Справа № 373/114/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2015 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Потоцького В.В.,
при секретарі Олійник Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Переяслав-Хмельницький справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Ташанська сільська рада про визнання права на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом і просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1, в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3. Посилається на те, що є спадкоємцем померлого за заповітом, але із-за відсутності свідоцтва про право власності на будинок оформити спадщину після смерті батька у вигляді вказаного будинковолодіння позивач не може і вирішити дане питання в позасудовому порядку неможливо.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_4 в судовому засіданні позов підтримав і просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав і не заперечував проти його задоволення.
Представник третьої особи, Ташанської сільської ради, в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає, наслідки визнання позову йому відомі.
За правилами ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим 05 листопада 2012 року Виконавчим комітетом Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області. Після його смерті відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді будинковолодіння АДРЕСА_1
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом, посвідченим 12 вересня 2012 року секретарем Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області (реєстр № 136). Інших спадкоємців, які мають право на обов"язкову частку у спадщині, немає. Відповідач ОСОБА_2 відмовився від своєї частки у спадщині, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори.
11 грудня 2013 року державним нотаріусом Переяслав-Хмельницької районної державної нотаріальної контори позивачу були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, кадастровий номер 3223387400:07:003:0011, площею 2,9229 га, та кадастровий номер 3223387400:05:008:0059, площею 0,3023 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, та на грошові вклади.
Вказаний житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, 1964 року побудови, був придбаний 10 січня 1974 року померлим ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу, посвідченого секретарем Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області. В подальшому за життя ОСОБА_3 свідоцтво про своє право власності на будинок не оформляв. Спірний будинок не взятий на облік як безхазяйне майно.
Таким чином, аналіз норм права, що регламентують порядок оформлення права на спадщину, що відкрилась після 1 січня 2004 року, передбачає звернення спадкоємця як за законом так і за заповітом до нотаріуса і видачі ним відповідного свідоцтва.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкоємцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( ч.1 ст. 1269ЦК).
Постановою державного нотаріуса від 12 грудня 2013 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька, ОСОБА_3, оскільки померлий за життя не провів державної реєстрації свого права власності на житловий будинок АДРЕСА_1
Згідно до п. 1 ч.2 ст. 16 та ст. 392 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання права.
В ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1. є спадкоємцем майна померлого ОСОБА_3 У видачі свідоцтва про право на спадщину йому відмовлено з підстав відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно, тобто порушено його цивільне право на отримання спадщини, яке згідно до ст. 16 ЦК України підлягає судовому захисту шляхом визнання права на спадкове майно, що узгоджується із правовою позицією Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ викладеному у листі від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування».
На підставі ст.ст.328;1268-1272 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року, керуючись ст.ст.10; 11; 60; 213; 214; 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: В.В. Потоцький
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2015 |
Оприлюднено | 12.02.2015 |
Номер документу | 42633026 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Потоцький В. В.
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Потоцький В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні