Рішення
від 25.02.2015 по справі 613/1948/14-ц
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 613/1948/14-ц Провадження № 2/613/99/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2015 року. Богодухівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого-судді - Уварової Ю.В.

за участю секретаря - Христенко К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Богодухові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлівської сільської ради Богодухівського району, третя особа: Державний нотаріус Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області Кукса Наталія Павлівна про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та на земельну ділянку, площею 4,5464 га, розташовану на території Павлівської сільської ради Богодухівського району Харківської області - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що її батькові - ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності на землю належала земельна ділянка, площею 4.5464 га, розташована на території Павлівської сільської ради, а також на підставі запису у по господарській книзі належав будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року року ОСОБА_4 помер, спадкоємцями після його смерті були його дружина - ОСОБА_5, син - ОСОБА_6 та позивачка у справі, які прийняли спадщину, проте не оформили її.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_7, спадкоємцями після її смерті були позивачка та її брат /син померлої/ - ОСОБА_6, які спадщину прийняли, але не оформили.

ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер ОСОБА_6, спадкоємцем після його смерті є позивачка, яка звернулась до державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки правовстановлюючий документ на землю /оригінал державного акту/ втрачений, а правовстановлюючий документ на будинок взагалі відсутній.

Позивачка та її представник в судове засідання не з'явились. Суду надано заяву, в якій представник позивачки підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити та розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача - Павлівської сільської ради та представник третьої особи - Богодухівської державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явились, надали суду заяви з проханням розглядати справу за їх відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Суд, дослідивши письмові матеріали цивільної справи, оцінивши надані докази, вважає, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Земельна ділянка площею 4.5464 га, розташована на території Павлівської сільської ради /кадастровий номер: 6320886000:02:001:0328/ належала на підставі державного акта на право власності батькові позивачки - ОСОБА_4 У теперішній час оригінал державного акта втрачений, проте факт належності вказаної земельної ділянки саме ОСОБА_4 підтверджується довідкою Держземагенства в Богодухівському районі Харківської області /а.с.40/ та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку /а.с.34-36/.

Крім того, з довідки Виконавчого комітету Павлівської сільської ради від 06.11.2014 року вбачається, що відповідно до запису №0493-5 в Погосподарській книзі, житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 /1955 року побудови/, належить ОСОБА_4 /а.с.67 /.

Відповідно до ч.3 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч.4 ст.3 зазначеного закону, права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим законом, за умови, якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

При цьому, виникнення права власності не залежало від його державної реєстрації, а права, набуті шляхом створення або придбання нерухомості у власність до набранням чинності Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року та ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року, з дотриманням установленого порядку набуття, однак без державної реєстрації, слід вважати такими, що виникли та набуті в установленому законом порядку, а спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення права на спадщину.

Таким чином, ОСОБА_4 набув право власності на будинок у встановленому законом порядку, а його спадкоємці мають право на оформлення спадщини на вказаний будинок.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер /а.с.7/, спадкоємцями першої черги після його смерті були його дружина ОСОБА_5, син ОСОБА_6 та донька ОСОБА_3 - позивачка у справі. Позивачка прийняла спадщину, так як звернулась із відповідною заявою до нотаріальної контори, що підтверджується матеріалами спадкової справи. Дружина та син померлого вважаються такими, що прийняли спадщину, так як на момент смерті ОСОБА_4 проживали разом з ним та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 що підтверджується довідкою виконавчого комітету Павлівської сільської ради /а.с.68/.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Таким чином, з урахування положень ч.5 ст.1268 ЦК України та виходячи з принципу рівності часток спадкоємців, кожен із спадкоємців першої черги /в тому числі і позивачка/ набули право на спадщину після смерті ОСОБА_4 - по 1/3 частині будинку та по 1/3 частині земельної ділянки кожний.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_5 /а.с.11/. Спадкоємцями першої черги після її смерті були син ОСОБА_6 та донька ОСОБА_3 - позивачка у справі. Позивачка прийняла спадщину, так як звернулась із відповідною заявою до нотаріальної контори, що підтверджується матеріалами спадкової справи. Син померлої вважається такими, що прийняв спадщину, так як на момент смерті ОСОБА_5 проживав разом з нею та був зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 що підтверджується довідкою виконавчого комітету Павлівської сільської ради /а.с.69/.

Таким чином, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 набули право на спадщину після смерті матері - по 1/6 частині будинку з надвірними побудовами та по 1/6 частині земельної ділянки кожний.

ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер брат позивачки - ОСОБА_6 /а.с.16/. Позивачка є спадкоємцем другої черги після смерті брата та прийняла спадщину шляхом подачі заяви до нотаріальної контори. Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину - немає, що підтверджується матеріалами спадкової справи /а.с.58-61/.

Нормами цивільного законодавства не встановлені такі правові наслідки неотримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, як втрата права на спадщину, а виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права, зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину. Тобто, незважаючи на неотримання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_4, право на цю спадщину виникло як у них, так і в свою чергу - у їх спадкоємців, в даному випадку - у позивачки.

Таким чином, позивачка набула право на спадщину у виді 1/3 частини будинку з господарськими побудовами та 1/3 частини земельної ділянки - після смерті батька; у виді 1/6 частини будинку з господарськими побудовами та 1/6 частини земельної ділянки - після смерті матері та у виді ? частини будинку з господарськими побудовами та ? частини земельної ділянки - після смерті брата, тобто на спадкове майно в цілому.

В теперішній час позивачи відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв'язку з тим, що правовстановлюючий документ на землю /оригінал державного актів/ втрачений, а правовстановлюючий документ на будинок взагалі відсутній /а.с.41, 42/.

Виходячи з викладеного, враховуючи, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_5, а також спадкоємцем другої черги після смерті ОСОБА_6, інші спадкоємці відсутні, позивач прийняла спадщину, але не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину через відсутність правовстановлюючого документу на будинок та втрату правовстановлюючого документу на земельну ділянку, крім того судом не встановлено незаконність набуття права власності на спадкове майно спадкодавцями, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 10,11,209,212,214-215 ЦПК України.

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/3 частину земельної ділянки площею 4,5464 га, розташованої на території Павлівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320886000:02:001:0328 та на 1/3 частину житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/6 частину земельної ділянки площею 4,5464 га, розташованої на території Павлівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320886000:02:001:0328 та на 1/6 частину житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на ? частину земельної ділянки площею 4,5464 га, розташованої на території Павлівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, кадастровий номер 6320886000:02:001:0328 та на ? частину житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 року.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СУДДЯ -

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення25.02.2015
Оприлюднено02.03.2015
Номер документу42852983
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —613/1948/14-ц

Рішення від 25.02.2015

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

Ухвала від 17.12.2014

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Уварова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні