Рішення
від 24.02.2015 по справі 904/497/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.02.15р. Справа № 904/497/15

За позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО", м. Дніпропетровськ

до Кооперативу "Прогрес", с. Новогригорівка, Верхньодніпровський район, Дніпропетровська область

про стягнення 4 625,68 грн.

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

Від позивача: Сова І.Г., довіреність №154/1001 від 12.05.14р.

Від відповідача: не з'явився

Суть спору :

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО" (надалі - позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Кооперативу "Прогрес" (надалі - відповідач) про стягнення 3604,49 грн. - заборгованості за спожиту активну електроенергію, 70,40 грн. - 3 % річних, 453,12 грн. - пені, 497,67 грн. - втрат від інфляції та витрат по сплаті судового збору.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії № 165 від 27.03.2008 року в частині своєчасної та повної оплати спожитої за період з квітня по серпень 2014 р. активної електроенергії. У зв'язку з несвоєчасною оплатою спожитої активної електроенергії позивач нарахував та просить стягнути з відповідача пеню, 3% річних та втрат від інфляції.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 12.02.2015 р. прийнято справу № 904/497/15 до свого провадження та призначено її до розгляду в судове засідання 24.02.2015 р.

Представник позивача у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином, доказом чого є поштове повідомлення (судова повістка) про вручення ухвали господарського суду Дніпропетровської області (а.с. 47).

За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 24.02.2015 року оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

Встановив:

27.03.2008 року між позивачем (постачальник) та відповідачем (споживач) укладений Договір про постачання електричної енергії № 165 (далі - Договір) за умовами п.1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з поєднаною потужністю 55,0 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатації відповідальності сторін" між Постачальником та Споживачем, та "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною даного Договору або інша межа обумовлена окремим додатком до Договору.

Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2008 року. Договір вважається щорічно продовженими на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення дії або перегляду його умов (п.п. 9.8., 9.8.1. Договору).

Відповідно до п. 2.2.2. Договору постачальник зобов'язується постачати споживачу електроенергію як різновид товару.

Пунктом 7.1. Договору передбачено те, що облік електроенергії, спожитої споживачем та/або субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ.

На підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов Додатка "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи: Акт про використану електричну енергію (форма наведена в додатку до договору), Акт про прийняття-передавання товарної продукції (за вимогою споживача), Акт з контролю електричної потужності (п.7.6 Договору).

На виконання умов договору позивач поставив відповідачу електричну енергію за період з квітня по серпень 2014 р., що підтверджується актами про використану електричну енергію, копії яких долучені до матеріалів справи.

Позивачем виставлялись відповідачу рахунки на оплату активної електроенергії за період з квітня по серпень 2014 р. (а.с. 25-28).

Позивач зазначає, що відповідач не здійснив оплату за отриману електроенергію, внаслідок чого за період з квітня по серпень 2014 р. у нього виникла заборгованість по оплаті активної електроенергії в сумі 3604,49 грн., що і є причиною виникнення спору.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п.1 ст.193 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).

З огляду на положення п. 4. Додатку № 3 до Договору, строк оплати спожитої активної електричної енергії за спірний період є таким, що настав.

На момент розгляду справи заборгованість за активну електроенергію відповідача складає 3604,49 грн., докази погашення якої в матеріалах справи відсутні, внаслідок чого суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не своєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до п.4.2.1. Договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3 - 2.3.4 цього Договору, з порушенням термінів, визначених додатком "Порядок розрахунків", споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Позивач нарахував та просить стягнути пеню за прострочення оплати активної електроенергії за період з 22.04.2014 року по 21.01.2015 року у розмірі подвійної облікової ставки НБУ у сумі 453,12 грн.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За прострочення оплати активної електричної енергії позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3% річних за період з 22.04.2014 року по 21.01.2015 року в загальній сумі 70,40 грн.

Також, за прострочення оплати активної електричної енергії позивач нарахував та просить стягнути втрат від інфляції за квітень 2014 р. по січень 2015 р. у сумі 497,67 грн.

Перевіривши здійсненні позивачем нарахування розміру пені, 3% річних та інфляційних, суд визнає їх обґрунтованими, правомірно розрахованими та такими, що підлягають задоволенню.

В силу вимог ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у сумі 3604,49 грн. - заборгованості за спожиту активну електроенергію, 70,40 грн. - 3 % річних, 453,12 грн. - пені, 497,67 грн. - втрат від інфляції.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по справі покладаються на відповідача.

Керуючись, ст.ст. 33, 34, 36, 43, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Кооперативу "Прогрес" (51640, Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, с. Новогригорівка; код ЄДРПОУ 20233462) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО" (49107, м. Дніпропетровськ, шосе Запорізьке, 22; код ЄДРПОУ 23359034) 3604,49 грн. (три тисячі шістсот чотири грн. 49 коп.) - заборгованості за спожиту активну електроенергію, 70,40 грн. (сімдесят грн. 40 коп.) - 3 % річних, 453,12 грн. (чотириста п'ятдесят три грн. 12 коп.) - пені, 497,67 грн. (чотириста дев'яносто сім грн. 67 коп.) - втрат від інфляції, 1827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя І.А. Рудовська

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК

України " 24 " лютого 2015 р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.02.2015
Оприлюднено26.02.2015
Номер документу42843140
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/497/15

Рішення від 24.02.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна с

Ухвала від 12.02.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна с

Ухвала від 05.02.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 28.01.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудовська Інна Анатоліївна с

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні