Рішення
від 25.02.2015 по справі 149/415/15-ц
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/415/15-ц

Провадження №2/149/207/15

Номер рядка звіту 38

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

25.02.2015 року Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Войнаревича М.Г.

за участі секретаря Паламарчук Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Терешпільської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Терешпільської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування своїх вимог позивачі зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_4. помер спадкодавець ОСОБА_3, який постійно проживав в с. Терешпіль Хмільницького району Вінницької області та після смерті якого відкрилася спадщина на спадкове майно, до складу якого входить: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1; право на земельну ділянку розміром 0.61га (0.25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0.25 га для ведення особистого селянського господарства), яка розташована за адресою АДРЕСА_1 Хмільницького району Вінницької області; майновий пай в розмірі 34129 грн. або 0.497 відсотків спілки приватних сільськогосподарських товаровиробників "Колос" с. Терешпіль Хмільницького району Вінницької області; земельну ділянку, розміром 3.1973га, яка розташована на території Терешпільської сільської ради Хмільницького району Вінницької області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 виникло в нас позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1.

На час відкриття спадщини з спадкодавцем проживав позивач ОСОБА_1, який прийняв спадщину, так як заяви до нотаріальної контори про відмову від прийняття спадщини, в встановлений законом строк шість місяців він не подавав.

Позивачі досягли згоди щодо розміру їх часток у спадщині та виділення майна в натурі, однак посвідчити угоду не мають можливості оскільки відповідно до п. 4. 18 Глави 10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлювального документа, витяг з Реєстру прав власності.

Враховуюче те, що реалізувати своє право в нотаріальній конторі вони не можуть в зв'язку з відсутністю права власності на частину нерухомого майна, а саме на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами та земельну ділянку розміром 0.61 га (з яких 0, 25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0,25 га для ведення особистого селянського господарства), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 Хмільницького району Вінницької області, що належали ОСОБА_3, позивачі змушені звернутися до суду за захистом своїх прав.

У судове засідання позивачі не з'явились, однак надали суду письмові заяви у яких просять справу розглянути у їх відсутність. Вказали, що позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача - Пустовійтівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області в судове засідання також не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі, будь-яких заперечень щодо позову не надав.

У відповідності до ч. 2 ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Враховуючи вищевикладені обставини суд розглядає справу у відсутність представників сторін, у зв'язку з чим фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, згідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України, не здійснювалося.

За наведених вище обставин та враховуючи, що передумов для відкладення розгляду справи немає, суд вирішує справу на підставі тих доказів, які містяться в матеріалах справи у відсутність сторін та їх представників.

Суд, врахувавши позицію сторін та вивчивши матеріали справи дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню зважаючи на наступне.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року в с. Терешпіль Хмільницького району Вінницької області помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_4. (а.с. 7).

Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_1 згідно Свідоцтв про народження серії НОМЕР_2 від 20.07.1961р. та серії НОМЕР_3 від 12.04.1972р. виданих Терешпільською сільською радою Хмільницького району Вінницької області, являлись синами померлого, тобто згідно ст. 1261 ЦК України є спадкоємцями першої черги за законом.

Після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилася спадщина, в тому числі на:

- житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, житловою площею 20.4м 2 , загальною площею 56.0 м 2 , до складу яких входить: житловий будинок літ. А, погріб з шийкою літ. Б, веранда літ. а, сарай літ. В, убиральня літ. Г, огорожа № 1, ворота з хвірткою АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою про належність житлового будинку № 80 від 24. 03. 2014 року виданою Терешпільською сільською радою Хмільницького району;

- право на земельну ділянку розміром 0.61 га (0.25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0.25 га для ведення особистого селянського господарства) яка розташована за адресою АДРЕСА_1, що належало ОСОБА_3 відповідно рішення від 21.12.1993 р. 13 сесії 21 скликання Терешпільської сільської ради "Про надання у приватну власність земельних ділянок громадянам", та відповідно рішення № 140 від 14.10.2009р. Терешпільської сільської ради Хмільницького району;

- майновий пай в розмірі 34129 грн., або 0.497 відсотків, спілки приватних сільськогосподарських товаровиробників "Колос" с. Терешпіль Хмільницького району Вінницької області, що належав ОСОБА_3 відповідно свідоцтва про право власності на майновий пай серії ВІ XXXIII № 004436;

- земельну ділянку, розміром 3.1973 га, розташовану на території Терешпільської сільської ради Хмільницького району Вінницької області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала спадкодавцю ОСОБА_3 на праві приватної власності згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії II-ВН №055126 виданого на підставі розпорядження Хмільницької районної державної адміністрації від 12 березня 2003 року № 67, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2679.

Позивачі досягли згоди щодо зміни розміру їх часток у спадщині та виділення майна в натурі.

Відповідно ч. 3 ст. 1267 ЦК України спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них, тобто наділяє спадкоємців за законом, правом змінити розмір частки у спадщині.

Однак, згідно п. 4. 18 Глави 10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлювального документа, витяг з Реєстру прав власності.

Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов'язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не здійснив його державної реєстрації .

У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом чи за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Водночас, з матеріалів справи слідує, що отримати свідоцтво про право на спадщину на належне спадкодавцеві нерухоме майно неможливо, так як відсутні правовстановлюючі документи на таке майно.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справі про спадкування", судам роз'яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на новостворене нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року N 1952-ІV, права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

На час виникнення спірних правовідносин пов'язаних із набуттям спадкодавцем ОСОБА_3 права на житловий будинок, діяла Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена Міністерством комунального господарства Української РСР від 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13.12.1995 року № 56, згідно із ст. 1, ст. 6 якої встановлено, що реєстрацію будинків з обслуговуючими їх будівлями і спорудами та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР проводять бюро технічної інвентаризації виконкомів місцевих Рад депутатів трудящих. Не підлягають реєстрації будинки і домоволодіння, що розташовані в сільських населених пунктах, які адміністративно підпорядковані містам або селищам міського типу, але до них не приєднані.

Як вбачається з матеріалів справи, спірний житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1, та господарські будівлі побудовані на протязі 1965-1970 років, що підтверджується інформацією, яка міститься в технічному паспорті на вказаний житловий будинок, що виготовлений у 2014 році.

Таким чином належність будинку спадкодавцю ОСОБА_3 доведена належними та допустимими доказами, а саме довідкою Терешпільської сільської ради Хмільницького району № 80 від 23.03.2014р. із якої убачається, що у особистій власності ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 з господарськими будівлями, а також технічним паспортом на садибний (індивідуальний) житловий будинок в АДРЕСА_1 виготовленим АПНВП "Візит" станом на 05.05.2014р. При цьому суд враховує, що в матеріалах інвентаризації житловий будинок та господарські будівлі не відображені як самовільно побудовані, а наявний лише запис про відсутність правовстановлюючих документів, які ОСОБА_3 не встиг оформити за життя.

Також із матеріалів справи слідує, що оригінал Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ВН № 055126, який виданий ОСОБА_3 на підставі розпорядження Хмільницької районної державної адміністрації від 12 березня 2003 року № 67, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2679 у даний час відсутній, що унеможливлює отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріальному порядку.

Таким чином здобуті докази свідчать про те, що при житті спадкодавець ОСОБА_3 володів, користувався та розпоряджався вищевказаним житловим будинком з господарськими будівлями і спорудами та земельною ділянкою розміром 0.61 га (0.25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0.25 га для ведення особистого селянського господарства) яка розташована за адресою АДРЕСА_1, а отже вказане нерухоме майно перебувало у його власності, і вказане право власності зареєстроване за ним згідно вимог діючого на той момент законодавства.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Частиною 5 статті 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. А згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Зважаючи на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позивачами доведено викладені в позовній заяві обставини, що підтверджують їх право як спадкоємців за законом на успадкування майна спадкодавця ОСОБА_3, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки питання про розподіл судових витрат позивачем не ставиться, понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору необхідно залишити за останнім.

Керуючись ст.ст. 1218, 1220-1223, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 213-215, 223, 294 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2:

- право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, вартістю 55377 грн., до складу яких входять: житловий будинок літ. А, погріб з шийкою літ. Б, веранда літ. а, сарай літ. В, убиральня літ. Г, огорожа № 1, ворота з хвірткою № 2, які розташовані в АДРЕСА_1, що належали ОСОБА_3;

- право на майновий пай в розмірі 34129 грн. або 0.497 відсотків спілки приватних сільськогосподарських товаровиробників "Колос" с. Терешпіль Хмільницького району Вінницької області, що належала ОСОБА_3;

- право на право на земельну ділянку розміром 0.61 га (0.25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0.25 га для ведення особистого селянського господарства) яка розташована за адресою АДРЕСА_1, що належала спадкодавцю ОСОБА_3.

Визнати за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3:

- право власності на земельну ділянку розміром 3.1973га, кадастровий номер 0524887200:05:002:0258, вартістю 86673 грн. 58 коп., яка розташована на території Терешпільської сільської ради Хмільницького району Вінницької області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення можна оскаржити до апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особі, яка не була присутня при його проголошенні - з дня отримання його копії.

Суддя Войнаревич М. Г.

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.02.2015
Оприлюднено03.03.2015
Номер документу42877985
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —149/415/15-ц

Ухвала від 23.02.2015

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Войнаревич М. Г.

Рішення від 25.02.2015

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Войнаревич М. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні