Рішення
від 11.02.2015 по справі 915/21/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2015 року Справа № 915/21/15

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль С.М.,

при секретарі Сьяновій О.С.,

з участю представників сторін:

від позивача: Сліпий С.М., довіреність № 3 від 23.01.2015;

від відповідача: представник не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/21/15

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертикаль", бульвар Т.Шевченка, 56, м.Київ, 01032,

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "АКЗ", вул. Робоча,2А, м.Миколаїв, 54015,

про: відшкодування завданих збитків, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з Приватного акціонерного товариства "АКЗ" 42000 грн. збитків, заподіяних внаслідок неякісного відвантаження продукції (вапна негашеного).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що в порушення приписів чинного законодавства та умов договору поставки №35 від 04.04.2014 року відповідач здійснив поставку товару невідповідної якості, що підтверджується висновком незалежної лабораторії ТОВ «Будівельна лабораторія».

Відповідач належним чином повідомлений про дату, місце і час судового розгляду справи у судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, позов не спростував, проте надав суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із проведенням хімічного дослідження показників якості «вапна негашеного».

Судом відхиляється вищевказане клопотання, оскільки відповідачем не надано суду доказів проведення вказаного дослідження та позивачем зазначено, що відповідач не звертався до останнього із заявами про надання спірного майна.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення позивача, суд встановив наступне:

04.04.2014 між ТОВ "Вертикаль" та ПАТ "АКЗ" було укладено договір поставки №35, згідно п.1.1 відповідач зобов'язався поставити продукцію - вапно негашене, а позивач зобов'язався забезпечити прийняття та оплату товару в кількості та за цінами згідно специфікації.

У відповідності до п.2.1 договору, товар поставляється в кількості та строки, які визначені в специфікаціях до діючого договору.

Розділом третім сторони визначили якість та порядок прийняття товару. Так, у відповідності до п.3.1 якість товару повинна відповідати вимогам ДСТУ БВ.2.7-90:2011 та підтверджуватись відповідними сертифікатами якості.

Пунктом 3.2 сторони визначили, що прийом-здача товару здійснюється згідно товаросупроводжувальними документам відповідно до вимог Інструкцій №№П-6, П-7, затверджених Держарбитражем СРСР. При виявленні кількості або якості товару з товаросупроводжувальними документам - виклик представника постачальника обов'язковий.

Оплату за товар здійснюється наступним чином: попередня оплата в розмірі 100 % від загальної вартості товару, вказаної в специфікації. (п.4.3 договору).

У відповідності до Товариство з обмеженою відповідальністю "Вертикаль" та Приватне акціонерне товариство "АКЗ" дійшли домовленості, що паспорту якості (а.с. 14), ПрАТ «АКЗ» виготовляє та відвантажує, а ТОВ «Вертикаль» оплачує та приймає «вапно» з наступними фізичними та хімічними властивостями: 1.Вміст активних СаО+МgO не менше ніж 86%; 2. Час гасіння від 7 до 12 хвилин; 3. Температура гасіння не менше 72 градусів Цельсія; 4. Фракція 40-80 мм; 5. Вміст непогашених зерен не більше 7%.

На підставі зазначених домовленостей, на адресу ТОВ «Вертикаль» надіслано рахунок № СЗ-0000177 від 21.08.2014 р. за «вапно негашене» вартістю 1050,00 грн. за 1 тонну з врахуванням ПДВ 20 % на суму 63 000,00грн. в кількості 60 тонн 29.08.2014 р.

Як вбачається з матеріалів справи ТОВ «Вертикаль» платіжним дорученням № 110 перерахувало на рахунок № СЗ-26008273053 ПрАТ «АКЗ» кошти в сумі 42000,00 грн. згідно вищенаведеного рахунку №» СЗ-0000177 від 21.08.20143 року для отримання вапна в кількості 40 т.

08.09.2014 сторонами був підписаний акт приймання продукції за якістю (а.с.14), який є невід'ємною частиною договору та яким підтверджується факт передачі ПАТ "АКЗ" Товариству з обмеженою відповідальністю "Вертикаль" вапна негашеного у кількості 36,5 т у сумі 41975,00 грн.

Товариством «Вертикаль» після отримання ванна була здійснена перевірка відповідності якості отриманого товару до паспорту якості ПрАТ «АКЗ» № 145 від 29.08.2014 р., спеціалістами лабораторії ПрАТ «НК ЗСЦ» (м. Нова Каховка).

В результаті перевірки встановлено невідповідність хімічних та фізичних характеристик вапна даним паспорту якості ПрАТ «АКЗ» № 143 від 29.08.2014 р. саме: вміст активних СаО+Мg0 74.25 % замість 86%; час погашення 17 хв. замість 8 хв.: фракційність 0-80 мм замість 40-80 мм.

З огляду на викладене та відповідно до вимог Інструкції «О порядке прийомки продукции производственно - технического назначения и товаров народного потребления по качеству» № П-7 від 25.04.1966 року, затвердженої Постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР, на адресу ПрАТ «АКЗ» було направлено повідомлення (лист № 109 від 02.09.2014 р. ) про виклик представників продавця ПрАТ «АКЗ» для перевірки якості вапна та відбору його зразків.

08.09.2014 року спільною комісією за участю представників трьох сторін: представників продавця ПрАТ «АКЗ» - лаборанта Бринзак Л.В. та майстра обпалення печі Лопатіної І.П., представника покупця ТОВ «Вертикаль» - Трайно Т.В., представника ПрАТ «НК ЗСЦ» начальника лабораторії та відділу технічного контролю Краковецької О.А. у відповідності до вимог ДСТУ БВ 2.7-90:2011 було здійснено відбір зразків вапна, про що складено «Акт відбору зразків» та перевірено якість вапна в умовах лабораторії ПрАТ «НК ЗСЦ» про що складено «Акт приймання продукції за якістю» .

Дослідивши акт прийманні продукції за якістю, господарським судом було встановлено, що фактичні параметри якості не відповідають паспорту якості вапна та є значно гіршими, ніж задекларовано в паспорті якості ПрАТ «АКЗ» № 143 від 29.08.2014 р.

Відібрані зразки передані у 4 адреси: ПрАТ «АКЗ», м.Миколаїв ПрАТ «НК ЗСЦ». м.Н.Каховка ТОВ «Вертикаль»,м.Київ ТОВ «Будівельна лабораторія», м. Миколаїв.

Судом було встановлено, що результати випробувань незалежної лабораторії ТОВ «Будівельна лабораторія» (м. Миколаїв) підтверджують факт невідповідності фактичних характеристик вапна ПрАТ «АКЗ» наданому паспорту якості, виданого відповідачем № 143 від 29.08.2014 р., а також з вищенаведених фактів дослідження характеристик вапна видно, що проведення експертизи вапна було здійснено в межах його гарантійних строків відповідно до вимог ДСТУ БВ.2.7-90:2011, то є підтвердженим той факт, що відповідач порушив вимоги Цивільного кодексу України.

Статтею 673 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу.

У разі відсутності в договорі купівлі-продажу умов щодо якості товару продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, придатний для мети, з якою товар такого роду звичайно використовується.

Якщо продавець при укладенні договору купівлі-продажу був повідомлений покупцем про конкретну мету придбання товару, продавець повинен передати покупцеві товар, придатний для використання відповідно до цієї мети.

У відповідності до статті 675 Цивільного кодексу України, договором або законом може бути встановлений строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк).

Згідно з ст. 676 Цивільного кодексу України, гарантійний строк починається з моменту передання товару покупцеві, якщо інше не встановлено договором купівлі-продажу.

Гарантійний строк, встановлений договором купівлі-продажу, продовжується на час, протягом якого покупець не міг використовувати товар у зв'язку з обставинами, що залежать від продавця, до усунення їх продавцем.

ТОВ «Вертикаль», як покупець, не міг, використовувати поставлений товар - вапно негашене по причині того, що він фактично не відповідав параметрам паспорту якості, які є суттєвими для мети використання вапна.

Правовими наслідками передання товару неналежної якості згідно п.2 ст. 678 ЦКУ є - у разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути, недоліків, усунення яких пов 'язане з непропорційними витратами або затратами часу, недоліків, яки виявилися неодноразово чи з 'явилися знову після їх усунення покупець має право за своїм вибором:відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми; вимагати заміни товару».

Згідно ст.ст. 224, 225 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:

вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;

додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;

неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною;

матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Обов'язок відшкодування збитків є загальною формою цивільно-правової відповідальності, яка настає для боржника внаслідок порушення ним зобов'язання.

Відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише при наявності передбачених законом умов сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільної відповідальності відповідно до ст.623 ЦК України.

Обов'язковими умовами покладання відповідальності на винну сторону є наявність збитків, протиправність дій цієї особи, причинного зв'язку між діями особи та збитками, які складають об'єктивну сторону правопорушення, та вини особи, внаслідок дій якої спричинено збитки.

Тобто збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони за договором, що обмежує його інтереси, як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також неодержаних кредитором доходів, які б він одержав, коли зобов'язання було виконано боржником.

Підставою для відшкодування понесених збитків є спричинення їх внаслідок неналежного виконання зобов'язання за договором, тобто наявності прямого причинного-наслідкового зв'язку між неправомірними діями однієї сторони та зменшення майнових прав іншої.

Судом встановлено факт передання позивачу відповідачем вапна негашеного, який не відповідає параметрам якості, які є суттєвими для мети використання вапна.

Доказів виконання відповідачем умов договору щодо поставки вапна негашеного відповідно до вимог ДТУ БВ.2.7-909:2011 та вимог договору, відповідачем суду не надано.

Таким чином, докази, які містяться в матеріалах справи свідчать про вчинення відповідачем неправомірних дій, в порушення умов договору поставки №35 від 04.04.2014, та вини останнього у заподіянні позивачу збитків через зменшення майнових прав останнього.

Стаття 43 ГПК передбачає, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем доведений факт спричинення йому збитків у сумі 42000,00 грн., заподіяних внаслідок заподіяних внаслідок неякісного відвантаження продукції (вапна негашеного). Проте, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача суми у розмірі 7000,00 грн. - витрат за перевезення товару, з підстав недоведеності вказаних витрат у порядку ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України, оскільки в матеріалах справи наявний лише акт здачі - прийняття робіт ( а.с. 36 ), укладений між позивачем та ПАТ "Новокаховський завод силікатної цегли".

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до приписів ст.49 ГПК України, судовий збір підлягає задоволенню пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 82 1 , 84, 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "АКЗ", вул. Робоча,2А, м.Миколаїв, 54015, ідентифікаційний код 31268743, на користь з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертикаль", бульвар Т.Шевченка, 56, м.Київ, 01032,ідентифікаційний код 31724349, збитків, заподіяних внаслідок неякісного відвантаження продукції (вапна негашеного) у розмірі 42 000 (сорок дві тисячі) грн. 00 коп. та 1566 (одна тисяча п'ятсот шістдесят шість) грн. судового збору.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя С.М.Коваль

Рішення підписано 16.02.2015р.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення11.02.2015
Оприлюднено18.02.2015
Номер документу42725251
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/21/15

Ухвала від 17.12.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мирошниченко М.А.

Ухвала від 09.11.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Ухвала від 23.10.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Ухвала від 12.10.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Ухвала від 31.08.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Постанова від 06.08.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Кривда Д.C.

Ухвала від 23.07.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Кривда Д.C.

Постанова від 14.04.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Шевченко В.В.

Ухвала від 05.03.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Шевченко В.В.

Рішення від 11.02.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні