Постанова
від 12.02.2015 по справі 915/1774/14
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2015 р.Справа № 915/1774/14 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В. Поліщук,

суддів С.В. Таран, В.Б. Туренко,

при секретарі судового засідання - Н.О.Галузінському,

за участю представників сторін :

від позивача: О.А.Панасенко,

від відповідача 1: О.В.Ревенко,

від відповідача 2: не з'явився, про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Укрриба"

на рішення господарського суду Миколаївської області від 17.12.2014р.

у справі № 915/1774/14

за позовом Державного підприємства "Укрриба"

до:

1. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області

2. Сільськогосподарського рибоводного приватного підприємства "Амур-Аква"

про визнання недійсним договору оренди державного нерухомого майна та зобов'язання вчинити дії по поверненню майна,

встановив:

Державне підприємство "Укрриба" звернулося з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області та Сільськогосподарського рибоводного приватного підприємства "Амур-Аква" про:

- визнання недійсним договору оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі ДП "Укрриба", укладеного 01.07.2014 за №РОФ-1260 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Миколаївській області та СРПП "Амур-Аква";

- зобов'язання СРПП "Амур-Аква" вчинити дії по поверненню майна, яке передане йому згідно договору.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що орендоване державне нерухоме майно відноситься до рибогосподарської технологічної водойми, відповідне майно надається у користування за наявності паспорту рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми. Крім того, плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму. Враховуючи викладене, позивач на підставі ст. ст. 203, 215 ЦК України просив визнати недійсним договір оренди та зобов'язати СРПП "Амур-Аква" повернути майно, яке було передано йому за договором.

У відзиві на позов Регіональне відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області просило суд в задоволенні позовних вимог відмовити з посиланням на те, що, позивачем не доведено, що спірний договір було укладено на оренду земельної ділянки, так як за спірним договором в оренду земельні ділянки не передавались, предметом договору є гідротехнічні споруди рибогосподарських водойм.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 17.12.2014р. у задоволенні позову відмовлено з огляду на те, що оспорюваний договір не суперечить вимогам законодавства, отже відсутні підстави для визнання його недійсним, так як в оренду за договором передано гідротехнічні споруди, а не рибогосподарські технологічні водойми разом із земельними ділянками.

Не погодившись з рішенням суду, Державне підприємство "Укрриба" звернулося із апеляційною скаргою, в якій просило рішення скасувати, позов задовольнити, посилаючись на незаконність та необґрунтованість оскаржуваного рішення.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом при прийнятті рішення не враховано, що в оскаржуваному договорі відсутні такі об'єкти оренди як гідротехнічні споруди, натомість в додатку 1 та 2 до договору наведено план зовнішніх мереж землекористування водного об'єкту, тобто відділенням ФДМ України по Миколаївській області фактично передано в оренду водні об'єкти, право на передачу яких в оренду не передбачено Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

У відзиві на апеляційну скаргу Регіональне відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області просило рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, посилаючись на те, що предметом спірного договору були гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.

01.07.2014 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Миколаївській області (орендодавець) та СРПП "Амур-Аква" (орендар) укладено Договір № РОФ-1260 оренди державного нерухомого майна (далі - Договір) (а.с. 13-15).

Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм: став № 6 (інв. № 1198) та став № 7 (інв. № 1199) площею 31, 9 га згідно з планом розміщення орендованого майна (додаток №1 до договору оренди), розташоване за адресою: смт. Матвіївка, Миколаївська обл., що обліковується на балансі Державного підприємства "Укрриба", вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на 31.03.2014 року і становить за незалежною оцінкою 85 977 грн.

Згідно із п.п.1.2 договору майно передається в оренду з метою розведення риби.

Із додатків до договору 1-3 вбачається, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Миколаївській області фактично передано в оренду ставки №6 та №7 площею 31.9 га з гідротехнічними спорудами.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про аквакультуру" від 18.09.2012 р. гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) - об'єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод; рибницький ставок - рибогосподарський водний об'єкт, призначений для розведення, утримання та/або вирощування об'єктів аквакультури; рибогосподарська технологічна водойма - штучно створена водойма спеціального технологічного призначення, що визначається технічним проектом та/або паспортом, яка наповнюється штучно за допомогою гідротехнічних споруд і пристроїв та призначена для створення умов існування і розвитку об'єктів аквакультури.

На виконання умов Договору Регіональне відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області (орендодавець) передало СРПП "Амур-Аква" (орендар) майно, що є предметом договору, про що між сторонами складено Акт приймання-передачі (а.с. 16).

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Закону України "Про аквакультуру" рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду). При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди. Надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері рибного господарства. Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму.

Частиною 3 ст.51 Водного кодексу України також передбачено, що водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 51 Водного кодексу України Постановою Кабінету Міністрів України №420 від 29.05.2013 р. затверджено типовий договір оренди водних об'єктів, згідно з умовами якого орендодавцем виступає орган виконавчої влади або місцевого самоврядування, а об'єктом оренди є вода водного об'єкта, в т.ч. рибогосподарської технологічної водойми та земельна ділянка під водним об'єктом. Одночасно з об'єктом оренди можуть бути передані гідротехнічні споруди. Рибогосподарська технологічна водойма надається в оренду з урахуванням вимог Закону України "Про аквакультуру".

Отже, системний аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить, що гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми -це є інженерні споруди, які призначені для управління водними ресурсами, тобто їх неможливо відокремити від рибогосподарської технологічної водойми (ставка), тобто водного об'єкту, а тому, відповідно до ст.14 Закону України "Про аквакультуру", передача їх в оренду можлива одночасно при передачі в оренду рибогосподарської технологічної водойми із дотриманням вищевказаних положень цього Закону, Водного кодексу України, Земельного кодексу України.

Частиною 4 ст. 59 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури)), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.

Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України від 06.05.2003 року № 126/752 "Про передачу гідротехнічних споруд" до сфери управління Міністерства аграрної політики України передано гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов'язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, яке на момент приватизації не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених в процесі приватизації на базі підприємств рибного господарства.

Відповідно до Додатку до вищевказаного Наказу ВАТ "Миколаївське сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" включено в Перелік господарських товариств, створених в процесі приватизації на базі підприємств рибного господарства, майно (гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди, та пов'язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, яке на момент приватизації не увійшло до статутних фондів цих товариств та не підлягає приватизації) яких передається на баланс державного підприємства "Укрриба".

Наказом Державного департаменту рибного господарства Міністерства аграрної політики України від 29.07.2003 року № 209, на виконання п. 11 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482 "Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності" та спільного наказу Фонду державного майна України та Міністерства аграрної політики України за № 126/752 "Про передачу гідротехнічних споруд" затверджено "Акт прийому-передачі гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Миколаївське сільськогосподарсько-рибоводне підприємство", на баланс ДП "Укрриба", та закріплене зазначене в Акті майно за ДП "Укрриба" на праві повного господарського відання (а.с. 59-67).

Відділом Держкомзему у Новоодеському районі Миколаївської області видано ДП "Укрриба" Державні акти на право постійного користування земельними ділянками (далі - Акт) загальною площею 31,9 га, що передані Регіональним відділенням за Договором в оренду, а саме:

Акт серія ЯЯ№ 193937 від 03.12.2012;

Акт серія ЯЯ№ 193889 від 03.12.2012;

Акт серія ЯЯ№ 193936 від 03.12.2012;

Акт серія ЯЯ № 194939 від 28.12.2012;

Статтею 92 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Відповідно до ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право самостійно господарювати на землі.

Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Частиною 4 ст. 4 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Статтею 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна визначено перелік об'єктів оренди державного та комунального майна, щодо якого Фонд державного майна України та його регіональні відділення мають право виступати орендодавцями згідно ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Слід зазначити, що вищезазначений перелік об'єктів оренди державного та комунального майна є вичерпним та не містить таких об'єктів оренди, як водні об'єкти та земельні ділянки.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що ставки №6,7 площею 31,9 га, на яких розташовані гідротехнічні споруди, перебувають у постійному користуванні ДП "Укрриба", дії по передачі вищезазначених водних об'єктів в оренду з боку Регіонального відділення Фонду державного майна України є такими, що вчиненні із перевищенням повноважень.

Згідно із ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити ЦКУ, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою -третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.

Враховуючи викладене, апеляційна інстанція вважає, що договір оренди №РОФ-1260 від 01.07.2014 р. укладений з порушенням чинного законодавства, а тому його слід визнати недійсним на підставі ст.ст.203,215 ЦК України, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду -скасуванню.

Відповідно до положень ст.49 ГПК України витрати по сплаті судового збору, в т.ч. за апеляційний перегляд справи, покладаються на відповідачів в рівних частках.

Керуючись ст.ст. 99, 103- 105 Господарського процесуального кодексу

України, суд -

постановив:

1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Укрриба" задовольнити.

2. Рішення господарського суду Миколаївської області від 17.12.2014р. у справі № 915/1774/14 скасувати, позов задовольнити.

3. Визнати недійсним договір №РОФ-1260 від 01.07.2014 р. оренди державного нерухомого майна, розташованого за адресою: смт. Матвіївка, Миколаївська обл., що знаходиться на балансі Державного підприємства "Укрриба", який укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Миколаївській області і сільськогосподарським рибоводним приватним підприємством "Амур-Аква".

4. Зобов'язати сільськогосподарське рибоводне приватне підприємство "Амур-Аква" повернути майно, яке передано йому згідно договору №РОФ-1260 від 01.07.2014 р. оренди державного нерухомого майна, розташованого за адресою: смт. Матвіївка, Миколаївська обл., що знаходиться на балансі Державного підприємства "Укрриба", до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області.

5. Стягнути на користь Державного підприємства "Укрриба" судовий збір:

- з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області в сумі 2283,75 грн., в т.ч. за апеляційний перегляд справи;

- з сільськогосподарського рибоводного приватного підприємства "Амур-Аква" в сумі 2283,75 грн., в т.ч. за апеляційний перегляд справи.

Доручити господарському суду Миколаївської області видати відповідні накази.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови підписано 17.02.2015р.

Головуючий суддя Л.В. Поліщук

Суддя С.В. Таран

Суддя В.Б. Туренко

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення12.02.2015
Оприлюднено18.02.2015
Номер документу42725200
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1774/14

Ухвала від 16.04.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Яценко О.В.

Постанова від 12.02.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 28.01.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Рішення від 17.12.2014

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Олейняш Е.М.

Ухвала від 06.11.2014

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Олейняш Е.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні