cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 лютого 2015 р. Справа № 918/2056/14
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого - судді Торчинюка В.Г., розглянувши матеріали справи
за позовом: Рівненської міської ради
до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 7 "Семко"
про внесення змін в договір оренди
В засіданні приймали участь:
від позивача: Горчак Ю.П. за довіреністю від 6 січня 2015 року № 08-6;
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Рівненська міська рада звернулася до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 7 "Семко" в якій просив суд внести зміни у договір оренди землі від 1 червня 2010 року № 041058300116, укладеного між Рівненською міською радою та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку № 7 по вулиці Д. Галицького м. Рівне "Семко", і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
пункт 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 709 210 грн. 06 коп. (сімсот дев'ять тисяч двісті десять гривень), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 квітня 2014 року.
Абзац 1 пункт 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 21 276 грн. 30 коп. (двадцять одна тисяча двісті сімдесят шість), що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/150-1, виданий управлінням Держземагентства у місті Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 10 від 26 травня 2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 30 грудня 2014 року порушено провадження у справі № 918/2056/14, розгляд якої призначено на 20 січня 2015 року.
Ухвалою суду від 20 січня 2015 року відкладено розгляд даної справи на 3 лютого 2015 року.
Ухвалою суду від 3 лютого 2015 року розгляд даної справи відкладено на 17 лютого2015 року.
10 лютого 2015 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду уповноважений представник позивача подав супровідний лист, в додатках до якого надав докази, які підтверджують викладені у позовній заяві факти.
У судовому засіданні 17 лютого 2015 року уповноважений представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.
У судові засідання, призначені на 20 січня 2015 року, 3 лютого 2015 року та 17 лютого 2015 року, відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника, витребуваних судом документів не надав, будь-яких обґрунтованих заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи із зазначенням підстав щодо своєї неявки не направив
Відповідно до статті 64 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Ухвали суду про порушення провадження у даній справі та про відкладення розгляду справи були надіслані відповідачу за адресою, вказаною у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а саме: 33027, місто Рівне, вулиця Данила Галицького, будинок 7. Проте вказані поштові відправлення були повернуті підприємством поштового зв'язку з посиланням на закінчення терміну їх зберігання.
Отже, за змістом вищезазначеної норми відповідач завчасно та належним чином був повідомлений про місце, дату та час судового засідання, крім того, останньому надавалося достатньо часу для подання відзиву на позовну заяву, письмових пояснень та додаткових документів.
Аналогічна правова позиція знайшла своє відображення у пункті 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" яким роз'яснено, що за змістом цієї норми, зокрема, у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
За таких обставин суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та відповідно до статті 75 ГПК України здійснює її розгляд за наявними матеріалами без участі представника Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 7 по вулиці Д. Галицького м. Рівне "Семко".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення уповноваженого представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ :
6 квітня 2010 року між Рівненською міською радою та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Семко" було укладено договір оренди № 116 (надалі Договір, а.с. 9 - 10), за умовами якого Орендодавець (позивач) надає, а Орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку для утримання та обслуговування житлового будинку, яка знаходиться в місті Рівне на вулиці Данила Галицького, 7, (пункт 1 Договору).
Згідно пункту 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1 855 (одна тисяча вісімсот п'ятдесят п'ять) квадратних метри (умовна частка із земельної ділянки площею 2 262 м.кв.), за рахунок земель житлової та громадської забудови міста.
Договір підписаний та скріплений відтисками печаток сторін.
Відповідно до пункту 8 Договору, даний Договір укладено на 49 (сорок дев'ять років).
З матеріалів справи вбачається, що 27 листопада 2014 року Рівненською міською радою було прийнято рішення № 4658 (а.с. 39), яким вирішено передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку № 7 по вулиці Д. Галицького, міста Рівне "Семко" безоплатно у власність земельну ділянку площею 2 262 м.кв. на вулиці Данила Галицького, 7 (кадастровий номер земельної ділянки - 5610100000:01:037:0008) для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (для утримання та обслуговування житлового будинку). Право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
19 січня 2015 року державним реєстратором було прийнято рішення № 18711617 (а.с. 40), яким відмовлено у державній реєстрації права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: Рівненська область, місто Рівне, вулиця Данила Галицького, земельна ділянка № 7, кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:037:0008 за суб'єктом: Територіальна громада Рівненської міської ради (Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 7 "Семко"), оскільки подані документи не відповідали вимогам Закону України "Про оренду землі", зокрема об'єктом оренди повинна бути земельна ділянка в цілому, що перебуває в комунальній власності, а не її частина.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Судом встановлено, що відповідач по даній справі мав намір зареєструвати право власності на земельну ділянку, яка включає в себе і земельну ділянку, яка є предметом договору оренди від 6 квітня 2010 року № 041058300116, однак йому було відмовлено в такій реєстрації, а тому земельна ділянка яка є предметом договору оренди на час розгляду спору перебуває в комунальній власності.
Статтею 204 ЦК України презумується правомірність правочину.
На час розгляду справи доказів недійсності чи розірвання договору оренди від 6 квітня 2010 року № 116, зокрема відповідних судових рішень з цього приводу, господарському суду не надано.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана в оренду відповідачу становить 709 210 грн. 06 коп. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у місті Рівному Рівненської області станом на 1 квітня 2014 року.
Відповідно до розрахунку № 02-17/150-1 розміру орендної плати за земельну ділянку площею 1 855 м.кв. на вулиці Д.Галицького, 7, яка надана в оренду відповідачу, станом на 1 квітня 2014 року в рік становить 21 276 грн. 30 коп., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 пункту 13. Договору оренди, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, розмір орендної плати може змінюватися в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
Відповідно до частини 3 пункту 13. Договору, розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни нормативної грошової оцінки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 28 Договору оренди землі, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
Відповідно до частини 8 статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 - 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 5.1 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, стаття 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно статті 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до пункту 34 Договору оренди, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку № 7 "Семко" надіслано пропозицію від 3 червня 2014 року № 08-1444, а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідачем не розглянуто та не повідомлено Рівненську міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
Відтак, з урахуванням вищенаведеного, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про внесення змін до договору оренди землі від 1 червня 2010 року № 041058300116, укладеного між сторонами, а саме: виклавши його окремі пункти в наступній редакції:
пункт 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 709 210 грн. 06 коп. (сімсот дев'ять тисяч двісті десять гривень), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 квітня 2014 року.
Абзац 1 пункт 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 21 276 грн. 30 коп. (двадцять одна тисяча двісті сімдесят шість), що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/150-1, виданий управлінням Держземагентства у місті Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 10 від 26 травня 2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Як зазначалося, позивач просив суд внести зміни до договору оренди землі від 1 червня 2010 року № 041058300116, зокрема вказавши в пункті 9, що "Орендар зобов'язується вносити орендну плату за новими ставками з 01 квітня 2014 року".
Проте, суд не погоджується з таким твердженням позивача, враховуючи наступне.
Частиною 3 статті 653 встановлено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до вимог частини 5 статті 188 ГК України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Суд зазначає, що з урахуванням положень зазначених норм законодавства, зміни до договору оренди, щодо розміру орендної плати наберуть чинності з дня набрання сили рішення суду по даній справі.
Відтак, вимога позивача в частині зобов'язання Орендаря вносити орендну плату за новими ставками з 01 квітня 2014 року є безпідставною і не підлягає до задоволення.
Окрім того, судом з'ясовано, що рішення міської ради про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного було прийняте 4 липня 2013 року, яким вирішено ввести в дію нормативні грошові оцінки земель з 1 січня 2014 року.
Однак, як свідчать матеріали справи, пропозиція з додатковим договором, щодо внесення змін в договір оренди була надіслана Рівненською міською радою для відповідача лише 5 червня 2014 року (докази надіслання а.с. 19) в той час як зміни щодо нормативної грошової оцінки земель були введені в дію з 1 січня 2014 року.
Водночас, судом встановлено, що несвоєчасні дії Рівненської міської ради по підготовці документів, щодо внесення змін в договір оренди від 6 квітня 2010 року № 041058300116 могли призвести до того, що місцевим бюджетом недоотримані кошти. Зазначене, могло негативно позначитися на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, що в свою чергу могло негативно вплинути на інтереси держави.
Відтак, враховуючи все вищенаведе, суд дійшов висновку що позовна вимога Рівненської міської ради про внесення змін в договір оренди, укладеного між позивачем та відповідачем 6 квітня 2010 року, який зареєстрований в Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 1 червня 2010 року за № 041058300116 є такою, яка підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до статтей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Рівненської області
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Внести зміни у договір оренди землі від 1 червня 2010 року № 041058300116, укладений між Рівненською міською радою та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку № 7 "Семко" і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
пункт 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 709 210 грн. 06 коп. (сімсот дев'ять тисяч двісті десять гривень), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 квітня 2014 року.
Абзац 1 пункт 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 21 276 грн. 30 коп. (двадцять одна тисяча двісті сімдесят шість), що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/150-1, виданий управлінням Держземагентства у місті Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 10 від 26 травня 2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
3. В решті позову відмовити в задоволенні.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено "19" лютого 2015 року
Суддя Торчинюк В.Г.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2015 |
Оприлюднено | 23.02.2015 |
Номер документу | 42788545 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Торчинюк В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні