cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.01.2015 р. Справа №910/25625/14 За позовом Публічного акціонерного товариства " Банк Форум " в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ " Банк Форум " Соловйової Наталії Анатолівни.
До Товариства з обмеженою відповідальністю " ІСФП - КАПІТАЛ "
Про стягнення 105,64 грн.
Суддя Пінчук В.І.
Представники:
Від позивача не з'явився
Від відповідача не з'явився
Рішення прийняте 22.01.2015 р., оскільки у судовому засіданні 25.12.2014 р. розгляд справи відкладався відповідно до п. 1 ст. 77 ГПК України.
Обставини справи:
Позивач - публічне акціонерне товариство " Банк Форум " в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ " Банк Форум " Соловйової Наталії Анатолівни звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю " ІСФП - КАПІТАЛ " 105,64 грн., з яких: 100,00 грн. основний борг, 5,04 грн. пеня та 0,60 грн. - 3% річних
Представник позивача у судове засідання не з'явився.
Представник відповідача у судове засідання двічі не з'явився і відзив на позовну заяву суду не надав.
Згідно ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, без участі представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд, -
В С Т А Н О В И В:
11.10.2013 р. між публічним акціонерним товариством " Банк Форум " ( позивачем ) та товариством з обмеженою відповідальністю " ІСФП - КАПІТАЛ " ( відповідачем ) був укладений договір про відкриття рахунків у цінних паперах № 110062-Ю.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України " Про депозитарну систему України " рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі ( на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи ) або Національному банку України відповідно до законодавства. Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.
На підставі зазначеного договору позивач, як зберігач по договору та депозитарна установа, зобов'язався надавати відповідачу, як депоненту, послуги щодо відкриття та ведення рахунку у цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за рахунками у цінних паперах, отримання доходів за цінним паперами, а також надавати інші послуги на підставі розпоряджень депонента, згідно з вимогами чинного законодавства України, що регламентує депозитарну діяльність.
В обгрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що належним чином виконав свої зобов'язання.
На підставі розпорядження відповідача № 1 на виконання адміністративних операцій " Відкриття рахунку у цінних паперах " від 11.11.2013 р. позивач відкрив відповідачу рахунок у цінних паперах.
Відповідач в свою чергу, як депонент, відповідно до п.п. 2.3.2 п. 2.3. та п. 4.2. договору, зобов'язався щомісяця до 15 числа наступного місяця за звітним сплачувати послуги, надані позивачем, а саме вносити абонентську плату, сплачувати послуги за зберігання цінних паперів та здійснення операцій з цінними паперами, в розмірі та на умовах, передбачених договором та тарифами.
Відповідно до п. 7 ч. 1. ст. 1 Закону України " Про депозитарну систему " депонент - власник цінних паперів, співвласники цінних паперів, нотаріус, на депозит якого внесено цінні папери, яким рахунок у цінних паперах відкривається депозитарною установою на підставі відповідного договору про обслуговування рахунка в цінних паперах, а також депозитарна установа, яка відкриває собі рахунок у цінних паперах на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи.
На рахунку у цінних паперах відповідача обліковуються цінні папери загальною номінальною вартістю 189210,00 грн.
Керуючись умовами договору та вимогами чинного законодавства, що регламентує депозитарну діяльність, позивач належним чином надав послуги по зберіганню цінних паперів, розміщених на рахунку відповідача.
Відповідно до п. 5 ч. 1. ст. 1 Закону України " Про депозитарну систему ", депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках, депонентів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.
Відповідно до п. 5.1 розділу 5 Тарифів ( додаток до договору про відкриття рахунку у цінних паперах № 110062-Ю від 11.10.2013 р. ) за отримання послуг по зберіганню цінних паперів на рахунках у цінних паперах відповідач зобов'язаний сплачувати не пізніше 15-го числа наступного місяця 0,005% від номінальної вартості цінних паперів, але не менше 50 гривень та не більше 60 тис. гривень.
Натомість, відповідач свої зобов'язання щодо сплати вартості послуг за зберігання цінних паперів не виконує, відповідні грошові кошти не сплачує.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором, законом, зокрема: зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків; моральної шкоди, що закріплено в ст. 611 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою ( штрафом, пенею ) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Неустойка включає декілька форм її сплати, а саме штраф та пеню. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею, є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення ( ч. 6 ст. 231 ГК України ).
На підставі п.п. 7.7.-7.8. п. 7 договору сторони встановили, що у разі несвоєчасного виконання відповідачем зобов'язання по сплаті грошових коштів за отримані послуги відповідно до умов договору останній зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,2% від суми простроченого платежу - за несвоєчасне виконання депонентом зобов'язання по сплаті грошових коштів за послуги зберігача у відповідності до умов цього договору та додатку 1 до нього, яка нараховується за кожен день прострочення. Виплата неустойки не звільняє сторони від виконання обов'язків за цим договором.
Відповідно до ст. 3 Закону України " Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань ", який регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, суб'єктами яких є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, розмір пені, що обчислюється від суми простроченого платежу, не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Посилаючись на зазначену статтю Закону, позивач, за невиконання відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором, застосовує пеню в розмірі, що становить подвійну облікову ставку Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується така пеня.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі ст. 625 ЦК України, позивач нарахував відповідачу 3% річних.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. ( ст. 611 ЦК України ).
Порушенням зобов'язання є невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання ( неналежне виконання ). ( ст. 610 ЦК України ).
Згідно ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. ( ст. 525 ЦК України ).
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 33, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю " ІСФП - КАПІТАЛ " ( 04053, м. Київ, вул. Обсерваторна, 21-А, код 31570449 ) на користь публічного акціонерного товариства " Банк Форум " в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ " Банк Форум " Соловйової Наталії Анатолівни ( 02100, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7, код 21574573 ) 100 ( сто тисяч ) грн. 00 коп. основний борг, 5 ( п'ять ) грн. 04 коп. пені, 0,60 ( шістдесят ) коп. - 3% річних.
Видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю " ІСФП - КАПІТАЛ " ( 04053, м. Київ, вул. Обсерваторна, 21-А, код 31570449 ) в доход державного бюджету України 1827 ( одну тисячу вісімсот двадцять сім ) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
дата підписання повного тексту рішення 10.02.2015 р.
Суддя В.І.Пінчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2015 |
Оприлюднено | 19.02.2015 |
Номер документу | 42746287 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Пінчук В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні