З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
02 лютого 2015 року м.Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Суходольського О.М.
при секретарі Івлєвій С.М.
з участю представника позивача прокурора Пітюренко М.В.
представника Реєстраційної служби Черкаського РУЮ Сафроненко В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси цивільну справу за позовом прокурора Черкаського району до ОСОБА_2, Черкаської райдержадміністрації, третя особа без самостійних вимог Реєстраційна служба Черкаського районного управління юстиції про визнання незаконним та скасування розпорядження РДА, визнання державного акта на право власності недійсним, зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Прокурор Черкаського району звернувся до суду з указаним позовом, мотивуючи тим, що відповідно до розпорядження голови Черкаської районної державної адміністрації від 06.11.2007р. №372 «Про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків», затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 23 громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 2,3га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту та передано земельні ділянки у власність 23 громадянам, в т.ч. і ОСОБА_2.
На підставі розпорядження голови Черкаської РДА №372 від 06.11.2007р. ОСОБА_2 отримала державний акт серії ЯЕ №630894 від 26.11.2007р. на право власності на земельну ділянку, площею 0,10га. Проведеною перевіркою органами прокуратури Черкаської області на початку 2014 року встановлено, що передача земельних ділянок загальною площею 2,3га 23-м громадянам, в тому числі і ОСОБА_2 проведена незаконно.
Позивач вказує, що земельна ділянка передана ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що не є лісогосподарською потребою. Водночас, вказана земельна ділянка на момент здійснення передачі відносилась до категорії земель лісогосподарського призначення та перебувала у постійному користуванні ДП «Черкаське лісове господарство» на підставі матеріалів лісовпорядкування. Тобто, Черкаська РДА порушила вимоги п.3 ч.1 ст.32 Лісового кодексу України.
Оспорюваним розпорядженням РДА фактично змінено цільове призначення спірної земельної ділянки, однак у місцевої державної адміністрації відсутні повноваження щодо вилучення земель лісогосподарського призначення державної форми власності, що розташовані за межами населеного пункту для нелісогосподарських потреб. А тому, виконання вимог ст.20 ЗК України щодо зміни цільового призначення земель саме органами виконавчої влади, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, в даному випадку є неможливим. Також, був порушений порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, зокрема вимоги ст.57 ЛК України.
Оспорюване розпорядження РДА прийнято з порушенням ч.1 ст.58 Лісового Кодлексу України, оскільки при зміні цільового призначення земельної лісової ділянки з метою її використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, не було вирішено питання про збереження або вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці, що відводиться громадянам.
Позивач вказує, що згідно п.«а» ч.1 ст.21 Земельного Кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
Оспорюване розпорядження порушує право ДП «Черкасилісгосп» на користування землею, оскільки з прийняттям цього розпорядження земельна ділянка площею 2,3га фактично вибула з користування державного підприємства.
Згідно ч.2 ст.393 ЦК України власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.
Тому, ДП «Черкасилісгосп» має право вимагати повернення незаконно вилученого майна, що в свою чергу, обмежено добросовісністю набувача. Вказує, що згідно ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
В судовому засіданні прокурор Пітюренко М.В. підтримав вимоги позову в повному обсязі, просив позов задовольнити: визнати протиправним та скасувати розпорядження Черкаської РДА №372 від 06.11.2007р. в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,10га, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; визнати недійсним державний акт серії ЯЕ №630894 від 26.11.2007р. на право власності на земельну ділянку, площею 0,10га, виданий ОСОБА_2; скасувати державну реєстрацію даної земельної ділянки; витребувати від ОСОБА_2 вказану земельну ділянку. Судові витрати покласти на відповідачів.
В судовому засіданні представник третьої особи: Реєстраційної служби Черкаського РУЮ Сафроненко В.А. відніс вирішення спору по суті на розсуд суду.
Відповідачі: Черкаська РДА та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, неповідомивши про причину неявки, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання по справі, що підтверджується письмовими доказами.
Прокурор Пітюренко М.В. не заперечував щодо розгляду даної справи без участі належним чином повідомлених відповідачів по справі, в заочному порядку.
Враховуючи вказані обставини справи суд ухвалив розглядати справу в заочному порядку згідно ст.ст.224-226ЦПК України. Суд також враховує вимоги ст.157 ЦПК України щодо розумних строків розгляду справи.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Черкаської районної державної адміністрації від 06.11.2007р. №372 «Про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків», затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 23 громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 2,3га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту та передано земельні ділянки у власність 23 громадянам, в т.ч. і ОСОБА_2.
На підставі розпорядження голови Черкаської РДА №372 від 06.11.2007р. ОСОБА_2 отримала державний акт серії ЯЕ №630894 від 26.11.2007р. на право власності на земельну ділянку, площею 0,10га. Проведеною перевіркою органами прокуратури Черкаської області на початку 2014 року встановлено, що передача земельних ділянок загальною площею 2,3га 23-м громадянам, в тому числі і ОСОБА_2 проведена незаконно.
При вирішенні даного спору суд вважає необхідним керуватись наступним.
Згідно ч.1 ст.149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно ч.2 ст.149 ЗК України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що передбачено частинами 7, 8, 9 ст.118 ЗК України.
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка передана ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, що не є лісогосподарською потребою. Водночас, вказана земельна ділянка на момент здійснення передачі відносилась до категорії земель лісогосподарського призначення та перебувала у постійному користуванні ДП «Черкаське лісове господарство». Тобто, Черкаська РДА порушила вимоги п.3 ч.1 ст.32 Лісового кодексу України, які на той момент були чинними.
Оспорюваним розпорядженням РДА фактично змінено цільове призначення спірної земельної ділянки, однак у місцевої державної адміністрації відсутні повноваження щодо вилучення земель лісогосподарського призначення державної форми власності, що розташовані за межами населеного пункту для нелісогосподарських потреб. А тому, виконання вимог ст.20 ЗК України щодо зміни цільового призначення земель саме органами виконавчої влади, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, в даному випадку є неможливим. Також, був порушений порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, зокрема вимоги ст.57 ЛК України, оскільки проект відведення земельної ділянки ОСОБА_2 не містить погодження органу виконавчої влади з питань лісового господарства, а висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області від 03.10.2007р. взагалі не містить посилань про зміну цільового призначення земельної ділянки.
Оспорюване розпорядження РДА прийнято з порушенням ч.1 ст.58 Лісового Кодексу України, оскільки при зміні цільового призначення земельної лісової ділянки з метою її використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, не було вирішено питання про збереження або вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці, що відводиться громадянам.
Згідно п.«а» ч.1 ст.21 Земельного Кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
Судом встановлено, що ДП «Черкаське лісове господарство» не погоджувало питання вилучення спірної земельної ділянки і не надавало відповідний висновок. Тому, спірна земельна ділянка неправомірно вибула у власність громадян поза волею Лісгоспу. Оспорюване розпорядження порушує право ДП «Черкасилісгосп» на користування землею, оскільки з прийняттям цього розпорядження земельна ділянка площею 2,3га фактично вибула з користування державного підприємства.
Згідно ч.2 ст.393 ЦК України власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.
Згідно ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Згідно ч.10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Тому суд вважає, що розпорядження Черкаської РДА №372 від 06.11.2007р. в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, - є таким, що прийнято з порушенням діючого законодавства, порушує інтереси держави, тому його необхідно визнати протиправним і скасувати. Дана позовна вимога є доведеною, обґрунтованою і підлягає до задоволення.
Враховуючи, що державний акт серії ЯЕ №630894 від 26.11.2007р. на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 був виданий на підставі вказаного розпорядження голови Черкаської РДА, яке прийнято з грубим порушенням чинного законодавства, тому суд прийшов до висновку про незаконність набуття права власності на спірну земельну ділянку відповідачем ОСОБА_2, а вказаний державний акт необхідно визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію даної земельної ділянки.
Суд вважає, що підлягає до задоволення позовна вимога про витребування від ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,10га за кадастровим №7124982500:03:001:0016, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту на користь ДП «Черкасилісгосп», як земельної лісової ділянки.
При розгляді даного спору суд вважає, що строки позовної давності позивачем не пропущені.
Щодо повноважень прокурора Черкаського району звертатись до суду з даним позовом, судом встановлено, що повноваження прокурора щодо здійснення представництва інтересів держави в суді передбачено ст.121 Конституції України, ст.45 ЦПК України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру». Право прокурора на подання позовів до суду саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності, роз'яснено і в рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999р. №3-рп/99.
Таким чином, позовні вимоги прокурора підлягають до повного задоволення.
З відповідачів необхідно стягнути на користь держави судові витрати, що складаються з судового збору, від сплати якого звільнений позивач.
Керуючись ст.ст.203, 215, 328, 388, 393 Цивільного кодексу України, ст.ст.20, 21, 57, 118, 149 Земельного Кодексу України, ст.ст.10, 27, 32, 57, 58 Лісового Кодексу України, ст.ст. 3, 21, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст.213-215, 224-226 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов прокурора Черкаського району задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області №372 від 06.11.2007р. «Про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків» в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,10га, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту, кадастровий №7124982500:03:001:0016.
Витребувати від ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,10га, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту, на користь ДП «Черкасилісгосп» як земельну лісову ділянку.
Визнати недійсним державний акт серії ЯЕ №630894 від 26.11.2007р. на право власності на земельну ділянку, площею 0,10га, виданий ОСОБА_2.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,10га, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту, кадастровий №7124982500:03:001:0016.
Стягнути з ОСОБА_2 та Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області на корить держави судові витрати по справі в сумі 243,60грн., по 121,80грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Черкаської області через районний суд.
Повний текст рішення складений 05 лютого 2015 року.
Суддя: О. М. Суходольський
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2015 |
Оприлюднено | 12.02.2015 |
Номер документу | 42616515 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Суходольський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні