cpg1251 номер провадження справи 10/175/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.02.2015 Справа № 908/6257/14
за позовом: Концерну "Міські теплові мережі" мережі" (69091, м. Запоріжжя. бул. Гвардійський, 137)
до відповідача : Житлово - будівельного кооперативу-16 "Машинобудівник" (69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 145/111)
про стягнення 11 906, 63 коп.
Суддя: Алейникова Т.Г.
Представники сторін:
від позивача - Добровольська К.В., юрисконсульт 2 категорії, довіреність № 37/2019 від 05.01.2015р.
від відповідача - Ільїн В.В., голова ЖБК-16 "Машинобудівник", довідка з ЄДРПОУ АА № 708091 від 08.11.2012р.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До господарського суду Запорізької області звернувся Концерн "Міські теплові мережі" із позовною заявою до Житлово - будівельного кооперативу-16 "Машинобудівник" про стягнення заборгованості за договором № 303008 „Купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді" від 01.01.2007 року у розмірі 16 506, 63 грн.
Відповідно до Витягу з реєстру автоматизованого розподілу справ від 29.12.2014р. автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл та справу призначено для розгляду судді Алейниковій Т.Г.
Ухвалою господарського суду від 30.12.2014 р. порушено провадження у справі № 908/6257/14. Справі присвоєно номер провадження № 10/175/14, її розгляд призначено на 09.02.2015р.
Представник позивача у судовому засіданні 09.02.2015р. підтримав заяву про зменшення позовних вимог від 06.02.2015р. № 85 та просить суд провадження по справі в частині стягнення 4 600, 00 грн. припинити та стягнути з відповідача на користь позивача 11 906, 63 грн. основного боргу.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Як зазначено в абзаці 1 пункту 3.10 постанови Пленуму Вищого господарського суд України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", передбачені частиною четвертою статті 22 ГПК права позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом першої інстанції. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Згідно з частиною третьою статті 55 ГПК ціну позову вказує позивач. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, - з обов'язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення.
Отже, заява позивача про зменшення позовних вимог прийнята судом, оскільки такі дії позивача не суперечать законодавству і не порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.
Представник відповідача у судове засідання 09.02.2015р. з'явився, але відзив на позовну заяву до суду не надав.
У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Концерн „Міські теплові мережі" діє на підставі статуту. Відповідно до статуту підприємства основною метою діяльності КОНЦЕРНУ є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності КОНЦЕРНУ та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу КОНЦЕРНУ.
Предметом діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, розподілення теплової енергії для обігріву житла, а також побутових потреб населення та підприємств, установ, організацій та її збут та інше.
Правовідносини в сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії регулюються Законом України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 року за № 2633-ІV. „Правилами користування тепловою енергією", затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України, від 03.10.2007 року за № 1198 (надалі - Правила) та іншими нормативно-правовими актами України.
Зокрема, в Законі та в Правилах законодавець надає поняття „Споживач": споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору (Закон);
Споживач теплової енергії - фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору (Правила).
Між КОНЦЕРНОМ „МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ" в особі Філії КОНЦЕРНУ «МТМ» Шевченківського району (надалі - Позивач, Теплопостачальна організація) та Житлово - будівельний кооператив-16 "Машинобудівник" (надалі - Відповідач, Споживач) було укладено договір № 303008 „Купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді" від 01.01.2007 року.
Згідно Розділу 1 Договору, Теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання відпустити теплову енергію в гарячій воді Споживачу, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити її вартість за діючими тарифами (цінами) в термін та порядку, встановленими умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частиними.
КОНЦЕРН «МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» виконав усі умови договору. За період з квітня 2014 року по жовтень 2014 року КОНЦЕРН „МТМ" відпустив відповідачу теплову енергію на загальну суму 18 142, 09 грн. що підтверджується актами приймання - передачі теплової енергії від 06.05.2014р. на суму 8 339, 95 грн. та від 31.10.2014р. на суму 9 802, 14 грн.
За вказаний період відповідач здійснив часткову оплату у розмірі 6 235, 46 грн. що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
В зв'язку з чим, у відповідача виникла заборгованість за спірний період в сумі 11 906, 63 грн.
Згідно з п. 6.2 Договору розрахунковим періодом - є календарний місяць.
Як зазначено у пункті 6.3 Договору, Оплата за теплову енергію проводиться шляхом перерахування грошових коштів у розрахунковому періоді на поточний рахунок Теплопостачальної організації. Остаточні розрахунки за відпущену у розрахунковому періоді теплову енергію здійснюється споживачем на підставі акту приймання - передачі теплової енергії у термін до 25 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати від Теплопостачальної організації за адресою: вул. Цитрусова, буд. 9, а, тел. 67-84-12, документи за розрахунковий період:
рахунок фактуру;
акт приймання-передачі теплової енергії;
податкову накладну (платникам ПДВ);
акт звіряння розрахунків (за вимогою Споживача) (п. 6.6 Договору).
Згідно п.п 6.1.1 Договору, отриманий Акт приймання - передачі теплової енергії Споживач повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу Теплопостачальної організації на протязі п'яти днів з дати отримання. Датою отримання акту вважається:
- при отриманні нарочним - дата вручення представнику Споживача;
- при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів).
Відповідач свої грошові зобов'язання за договором купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді від 01.01.2007р. № 303008 не виконав належним чином.
Доказів оплати відповідачем суми боргу у розмірі 11 906, 63 грн. під час судового розгляду сторонами до матеріалів справи не надано.
Згідно ст. 276 ГК України Відповідач зобов'язаний був оплатити відпущену теплову енергію у встановлений термін за встановленими цінами.
Невиконанням своїх грошових зобов'язань відповідач порушив вищевказані вимоги законодавства й умови діючого Договору.
Споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з Теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів (ч. 4 ст. 24 Закону України „Про теплопостачання").
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 25 Закону України „Про теплопостачання", у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Споживач не в повному обсязі виконав свої зобов'язання за договором, щодо сплати отриманої теплової енергії, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед КОНЦЕРНОМ „МТМ" на час подання позову до суду в сумі 11 906, 63 грн.
Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачені способи захисту цивільних прав та інтересів. Дана норма кореспондується з положеннями статті 20 Господарського кодексу України, якими визначено, що держава забезпечує захист прав та законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів у спосіб та порядок, що визначається цим Кодексом та іншими законами України. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Особа, чиї права порушені може скористатися не будь - яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Захист майнового або немайнового права чи законного інтересу відбувається шляхом прийняття судом рішення про примусове виконання відповідачем певних дій або зобов'язання утриматись від їх вчинення.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України договори та інші правочини відносяться до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 173 Господарського Кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформації тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 276 ГК України Відповідач зобов'язаний був оплатити відпущену теплову енергію у встановлений термін за встановленими цінами.
Невиконанням своїх грошових зобов'язань Відповідач порушив вищевказані вимоги законодавства й умови діючого Договору.
Споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з Теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів (ч. 4 ст. 24 Закону).
Згідно норми ст. 1 ЗУ "Про теплопостачання" теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.
Законом України „Про теплопостачання" також передбачено, що „Теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу" (п. 4 ст. 19 Закону).
Згідно Правил користування тепловою енергією затверджених Постановою КМУ від 03.10.2007 № 1198 - правила користування тепловою енергією визначають взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії (п. 1 Правил).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитор) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, на момент розгляду справи по суті, заборгованість відповідача перед позивачем за отримані послуги відповідно до договору № 303008 „Про постачання теплової енергії в гарячій воді " від 01.01.2007 року становить 11 906, 63 грн. основного боргу.
У порушення зазначених норм закону та умов Договору № 303008 „Про постачання теплової енергії в гарячій воді " від 01.01.2007 року відповідач зобов'язання за вказаним Договором належним чином не виконав, а саме не сплатив необхідні кошти для погашення заборгованості.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно з ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону та договору.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, відзив на адресу суду не направив. Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини, викладені у справі позивачем були підтверджені належним чином та були повністю обґрунтовані належними доказами наданими до суду позивачем.
Згідно з ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
З урахуванням викладеного, проаналізувавши надані докази, суд задовольняє позовні вимоги Концерну "Міські теплові мережі" до Житлово - будівельного кооперативу-16 "Машинобудівник" про стягнення заборгованості за договором № 303008 „Купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді" від 01.01.2007 року у розмірі 11 906, 63 грн.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" - судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подасться до суду; ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється 2 % від ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається повністю на відповідача, внаслідок неправильних дій якого виник спір у суді.
Керуючись ст. 44, 49, 82, 84, ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Концерну "Міські теплові мережі", м. Запоріжжя до Житлово - будівельного кооперативу-16 "Машинобудівник", м. Запоріжжя задовольнити.
Стягнути з Житлово - будівельного кооперативу-16 "Машинобудівник" (69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 145/111, код ЄДРПОУ 20512877) на користь Концерну "Міські теплові мережі" в особі філії Концерну "Міські теплові мережі" Шевченківського району (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137) на поточний рахунок № 26031300042813 ЗОУ ПАТ "Ощадбанк" МФО: 313957, ЄДРПОУ: 32121458 - основний борг в сумі 11 906 (одинадцять тисяч дев'ятсот шість) грн. 63 коп.
Стягнути з Житлово - будівельного кооперативу-16 "Машинобудівник" (69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 145/111, код ЄДРПОУ 20512877) на користь Концерну "Міські теплові мережі" в особі філії Концерну "Міські теплові мережі" Шевченківського району (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137) на поточний рахунок: 26007301001951, в ЗОУ ПАТ "Ощадбанк", МФО: 313957, ЄДРПОУ: 32121458 судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Витати наказ
Суддя Т.Г. Алейникова
Рішення підписане 10.02.2015 р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2015 |
Оприлюднено | 17.02.2015 |
Номер документу | 42708102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Алейникова Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні