cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.02.2015 Справа № 920/131/15 Господарський суд Сумської області, у складі судді Левченка П.І. при секретарі судового засідання Чепульській Ю.В. розглянув матеріали справи № 920/131/15
за позовом - Приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр», м. Суми,
до відповідача - Головного управління Держземагентства в Сумській області, м. Суми,
про визнання переважного права оренди земельної ділянки державної власності та зобов'язання поновити договір оренди,
за участю представників сторін:
позивача - Полякова А.Г. за довіреністю б/н від 11.10.2013 року,
відповідача - Яриш О.Ф. за довіреністю № 22-18-0.11-12/2-15 від 05.01.2015 року.
В судовому засіданні, розпочатому о 11 год. 20 хв. 09.02.2015 року, відповідно до приписів статті 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувалась перерва до 10 год. 00 хв. 19.02.2015 року.
Суть спору: позивач у позовній заяві просить суд: визнати за ним переважне право оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 24,1391 га, яка знаходиться на території Горобівської сільської ради Білопільського району, договір зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 28.07.2009 року за № 040962601258; та зобов'язати відповідача поновити договір оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення укладений 01.06.2009 року на строк сім років на умовах додаткової угоди в наступній редакції:
Додаткова угода про поновлення терміну дії договору оренди земель
(державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258)
м. Суми «___»
Головне управління Держземагентства у Сумській області, в особі начальника відділу Держземагентства у Білопільському районі Сумської області
- Поновити термін дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258) на 7 років.
- Викласти умови договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258) в наступній редакції:
Предмет договору
1. Орендодавець - Головне управління Держземагентства у Сумській області надає, а Приватне підприємство фірма «Агрохімпромцентр» - орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Горобівської сільської ради Білопільського району Сумської області в межах, зазначених на плані (додаток 1)
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка державної власності загальною площею 24,1391 га, кадастровий номер - 5920682600030010214.
3. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01 січня 2014 року становить 590828 грн. 61 коп.
Строк дії договору
4. Після закінчення строку договору «Орендар», у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має переважне право на укладання договору земель на новий строк.
5. «Орендар» зобов'язаний повідомити «Орендодавця» про намір поновити договір оренди земель за 90 днів до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди.
Орендна плата
6. Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря та становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 17724,86 грн.
7. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
8. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця в рівних долях на розподільчий рахунок Горобівської сільської ради відкритому в Білопільському управлінні Державної казначейської служби України в Сумській області. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
9. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
10. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення заборгованості, за кожен день прострочення з несплаченої суми.
Умови використання земельної ділянки
11. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
12. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.
13. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- використовувати взяту з оренду земельну ділянку за цільовим призначенням;
- використовувати землю ефективно, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні та протиерозійні технології;
- запобігати погіршенню екологічного стану на території в результаті своєї господарської діяльності;
- додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду:
14. Передача земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення.
15. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі.
Умови повернення земельної ділянки
16. В разі припинення дії договору Орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку в стані не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування, спір розглядається у судовому порядку.
17. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
18. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:
- фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
19. Розмір фактичних втрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження ) щодо використання земельної ділянки.
20. На орендовану земельну ділянку встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
- заборона на зміну цільового призначення без проекту землеустрою;
- дотримання агротехнічних вимог, що використовуються при сільськогосподарському виробництві;
- використання земельної ділянки для ремонту інженерних комунікацій;
- право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
Інші права та обов'язки сторін
21. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- своєчасного внесення орендної плати.
Орендодавець зобов'язаний:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або привести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;
- отримувати доходи з орендованої земельної ділянки.
Орендар земельної ділянки зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби;
- відповідно до Закону України «Про карантин рослин» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
22. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендодавець.
Страхування об'єкта оренди
23. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період цього договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
24. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
25. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи орендаря.
Договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.
26. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
27. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична (протягом 3 місяців підряд) не сплата орендної плати.
28. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою до розірвання договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
29. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
30. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
31. Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
32. Цей договір укладений у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них знаходиться у орендодавця, другий - у орендаря, третій - у реєстраційній справі.
Невід'ємними частинами договору є:
- план або схема земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж в натурі (на місцевості);
- акт приймання - передачі земельної ділянки.
33. Копія цієї додаткової угоди у 5-денний термін від дня державної реєстрації надається «Орендарем» до відповідного органу державної податкової служби.
34. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258) та набирає чинності після підписання сторонами та реєстрації права оренди.
Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, одна з яких знаходиться у «Орендодавця» Головного управління Держземагентства у Сумській області другий - у «Орендаря» Приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр», третій у
(назва органу державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки)
Реквізит сторін
«Орендодавець» «Орендар»
Головне управління Держземагентства у Приватне підприємство фірма
Сумській області «АГРОХІМПРОМЦЕНТР»
Код ЄДРПОУ 38397180 Код ЄДРПОУ 30452338
р/р 35215002003598 ГУДКСУ у Сумській області р/р 26002189938 в «Райффайзен банк Аваль» МФО 837013 м. Київ, МФО 380805
Юридична адреса: ІПН № 304523318193
40021 м. Суми, вул. Петропавлівська, 108 Св-во плат. ПДВ № 200083858
тел. (0542) 27-20-68 Юридична адреса:
40000 м. Суми, Покровська площа, 13
тел. (0542) 22-51-93
Відповідач відзиву на позов не подав, в судовому засіданні 09.02.2015 року представник відповідача усно зазначив, що проти позову не заперечує.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позови, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01.06.2009 року між ППФ «Агрохімпромцентр» (орендарем) та Білопільською районною державною адміністрацією (орендодавцем) укладено договір оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення (далі за текстом - договір), відповідно до умов якого орендодавець передав, а позивач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 24,1391 га ріллі на території Горобівської сільської ради із земель запасу.
Згідно пункту 8 договору, його укладено на 5 років: з 01.06.2009 року по 01.06.2014 року. Після закінчення строку дії договору позивач має переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі позивач повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово про намір продовжити його дію.
Зазначений договір зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 28.07.2009 року за № 040962601258.
У зв'язку із закінченням встановленого договором терміну, на який було укладено договір оренди, позивач листом-повідомленням № 32 від 25.04.2014 року (а.с. 9) повідомив Білопільську районну державну адміністрацію (орендодавця) про свій намір продовжити строк дії договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення.
25.04.2014 року орендодавцем у відповідь на зазначений лист позивача листом № 01-42/246 від 25.04.2014 року надано роз'яснення, що відповідно частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України, з 01.01.2013 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності передаються у власність або користування для всіх потреб центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Позивач листом № 32/1 від 25.04.2014 року звернувся до відповідача про намір скористатися переважним правом на укладання договору оренди землі шляхом продовження дії договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення від 01.06.2009 року терміном на сім років на тих же умовах.
Проте, як повідомляє позивач, зазначений лист відповідачем не було прийнято у зв'язку з тим, що Головне управління Держземагентства не має законних підстав для поновлення договорів оренди, укладених між Білопільською райдержадміністрацією та позивачем, оскільки не є стороною даних договорів.
Крім того, для укладення нових договорів відповідачем було надано позивачеві перелік необхідних документів (а.с. 12).
Позивач на виконання вимог відповідача замовив у Відділі Держземагентства у Білопільському районі проекти землеустрою, витяги з Державного земельного кадастру та інші документи.
В подальшому позивач після отримання зазначених документів повторно звернувся до відповідача з листами № 36 від 30.05.2014 року та № 38 від 05.06.2014 року про продовження терміну дії договору оренди на десять років на тих же умовах. До листа № 38 від 05.06.2014 року позивачем було додано копії: свідоцтва про державну реєстрацію, статут підприємства, довідки статуправління, свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, договори оренди; проекти договорів оренди; витяги з Державного земельного кадастру; витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; довідку про відсутність заборгованості по сплаті орендної плати та файли в форматі ХМL на диску.
30.05.2014 року позивачем отримано витяг з Державного земельного кадастру за № НВ-5901160162014 (а.с. 24-25), де зазначено, що земельна ділянка - кадастровий № 5920682600:03:001:0214, площею 24,1391 га, розташована на території Горобівської сільської ради, Білопільського району, Сумської області, зареєстрована за Головним управлінням Держземагентства в Сумській області, а також зазначено, що позивач є орендарем вказаної земельної ділянки.
Відповідач листами від 01.07.2014 року № 28-18-0.7-4926/2-14 та від 08.07.2014 року № 28-18-0.7-5058/2-14 відмовив позивачеві у продовженні дії договору оренди від 01.06.2009 року у зв'язку з відсутністю у останнього правових підстав щодо прийняття рішення про поновлення договорів оренди земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення які знаходяться на території Горобівської сільської ради.
Відповідно до вимог статті 33 Закону України «Про оренду землі», по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Як встановлено вище, орендар (позивач) більше ніж за місяць до закінчення дії договору оренди надіслав орендодавцю лист з повідомленням наміру укладення договору оренди землі на новий строк, тобто з дотриманням вимог закону.
Згідно частини першої статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Позивач продовжує користуватися спірною земельною ділянкою. В матеріалах справи відсутні докази надсилання орендодавцем орендарю (ППФ «Агрохімпромцентр») листа з повідомленням про відмову у поновленні договору оренди землі.
Враховуючи наведене, позивачем виконано всі вимоги відповідача, які є обов'язковими для підписання додаткових угод до договорів оренди.
Статтею 35 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
У статті 13 Конституції України закріплено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною четвертою статті 4 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року № 258 затверджено Положення про Головне управління Держземагентства в області, яке є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.2013 року № 40 доповнено пункт 4 Положення новим підпунктом 4.32, згідно з яким Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Таким чином, судом встановлено, що відповідно до змін, внесених до земельного законодавства України, з 25.01.2013 року повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області віднесено до компетенції Головного управління Держземагентства в Сумській області.
За змістом пункту 2.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» № 6 від 17.05.2011 року, із змінами і доповненнями, внесеними постановами пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 14, від 29.05.2013 року № 8, у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України «Про оренду землі». Господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору. Крім того, судам слід враховувати, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція закону, яка була чинною на дату, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки.
В разі закінчення зазначеного в договорі строку оренди переважне право орендарів на поновлення договору оренди, передбачене статтею 33 Закону України «Про оренду землі», поширюється на випадки, коли земля знову передається в оренду.
Відповідно до частини дев'ятої статті 33 Закону України «Про оренду землі» відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Враховуючи все вищевикладене позивач отримав право на поновлення договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення, укладеного 01.06.2009 року, зареєстрованого у Білопільському відділі Сумської регіональної філії Державного земельного кадастру, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 28.07.2009 року за № 040962601258 на умовах додаткової угоди в редакції Головного управління Держземагентства в Сумській області до договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення.
Суд вважає неправомірними доводи відповідача про те, що він не має законних підстав для поновлення договору оренди від 01.06.2009 року, укладеного між Білопільською районною державною адміністрацією та ППФ «Агрохімпромцентр», оскільки відповідач не є стороною даного договору, зважаючи на наступне.
Відповідно до внесених змін до статті 122 Земельного кодексу України відповідач - Головне управління Держземагентства у Сумській області є публічним правонаступником орендодавця - Білопільської районної державної адміністрації в Сумській області в частині розпорядження землями державної форми власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Білопільського району Сумської області.
У разі виникнення публічного правонаступництва всі матеріально-правові зобов'язання суб'єкта - попередника передаються до суб'єкта-правонаступника, який відповідно надалі має ці зобов'язання виконувати (продовжувати виконувати) перед фізичними (юридичними) особами.
Відповідно до положень статті 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Ця норма є прямою і не передбачає додаткових дій (укладення додаткових угод) для «набуття» органом влади повноважень щодо розпорядження землями державної власності.
Згідно з частиною четвертою статті 32 Закону України «Про оренду землі», перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов договору.
Додатково наказом державного агентства земельних ресурсів України «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» від 28.02.2013 року № 72 визначено рекомендований механізм порядку реалізації Головним управлінням Держземагентства в областях повноважень з поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та/або внесення змін до них.
По договорах оренди, термін дії яких закінчується протягом поточного року, рекомендується звернутися до органів місцевого самоврядування або місцевих державних адміністрацій, які здійснювали укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, про надання інформації щодо виконання орендарем істотних умов договору.
Жодних дій щодо необхідності заміни сторони у зобов'язанні в договорах оренди землі, що укладені до 31.12.2012 року районними державними адміністраціями Наказом не передбачається, оскільки розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності ГУ Держземагентства передбачається в силу закону і жодних додаткових дій для набуття ГУ Держземагентства права на розпорядження даними землями законодавством не передбачено.
Посилання відповідача те, що Білопільська районна державна адміністрація (орендодавець) повинна звернутися до ГУ Держземагентства в Сумській області з клопотанням про внесення змін до договору оренди землі суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки закон такого обов'язку на районну державну адміністрацію не покладає.
Крім того, відповідно до статті 148 1 Земельного кодексу України (в редакції на 01.01.2013 року), до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. У разі переходу права власності на земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні, від держави до територіальної громади або від територіальної громади до держави до набувача земельної ділянки переходять права та обов'язки власника земельної ділянки за правовідносинами постійного користування нею. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов'язана повідомити про це її користувачів із зазначенням:
- кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки;
- найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім'я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника;
- місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси;
- платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі).
Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.
Повідомлення про перехід права власності від держави до територіальної громади або навпаки підлягає опублікуванню у друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження із зазначенням кадастрового номера, місця розташування та площі земельної ділянки.
За згодою сторін договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки.
Вимоги цієї статті поширюються на випадки переходу повноважень від одного органу державної влади до іншого при розпорядженні земельними ділянками державної власності, які перебувають у їх постійному користуванні.
Враховуючи викладене, відповідач повинен був самостійно повідомити позивача про те, що він став новим власником (розпорядником) земельних ділянок, надати відповідні відомості визначені законом. Укладення додаткової угоди до договору оренди про зміну власника (розпорядника) земельної ділянки є правом, а не обов'язком сторін.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статей 33, 34 названого Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються учасниками судового процесу. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 43 цього ж Кодексу визначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Таким чином, на підставі викладеного, суд дійшов до висновку про те, що позивач отримав право на поновлення договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення, укладеного 01.06.2009 року, зареєстрованого у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 28.07.2009 року за № 04096260125/ на умовах додаткової угоди в редакції Головного управління Держземагентства в Сумській області до договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення, а отже позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з фактичних обставин даної справи, враховуючи, що спір між сторонами виник в результаті неправомірних дій відповідача, суд дійшов висновку про відшкодування позивачеві суми сплаченого судового збору в розмірі 2436,00 грн. за рахунок відповідача, у відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 32, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати поновленим договір оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення укладений 01.06.2009 року зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 28.07.2009 року за № 040962601258 на умовах додаткової угоди в наступній редакції:
Додаткова угода про поновлення терміну дії договору оренди земель
(державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258)
м. Суми «___»
Головне управління Держземагентства у Сумській області, в особі начальника відділу Держземагентства у Білопільському районі Сумської області
- Поновити термін дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258) на 7 років.
- Викласти умови договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258) в наступній редакції:
Предмет договору
1. Орендодавець - Головне управління Держземагентства у Сумській області надає, а Приватне підприємство фірма «Агрохімпромцентр» - орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Горобівської сільської ради Білопільського району Сумської області в межах, зазначених на плані (додаток 1)
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка державної власності загальною площею 24,1391 га, кадастровий номер - 5920682600030010214.
3. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01 січня 2014 року становить 590828 грн. 61 коп.
Строк дії договору
4. Після закінчення строку договору «Орендар», у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має переважне право на укладання договору земель на новий строк.
5. «Орендар» зобов'язаний повідомити «Орендодавця» про намір поновити договір оренди земель за 90 днів до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди.
Орендна плата
6. Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря та становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 17724,86 грн.
7. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
8. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця в рівних долях на розподільчий рахунок Горобівської сільської ради відкритому в Білопільському управлінні Державної казначейської служби України в Сумській області. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
9. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- в інших випадках, передбачених законом.
10. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення заборгованості, за кожен день прострочення з несплаченої суми.
Умови використання земельної ділянки
11. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
12. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.
13. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- використовувати взяту з оренду земельну ділянку за цільовим призначенням;
- використовувати землю ефективно, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні та протиерозійні технології;
- запобігати погіршенню екологічного стану на території в результаті своєї господарської діяльності;
- додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду:
14. Передача земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення.
15. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі.
Умови повернення земельної ділянки
16. В разі припинення дії договору Орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку в стані не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування, спір розглядається у судовому порядку.
17. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
18. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:
- фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
19. Розмір фактичних втрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження ) щодо використання земельної ділянки.
20. На орендовану земельну ділянку встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
- заборона на зміну цільового призначення без проекту землеустрою;
- дотримання агротехнічних вимог, що використовуються при сільськогосподарському виробництві;
- використання земельної ділянки для ремонту інженерних комунікацій;
- право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
Інші права та обов'язки сторін
21. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- своєчасного внесення орендної плати.
Орендодавець зобов'язаний:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або привести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;
- отримувати доходи з орендованої земельної ділянки.
Орендар земельної ділянки зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби;
- відповідно до Закону України «Про карантин рослин» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
22. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендодавець.
Страхування об'єкта оренди
23. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період цього договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
24. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
25. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи орендаря.
Договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.
26. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
27. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична (протягом 3 місяців підряд) не сплата орендної плати.
28. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою до розірвання договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
29. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
30. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
31. Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
32. Цей договір укладений у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них знаходиться у орендодавця, другий - у орендаря, третій - у реєстраційній справі.
Невід'ємними частинами договору є:
- план або схема земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж в натурі (на місцевості);
- акт приймання - передачі земельної ділянки.
33. Копія цієї додаткової угоди у 5-денний термін від дня державної реєстрації надається «Орендарем» до відповідного органу державної податкової служби.
34. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 28 липня 2009 р. № 040962601258) та набирає чинності після підписання сторонами та реєстрації права оренди.
Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, одна з яких знаходиться у «Орендодавця» Головного управління Держземагентства у Сумській області другий - у «Орендаря» Приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр», третій у
(назва органу державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки)
Реквізит сторін
«Орендодавець» «Орендар»
Головне управління Держземагентства у Приватне підприємство фірма
Сумській області «АГРОХІМПРОМЦЕНТР»
Код ЄДРПОУ 38397180 Код ЄДРПОУ 30452338
р/р 35215002003598 ГУДКСУ у Сумській області р/р 26002189938 в «Райффайзен банк Аваль» МФО 837013 м. Київ, МФО 380805
Юридична адреса: ІПН № 304523318193
40021 м. Суми, вул. Петропавлівська, 108 Св-во плат. ПДВ № 200083858
тел. (0542) 27-20-68 Юридична адреса:
40000 м. Суми, Покровська площа, 13
тел. (0542) 22-51-93
3. Стягнути з Головного управління Держземагентства в Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, буд. 108, Ідентифікаційний код 38397180) на користь Приватного підприємства фірми «Агрохімпромцентр» (40000, м. Суми, Покровська площа, буд. 13, Ідентифікаційний код 30452338) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2436,00 грн.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20.02.2015 року.
Суддя П.І. Левченко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2015 |
Оприлюднено | 23.02.2015 |
Номер документу | 42786937 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Левченко Павло Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні