КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/17630/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
У Х В А Л А
Іменем України
17 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Троян Н.М., Костюк Л.О.,
за участю секретаря Погребняк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспеції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дартарі» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м.Києві про визнання протиправними дій, зобо'язати вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дартарі» (далі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м.Києві (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки, на підставі якої складено акт від 17.09.2014 року №493/26-56-22-01-05/39123776, визнання протиправними дій щодо внесення до бази даних «Податковий блок» інформації на підставі акта про неможливість проведення зустрічної звірки від 17.09.2014 року №493/26-56-22-01-05/39123776, зобов'язання відновити в електронній базі даних «Податковий блок» суми податкового кредиту та суми податкових зобов'язань, включених Позивачем до податкових декларацій з податку на додану вартість за період з 01.05.2014 року по 31.08.2014 року, зобов'язання утриматись від використання та поширення іншим органам державної податкової служби України акта про неможливість проведення зустрічної звірки Позивача від 17.09.2014 року №493/26-56-22-01-05/39123776.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії щодо внесення змін до АІС «Податковий блок» на підставі акта від 17.09.2014 року №493/26-56-22-01-05/39123776 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Дартарі» (код за ЄДРПОУ 39123776) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.05.2014 по 31.08.2014», зобов'язано відновити в АІС «Податковий блок» всі дані, змінені на підставі акта від 17.09.2014 року №493/26-56-22-01-05/39123776 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Дартарі» (код за ЄДРПОУ 39123776) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.05.2014 по 31.08.2014». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Державна податкова інспеція у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта, заперечення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Відповідачем здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки Позивача, за результатом яких встановлено відсутність останнього за податковою адресою - до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про відсутність Позивача за місцезнаходженням.
17.09.2014 року податковим органом оформлено акт №493/26-56-22-01-05/39123776 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ДАРТАРІ» (код ЄДРПОУ 39123776) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.05.2014 по 31.08.2014».
Згідно висновків вказаного акту, контролюючим органом встановлено порушення Позивачем вимог ч.5 ст.203, ч.ч.1, 2 ст.215, ст.216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог вказаних статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними про правочинах, здійснених товариством при придбанні та продажу товарів (послуг); встановлено відсутність об»єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 01.05.2014 року по 31.08.2014 року, які підпадають під визначення ст.ст.185, 198 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Відповідно п. 73.5 ст.73 Кодексу з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Наказом ДПА України від 22 квітня 2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, відповідно до пункту 4.4 яких (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами Державної податкової служби України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу Державної податкової служби забезпечує проведення такої звірки.
Зі змісту наведених правових норм слідує, що дії з проведення зустрічної звірки та з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, тобто проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Як випливає зі змісту ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Отже, дії з проведення зустрічної звірки платника та зі складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків.
Податковий орган має законодавчо становлене право на проведення зустрічних звірок, а тому такі його дії не можуть бути визнані протиправними.
Аналогічна правова позиція висвітлена в постанові Вищого адміністративного суду України від 08 жовтня 2014 у справі К/800/10928/14.
Відповідно положень ст. 74 Кодексу податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Таким чином, дані інформаційних баз органів доходів і зборів можуть безпосередньо впливати на обсяг прав та обов'язків платників податків.
Згідно Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України №165 від 14.06.2013 року (далі - Методичні рекомендації), під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти: підсистеми інформаційної системи «Податковий блок» - «Реєстрація ПП», «Обробка податкової звітності та платежів», «Податковий аудит», «Аналітична система», «Облік платежів»; єдиний реєстр податкових накладних; АРМ «Митниця»; підсистема «Реєстрація та облік РРО та книг обліку розрахункових операцій АІС «Реєстри платників податків».
Єдина система «Податковий блок» та її підсистеми є програмними продуктами, створеними для використання органами Державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі висновків акта про неможливість проведення зустрічної звірки від 17.09.2014 року №493/26-56-22-01-05/39123776 Відповідачем внесено до АІС «Податковий блок» зміни в частині податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість Позивача (а.с.51-56 т.1).
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що висновки акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення будь-яких змін до облікових даних Позивача, а також до інформаційних баз, зокрема, до АІС «Податковий блок».
Податковим органом не дотримано вимог чинного законодавства в частині включення та внесення відомостей до інформаційної системи «Податковий блок» змін щодо облікових даних Позивача, що спричинило для нього негативні наслідки, у зв'язку з чим є правомірним твердження суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання податкового органу відновити в АІС «Податковий блок» всі дані, змінені на підставі акта №493/26-56-22-01-05/39123776 від 17.09.2014 року.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспеції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Троян Н.М.
Костюк Л.О.
Ухвала складена в повному обсязі 18 лютого 2015 року.
.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Костюк Л.О.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2015 |
Оприлюднено | 19.02.2015 |
Номер документу | 42747792 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Твердохліб В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні