справа № 179/213/15-ц
провадження № 2/179/180/15
МАГДАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2015 р. Магдалинівський районний суд
Дніпропетровської області
у складі: головуючого - судді Новік Д.І.
за участю: секретаря судового засідання - Кривошлик І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Оленівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на спадкове майно по праву спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до відповідача про визнання права власності на спадкове майно по праву спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати - ОСОБА_3, про що видано свідоцтво про її смерть серії НОМЕР_1 від 21 травня 1995 року, після смерті якої відкрилась спадщина, що складається з належного останній житлового будинку з господарськими спорудами, розташованого по АДРЕСА_1.За життя померла заповіт не залишила та відповідно до ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року) вона є єдиною спадкоємицею першої черги а законом, при цьому фактично прийняла спадщину своєї матері, відповідно до ст. 549 ЦК України ( в редакції 1963 року), оскільки після її смерті користувалася предметами домашнього побуту та обстановки, саджала і прибирала город, тим самим фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Для оформлення свідоцтва на спадщину вона звернулась до нотаріальної контори, де їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у неї відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок, належний її померлій матері та роз'яснено право на звернення до суду, тому вона вимушена звернутись до суду з даним позовом.
У судове засідання представник позивачки - адвокат ОСОБА_4, що діє на підставі угоди про представництво клієнта адвокатом від 05 грудня 2014 року (а.с. 2, 3), не з'явилась, до суду надано заяву (а.с. 21), згідно якої просить справу розглянути в її відсутність, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача Оленівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, до суду надано заяву (а.с. 18), в якій просить суд справу розглянути без їх участі, позовні вимоги визнають та не заперечують щодо їх задоволення.
З цих підстав суд вважає можливим ухвалити судове рішення, згідно ст. 174 ЦПК України, а також відповідно до ст. 197 ЦПК України без фіксування судового процесу технічними засобами.
Суд, вивчивши матеріали справи та надані сторонами докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4, 8), яка є інвалідом першої групи (а.с. 5) - ОСОБА_3, про що видано свідоцтво про її смерть серії НОМЕР_1 від 21 травня 1995 року (а.с. 11), після смерті якої відкрилась спадщина, що складається з належного останній житлового будинку з господарськими спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 (а.с. 9, 10, 12-14).
За життя померла заповіт не залишила (а.с. 6, 20)т а відповідно до ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року) позивачка є єдиною спадкоємицею першої черги а законом (а.с. 6), при цьому фактично прийняла спадщину своєї матері, відповідно до ст. 549 ЦК України ( в редакції 1963 року), оскільки після смерті позивачка користувалася предметами домашнього побуту та обстановки, саджала і прибирала город, тим самим фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Для оформлення свідоцтва на спадщину позивачка звернулась до нотаріальної контори, де їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у неї відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок, належний її померлій матері та роз'яснено право на звернення до суду, тому позивачка звернулась до суду з даним позовом (а.с. 1).
Вказані правовідносини регулюються нормами Цивільного Кодексу України (в редакції 1963 року) щодо визнання за нею права власності на спадкове майно по праву спадкування за заповітом.
Відповідно до ст. 524 ЦК України (1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Відповідно до ст. 525 ЦК України (1963 року) часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Згідно до ст. 529 ЦК України (1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
У відповідності до ст. 549 ЦК України (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
Статтею 553 ЦК України (1963 року) передбачено, що спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому він може заявити, що відмовляється від спадщини на користь кого-небудь з інших спадкоємців, закликаних до спадкоємства за законом або за заповітом, а також на користь держави або окремих державних, кооперативних або інших громадських організацій. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається. Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).
Право позивачки на спадщину в порядку спадкування за законом підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, що містяться в матеріалах цивільної справи в їх сукупності та які були приведене вище.
Таким чином, з урахуванням визнання позову відповідачем, суд вважає, що є всі законні підстави задовольнити позов і визнати за позивачем право власності на спадкове майно по праву спадкування за законом, оскільки згідно ч.4 ст.174 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачами, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Оскільки, законність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову відповідає вимогам чинного законодавства і обґрунтована на обставинах справи та доказах про належність житлового будинку спадкодавцю, суд вважає за необхідним постановити рішення про визнання за позивачем права власності на спадкове майно по праву спадкування за законом, яке не успадковане та від частини якої відмовляються відповідачі по справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України, оскільки позивача, як інваліда 1-ої групи на підставі Закону України «Про судовий збір» звільнено від сплати судового збору і її позовні вимоги задоволені, судовий збір в розмірі 305 гривень 39 копійок підлягає стягненню на користь держави з відповідача по справі - Оленівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області.
Дане рішення суд ухвалює в рамках заявлених позивачем вимог і на підставі наданих доказів (ст.ст. 57-66 ЦПК України).
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 524, 525, 529, 549, 553 ЦК України (в редакції 1963 року), ст.ст. 3, 5-8, 10, 11, 57-66, 88, 174, 197, 208-210, 212-215ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Магдалинівським РВ УМВС України в Дніпропетровській області), право власності в порядку спадкування за законом, після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на житловий будинок з господарськими спорудами, розташований по АДРЕСА_1 та складається з: А-1 - житловий будинок загальною площею 48,0 кв.м., житловою площею 35,4 кв.м.; Б - сарай, загальною площею 45,6 кв.м.; В - сарай, загальною площею 6,9 кв.м.; ПГ - погріб, загальною площею 5,5 кв.м.; Г - прибудова, загальною площею 9,00 кв.м.; Д - літня кухня, загальною площею 15,1 кв.м.; Е - вбиральня, загальною площею 1,0 кв.м.; № 1 - колодязь, загальною площею 1,00 кв.м.; № 2 - паркан, загальною площею 37,8 кв.м.; № 3 - хвіртка, загальною площею 1,2 кв.м.; № 4 - ворота, загальною, площею 5,4 кв.м..
Стягнути з Оленівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, розташованої в Дніпропетровській області, Магдалинівський район, с. Оленівка, вул. Леніна, 26-а, код 20241542, на користь держави судовий збір в розмірі 305 гривень 39 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а у разі проголошення рішення у відсутності особи, яка брала участь у справі, але не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий суддя Новік Д.І.
Суд | Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2015 |
Оприлюднено | 10.12.2015 |
Номер документу | 42891265 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області
Новік Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні