cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.01.2015Справа № 910/26079/14
За позовом Заступника прокурора Печерського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Приватного акціонерного товариства «Іса-Юніон»
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Суддя Нечай О.В.
Представники учасників судового процесу:
від позивача: Новак Є.Л., за довіреністю
від відповідача: не з'явився
від прокуратури: Веселовська І.В., посвідчення № 007435.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд господарського суду міста Києва були передані позовні вимоги Заступника прокурора Печерського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради (далі - позивач) до Приватного акціонерного товариства «Іса-Юніон» (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 26.11.2014 р. було порушено провадження у справі № 910/26079/14, розгляд справи призначено на 18.12.2014 р.
10.12.2014 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником прокуратури було подано клопотання про відсутність аналогічного спору.
16.12.2014 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача було подано клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.
У судове засідання 18.12.2014 р. представник позивача не з'явився.
У судове засідання 18.12.2014 р. представник відповідача з'явився. Вимоги ухвали господарського суду міста Києва від 26.11.2014 р. про порушення провадження у справі № 910/26079/14 відповідач не виконав.
У судове засідання 18.12.2014 р. представник прокуратури з'явився.
Враховуючи те, що представник позивача у судове засідання 18.12.2014 р. не з'явився, а також у зв'язку із невиконанням відповідачем вимог ухвали господарського суду міста Києва від 26.11.2014 р. про порушення провадження у справі № 910/26079/14, розгляд справи було відкладено на 21.01.2015 р.
У судове засідання 21.01.2015 р. представники позивача та прокуратури з'явились, надали свої пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 21.01.2015 р. не з'явився.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та прокуратури, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
20.07.2007 р. між Київською міською державною адміністрацією та Спільним українсько-ірландським підприємством з іноземними інвестиціями у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «Іса-Юніон» (правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство «Іса-Юніон», далі - відповідач) було укладено Договір на право тимчасового користування (в тому числі на умовах оренди) № 76-54-00018 (далі - Договір), відповідно до умов якого Київська міська державна адміністрація на підставі розпорядження від 11.03.97 р. № 286 надає, а відповідач приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 3 403 кв.м., в тому числі: капітальна багатоповерхова забудова - 2 100 кв.м., допоміжна та прилегла територія - 1 303 кв.м. згідно з планом користування.
Відповідно до п. 1.2 Договору земельна ділянка надається в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років для завершення будівництва готельно-офісного комплексу з допоміжними спорудами та подальшої їх експлуатації на вул. Шовковичній, 42-44 у Старокиївському районі міста Києва.
Згідно з п. 2.1 Договору плата за землю вноситься землекористувачем згідно до Закону України «Про плату за землю» у вигляді орендної плати у розмірі двох земельних податків.
Заступник прокурора у своєму позові зазначає про те, що розмір річної орендної плати за Договором повинен складати 3% від грошової оцінки орендованої земельної ділянки, оскільки відповідна вимога міститься в Податковому кодексі України та рішенні Київської міської ради від 28.02.2013 р. № 89/9146.
Згідно з п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п. п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
З метою приведення у відповідність до вимог законодавства істотних умов договорів оренди земельних ділянок, відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі», статей 40, 41, 286, 288 Податкового кодексу України Київська міська рада 28.02.2013 р. прийняла Рішення «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України» № 89/9146 (далі - Рішення), відповідно до п. 1 якого було вирішено внести зміни до договорів оренди земельних ділянок згідно з додатком до цього рішення, встановивши річну оренду плату у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
У додатку до Рішення під номером 584 вказано Договір, укладений між позивачем та відповідачем.
Пунктом 4 Рішення було зобов'язано органи державної податкової служби контролювати дотримання орендарями земельних ділянок, зазначених у додатку до цього рішення при подачі суб'єктами господарювання податкових декларацій і обчисленні ними суми орендної плати та при нарахуванні фізичним особам суми орендної плати, а при адмініструванні орендної плати за ці землі застосувати розмір орендної плати, встановлений пунктом 1 цього рішення, з моменту офіційного оприлюднення цього рішення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Враховуючи те, що умовами чинного законодавства України визначено обов'язок сторін внести зміни до Договору з метою його приведення у відповідність з чинним законодавством, заступник прокурора правомірно звернувся до суду з позовом про внесення змін до Договору оренди.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо.
Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відмовляючись від внесення змін до Договору в частині зміни розміру орендної плати, відповідач у своєму листі вих. № 01/05 посилається на те, що відбувається процес припинення права оренди земельної ділянки за Договором на користь власника об'єкту нерухомого майна, розташованого на цій земельній ділянці. Вказана обставина, на думку відповідача, унеможливлює внесення змін до Договору.
Суд не погоджується з даною позицією відповідача, оскільки відсутні будь-які докази припинення Договору або його розірвання, а тому всі зобов'язання сторін за Договором, в тому числі і зобов'язання щодо його приведення у відповідність до норм чинного законодавства України, повинні виконуватись сторонами належним чином.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги щодо внесення змін до Договору підлягають задоволенню.
У відповідності до частини 3 статті 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно з статтею 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру сплачується 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" з 1 січня 2014 року мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становила 1 218,00 грн.
Оскільки позовна заява про внесення змін до Договору є немайновою, з відповідача в дохід Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1 218,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 4, 49, 82 - 85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до Договору на право тимчасового користування (в тому числі на умовах оренди) № 76-5-00018 від 20.11.1997 р., укладеного між Київською міською державною адміністрацією (ідентифікаційний код: 22883141) та Спільним українсько-ірландським підприємством з іноземними інвестиціями у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «Іса-Юніон» (ідентифікаційний код: 23709416), а саме викласти п. 2.1 Договору на право тимчасового користування (в тому числі на умовах оренди) № 76-5-00018 від 20.11.1997 р. в наступній редакції: «Плата за землю вноситься у вигляді орендної плати та, відповідно до Рішення Київської міської ради № 89/9146 від 28.02.2013 року «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень ст. 288 Податкового кодексу України», встановлюється у розмірі 3 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки».
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Іса-Юніон» (01601, м. Київ, вул. Шовковична, будинок 42-44; ідентифікаційний код: 23709416) в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
Повне рішення складено 26.01.2015 р.
Суддя О.В. Нечай
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2015 |
Оприлюднено | 03.02.2015 |
Номер документу | 42521720 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Нечай О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні