cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" лютого 2015 р.Справа № 924/2010/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Димбовський В.В., розглянувши матеріали
за позовом регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький
до громадського об'єднання „Хмельницька обласна асоціація регіонального розвитку", м. Славута
про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 463,98 грн. для зарахування до державного бюджету по договору оренди та заборгованості по договору оренди в сумі 1922,30 грн. на користь РВ Фонду державного майна по Хмельницькій області, з яких 1907,50 грн. - основний борг, 14,80 грн. - пеня
За участю представників:
від позивача: Яшан Н.В. - за довіреністю №1909 від 29.10.2014р.
від відповідача: не з'явився
У судовому засіданні згідно ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі в сумі 463,98 грн. для зарахування до державного бюджету по договору оренди та заборгованості по договору оренди в сумі 1922,30 грн. на користь РВ Фонду державного майна по Хмельницькій області, з яких 1907,50 грн. - основний борг, 14,80 грн. - пеня. Позов мотивовано невиконанням відповідачем своїх зобов'язань згідно договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №1211 від 17.10.2011р. в частині сплати оренди за приміщення до державного бюджету України і балансоутримувачу. Нарахування пені обумовлено наявністю відповідної умови договору щодо її застосування.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони обґрунтовані та підтверджені поданими доказами.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав. Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді, йому направлено ухвалу про порушення провадження у справі та ухвалу про відкладення розгляду справи, які ним отримано, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України, розглядає справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:
17.10.2011р. між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області (орендодавець) та громадським об'єднанням „Хмельницька обласна асоціація регіонального розвитку" (орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №1211, згідно умов якого орендодавець зобов'язався передати, а орендар прийняти в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене (нерухоме) майно - нежитлові приміщення загальною площею 66,65 кв.м., яке розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 75 на другому поверсі адмінбудівлі, що перебуває на балансі регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (балансоутримувач). Майно передається в оренду з метою розміщення громадського об'єднання „Хмельницька обласна асоціація регіонального розвитку" (п.п. 1.1, 1.2 договору).
Згідно п. 2.1 договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.
У розділі 3 договору оренди сторонами погоджено розмір та строки сплати орендної плати, зокрема, згідно п.п. 3.1 - 3.3 орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786, із змінами та доповненнями, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - вересень 2011 року - 891,03 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Згідно п. 3.6 договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним місяцем у співвідношенні: 50% - до державного бюджету та 50% - регіональному відділенню Фонду державного майна України по Хмельницькій області.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати (п. 3.7 договору).
Згідно п. 10.1 договір укладено на строк 2 роки 11 місяців, що діє з 17.10.2011р. до 16.09.2014р. включно.
На виконання умов договору оренди згідно акту приймання-передавання від 17.10.2011р. відповідачу було передано в оренду нежитлові приміщення загальною площею 66,65 кв.м., які розміщені за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 75 на другому поверсі адмінбудівлі.
31.03.2014р. орендовані нежитлові приміщення загальною площею 66,65 кв.м. відповідачем повернуто позивачу за актом приймання-передавання. Однак, умов договору щодо сплати оренди відповідач належним чином не виконав. Зокрема, відповідачем не було оплачено оренду до державного бюджету України загалом в сумі 463,98 грн. (за лютий 2014 року в сумі 2,29 грн., за березень 2014 року в сумі 461,69 грн.) та балансоутримувачу загалом в сумі 1907,50 грн. (за січень 2014 року в сумі 628,68 грн., за лютий 2014 року в сумі 632,45 грн., за березень 2014 року в сумі 646,37 грн.).
У зв'язку з порушенням виконання грошового зобов'язання відповідачу нараховано 14,80 грн. - пені на борг, який існує перед балансоутримувачем (за період з 13.02.2014р. по 31.03.2014р.).
Позивач направляв відповідачу претензії про сплату боргу, які залишились без задоволення.
Дослідивши надані докази, оцінивши їх в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
У відповідності до ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
З матеріалів справи вбачається, що правовідносини між сторонами виникли на підставі договору оренди майна, що належить до державної власності, і кожна із сторін прийняла на себе певні зобов'язання щодо його виконання.
Оренда державного майна є різновидом майнового найму, і при розгляді справи застосовуються норми як Закону України „Про оренду державного та комунального майна", так і норми Цивільного та Господарського кодексів України.
Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
В силу ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 759 ЦК України, ст. 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Згідно зі ст. ст. 18 та 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному об'ємі незалежно від наслідків господарської діяльності.
Наявні матеріали справи свідчать, що відповідач прийняв в оренду нежитлове приміщення і зобов'язаний був сплачувати орендну плату. Орендна плата розраховувалась згідно договору від початкової суми (без ПДВ) шляхом коригування на індекси інфляції щомісяця. Тобто, розмір орендної плати був погоджений сторонами при укладенні договору, і в подальшому нараховувався залежно від індексу інфляції. Між тим, відповідачем допущено борг, отже, він є боржником, що прострочив виконання грошового зобов'язання, і у нього виникла заборгованість, яка підлягає стягненню.
У відповідності до п. 3 ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною другою ст. 551 ЦК України передбачено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.
У відповідності до ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений даним законом, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
У договорі сторони передбачили відповідальність відповідача за несвоєчасне виконання зобов'язань з оплати оренди у вигляді сплати пені у граничному розмірі, встановленому Законом України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок пені, суд погоджується з даними нарахуваннями.
Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені належними у справі доказами та підлягають задоволенню.
Відповідач доказів, які б спростовували позовні вимоги суду не подав.
Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький до громадського об'єднання „Хмельницька обласна асоціація регіонального розвитку", м. Славута про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 463,98 грн. для зарахування до державного бюджету по договору оренди та заборгованості по договору оренди в сумі 1922,30 грн. на користь РВ Фонду державного майна по Хмельницькій області, з яких 1907,50 грн. - основний борг, 14,80 грн. - пеня задовольнити.
Стягнути з громадського об'єднання „Хмельницька обласна асоціація регіонального розвитку" (м. Славута, вул. Миру, 89; код 37748983) на користь регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області для зарахування до державного бюджету України по договору оренди заборгованість по орендній платі в сумі 463,98 грн. (чотириста шістдесят три гривні 98 коп.) (одержувач: ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, ОКРО 38045529, р/р 31114093700002, УДКСУ у м. Хмельницькому) та на користь регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна, 75; код 02898152) 1907,50 грн. (одну тисячу дев'ятсот сім гривень 50 коп.) - основного боргу, 14,80 грн. (чотирнадцять гривень 80 коп.) - пені (одержувач: регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області, ОКРО 02898152, р/р 31251201316420, МФО 815013) та 1827,00 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень 00 коп.) - витрат по оплаті судового збору (одержувач: регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, банк одержувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 р/р 35218001016420, ОКРО 02898152).
Видати наказ.
Повне рішення складено 13 лютого 2015 року.
Суддя В.В. Димбовський
Віддруковано 3 примірника:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу (м. Славута, вул. Миру, 89).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2015 |
Оприлюднено | 14.02.2015 |
Номер документу | 42684634 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Димбовський В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні