cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.02.15р. Справа № 904/9452/14
За позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", (м. Дніпропетровськ)
до Приватного підприємства "Бюро сучасних технологій "Європа центр". Головний офіс", (м. Дніпропетровськ)
про стягнення 285 770,46 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Від позивача: Шаровський С.А. - юрисконсульт (дов. № 164/1001 від 12.05.14р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" (далі-позивач) звернулось до господарського суду із позовом до Приватного підприємства "Бюро сучасних технологій "Європа центр". Головний офіс" (далі-відповідач) про стягнення 285 770,46 грн.
Сума позову складається з наступних сум: 274 909,10 грн. - активна електроенергія, 657,06 грн. - реактивна електроенергія, 299,22 грн. - заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, 6 864,49 грн. - інфляційні втрати, 3 040,59 грн. - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за договором про постачання електричної енергії № 23-826/09 від 31.12.09р., в частині повного та своєчасного розрахунку за спожиту активну та реактивну електричну енергію.
Представник позивача надав до суду клопотання, яким просить долучає до матеріалів справи документи, а саме: витяг з Держреєстру на відповідача.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 19852439 станом 29.12.2014 року юридичне місцезнаходження відповідача (Приватне підприємство "Бюро сучасних технологій "Європа центр". Головний офіс") - 49098, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, вул. Маршала Малиновського, буд. 10, кв. 79 - куди і направлялись ухвали суду.
Відповідач тричі у судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання.
За таких обставин господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розгляд справи відкладався з 23.12.14р. на 15.01.15р. та з 15.01.15р. на 02.02.15р.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" затвердженого річними Загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (протокол від 26 червня 2012 року), Публічне акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" є повним правонаступником всіх прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго".
31 грудня 2009 року між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", як постачальник, та Приватним підприємством "Бюро сучасних технологій "Європа центр". Головний офіс", як споживач, було укладено договір про постачання електричної енергії № 23-826/09.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2010 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.п. 9.7., 9.8. договору).
Згідно п. 1.1. договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 492,4 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів" обліку електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між постачальником та споживачем, та "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною даного договору або інша межа обумовлена окремим додатком до договору.
Відповідно до п. 2.1. договору, під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Постачальник зобов'язується: виконувати умови цього договору; постачати споживачу в точку продажу електроенергію як різновид товару; повідомляти споживача про всі зміни тарифів на електричну енергію, з урахуванням ПДВ, та зміни розрахункових зон доби письмовою або через засоби масової інформації, а саме у газеті "Вісті Придніпров'я" за п'ять днів введення їх у дію (п.п. 2.2. - 2.2.3. договору).
Споживач зобов'язується: виконувати умови цього договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки - цілодобово без вихідних; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку "Порядок розрахунків" та додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії"; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережою постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" (п.п. 2.3. - 2.3.6. договору).
З матеріалів справи вбачається, що позивач у період березень 2012 року - липні 2014 року свої зобов'язання за вищевказаним договором виконав належним чином.
Приватне підприємство "Бюро сучасних технологій "Європа центр" в свою чергу неналежним чином виконувало свої обов'язки, порушувало умови спірного договору, а саме: не надавало щомісячно за спірний період актів про використану електричну енергію, не здійснювало платежі за спожиту активну та реактивну електроенергію.
Відповідно до п. 1 додатку № 3 до договору, розрахунковий період встановлюється з 27 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
Обсяги використаної електричної енергії, які підлягають оплаті, визначаються за показами розрахункового обліку електричної енергії про її фактичне споживання.
Пунктом 6.11 Правил користування електричною енергією передбачено, що остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами.
Рахунки на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах постачальника електричної енергії, поштовим зв'язком, кур'єром, факсимільним зв'язком, електронною поштою, через персональну сторінку споживача на web-сайті постачальника електричної енергії або іншим способом з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії.
Позивач зазначає, що на адресу відповідача було направлено рахунки на оплату коштів за активну та реактивну електроенергію, що підтверджено реєстрами поштової кореспонденції від 05.09.2013р., 22.11.2013р. та 05.09.2014р., а також підтверджено підписом споживача на корінцях, виданих рахунків.
Але, не зважаючи на це, споживач виставлені рахунки по активній та реактивній електроенергії до цього часу не оплатив, таким чином, заборгував Енергопостачальнику:
- за активну електроенергію березень 2012р. - липень 2014р. на суму 274 909,10 грн.;
- за реактивну електроенергію грудень 2012р. - квітень 2014р. на суму 657,06 грн.;
Всупереч п. 5.1 договору № 23-826/09 від 31.12.2009р. споживач не визначив та не погодив із Енергопостачальником договірні величини споживання електричної енергії додатком № 1 до договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу" на 2014 рік.
Але пунктом 5.1 договору № 23-826/09 від 31.12.2009р. сторони погодили, що у разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений термін обсяги очікуваного споживання електричної енергії (потужності) на наступний рік установлюються постачальником на рівні фактичного споживання відповідних періодів поточного року та являються договірними величинами (п. 4.2 ПКЕЕ).
Керуючись п. 5.5 договору, п. 6.13 - 6.16 ПКЕЕ, Енергопостачальником було визначено споживачу споживання електричної енергії понад договірну величину під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі даних, підтвердженою Енергопостачальником, як різниця між обсягом фактично використаної величини, протягом розрахункового періоду, і обсягом договірної величини електричної енергії.
Оскільки споживач не надавав для узгодження Енергопостачальнику щомісячних об'ємів на 2014 рік, на підставі п. 5.1 договору було встановлено договірну величину споживання електричної енергії для ПП БСТ "Європа Центр" на травень 2014р. у розмірі 4981 кВт*г, фактичне споживання було зафіксовано за травень 2014р. у розмірі 5515 кВт*г. Різниця між встановленою договірною величиною споживання електричної енергії та фактичним споживання електроенергії за травень 2014р. склала 534 кВт*г.
Відповідачу було направлено на його адресу рахунок № 111/23-826/09/5/5р1в на суму 299,22 грн. за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у травні 2014р., згідно реєстру поштової кореспонденції відправленої рекомендованим листом від 05.09.2014р.
Згідно 5 абзацу статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини (п. 4.2.2 договору, п. 5 додатку № 3 до договору).
Пунктом 2.1 додатку № 3 до договору № 23-826/09 від 31.12.2009р. встановлено, що оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції та інші платежі, згідно з умовами цього договору, здійснюється на підставі самостійно отриманого у постачальника рахунка протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку.
Позивач вказує на те, що згідно рахунку № 111/23-826/09/5/5р1в на суму 299,22 грн. за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у травні 2014р. споживачем не оплачено.
Таким чином, заборгованість відповідача за перевищення договірної величини споживання електричної енергії за травень 2014 становить у сумі 299,22 грн.
На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за активну електричну енергію у сумі 274 909,10 грн., за реактивну електроенергію у сумі 657,06 грн. та за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у сумі 299,22 грн., згідно розрахунку, який додається до позовної заяви (а.с. 19 - 22).
Доказів виконання по оплаті, відповідно до умов спірного договору про постачання електричної енергії № 23-826/09 від 31.12.09р., за активну електричну енергію у сумі 274 909,10 грн., за реактивну електроенергію у сумі 657,06 грн. та за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у сумі 299,22 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).
Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення заборгованість за активну електричну енергію у сумі 274 909,10 грн., за реактивну електроенергію у сумі 657,06 грн. та за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у сумі 299,22 грн.
На підставі ст. 625 Цивільного кодексу України позивач розрахував та заявив до стягнення з відповідача інфляційні втрати у сумі 6 864,49 грн. та 3% річних у сумі 3 040,59 грн., згідно розрахунку, який знаходиться матеріалах справи (а.с. 23).
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи викладене, та перевіривши розрахунки позивача судом встановлено, що розрахунок інфляційних втрат та 3% річних відповідають вимогам чинного законодавства.
При викладених обставинах вимоги позивача щодо стягнення інфляційних втрат у сумі 6 864,49 грн. та 3% річних у сумі 3 040,59 грн. слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі. Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 599, 610, 612, 625, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 218 Господарського кодексу України, ст.ст. 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства "Бюро сучасних технологій "Європа центр". Головний офіс" (49098, м. Дніпропетровськ, вул. Маршала Малиновського, буд. 10, кв. 79; код ЄДРПОУ 31231032) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22; код ЄДРПОУ 23359034) - 274 909 (двісті сімдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'ять) грн. 10 коп. заборгованість за активну електричну енергію, 657 (шістсот п'ятдесят сім) грн. 06 коп. заборгованість за реактивну електроенергію, 299 (двісті дев'яносто дев'ять) грн. 22 коп. заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, 6 864 (шість тисяч вісімсот шістдесят чотири) грн. 49 коп. інфляційних втрат, 3 040 (три тисячі сорок) грн. 59 коп. 3% річних, 5 715 (п'ять тисяч сімсот п'ятнадцять) грн. 41 коп. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 04.02.15р.
Суддя І.Ю. Дубінін
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2015 |
Оприлюднено | 04.02.2015 |
Номер документу | 42557684 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дубінін Ігор Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні