ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2015 р. м. Вінниця
Справа № 802/4098/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Тростянецькому районі Вінницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Подільські цукроварні" про стягнення капіталізованих платежів,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Тростянецькому районі Вінницької області ( далі - позивач, відділення Фонду у Тростянецькому районі ) до товариства з обмеженою відповідальністю "Подільські цукроварні" ( далі - ТОВ "Подільські цукроварні", відповідач ) про стягнення капіталізованих платежів в сумі 107551,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначили, що відповідач відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" зареєстрований у відділенні Фонду у Тростянецькому районі як платник страхових внесків.
В зв'язку з ліквідацією підприємства як юридичної особи без правонаступництва, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, які отримали каліцтво на підприємстві. Згідно облікових даних, відділення Фонду здійснює страхові виплати працівнику відповідача - ОСОБА_1 Сума капіталізації платежів по вказаному працівнику складає 107551,00 грн. Відповідно до реєстраційної справи відповідача, який знаходиться на обліку у відділенні Фонду як платник страхових внесків, підприємство відповідача на час звернення Фонду з майновими вимогами (претензією) не виключено з Єдиного державного реєстру, а тому вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідації.
Таким чином, своїми діями ТОВ "Подільські цукроварні", які виразились в нездійсненні капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства, яке ліквідується, спричинено інтересам держави майнову шкоду, яка виразилась у зменшенні видаткової частини бюджету Фонду, за допомогою якої здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності в сумі 107551,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с. 36, 40 ). Клопотань‚ заяв про неможливість прибуття у судове засідання від відповідача не надходило, письмових заперечень на позов суду не надано, належного представника не направлено.
Відповідно до вимог статті 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Враховуючи те, що від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та немає необхідності заслухати свідка чи експерта у справі, суд, відповідно до вказаної частини 6 статті 128 КАС України, прийняв рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у ній доказами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "Подільські цукроварні" зареєстроване в відділенні Фонду у Тростянецькому районі та є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
10.12.2014 року до ЄДР внесено запис про рішення засновників щодо припинення діяльності ТОВ "Подільські цукроварні" та створена ліквідаційна комісія.
Відповідно до виписки з акту огляду МСЕК від 16.01.2014 року ОСОБА_1 втратив 20 відсотків професійної працездатності у зв'язку із травмою отриманою на підприємстві 05.10.2009 року, відсотки встановлені безстроково ( а.с. 18 ).
08.02.2014 року відділенням Фонду у Тростянецькому районі винесено Постанову №0227/10097/10097/12 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 24.12.2013 року в розмірі 432,14 грн. та відповідно надано розрахунок перерахованої щомісячної страхової виплати ( а.с. 20 ).
Відділення Фонду у Тростянецькому районі для визначення періоду, за який розраховувалася капіталізація платежів, використовувало дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Головним управлінням статистики у Вінницькій області (а.с. 6-10).
Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів по ТОВ "Подільські цукроварні", сума платежів для розрахунку з потерпілим на виробництві станом на 08.10.2014 року становить 107551,00 грн. ( а.с. 5 )
Відділенням Фонду у Тростянецькому районі було надіслано ТОВ "Подільські цукроварні" вимогу про сплату капіталізованих платежів № 01-973 від 05.11.2014 року ( а.с. 25).
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходив з наступного.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року №1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV).
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
За приписами статті 46 Закону, фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та інше.
Згідно зі статтею 110 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа може бути ліквідована за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються: у першу чергу вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною другою статті 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 14 червня 2001 року № 33-36275 "Щодо державної реєстрації нормативно-правового акта" Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не відноситься до кола органів, нормативно-правові акти яких підлягають державній реєстрації відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року № 493/92 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
Проте, нормативно-правові акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є чинними і застосовуються без державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Відповідно до ч. 2 п. 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
Частиною 4 вищевказаного Порядку визначено, що до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута з виплат, пов'язаних з його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.
Виходячи з аналізу Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765, вбачається, що в даному Порядку не вказано механізм капіталізації платежів по підприємствам, які знаходяться в стадії ліквідації. Приписами ст. 46 Закону України 1105-XIV від 23.09.1999 року врегульовано систему фінансування та джерела коштів Фонду, проте зазначений Закон не регламентує, яким чином ліквідується підприємство, а чітко зазначає, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та інше.
Тобто, капіталізація виплат майбутніх періодів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної життю і здоров'ю громадян, повинна проводитись саме в період ліквідаційної процедури підприємства, оскільки саме після відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність підприємства закінчується та строк виконання всіх його грошових зобов'язань вважається таким, що настав.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 26.06.2012 року ( а.с.21-22 ).
Відповідно до п. 3 вищевказаного Порядку, капіталізація платежів нараховується за період, що визначається з різниці між середньої тривалості життя для чоловіків і жінок і їхнім віком на момент проведення капіталізації. Позивачем для визначення періоду для капіталізації використовувалися дані середньої тривалості життя особи, надані Держкомстатом України.
Враховуючи наведений порядок, позивач здійснив розрахунок нарахування капіталізації платежів по особовій справі потерпілого ОСОБА_1, який склав 107551,00 грн.
Згідно з таблицею смертності та середньої очікуваності тривалості життя за 2013 рік по Україні у розрізі вікових груп, наданою 31.07.2014 року Державною службою статистики України, з врахуванням необхідності виплати майбутніх платежів для потерпілого ОСОБА_1, позивачем здійснено розрахунок суми капіталізації платежів у зв'язку із ліквідацією юридичної особи - ТОВ "Подільські цукроварні". За основу взята сума перерахованої щомісячної страхової виплати з 24.12.2013 року в розмірі 432,14 грн., призначена постановою відділення Фонду у Тростянецькому районі №0227/10097/10097/12 від 08.02.2014 року.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов відділення Фонду у Тростянецькому районі є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Подільські цукроварні" ( код ЄДРПОУ 36327881) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Тростянецькому районі Вінницької області ( ЄДРПОУ 25937669 р/р 37170003000895 ГУДКСУ у Вінницькій області МФО 802015) капіталізовані платежі в сумі 107551,00 грн. (сто сім тисяч п'ятсот п'ятдесят одна гривня 00 коп.).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2015 |
Оприлюднено | 19.02.2015 |
Номер документу | 42726903 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Заброцька Людмила Олександрівна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Заброцька Людмила Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні