Справа № 752/3257/14-ц
Провадження по справі № 2/752/1378/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2015 року м.Київ
Голосіївський районний суд міста Києва
у складі:головуючого-судді Сальникової Н.М.,
секретаря Олійник А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Києвіцивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інкомстрах», ОСОБА_3 про стягнення страхового відшкодування та штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
06.03.2014 року позивач звернувся до Голосіївського районного суду з цивільним позовом до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інкомстрах», ОСОБА_4 про стягнення страхового відшкодування та штрафних санкцій.
Вимоги мотивовані тим, що 23.10.2013року о 05 годині 50 хвилин в м.Києвівідбулась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу«СПВ Рута» /д.н.з.НОМЕР_1/ і транспортного засобу «Каділак» /д.н.з. НОМЕР_2/, внаслідок чого позивачу завдано матеріальну шкоду. Винною особою було визнано водія ОСОБА_3, цивільно-правова відповідальність якого застрахована ПрАТ«Страхова компанія «Інкомстрах». У добровільному порядку відповідачі відмовляються виплатити страхове відшкодування, а томупозивач змушений звернутись до суду з вказаним позовом /а.с.2-6/.
Протокольною ухвалою суду від 24.12.2014 року замінено ОСОБА_4 на належного відповідача - ОСОБА_3, як особу, що завдала шкоду джерелом підвищеної небезпеки винної особи /а.с.165-167/.
В судовому засіданні представник позивачапідтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
ВідповідачіОСОБА_3і ПрАТ «Страхова компанія «Інкомстрах»не прибули у судове засідання, були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи /а.с.171-172/, жодних клопотань про відкладення судового розгляду або розгляд справи за їх відсутності до суду завчасно не направляли.
Суд, заслухавши учасників судового процесу, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд, на виконання вимог ч.4 ст.10 ЦПК України, забезпечив сторонам змагальність процесу, створив їм відповідні умови для реалізації своїх процесуальних прав і виконання покладених на них процесуальних обов'язків, попередив про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій, проте останні, відповідно до ч.2 ст.11 та ч.3 ст.27 ЦПК України, скористались на власний розсуд своїми правами щодо предмету спору.
Положенням ч.1 ст.11 ЦПК України визначено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 2 ст.1187 ЦК України визначено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Судом достовірно встановлено, що 23.10.2013 року о 05 годині 50 хвилин в м.Києві відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу «СПВ Рута» /д.н.з.НОМЕР_1/ і транспортного засобу «Каділак» /д.н.з. НОМЕР_2/.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 22.11.2013 року ОСОБА_3 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ст.124 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності /а.с.7/. Вказане рішення набрало законної сили і згідно ст.61 ЦПК України є преюдиціальним при вирішенні даного спору.
В результаті дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено транспортний засіб позивача, що підтверджується звітом від 16.11.2013 року з визначення вартості матеріального збитку та свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с.10-31).
Судом встановлено, що цивільна відповідальність ОСОБА_3 як особи, що на належній правовій підставі здійснювала під час дорожньо-транспортної пригоди керування автомобілем «СПВ Рута» /д.н.з.НОМЕР_1/, була застрахована Приватним акціонерним товариством Страхова компанія «ІНКОМСТРАХ» /а.с.8/.
Ст. 3 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» застережено, що обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих унаслідок дорожньо-транспортної пригоди, та захисту майнових інтересів страхувальників.
Згідно з п.п.33.1.4 п.33.1 ст.33 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" учасники дорожньо-транспортної пригоди зобов'язані невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, зокрема повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка.
У системному взаємозв'язку з п.5 ч.1 ст.989 ЦК України, яким на страхувальника покладено обов'язок повідомити страховика про настання страхового випадку у строк, встановлений договором, правове значення для вирішення страховиком питання про виплату страхового відшкодування має його повідомлення страхувальником про настання страхового випадку у строк, який дає страховику можливість дослідити обставини справи та дійти висновку про визнання його страховим випадком чи відмову в цьому.
Наведеними правовими нормами встановлено обов'язок страховика повідомити письмово страхувальника про настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування, невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання цієї дорожньо-транспортної пригоди.
Аналогічні роз'яснення й містяться у Постанові Пленуму ВССУ від 01.03.2013 року «Про деякі застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки», що у разі невиконання особою, відповідальність якої застрахована, обов'язку письмового надання страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, шкода відшкодовується завдавачем шкоди.
Відповідно до ч.3 ст. 988 ЦК України у разі настання страхового випадку страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату у строк встановлений договором. Страхова виплата за договором майнового страхування і страхування відповідальності (страхове відшкодування) не може перевищувати розміру реальних збитків. Інші збитки вважаються застрахованими, якщо це встановлено договором. Страхова виплата за договором майнового страхування здійснюється страховиком у межах страхової суми, яка встановлюється у межах вартості майна на момент укладення договору.
Ч. 1.ст. 990 ЦК України встановлено, що страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та/або майну потерпілого.
Згідно ч.2 ст. 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний: - у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його.
Враховуючи викладене, на підставі наданих у розпорядження суду сторонами доказів в обґрунтування своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_2, за умови прийняття судом та відсутності доказів зі сторони відповідачів щодо визначеного до сплати розміру страхового відшкодування, підлягають повному задоволенню.
Ст.ст. 10, 60 ЦПК України визначають, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. На користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору /а.с.1/.
На підставі п.6 ч.1 ст.3 ЦК України, а саме справедливості, добросовісності та розумності, керуючись ст.ст.3,10,11,57,60,61,212-215,218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інкомстрах», ОСОБА_3 про стягнення страхового відшкодування та штрафних санкцій - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія «ІНКОМСТРАХ» / м. Київ, вул. Червоноармійська, 72 інд. 31282951/ на користь ОСОБА_2/ ідн.НОМЕР_4, що проживає: АДРЕСА_2/ матеріальне відшкодування у сумі 50 000/п'ятдесят тисяч/ грн 00 к.
Стягнути з ОСОБА_3/ інд. НОМЕР_3, що мешкає: АДРЕСА_1АДРЕСА_3 інд. НОМЕР_5/ на користь ОСОБА_2 / ідн.НОМЕР_4, що проживає: АДРЕСА_2/ матеріальне відшкодування у сумі 235 064/двісті тридцять п'ять тисяч шістдесят чотири/ грн 78 к.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія «ІНКОМСТРАХ» / м. Київ, вул. Червоноармійська, 72 інд. 31282951/ на користь ОСОБА_2 / ідн.НОМЕР_4, що проживає: АДРЕСА_2 / судовий збір у сумі 498 /чотириста дев'яносто вісім/ грн 86к.
Стягнути з ОСОБА_3/ інд. НОМЕР_3, що мешкає: АДРЕСА_1. АДРЕСА_3 інд. НОМЕР_5/ на користь ОСОБА_2 / ідн.НОМЕР_4, що проживає: АДРЕСА_2/ судовий збір у сумі 2 351 /дві тисячі триста п'ятдесят одна/ грн 78к.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення, а рішення яке було ухвалено без участі особи, яка її оскаржує протягом десяти днів з дня отримання копії рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.
Суддя Н.М. Сальникова
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2015 |
Оприлюднено | 03.02.2015 |
Номер документу | 42502572 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Сальникова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні