Рішення
від 10.02.2015 по справі 923/42/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2015 р. Справа № 923/42/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Межерицькій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпропетровськ

до Фермерського господарства "Сокіл", Херсонська обл., Голопристанський р-н, с. Чулаківка

про стягнення 22418 грн. 18 коп.

за участю представників сторін:

від позивача - Пушна Т.М., представник, дов. № 2380-К-О від 15.07.2014р.;

від відповідача - не з'явився;

Сутність справи: Позивач (Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк", м.Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 14360570) звернувся з позовом в якому просить суд стягнути з відповідача (Фермерського господарства "Сокіл", Херсонська область, Голопристанський район, с. Чулаківка, код ЄДРПОУ 14135494) 22418 грн. 18 коп., у тому числі: 13000 грн. боргу по кредиту, наданому в межах кредитного ліміту на підставі укладеного між сторонами договору банківського обслуговування б/н від 11.02.2011р.; 5576 грн. 28 коп. боргу по процентах за користування кредитом; 2672 грн. 14 коп. пені за несвоєчасне виконання договірних грошових зобов'язань; 1169 грн. 76 коп. боргу по комісіях за користування кредитом.

Обґрунтовуючи позов, ПАТ КБ "Приватбанк" посилається на порушення відповідачем зобов'язань за кредитною угодою щодо своєчасної сплати кредиту, процентів та комісії за обслуговування кредиту.

У судовому засіданні уповноважений представник позивача повністю підтримав позовні вимоги.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням Укрпошти форми 119 про одержання ФГ "Сокіл" 31.01.2015 р. ухвали про порушення справи, явку представника не забезпечив, витребувані судом матеріали не надав, правом надання письмового відзиву не скористався. Поважність причин, що унеможливили явку не повідомив і належними доказами не довів.

Зважаючи на те, що відповідач в установленому порядку повідомлений про дату і місце вирішення спору, наданих документів достатньо для винесення рішення, на підставі ст. 75 ГПК України, розгляд справи відбувається по наявних в ній матеріалах.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

11 лютого 2011 р. фермерським господарством "Сокіл" було підписано заяву про відкриття поточного рахунку на підставі якої воно приєдналося до "Умов та правил надання банківських послуг, тарифів банку, що розміщенні в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua., які разом складають договір банківського обслуговування від 11.02.2011р., умови якого зобов'язалося виконувати.

Згідно зазначеного договору відповідачу був встановлений кредитний ліміт на поточний рахунок 26003052301070 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, SMS-повідомлення та інші), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".

На підставі п.3.18.1.16 Умов - при укладенні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладення договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" - електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.

Відповідно до ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Згідно із п. 3. 18. 1. 1 Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка та клієнта.

Відповідно до п.3.18.1.3 Умов - кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.

За правилом пункту 3.18.18 Умов проведення платежів клієнта в порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперової або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").

Пунктом 3.18.1.6. Умов встановлено, що ліміт може бути змінений банком у односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком у односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір; або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, SMS-повідомлення або інших).

Свої зобов'язання за договором позивач виконав у повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 13000 грн., що підтверджується наданими в матеріали справи банківськими виписками по рахунку 26003052301070 (а.с. 47).

Відповідно до розділу Умов 3.18.4, яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня, клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат наступного 20-го до 25-го числа місяця (надалі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню"), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, клієнт виплачує банку за користування кредитом проценти в розмірі 36 % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню.

У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов'язання , клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом за ставкою 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умову і правилами надання банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

Під "непогашенням кредиту" слід розуміти не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році, до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку кредитного боргу. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні дати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п.3.18.2.3.4. Умов банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, виконання інших зобов'язань за кредитом у повному обсязі.

У зв'язку з порушенням договірних зобов'язань в частині своєчасного повернення кредитних коштів, сплати процентів та передбачених умовами договору комісій, станом на 27.11.2014 р., за відповідачем обліковується кредитний борг в розмірі 22418 грн. 18 коп., у тому числі: 13000 грн. боргу по кредиту, наданому в межах кредитного ліміту на підставі укладеного між сторонами договору банківського обслуговування б/н від 11.02.2011р.; 5576 грн. 28 коп. боргу по процентах за користування кредитом; 2672 грн. 14 коп. пені за несвоєчасне виконання договірних грошових зобов'язань; 1169 грн. 76 коп. боргу по комісіях за користування кредитом.

Відповідно до п.3.18.5.1. Умов при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених Умовами п.3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.2.3.; термінів повернення кредиту, передбачених п.3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди передбаченої п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. У випадку реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі встановленому в п.3.18.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочки. Сплата пені здійснюється у гривні.

Відповідно до п.6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. У п.3.18.5.4 Умов передбачено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.18.0.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.

Пунктом 3.18.6.1 Умов зазначено, що обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі клієнтом до банку заяви на приєднання до "Умов та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки", або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та / або з моменту надання клієнтом розрахункових документів та використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах зазначених в сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторони.

В порушення зазначених норм закону та умов договору відповідач зобов'язання за вказаним договором належним чином не виконав.

Відповідач доказів погашення кредитного боргу або обґрунтованих належними доказами заперечень по суті позову суду не надав.

Зважаючи на викладене, враховуючи приписи ст.ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530, ст. 610, ст.612, ст.ст.1054, 1069 ЦК України, ст.ст.230, ч. 6 ст.231, та ч.6 ст.232 ГК України, ч.1 ст.259 ЦК України, господарський суд визнав позов обґрунтованим і задовольняє його у повному обсязі, з віднесенням на відповідача 1827 грн. витрат по оплаті судового збору. Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

Стягнути з фермерського господарства "Сокіл", Херсонська область, Голопристанський район, с. Чулаківка, вул. Калініна, 16-а, код ЄДРПОУ 14135494, р.рахунки не відомі на користь публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м.Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. № 50, код ЄДРПОУ 14360570, р.рахунки невідомі, - 13000 (тринадцять тисяч) грн. боргу по кредиту; 5576 (п'ять тисяч п'ятсот сімдесят шість) грн. 28 коп. боргу по процентах за користування кредитом; 2672 (дві тисячі шістсот сімдесят дві) грн. 14 коп. пені за несвоєчасне виконання договірних грошових зобов'язань; 1169 (одна тисяча сто шістдесят дев'ять) грн. 76 коп. боргу по комісіях за користування кредитом та 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. витрат по оплаті судового збору.

Наказ стягувачеві видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 11.02.2015 р.

Суддя Н.О. Задорожна

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення10.02.2015
Оприлюднено12.02.2015
Номер документу42648092
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/42/15

Рішення від 10.02.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

Ухвала від 16.01.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні