cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" лютого 2015 р. Справа № 924/2016/14
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., розглянувши матеріали
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Хмельницької обласної організації всеукраїнської молодіжної громадської організації "Молоді регіони" м. Хмельницький
про стягнення 682грн. 77коп.
Представники сторін:
від позивача Яшан Н.В. - за довіреністю №1909 від 29.10.2014р.
від відповідача не з'явився
У судовому засіданні, відповідно до ст.85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Ухвалою суду від 05.01.2015р. порушено провадження у справі №924/2016/14 та призначено справу до розгляду в засіданні господарського суду на 20.01.2015р.
Ухвалою суду від 20.01.2015р. розгляд справи відкладено на 02.02.2015р.
Відповідач уповноваженого представника для участі в судовому засіданні 02.02.2015р. не направив, про поважність причин неявки представника суд не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи на іншу дату до суду не надходило.
Ухвали суду від 05.01.2015р., від 20.01.2015р. направлені на адресу відповідача зазначену у позовній заяві та внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 60/1, однак повернуті до суду з відмітками "організація не знайдена, "за зазначеною адресою не проживає".
Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Зважаючи на наведене суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Згідно з абз. 1 п.3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011р. (із змінами і доповненнями) у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Враховуючи те, що явка представника відповідача в судове засідання не визнавалась обов'язковою, за висновками суду, наявні у матеріалах справи документи достатні для вирішення спору по суті, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, відповідно до ст.75 ГПК України, за наявними в матеріалах справи доказами.
Суть спору
Позивач звернувся до суду позовом про стягнення з Хмельницької обласної організації всеукраїнської молодіжної громадської організації "Молоді регіони" 704грн. 12коп. заборгованості по орендній платі за січень 2014р.
В судовому засіданні 02.02.2015р. представником позивача подано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з відповідача 682грн. 77коп. заборгованості по орендній платі за січень 2014р.
Заява позивача про зменшення позовних вимог не суперечить вимогам чинного законодавства, не порушує чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси та судом приймається.
З урахуванням прийнятої судом заяви про зменшення позовних вимог, предмет позову становлять вимоги позивача про стягнення з відповідача 682грн. 77коп. заборгованості по орендній платі за січень 2014р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по договору оренди №1481 від 02.12.2013р. щодо сплати орендної плати. В судовому засіданні представник позивача пояснив методику нарахування орендної плати, згідно якої до вартості орендної плати, яка сплачується балансоутримувачу також включається ПДВ із розміру орендної плати, яка сплачується до державного бюджету. В обгрунтування зазначеного посилається на ч.5 п.1 ст.180 Податкового кодексу, згідно якої платником податку на додану вартість є особа - управитель майном, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договором управління майном. Повідомив, що у листі від 12.05.2000р. № 6514/7/16-1201 Державною податковою адміністрацією України відносно оподаткування податком на додану вартість сум орендної плати за використання державного майна, роз'яснено, що на дату виконання податкових зобов'язань підприємство відповідно до вимог наказу ДПА України від 31.05.1997р. № 165, виписує податкову накладну на повну вартість орендної плати.
Відповідач письмового відзиву на позов не подав, позовні вимоги по суті та за розміром не оспорив.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
02.12.2013р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області та Хмельницькою обласною організацією всеукраїнської молодіжної громадської організації "Молоді регіони" укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №1481, відповідно до п. п. 1.1, 2.3 якого у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акту приймання-передавання Майна. Передача Майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про оцінку.
Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, із змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - жовтень 2013 року - 998,87 грн. (п. 3.1 договору).
Відповідно до п. 3.3 договору Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.
У разі користування Майном протягом неповного календарного місяця (першого або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 12 числа, у співвідношенні: 50% до державного бюджету; 50% Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Хмельницькій області (п. 3.6 договору).
Згідно з п. п. 3.7, 3.8 договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 10 % від суми заборгованості.
Пунктом 3.11 договору встановлено, що у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу.
Розділом 5 договору встановлено обов'язки Орендаря, зокрема, згідно з п. 5.3 договору Орендар зобов'язується своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та Балансоутримувачу.
За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п. 9.1 договору).
Пунктом 10.1 договору визначено, що договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 02 грудня 2013 року по 01 листопада 2016 року включно.
Додатком до договору є розрахунок плати за базовий місяць оренди , яким визначено, що орендна плата за базовий місяць оренди (жовтень 2013р.) складає 998,87грн.
Договір та додаток до договору підписано представниками та скріплено відтисками печаток сторін.
02.12.2013р. на виконання умов договору згідно акту приймання - передавання індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - нежитлові приміщення (Майно), загальною площею 68,9 м 2 розміщені за адресою: вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, 29013 на 1-му поверсі адміністративної будівлі, що перебуває на балансі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області.
Акт приймання-передачі підписано представниками та скріплено відтисками печаток сторін.
30.01.2014р. згідно акту приймання - передавання індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, у зв'язку з розірванням договору за згодою сторін, Хмельницька обласна організація всеукраїнської молодіжної громадської організації "Молоді регіони" (Орендар) передав, а позивач (Балансоутримувач) прийняв з користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - нежитлові приміщення (Майно), загальною площею 68,9 м 2 розміщені за адресою: вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, 29013 на 1-му поверсі адміністративної будівлі, що перебуває на балансі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області.
Акт приймання-передачі підписано представниками та скріплено відтисками печаток сторін.
Як вбачається з виписки по рахунку від 11.01.2014р., відповідач сплатив позивачу 681,39грн. з призначенням платежу "за оренду приміщення в грудні 2013р."
10.12.2014р. позивач направив відповідачу претензію про сплату заборгованості по орендній платі за період з 01.01.2014р. по 30.01.2014р. на 704,12грн.
Згідно довідки про стан заборгованості від 02.02.2015р., станом на 02.02.2015р. заборгованість відповідача перед позивачем складає 682грн. 77коп.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представника позивача, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 ст.174 Господарського кодексу України, господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.
Частиною 1 ст.179 Господарського кодексу України визначено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Правовідносини між сторонами виникли на підставі договору оренди майна, що належить до державної власності.
Оренда державного майна є різновидом майнового найму, яка регулюється спеціальними нормами Закону України "Про оренду державного та комунального майна", так і нормами Цивільного та Господарського кодексів України.
Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
В силу ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 759 ЦК України, ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
За змістом ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Згідно зі ст. ст. 18 та 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному об'ємі незалежно від наслідків господарської діяльності.
Судом встановлено, що відповідач прийняв в оренду нежитлове приміщення (акт приймання - передавання майна від 02.12.2013р.) і зобов'язаний був сплачувати орендну плату згідно погодженого між сторонами порядку.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено заборгованість відповідача перед Балансоутримувачем по сплаті орендної плати за січень 2014р. у розмірі 682грн. 77коп. та факт прострочення виконання зобов'язань.
Відповідачем не подано доказів оплати заборгованості в сумі 682грн. 77коп., а також не спростовано факту користування приміщенням.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі наведеного суд вважає позовні вимоги про стягнення 682грн. 77коп. заборгованості обгрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький до Хмельницької обласної організації всеукраїнської молодіжної громадської організації "Молоді регіони" м. Хмельницький про стягнення 682грн. 77коп. задовольнити.
Стягнути з Хмельницької обласної організації всеукраїнської молодіжної громадської організації "Молоді регіони" (м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 60/1, код 25993611) на користь регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна, 75, код 02898152) для зарахуванням на рахунок 31251201316420, одержувач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області, ОКРО 02898152, МФО 815013) 682грн. 77коп. (шістсот вісімдесят дві гривні 77 коп.) заборгованості; для зарахуванням на рахунок 35218001016420, одержувач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області, ОКРО 02898152, МФО 815013) 1827грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень) - витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 04.02.2015р.
Суддя В.О. Кочергіна
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2 - позивачу (м. Хмельницький, вул. Соборна, 75);
3 - відповідачу рекомендованим з повідомленням (м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 60/1).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2015 |
Оприлюднено | 04.02.2015 |
Номер документу | 42557537 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Кочергіна В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні