Рішення
від 09.02.2015 по справі 916/5223/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" лютого 2015 р.Справа № 916/5223/14

За позовом Публічне акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго"

до відповідача Комунального підприємства „Гармонія"

про стягнення 58981,98грн.

Суддя Погребна К.Ф.

В судових засіданнях приймали участь представники:

Від позивача: Герус О.О. - довіреність;

Дорошенко А.О. - довіреність;

Від відповідача: Шульга А.Б. - розпорядження;

В судовому засіданні 09.02.2015р. приймали участь представники:

Від позивача: Дорошенко А.О. - довіреність;

Від відповідача: Шульга А.Б. - розпорядження;

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Публічне акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Комунального підприємства „Гармонія" про стягнення заборгованості в сумі 58981,98 грн., з яких 54794,67грн. заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 3% річних в розмірі 283,47грн., пені в розмірі 2523,67грн., інфляційних витрата в сумі 1380,17грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.12.2014р. порушено провадження по справі 916/5223/14.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, відзив на позов не надав, проте надав усні пояснення відповідно яких позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 09.02.2015р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив .

16.04.2007р. між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (Постачальник) та Комунальним підприємством „Гармонія" (Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №580 (далі - договір)

Розділом 1 договору передбачено, що Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додаток "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а Спожива оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатком „Акт розмежування балансової належності електормераж та експлуатаційної відповідальності сторін" між Постачальником та Споживачем або інша межа обумовлена окремим додатком до договору.

Пунктом 9.4 договору передбачено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007р.. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Позивач зазначає, що з урахуванням приписів 9.4 договору, строк дії договору був продовжений на 2008р., 2009р., 2010р., 2011р., 2012р., 2013р. та на 2014р.

25.04.2013р. відбулись чергові Загальні збори акціонерів відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго", якими серед іншого прийняте рішення про внесення змін до Статуту ВАТ „Одесаобленерго", в тому числі щодо зміни найменування товариства на публічне акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" та зміни місцезнаходження. Вказані зміни обумовлені необхідністю приведення діяльності товариства у відповідність до норм діючого законодавства, а саме до вимог Закону України „Про акціонерні товариства", Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", Податкового та Цивільного кодексів України.

Зміна найменування відповідача не є за своєю суттю реорганізацією останнього, та відповідно до п. 1.1 Статуту ПАТ „Одесаобленерго" є правонаступником прав і обов'язків ВАТ „Одесаобленерго".

Пунктами 2.3.1 , 2.3.3 договору встановлено обов'язки споживача виконувати умови цього договору, оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків „Порядок розрахунків" та "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії".

Відповідно до п.1 додатку №2 "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії" до договору, покази засобів обліку, відповідно до додатку „Перелік об'єктів Споживача", фіксується 19 числа кожного місяця о 8-00годині.

Пунктом 2 додатку №2 Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії" до договору передбачено, що споживач зобов'язаний самостійно здійснювати зняття показів розрахункових засобів обліку, оформити „Акт про обсяги спожитої електричної енергії" у двох примірниках, по одному для кожної із сторін, і протягом 8 годин з моменту зняття показань надати нарочно постачальнику за адресою: м. Роздільна, вул. Леніна, 28, каб. №11.

Згідно п. 4 додатку №5 „Порядок розрахунків" до договору, обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахування розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності, визначається за „Актом про обсяги спожитої електроенергії" за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показників. Розмір коштів, які має оплатити споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію визначається на підставі поданого споживачем „Акта про обсяги спожитої електроенергії" як сума добутків рівні тарифу відповідного класу, який діяв на кінець розрахункового періоду на обсяг спожитої в розрахунковий період електроенергії (п.5 додаток №5 до договору).

Як зазначає позивач, в період з вересня 2014р. по листопад 2014р. відповідачем було спожито 43236 кВт. год. електричної енергії на суму 63997,93грн., що підтверджується актом про обсяги спожитої електричної енергії, відомостями показань розрахункових лічильників електричної енергії та рахунками-фактури на оплату вартості спожитої електричної енергії.

Відповідно до абз. 2 п. 2 додатку №5 „Порядок розрахунків" до договору, оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, нарахувань по протоколах порушень про користування електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетикання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції, 3% річних та інші платежі, згідно з умовами цього договору, здійснюються споживачем самостійно на протязі 5 операційних днів з дна отримання рахунку.

Відповідач за спожиту у вересні 2014р. електричну енергію розрахувався частково в сумі 9203,26грн., в зв'язку з чим сума заборгованості за період з вересня 2014р. по листопад 2014р. склала 54794,67грн.

Посилаючись на порушення відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором про постачання електричної енергії, щодо своєчасного розрахунку за спожиту електричну енергію, Публічне акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" звернулось з відповідним позовом до суду за захистом свого порушеного права.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею ст. 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України).

Згідно до ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Водночас абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом міністрів України (ч. 1 ст. 277 ГК України).

Положеннями п. 6.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановаю Національної комісії регулювання електроенергетики України N 28 від 31 липня 1996р. (надалі -ПКЕЕ) передбачено, що оплата вартості електричної енергії постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами в уповноваженому банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

Відповідно до п. 6.6 Правил, оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

За приписами п.6.11 Правил, остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами.

Згідно розрахунку позивача щодо обсягів спожитої електричної енергії та складених уповноваженим представником споживача актів про обсяги спожитої електроенергії за відповідний період, які скріплені печаткою даної установи, та підписаними відповідачем, Комунальним підприємством „Гармонія" у період з вересня 2014р. по листопад 2014р. включно було спожито електричної енергії на суму 63997,93грн.

На виконання умов договору, позивачем виставлялися відповідачу рахунки-фактури за кожен місяць щодо оплати вартості спожитої електроенергії із зазначенням в них терміну до оплати, що підтверджується наявними в матеріалах справи рахунками за відповідний період та наявною відміткою особи відповідача щодо їх отримання.

Як встановлено матеріалами справи, відповідач за фактично спожитий обсяг електричної енергії у вказаний період розрахувався частково в сумі 9203,26грн.

Отже, станом на момент розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість за фактично спожиту протягом періоду з вересня 2014р. по листопад 2014р. електричну енергію за договором №580 від 16.04.2007р. перед ПАТ „Одесаобленерго" у розмірі 54794,67грн.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості Комунального підприємства „Гармонія" за спожиту електричну енергію в розмірі 54794,67грн. за договором №580 від 16.04.2007р. суд вважає, що позовні вимоги ПАТ " ЕК Одесаобленерго" про стягнення 54794,67грн. заборгованості за спожиту електроенергію за період з вересня 2014р. по листопад 2014р. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996 року (із змінами та доп.) платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до зазначених норм та п. 4.2.1. договору позивачем за порушення відповідачем термінів проведення оплат в період з вересня 2014р. по листопад 2014р. нарахована пеня за несвоєчасну оплату вартості спожитої активної електричної енергії в розмірі 2523,67грн., Перевіривши відповідний розрахунок, суд задовольняє вказану вимогу позивача, як обґрунтовану.

Також, позивачем за несвоєчасну сплати заборгованості за активну та реактивну електроенергію було нараховано відповідачу три відсотки річних в сумі 283,47 грн., та індекс інфляції в розмірі 1380,17грн.

Частиною 2 ст.625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на викладене, суд перевіривши розрахунки позивача щодо сплати відповідачем 3% річних та інфляційних витрат за період з вересня 2014р. по листопад 2014р. відзначає їх правильність, а отже зазначені вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" є обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України, пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства „Гармонія" (67450, Одеська область, Роздільнянський район, с. Кучурган, вул. Леніна, 109/5; код:32300227) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 Б, код 00131713) 54794 (п'ятдесят чотири тисячі сімсот дев'яносто чотири) грн. 67 коп. - заборгованості за спожиту активну електричну енергію; 2523 (дві тисячі п'ятсот двадцять три) грн. 67 коп. - пені, 283 (двісті вісімдесят три)грн. 47 коп. - 3% річних, 1380(одну тисячу триста вісімдесят)грн. 17коп. - інфляційних витрат та 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім)грн. 00коп. - судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

Повне рішення складено 14 лютого 2015 р.

Суддя К.Ф. Погребна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.02.2015
Оприлюднено17.02.2015
Номер документу42708834
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/5223/14

Рішення від 09.02.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 21.01.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 26.12.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні