cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2015 року Справа № 915/2208/14
м. Миколаїв
За позовом: Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»
01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18
Адреса для листування: 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 27/1
До відповідача: Управління Укртрансінспекції у Миколаївській області
54034, м. Миколаїв, вул. Будівельників, 15-А
Про: стягнення заборгованості в розмірі 3510,48 грн.
Суддя Смородінова О.Г.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: Марченко М.О., за довіреністю;
Від відповідача: Костенко Л.І.- начальник.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач 24.12.2014 р. звернувся до суду з позовом стягнути з відповідача суму основного боргу в розмірі 3178,13 грн., пеню в сумі 117,67 грн., інфляційні в розмірі 164,25 грн., 3% річних в сумі 50,43 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на підставі договору № 14542 від 14.06.2013 р. «про надання телекомунікаційних послуг» та договору № 557/5- ADSL від 24.07.2013 р. «про надання послуги доступу до мережі Інтернет за технологією ADSL, додаткової угоди до договору про надання послуги ADSL - підключення до мережі Інтернет» від 24.07.13 р., акту здавання-приймання послуги, додатків до договору № 14542 від 14.06.2013 р. «про надання телекомунікаційних послуг», рахунків-актів за телекомунікаційні послуги за період з липня 2013 р. по листопад 2014 р., норм ст.ст. 33, 36 Закону України «Про телекомунікації», ст.ст. 526, 625, 629, 901 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, та мотивовані тим, що відповідач порушив умови договорів, так як на день подачі позову не оплатив отримані в період з липня 2013 р. по листопад 2014 р. (включно) послуги зв'язку в розмірі 3178,13 грн.
Відповідач у відзиві позовні вимоги визнає в повному обсязі і зобов'язується сплатити позивачу заборгованості в разі надходження на рахунок коштів для даних виплат та зазначає, що у зв'язку з відсутністю у 2014 році кошторисних призначень та коштів для зняття арешту з рахунку, відповідач не має змоги сплатити заборгованості на яку вказує позивач.
24.02.15 р. за результатами розгляду справи суд, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -
встановив:
14.06.2013 р . між сторонами було укладено договір № 14542 «про надання телекомунікаційних послуг», згідно з предметом якого Укртелеком відповідно до умов договору зобов'язався надавати Абоненту загальнодоступні (універсальні) та інші телекомунікаційні послуги, супутні (додаткові) послуги згідно переліку і в обсягах замовлених Абонентом (далі - послуги), а Абонент (відповідач по справі) зобов'язався своєчасно оплачувати отримані послуги відповідно до умов цього договору.
Згідно пунктів 4.4, 4.5, 4.7, 4.8, 4.12, 4.13, 4.16, 4.22 та пункту 4.24 договору при використанні системи розрахунків з надсиланням рахунку Абоненту, інформація про належну суму платежу за отримані послуги Укртелекому надається не менше ніж один раз на місяць. Інформація про суму коштів за отриманні контент - послуги зазначається в рахунку окремим рядком та включається до загальної суми в рахунку. Порядок оплати наданих послуг: за попередньою оплатою (внесення авансу, придбання телекомунікаційних карток тощо) та/або в кредит). Укртелеком відкриває в системі розрахунків Абоненту особовий рахунок з певним ідентифікаційним кодом, на якому проводиться розрахунки за весь обсяг наданих Абоненту послуг, у тому числі доступ до мережі інтернет та передавання даних (за наявності). За згодою сторін та за наявності технічної можливості послуги, які надаються Укртелекомом Абоненту за іншими договорами з надання послуг Інтернет, можуть обліковуватись на цьому особовому рахунку, про що в умовах договору здійснюється посилання на нього. При виставленні щомісячного рахунку на оплату, такі послуги зазначаються окремим рядком. Укртелеком починає проводити розрахунки за послуги за цим договором з дати початку їх надання. Розрахунковий період становить один календарний місяць . Плата за установлення телефону та іншого кінцевого обладнання вноситься Абонентом одночасно з укладанням цього договору. Плата за користування телефоном та іншим кінцевим обладнанням справляється з дня їх включення. Рахунок за отримані послуги оплачується Абонентом не пізніше 20 числа місяця, що настає після повного розрахункового періоду (при кредитному порядку оплати) та до 20 числа поточного місяця у разі застосування попередньої (авансової оплати) . У разі неотримання рахунка до 10 числа місяця, що настає після розрахункового періоду, або здійснення розрахунків без застосування квитанцій (без надсилання рахунків) Абонент повинен звернутися до служби розрахунків Укртелекому для отримання інформації про належну до сплати суму . Укртелеком зараховує кошти за контент-послуги, які надаються через його телекомунікаційну мережу, як учасник технологічного процесу з надання цих послуг і Абонент зобов'язується оплатити їх в повному обсязі. Підтвердженням замовлення Абонентом послуг є факт фіксації на обладнанні Укртелекому набраного номера цих послуг. У разі несплати отриманих послуг у встановлений пунктом 4.16 договору строк Укртелеком надсилає Абоненту на кінцеве обладнання, в тому числі із застосуванням автоматичних засобів, повідомлення про кінцевий строк оплати та/або письмове попередження із зазначенням кінцевого строку оплати. Якщо протягом десяти днів після зазначеного в повідомленні/попередженні строку від Абонента не надійшло підтвердження про оплату, Укртелеком вживає заходи, передбачені пп. 3.2.5 договору.
За змістом п. 7.1 та п. 7.2 цей договір вступає в силу з дня його підписання Укртелекомом та Абонентом і діє протягом одного року. Якщо за 30 днів до закінчення строку дії договору жодна зі сторін не повідомила письмово про його припинення, договір вважається продовженим на тих самих умовах на кожний наступний рік.
Крім цього, сторони уклали додаток № 1 до договору № 14542 про надання телекомунікаційних послуг, яким визначили перелік послуг.
В якості надання та користування додаткових послуг між сторонами 24.07.2013 р. останніми також було укладено договір № 557/5- ADSL «про надання послуги доступу до мережі Інтернет за технологією ADSL», згідно з умовами якого, позивач, як Укртелеком, надає відповідачу, як Абоненту, на платній основі послугу доступу до мережі Інтернет шляхом підключення до порту вузла Інтернет Укртелекому по абонентській лінії за допомогою обладнання ADSL, динамічної або постійної ІР-адреси, а також за домовленістю інші додаткові послуги Інтернет за встановленими значеннями показників якості, які Абонент може самостійно замовити через систему самообслуговування (далі - послуга), а відповідач, як Абонент зобов'язався, своєчасно оплачувати отримані послуги відповідно до умов цього договору.
Відповідно до пунктів 5.1, 5.2 та 5.3 цього договору сторони обумовили, що розрахунок вартості послуги здійснюється щомісячно на підставі діючих тарифів Укртелекому і залежить від обраного споживачем тарифного плану. Укретелеком виставляє єдиний рахунок на оплату телекомунікаційних послуг. Нарахування вартості послуги входить окремим рядком до єдиного рахунку за телекомунікаційні послуги. Споживач проводить оплату за надану послугу щомісяця до 20 числа поточного місяця, на підставі рахунків Укртелекому, виставлених до 10 числа поточного місяця, що наступає за звітним . Оплата послуги проводиться в грошовій одиниці України. Додатково при виставлені рахунку нараховується податок на додану вартість у розмірі, встановленому законодавством.
Спірні відносини, що виникли між сторонами регулюються загальними положеннями чинного законодавства про надання послуг.
Так, згідно з п. 1 ст. 901 та п. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Пунктом 5 ст. 33 Закону України «Про телекомунікації» передбачено, що споживачі телекомунікаційних послуг зобов'язані дотримуватися Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджує Кабінет Міністрів України, зокрема: виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг у разі його укладення, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.
Матеріали справи свідчать, що в період з липня 2013 р. по листопад 2014 року (включно) позивач виконуючи умови вищенаведених договорів надав відповідачу послуги зв'язку на загальну суму 4354,14 грн.
Ці факти підтверджуються рахунками, які оформлялись позивачем у відповідності з договором та направлялись відповідачу згідно наданих реєстрів, та не спростовані останнім в судовому засіданні.
Відповідно до п. 108 «Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг» абонентна плата за користування телефоном, почасова оплата місцевих телефонних розмов, плата за міжміські та міжнародні телефонні розмови, надіслані в кредит телеграми та за інші послуги, надані по телефону, вноситься абонентом у десятиденний строк після отримання рахунка, але не пізніше 20 числа місяця, що настає після розрахункового періоду. Розрахунковим періодом вважається, як правило, календарний місяць, у межах якого надавалися послуги. У разі неотримання рахунка до 10 числа місяця, що настає після розрахункового періоду, або здійснення розрахунків без застосування квитанцій (без надсилання рахунків) абонент повинен звернутися до служби розрахунків оператора для отримання інформації про належну до сплати суму.
Однак, відповідач за вказаною інформацією до позивача не звертався, водночас за отримані послуги відповідач здійснив лише часткову оплату 09.07.2013 р. в сумі 314,11 грн., 13.11.2013 р. в розмірі 64,20 грн. та 19.12.2013 р. в сумі 800,51 грн., що призвело до виникнення у останнього перед позивачем заборгованості в розмірі 3178,13 грн. (4354,14-1176,01).
За приписами ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач не надав суду документальні докази, які свідчать про належне виконання взятих на себе договірних зобов'язань, навпаки, перевіривши нарахування позивачем до стягнення боргу не заперечив його наявність та розмір.
Отже, за отримані послуги відповідач грошові кошти Укртелекому не сплатив, в зв'язку з чим борг останнього перед позивачем дійсно складає в розмірі 3178,13 грн .
Відповідно до приписів ст. ст. 526, 525, 629 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Умовами п. 5.2 договору від 14.06.2013 р. сторони встановили, що у разі несвоєчасної оплати наданих Укртелекомом послуг, Абонент сплачує пеню, яка обчислюється залежно від вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня, за кожний день прострочення оплати.
Також, відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України «Про телекомунікації» у разі затримки плати за надані оператором, провайдером телекомунікаційні послуги споживачі сплачують пеню, яка обчислюється від вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня.
Згідно норм ст.ст. 610, п. 1 ст. 612, 625 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не оплативши отримані послуги, порушив взяті на себе договірні зобов'язання. За змістом п. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Тому, на підставі вищенаведених норм та обставин позивачем цілком правомірно нараховано боржнику до стягнення санкції за прострочення виконання грошового зобов'язання, а саме - 117,67 грн. - пені за період з 21.12.13 р. по 20.12.14 р., 3% річних - 50,43 грн. та 164,25 грн. - збитків від інфляції за період з серпня 2013 р. по вересень 2014 р.
Згідно ст. 193 господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Отже, дослідивши надані позивачем документальні докази, оцінивши їх у відповідності з вимогами ст. 43 ГПК України, проаналізувавши норми діючого законодавства, які регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а отже - задоволенню їх в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Управління Укртрансінспекції у Миколаївській області (54034, м. Миколаїв, вул. Будівельників, 15-А, код ЄДРПОУ 38247164) на користь Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18 , код ЄДРПОУ 21560766, одержувач ПАТ «Укртелеком»/Миколаївська філія, код ЄДРПОУ 22437619, банк одержувача АТ «Райффайзен Банк Аваль» в м. Києві, МФО банку 380805, р/р 26006440521) - 3178,13 грн. основного боргу, 117,67 грн. - пені, 164,25 грн. збитків від інфляції, 50,43 грн. - 3% річних та 1827,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Повне рішення складено 02 березня 2015 року.
Суддя О.Г. Смородінова
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2015 |
Оприлюднено | 06.03.2015 |
Номер документу | 42926765 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Смородінова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні