Ухвала
від 03.02.2015 по справі 619/4824/14-а
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2015 р.Справа № 619/4824/14-а Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Старостіна В.В. , Ральченка І.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 16.12.2014р. по справі № 619/4824/14

за позовом ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Дергачівський моторобудівний завод"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах, як особі, яка працювала на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2; зобов'язати відповідача призначити пенсію на пільгових умовах як особі, яка працювала на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 з лютого 2014 року відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 16.12.2014 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п.п.1 п. 1 розд. ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній" та приписів Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 25.03.2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, оскільки має загальний трудовий стаж 35 років 11 місяців 9 днів, з них 12 років 6 місяців 19 днів на роботах за Списком № 2, а тому відповідно до п. «б» ч. 1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» він має право на пільгову пенсію за віком за Списком №2.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області від 18.07.2014 року, ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах роботи за Списком №2, у зв'язку з недостатністю пільгового стажу. Відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача період роботи в Дергачівському філіалі Харківського В.О. «Завод ім. В.О. Малишева» з 01.08.1982 року по 31.01.1988 року, з 01.05.1988 року по 31.08.1993 року, з 01.03.1994 року по 10.11.1998 року, оскільки відсутні документи про ліквідацію підприємства без визнання правонаступників та довідок, що уточнюють пільговий характер роботи відповідно до порядку застосування Списків №1,2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах і зайнятість на цих роботах протягом повного робочого дня, а записами в трудовій книжці цей факт не підтверджується.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача наявні всі документи і відомості про період його роботи за Списком № 2, а тому відповідач необґрунтовано відмовив позивачеві в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

У відповідності до п.2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Пунктом б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону (ч.4 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення").

Відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Зазначеній нормі відвідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі по тексту - Порядок № 637).

Пунктом 20 зазначеного Порядку передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються ці періоди роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно п.3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Тобто, зазначеними нормами Порядку № 637 не встановлено виключного переліку документів, які можуть надаватися для підтвердження наявного пільгового трудового стажу.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно списків N 1 та N 2 деталізоване у Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. N 383 (далі - Порядок № 383).

Згідно пп. 3 цього Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Виконувана позивачем робота, віднесена до Списку № 2, а тому весь спірний період підлягає зарахуванню до пільгового.

Наявною в матеріалах справи копією трудової книжки ОСОБА_2 підтверджується, що позивач з 26 травня 1982 року зарахований учнем фрезерувальника в цех № 621 Дергачівської філілії Харківського ВО «Завод ім. Малишева»; 01 серпня 1982 року присвоєний 2-й робочий розряд фрезерувальника в тому ж цеху; 01 лютого 1988 року переведений в 625 цех учнем полірувальника; 01 травня 1988 року присвоєний 2-й розряд полірувальника: 01 серпня 1988 року у зв'язку з введенням нових тарифних умов оплати праці підтверджується професія полірувальника по 3-28с розряду в 625 цеху; під номером « 18» міститься запис про те, що на підставі наказу ГДО № 15 від 11.01.1991 року Дергачівська філія перейменована в Дергачівський моторобудівний завод Харківського ВО «Завод імені Малишева»; 31 серпня 1993 року звільнений за власним бажанням; 09 листопада 1993 року зарахований в цех № 682 Дергачівського моторобудівного заводу Харківського ВО «Завод імені Малишева» учнем заточника; 01 березня 1994 року присвоєно 2-24С розряд заточника в тому ж цеху; 01 травня 1997 року переведений в цех 681 заточником 2 розряду; 02 лютого 1998 року присвоєно 3-24с розряд заточника в тому ж цеху; 10 листопада 1998 року звільнений за скороченням штату у зв'язку з консервуванням заводу.

Видані позивачу архівні довідки №С-25 від 06.03.2014 року, фактично підтверджують особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії за списком №2 (а.с.30,31).

Відповідно до наказу ГДО № 15 від 11.01.1991 року Дергачівська філія Харківського заводу ім.. Малишева перейменована в Дергачівський моторобудівний завод Харківського ВО заводу ім. Малишева, про що мається відповідна довідка № С-35 від 06.03.2014 року (а.с.32).

Згідно наказу Державного підприємства «Завод ім. В.О. Малишева» № 62 від 07 березня 1996 року «Про затвердження результатів атестації робочих місць по умовах праці» затверджений перелік робочих місць, професій та посад, робітникам яких за результатами атестації підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по списку №2. Пунктом 1.7.24 вказаного переліку зазначена посада заточника (зайняття по заточці та шліфовці інструменту образивними колами сухим способом), (Сп.2, розд. ХІУ-12а, код 2151200а-1753а), в тому числі і прізвище робітників, які займали вказані посади та мають право на пільгове пенсійне забезпечення, серед яких мається прізвище позивача ОСОБА_2 (а.с.38-42).

Таким чином, вказаним наказом підтверджується виконання позивачем робіт на посаді заточника в шкідливих умовах праці, а тому відмова у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах є неправомірною, оскільки необхідний трудовий стаж для призначення пенсії на підставі п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підтверджено відомостями трудової книжки ОСОБА_2 та архівними документами.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Дергачівського районного суду Харківської області від 16.12.2014 року по справі №619/4824/14-а суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 16.12.2014р. по справі № 619/4824/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Катунов В.В. Судді Старостін В.В. Ральченко І.М.

СудХарківський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.02.2015
Оприлюднено17.02.2015
Номер документу42686740
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —619/4824/14-а

Постанова від 16.12.2014

Адміністративне

Дергачівський районний суд Харківської області

Якименко Л. О.

Ухвала від 17.03.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Заїка М.М.

Ухвала від 03.02.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Катунов В.В.

Ухвала від 12.01.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Катунов В.В.

Постанова від 19.12.2014

Адміністративне

Дергачівський районний суд Харківської області

Якименко Л. О.

Ухвала від 22.09.2014

Адміністративне

Дергачівський районний суд Харківської області

Якименко Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні