cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, е-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.01.2015№ 910/26464/14
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., при секретарі судового засідання Грабовській А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/26464/14
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РЕК АЛЬФА», м. Київ,
до товариства з обмеженою відповідальністю «Криброл Україна», м. Київ,
про стягнення 26 094,36 грн.,
за участю представників:
позивача - Купрієнка О.П. (довіреність від 19.01.2015 №19/01/2015);
відповідача - не з'явився.
Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕК АЛЬФА» (далі - ТОВ «РЕК АЛЬФА») звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Криброл Україна» (далі - ТОВ «Криброл Україна») 26 094,36 грн. заборгованості у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору від 06.09.2013 № 550 найму (оренди) житла (далі - Договір).
Позов мотивовано тим, що: 15.09.2013 позивач передав відповідачу, а останній прийняв у строкове платне користування двокімнатну квартиру № 291 загальною площею 93,6 м 2 , розташовану за адресою: м. Київ, вул. Механізаторів, буд. 2 (далі - Приміщення); 31.07.2014 сторонами було укладено договір про розірвання Договору (далі - Договір про розірвання); 04.08.2014 ТОВ «Криброл Україна» передало ТОВ «РЕК АЛЬФА» Приміщення; на момент розірвання Договору заборгованість відповідача з орендної плати складала 26 094,36 грн.; ТОВ «Криброл Україна» умови Договору та Договору про розірвання не виконало та борг з орендної плати не погасило.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 01.12.2014 порушено провадження у справі.
Позивач 25.12.2014 подав суду документи, підготовлені на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі.
У судовому засіданні 26.01.2015 представник позивача надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву суду не подав.
Ухвали господарського суду міста Києва було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (01033, м. Київ, вул. Короленківська, 4), що підтверджується відмітками канцелярії на звороті таких ухвал. До матеріалів справи долучено конверт повернення з адреси відповідача з відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».
У підпункті 3.9.2 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що, розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи наведене та з метою запобігання безпідставному затягуванню розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 26.01.2015 без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами (стаття 75 Господарського процесуального кодексу України, далі - ГПК України).
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
06.09.2013 ТОВ «РЕК АЛЬФА» (наймодавець) і ТОВ «Криброл Україна» (наймач) укладено Договір, за умовами якого:
- наймодавець зобов'язався передати, а наймач зобов'язався прийняти Приміщення в строкове платне користування на умовах найму (пункт 1.1 Договору);
- розмір плати за перший місяць користування Приміщенням встановлюється у сумі 10 926,43 грн., крім того ПДВ 2 185,29 грн., разом 13 111,72 грн., що становить еквівалент 1 640,40 доларів США за офіційним курсом гривні до долара США, визначеним Національним банком України (далі - НБУ) на дату укладення Договору. Розмір плати за користуванням Приміщенням з урахуванням ПДВ за другий та наступні місяці найму становить еквівалент 1 640,40 доларів США і перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до долара США, визначеним НБУ станом на 15 число календарного місяця, в якому наймач зобов'язаний здійснити орендний платіж. Якщо 15 число місяця припадає на вихідний або святковий день, перерахунок проводиться за офіційним курсом гривні до долара США, визначеним НБУ станом на попередній 15 числу операційний (банківський) день. Розмір місячної плати за користування Приміщенням визначається щомісяця в акті приймання-передачі наданих послуг (пункт 3.1 Договору);
- плата за користування Приміщенням сплачується наймачем у гривнях щомісяця не пізніше 25-го числа календарного місяця, що передує розрахунковому місяцю, за який здійснюється оплата. Плату за користування Приміщенням за перший місяць найму сплачується наймачем протягом трьох банківських днів після підписання акта приймання-передачі (пропорційно кількості календарних днів найму у такому місяці) (пункт 3.3 Договору);
- наймач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати плату за користування Приміщенням і здійснювати усі інші платежі, передбачені Договором (підпункт 5.2.2 пункту 5.2 Договору);
- у випадку припинення дії Договору наймач зобов'язується звільнити займане Приміщення та повернути його за актом повернення (підпункт 5.2.12 пункту 5.2 Договору);
- Договір припиняє свою дію за згодою сторін (підпункт 8.1.2 пункту 8.1 Договору);
- Договір набирає чинності з дня його підписання сторонами і діє до моменту закінчення строку найму. Припинення Договору не є підставою для ухилення від повного та належного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором і для звільнення сторін від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Договором (пункт 11.4 Договору).
Частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Судом встановлено, що позивач передав, а відповідач прийняв Приміщення, що підтверджується актом приймання-передачі від 15.09.2013, який підписано повноважними представниками сторін і скріплено печаткою позивача.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
01.04.2014 сторони уклали додаткову угоду № 1 до Договору, за умовами якої внесено зміни до пункту 3.1 Договору та викладено його у такій редакції: місячна плата за користування Приміщенням встановлюється у розмірі:
- з 01.04.2014 до 30.06.2014 включно - 11 798,44 грн., крім того ПДВ - 2 359,69 грн., разом 14 158,13 грн., що становить еквівалент 1 640,40 доларів США за офіційним курсом гривні до долара США, визначеним НБУ на 14.02.2014;
- з 01.07.2014 до дати закінчення найму включно плата за користування Приміщенням становить еквівалент 1 640,40 доларів США за офіційним курсом гривні до долара США, визначеним НБУ станом на 15 число календарного місяця, в якому наймач зобов'язаний здійснити орендний платіж. Якщо 15 число місяця припадає на вихідний або святковий день, перерахунок проводиться за офіційним курсом гривні до долара США, визначеним НБУ станом на попередній 15 числу операційний (банківський) день. Розмір місячної плати за користування Приміщенням визначається щомісяця в акті приймання-передачі наданих послуг.
31.07.2014 сторонами було укладено Договір про розірвання, за умовами якого:
- за взаємною згодою сторони достроково розривають та припиняють дію Договору (пункт 1 Договору про розірвання);
- Договір вважається розірваним та припиняє свою дію з 04.08.2014 (пункт 2 Договору про розірвання);
- з моменту розірвання Договору сторони не вважають себе пов'язаними будь-якими правами і обов'язками за Договором, окрім зобов'язань наймача щодо: повернення наймодавцю Приміщення; сплати плати за користування до моменту повернення Приміщення за актом приймання-передачі; зобов'язання наймодавця прийняти від наймача за актом приймання-передачі Приміщення. Перераховані зобов'язання залишаються чинними до повного їх виконання. Наймач зобов'язується: сплатити плату за користування Приміщенням до моменту його повернення наймодавцю та підписання акту приймання-передачі (повернення); до 04.08.2014 звільнити займане Приміщення від власного майна та повернути наймодавцю Приміщення та майно за актом приймання-передачі (повернення). У випадку прострочення строку повернення наймачем Приміщення наймодавцю, наймач сплачує наймодавцю неустойку в розмірі подвійної плати за час прострочення повернення Приміщення (пункт 3 Договору про розірвання);
- Договір про розірвання набирає чинності з дня його підписання сторонами та є невід'ємною частиною Договору (пункт 4 Договору про розірвання).
Згідно із частиною третьою статті 291 Господарського кодексу України (далі - ГК України) договір оренди може бути розірваний за згодою сторін.
Відповідно до частини першої статті 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Судом встановлено, що відповідач повернув, а відповідач прийняв Приміщення, що підтверджується актом приймання-передачі (повернення) від 04.08.2014, який підписано повноважними представниками сторін і скріплено печатками.
У частині першій статті 762 ЦК України зазначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами першою та четвертою статті 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
ТОВ «Криброл» Україна» не виконало обов'язку зі сплати орендної плати.
Так, заборгованість відповідача перед позивачем складає 26 094,36 грн. (за червень 2014 року - 9 355,96 грн.; за липень 2014 року - 14 825,44 грн. та за серпень 2014 року - 1 912,96 грн.).
28.08.2014 ТОВ «РЕК АЛЬФА» надіслало ТОВ «Криброл Україна» претензію від 27.08.2014 № 27/8/14 з вимогою погасити заборгованість з орендної плати у сумі 26 094,36 грн. Направлення названої претензії відповідачу підтверджується описом вкладення у цінний лист і фіскальним чеком від 28.08.2014 № 7719.
Відповідач відповіді на претензію не надіслав та грошові кошти у сумі 26 094,36 грн. ТОВ «РЕК АЛЬФА» не перерахував.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач у судове засідання не з'явився, доказів, які б спростовували доводи позивача, не надав. За таких обставин позов визнається судом доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
За приписами статті 49 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Криброл Україна» (01033, м. Київ, вул. Короленківська, 4; ідентифікаційний код 38314937) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання даного рішення суду, на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РЕК АЛЬФА» (01011, м. Київ, вул. Кутузова, 4-а літ. А; ідентифікаційний код 36588691): 26 094 (двадцять шість тисяч дев'яносто чотири) грн. 36 коп. заборгованості з орендної плати та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 30.01.2015.
Суддя О. Марченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2015 |
Оприлюднено | 02.02.2015 |
Номер документу | 42514126 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Марченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні