cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.02.15р. Справа № 904/538/15 За позовом первинної профспілкової організації публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про стягнення 55680 грн. 80 коп.
Суддя Кармазіна Л.П.
Представники:
від позивача: Лисенко Є.В., представник, дов. № б/н від 15.01.2015 року
від відповідача: Кісілєвич Є.Є., представник, дов. № 14/19 від 14.07.2014 року
СУТЬ СПОРУ:
Первинна профспілкова організація публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до публічного акціонерного товариства "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ" про стягнення 55680 грн. 80 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за колективним договором, а саме неналежним виконанням відповідачем обов'язку з відрахування членських внесків.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29.01.2015р., порушено провадження у справі, а розгляд справи призначено на 17.02.2015р.
17.02.2015р. представник позивача до судового засідання надав заяву про збільшення позовних вимог, якою просив суд стягнути з відповідача суму 73743,83 грн. за період з серпня 2014 року по січень 2015р.
На підставі ст. 22 ГПК України, вищезазначена заява про збільшення позовних вимог прийнята судом до розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечував та визнав позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні в присутності представників сторін оголошено перерву до 19.02.15р., зобов'язано позивача надати до наступного судового засідання копію колективного договору для приєднання до матеріалів справи та оригінал для огляду в судовому засіданні.
19.02.2015р. представник позивача в судовому засіданні надав для приєднання до матеріалів справи копію витягу з колективного договору та оригінал колективного договору для огляду.
В присутності представників сторін, судом оглянуто наданий позивачем оригінал колективного договору між роботодавцем та трудовим колективом ВАТ "Дніпродзержинська ТЕЦ", належним чином засвідчена копія якого залучена судом до матеріалів справи.
19.02.2015р. в порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Статтею 1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначено, що професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Статтею 2 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначено, що професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності. Інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною.
Згідно зі статтею 11 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" для представництва і здійснення захисту прав та інтересів членів профспілок на відповідному рівні договірного регулювання трудових і соціально-економічних відносин профспілки, організації профспілок можуть мати статус первинних, місцевих, обласних, регіональних, республіканських, всеукраїнських.
Згідно свідоцтва про легалізацію профспілки, об'єднання профспілок №43 від 23.04.2004р.(а.с.7), довідки з ЄДРПОУ серії АБ №449191 (а.с.9) та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №236678 (а.с.8), первинна профспілкова організація публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" є юридичною особою.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
Постановою президії Дніпропетровського обласного комітету профспілки працівників енергетики та ЕТП від 29.03.2000р. за №31 про організацію ланки Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості визначено, що згідно зі Статутом профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України /"Укрелектропрофспілки"/, зареєстрованим Міністерством юстиції України 14.03.2000р., свідоцтво №1358 та на підставі статті 16 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", президія Дніпропетровського обласного комітету профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості постановлено вважати організаційними ланками Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України, зареєстрованої Дніпропетровським обласним управлінням юстиції 22.03.2000р. за №35, такими, що мають статус юридичної особи перелічені первинні профспілкові організації серед яких Дніпродзержинської теплової електроцентралі.
Постановою президії Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості від 21.04.2010р. за №46 про зміни в організаційній ланці Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників енергетики та електричної промисловості визначено вважати організаційною ланкою Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості, що має статус юридичної особи первинної профспілкової організації "Публічне акціонерне товариство "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль".
Підпунктом 8.4.1 Статуту позивача встановлено, що джерелами формування коштів та майна профспілки є членські та цільові внески.
Постановою пленуму Дніпропетровської обласної організації профспілок робітників енергетики і електротехнічної промисловості №IV від 05.03.2014р. затверджено процент розподілу профспілкових внесків на 2014 рік:
- профспілковим комітетам - 78%; - обласним організаціям профспілки - 22%.
Статтею 19 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначено, що профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян.
У питаннях колективних інтересів працівників профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво та захист інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках.
У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілки здійснюють представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та їх статутами.
Профспілки, їх об'єднання мають право представляти інтереси своїх членів при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також міжнародних судових установ.
Представництво інтересів членів профспілки у взаємовідносинах з роботодавцями, державними органами та органами місцевого самоврядування здійснюється на основі системи колективних договорів та угод, а також відповідно до законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки, їх організації та об'єднання ведуть колективні переговори, укладають колективні договори, генеральну, галузеві (міжгалузеві), територіальні угоди від імені працівників у порядку, встановленому законом.
Пунктом 9.4 колективного договору між роботодавцем та трудовим колективом відповідача на 2014-2016 роки, з урахування змін та доповнень до колективного договору (а.с.10-11) визначено, що збір членських профспілкових внесків проводити централізовано через бухгалтерію підприємства з перерахуванням їх на рахунок профспілкового комітету не пізніше ніж через 3 банківські дні після виплати заробітної плати працівникам.
Статтею 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" роботодавець зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації.
Надання для роботи виборного профспілкового органу та проведення зборів працівників приміщень з усім необхідним обладнанням, зв'язком, опаленням, освітленням, прибиранням, транспортом, охороною здійснюється роботодавцем у порядку, передбаченому колективним договором (угодою).
За наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.
Спори, пов'язані з невиконанням роботодавцем цих обов'язків, розглядаються в судовому порядку.
В порушення своїх зобов'язань, з серпня 2014 року відповідач неналежним чином виконував покладені на останнього обов'язки, а саме не в повній мірі здійснював відрахування у розмірі 78% від розміру членських внесків на рахунок позивача, у зв'язку з чим у відповідача перед позивачем виникла заборгованість за період з серпня 2014 року по січень 2015 року у розмірі 73743 грн. 83 коп., з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (а.с.25), що і стало підставою для звернення позивача до господарського суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши представників позивача та відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав:
Сторони є суб'єктами господарювання, тому відповідно до положень ст.ст. 4, 173-175 і 193 ГК України до прав і обов'язків сторін, що виникли на підставі зазначеного договору і є господарськими зобов'язаннями, мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Отже, надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Строк здійснення відрахування за спірний період (з серпня 2014 року по січень 2015 року) є таким, що настав.
Відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань по вищезазначеному договору на момент розгляду спору до господарського суду не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, належними доказами не спростував.
Відповідно до п. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
З матеріалів справи вбачається, що наявна заборгованість не заперечується відповідачем та підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків складеним за період з серпня 2014 року по січень 2015 року, станом на 31.01.2015р., який підписано уповноваженими представниками сторін та скріплено печатками позивача та відповідача (а.с.26), у зв'язку з чим відповідач проти позову не заперечував та визнав позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов'язання за договором, спір між сторонами виник з його вини, відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі, тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості, обґрунтовані належними доказами, підтверджується матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі на суму 73 743 грн. 83 коп.
Отже, факт неналежного виконання відповідачем зобов'язань, щодо своєчасного здійснення відрахування членських внесків на рахунок позивача за спірний період (з серпня 2014 року по січень 2015 року), встановлено судом та доведено матеріалами справи.
Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 36, 43, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ" (51925, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Радянська, 2, код ЄДРПОУ 00130820) на користь первинної профспілкової організації публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" (51925, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Радянська, 2, код ЄДРПОУ 25927471) заборгованість в розмірі 73 743 грн. 83 коп. та суму судового збору у розмірі 1827 грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскаржене протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя Л.П. Кармазіна Повне рішення складено 20.02.2015р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2015 |
Оприлюднено | 23.02.2015 |
Номер документу | 42786843 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кармазіна Леся Петрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні