ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/4970/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області до професійно-технічного училища № 22 про стягнення коштів,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області (далі - позивач) звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить стягнути з професійно-технічного училища № 22 (далі - відповідач) кошти в розмірі 495 грн. 77 коп.
Адміністративний позов, з урахуванням уточнень, обгрунтований тим, що у липні 2014 року УПФУ за заявою страхувальника від 29 липня 2014 року проведено позапланову перевірку ПТУ № 22 щодо правильності формування відомостей про нарахування заробітної плати (доходу) на застраховану особу ОСОБА_1, за результатами якої виявлено, що при заповненні індивідуальних відомостей на вказану особу з позначкою " призначення пенсії" за період з 01 січня 2005 року по 31 жовтня 2005 року, відповідачем не зазначено реквізит "Код підстави для обліку спеціального стажу" ЗПЗ055Е1, який було вказано при заповненні індивідуальних відомостей з позначкою "початкова", що призвело до допризначення та переплати ОСОБА_1 пенсії в сумі 495 грн. 77 коп. за період з 09 листопада 2005 року по 31 серпня 2014 року. Оскільки внаслідок подання ПТУ № 22 некоректної звітності та несвоєчасного її коригування пенсіонер отримала без достатньої правової підстави пенсійні кошти в розмірі 495 грн. 77 коп., чим завдано матеріальної шкоди державі в особі Пенсійного фонду України та відповідачем не відшкодовано дану суму у добровільному порядку, тому дана заборгованість належить до стягнення.
Від позивача надійшло клопотання щодо розгляду справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує.
Відповідачем подано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження та письмове заперечення, в якому зазначено, з 2006 року по 2014 рік коригуючих відомостей на ОСОБА_1 ПТУ № 22 не надавало, оскільки відповідних запитів чи заяв на адресу до нього не надходило. Код підстави для обліку спеціального стажу було внесено під час заповнення бланку за порадою працівника УПФУ. Вважає, що код ЗПЗ055Е1 не дає підстав для призначення пільгової пенсії за період з 01 січня 2005 року по 31 жовтня 2005 року без посилання на підтверджуючі документи.
Згідно ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у зв'язку із наступним.
Судом встановлено, що професійно-технічне училище № 22 має статус юридичної особи та є страхувальником.
Згідно з п.1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має право: проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, призначенням пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства, про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду України та порядок їх використання. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пп.5, 6 п.6, п.7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011).
Правила формування та подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування врегульовані Порядком формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 р. N 7-6, зареєстрованоним в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 р. за N 1000/9599 (чинний на момент виникнення правовідносин) (далі - Порядок).
Так, відповідно до п. 1.3. Порядку звітність страхувальників до системи персоніфікованого обліку подається у такому порядку та в такі строки:
1) страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік. Перелік форм документів первинної звітності до СПОВ наведено у розділі 2 цього Порядку;
2) протягом поточного року в комплекті документів, необхідних для призначення пенсії, страхувальник надає територіальному органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації усі відсутні у СПОВ відомості про застраховану особу - заявника за період роботи у страхувальника до дати формування заяви на призначення пенсії;
3) у поточному році страхувальник надає необхідний комплект документів первинної звітності також у випадку подання цим страхувальником заяви про зняття з обліку у територіальному органі Пенсійного фонду. Такий комплект документів повинен включати в себе звіт за поточний рік з відомостями за період до зняття страхувальника з обліку та документи первинної звітності за попередні звітні роки, якщо вони не подавались до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації до моменту зняття з обліку;
4) у разі, якщо страхувальник був зареєстрований в новому територіальному органі Пенсійного фонду у зв'язку зі зміною адреси, звіт за попередній рік повинен містити відомості за період з моменту зняття з обліку в попередньому територіальному органі Пенсійного фонду;
5) у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу.
На підставі поданого документа з позначкою "коригуюча" у системі персоніфікованого обліку відбувається технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи на актуальні відомості, що подані страхувальником у документі з позначкою "коригуюча".
На підставі поданого документа з позначкою "скасовуюча" недостовірні відомості облікової картки вилучаються із переліку актуальних для використання, але залишаються у електронному архіві для збереження історії звітування. Скасування відомостей здійснюється, якщо некоректними виявились такі ключові реквізити первинного звіту, як код страхувальника, звітний рік, номер облікової картки застрахованої особи, код категорії застрахованої особи, код підстави для спеціального стажу.
Коригування або скасовування відомостей облікової картки застрахованої особи здійснюється за будь-які роки функціонування системи персоніфікованого обліку тільки на підставі наданих у встановленому порядку документів страхувальника.
Таким чином, у разі подання страхувальником недостовірних відомостей при заповненні відомостей на застраховану особу, дані можуть бути змінені Пенсійним органом тільки при зверненні роботодавця із звітністю, яка містить позначку "скасовуюча" чи "коригуюча".
Як вбачається з матеріалів справи, 30 липня 2014 року позивачем було проведено перевірку відповідача з питання достовірності відомостей, поданих до державного реєстру загальнообов'язкового державного пенсійного страхування про застрахованих осіб та звітів щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам Пенсійного фонду України за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2008 року.
У ході проведення перевірки було звірено індивідуальні відомості на застрахованих осіб, по яких виникли розбіжності в реквізитах індивідуальних відомостей з типом форм "призначення пенсій" та "початкова".
Так, з наявних у справі копій індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 вбачається, що ПТУ № 22 09 листопада 2005 року було подано до УПФУ Індивідуальні відомості на вказану особу з позначкою "призначення пенсії" за період з 01 січня 2005 року по 31 жовтня 2005 року, у яких відповідачем не зазначено реквізит "Код підстави для обліку спеціального стажу" ЗПЗ055Е1.
21 березня 2006 року ПТУ №22 надано позивачу Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з позначкою "початкова" (звітний рік - 2005 рік, дата заповнення документу 02 березня 2006 року), у даній звітності відповідачем відображено відомості для обліку спеціального стажу - реквізит "Код підстави для обліку спеціального стажу" ЗПЗ055Е1. Подана відповідачем звітність підписана керівником та бухгалтером установи та скріплена печаткою.
На підставі подання відповідачем у 2006 році Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з позначкою "початкова", їй було завищено заробітну плату за період з 01 січня 2005 року по 31 жовтня 2005 року, з якої було розраховано розмір пенсії з 09 листопада 2005 року по 31 серпня 2014 року.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 березня 2009 року УПФУ було проведено допризначення пенсії з 09 листопада 2005 року за даними, розміщеними у Центральному сховищі бази даних персоніфікованого обліку відомостей ПФУ з урахуванням стажу за жовтень 2005 року та заробітної плати за січень - жовтень 2005 року. У 2006-2013 роках при автоматичному перерахунку пенсії відповідно до законодавства України про Державний бюджет за відповідний рік було враховано подвійні суми заробітної плати при розрахунку розміру пенсії застрахованої особи за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2013 року.
Під час проведення 30 липня 2014 року перевірки на підставі виявлених в реквізитах індивідуальних відомостей розбіжностей, за результатами якої складена довідка № 24, відповідачем було складено та подано УПФУ звітність "Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1." з позначкою "скасовуюча" від 30 липня 2014 року, яка не містила реквізиту "Код підстави для обліку спеціального стажу" ЗПЗ055Е1.
За приписами п.8 Порядку , реквізит 26 - код підстави для обліку спеціального стажу: відповідний код (згідно із зафіксованими на виробництві умовами праці) із діючого у системі СПОВ довідника кодів підстав, що дають право на застосування пільг при визначенні пенсії для застрахованої особи, в інтервалі звітного року.
Відповідно до п.10 Порядку , реквізит 04 - код підстави: восьмирозрядний код, що складається з чотирьох частин. За Законом України "Про пенсійне забезпечення" кодування здійснюється у такому порядку:
- ідентифікатор нормативно-правового документа - три ключові літери (абревіатура), тобто - ЗПЗ - Закон "Про пенсійне забезпечення");
- стаття Закону - три цифри (номер статті) - 055 стаття 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - "Окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років";
- пункт статті Закону -літера "Е" (п."е" ст. 55 вищевказаного Закону) ;
- цифра 1 за вищенаведеним пунктом "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"- працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Отже, код підстави для обліку спеціального стажу ЗПЗ055Е1, вказаний відповідачем у звітності з позначкою "початкова" відводить застраховану особу до окремої категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років та, відповідно, є підставою для застосування пільг при визначенні (допризначенні) пенсії.
Відтак, як слідує з довідки управління з координації та контролю за виплатою пенсій від 23 жовтня 2014 року № 7837/04.04 за особовим рахунком № НОМЕР_1 ОСОБА_1, в результаті подання недостовірних даних, які містились у базі даних персоніфікованого обліку відомостей ПФУ, виникла переплата за період з 09 листопада 2005 року по 31 серпня 2014 року в сумі 495 грн. 77 коп.
За приписами ч.1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відтак, дії професійно-технічного училища № 22 щодо надання до УПФУ звітності, яка містила недостовірні відомості та несвоєчасне пред'явлення індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 із позначою "скасовуюча" призвели до допризначення та переплати ОСОБА_1 пенсії в сумі 495 грн. 77 коп. за період з 09 листопада 2005 року по 31 серпня 2014 року.
Частиною 2 ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ визначено, що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області до професійно-технічного училища № 22 про стягнення коштів в розмірі 495 грн. 77 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч.4 ст.94, ч.4 ст.122, ст.ст. 158-163, 167 КАС України суд,-
постановив :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з професійно-технічного училища № 22, код ЄДРПОУ 02548311, на користь управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області, кошти в розмірі 495 (чотириста дев'яносто п'ять) грн. 77 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.4
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2015 |
Оприлюднено | 04.03.2015 |
Номер документу | 42885601 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Гомельчук С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні