказаний договір нотаріально посвідчено не було. В подальшому йому стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер. Спадкоємців ОСОБА_3 не має.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив визнати дійсним зазначений договір купівлі-продажу земельних ділянок від 14 грудня 2013 року, та визнати за ним право власності на земельної ділянки площею 4,3601 га, кадастровий номер 6325158800:04:005:0006, та земельної ділянки площею 0,2094 га, кадастровий номер 6325158800:03:001:0088, що розташовані на території Утківської селищної ради, ДСП «Оберіг», з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали та пояснили, що всі обставини справи зазначені у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від Утківського селищного голови Каляка Н.А. надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника селищної ради.
Суд, вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Згідно із ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідченні, і державної реєстрації з моменту державної реєстрації.
Судом встановлено, що 14 грудня 2013 року за договором купівлі - продажу, укладеному у простій письмовій формі, ОСОБА_2 придбав у ОСОБА_3 земельну ділянку площею 4,3601 га, кадастровий номер 6325158800:04:005:0006, що розташована на території Утківської селищної ради Харківського району Харківської області, ДСП «Оберіг», з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та земельну ділянку площею 0,2094 га, кадастровий номер 6325158800:03:001:0088, що розташована на території Утківської селищної ради, ДСП «Оберіг» (за межами населеного пункту), з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У договорі сторони домовились про всі істотні умови та відбулося виконання позивачем умов договору, а саме сплата ним вартості земельних ділянок у сумі 10000 гривень.
Разом з тим, нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу земельних ділянок не відбулося. /а.с.4-5,6,7/
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер. /а.с.8/
Відповідно до ст. 220 ЦК України в разі недодержання сторонами вимог про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Таким чином, закон надає суду право визнавати дійсним договір, який через недодержання сторонами вимог закону про його нотаріальне посвідчення є нікчемним.
Правила ст. 220 ЦК України щодо можливості визнання договору купівлі-продажу дійсним не поширюється на договори купівлі-продажу, предметом яких є земельна ділянка, єдиний майновий комплекс, житловий будинок (квартира) або інше нерухоме, оскільки такий правочин підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Це пов'язано із тим, що момент вчинення такого правочину, відповідно до положень ст. ст. 210, 640 ЦК України, пов'язується з державною реєстрацією, тому правочин є неукладеним і таким, що не породжує для сторін прав та обов'язків.
У зв'язку з цим, не будучи укладеним, договір не може бути визнаний судом дійсним на підставі ст. 220 ЦК України.
Договір купівлі-продажу спірних земельних ділянок, оформлений 14 грудня 2013 року сторонами у простій письмовій формі, в силу положень ст.ст. 640, 657 ЦК України не є укладеним, тому не може бути визнаний дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України.
Крім того, згідно п. 15б Перехідних положень Земельного кодексу України, до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.
Також слід зазначити, що Утківська селищна рада не є належним відповідачем у вказаній справі.
З огляду на наведене, суд вважає, що відсутні правові підстави для визнання права власності на нерухоме майно, що є предметом вказаного правочину, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в позові слід відмовити.
Судові витрати суд відносить за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову доУтківської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання договору купівлі-продажу дійсним, визнання права власності на земельні ділянки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя - І.В. Березовська
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2015 |
Оприлюднено | 30.01.2015 |
Номер документу | 42451875 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Березовська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні