Справа №545/282/15-ц
Провадження №2/545/372/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2015 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Шелудякова Л.В.,
при секретарі Лабовкіній Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Микильської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Микильської сільської ради Полтавського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування. В обгрунутування зазначила, що вона є спадкоємницею після смерті рідної бабусі ОСОБА_2 У свідоцтві про її народження її батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яка являється дочкою ОСОБА_2. Але свідоцтво про народження її матері ОСОБА_4 не збереглося. Її дівоче прізвище ОСОБА_4 було змінено на прізвище чоловіка ОСОБА_5 після укладення шлюбу. Внаслідок смерті рідної бабусі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина. Проте, її матір не прийняла її, так як загинула у залізничній аварії ІНФОРМАЦІЯ_2. Інших спадкоємців її бабуся не мала, а тому вона являється єдиним спадкоємцем після її смерті. На підставі вказаного вона користувалася та продовжує користуватися спадковим майном, яке складається з земельної частки (паю) на території Микильської сільської ради, так як вважала, що спадщину прийняла. Не що давно виникла необхідність у переоформленні документів на вказане спадкове майно, проте у нотаріальному порядку отримати свідоцтво про право на спадщину не має можливості, у зв'язку з тим, що оригінал правовстановлюючого документу (сертифікат), який підтверджував би право ОСОБА_2 на земельну частку (пай) втрачено.
Враховуючи вказане, просила встановити факт, що ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, являється рідною бабою ОСОБА_1 та визнати за визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) площею 5,12 га, що розташована в адміністративних межах Микильської сільської ради Полтавського району Полтавської області у порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
У судове засідання позивач не з'явилась, попередньо надавши заяву, в якій позовні вимоги підтримала, справу просила розглядати без її участі на підставі наявних у ній доказів.
Представник відповідача - Микильської сільської ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з'явився попередньо надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечив.
Представник третьої особи Полтавської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, направили заяву про розгляд справи без його участі.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації актів про смерть виконкому Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області 20 жовтня 1998 року зроблено актовий запис за №58, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме земельна частка (пай) на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що підтверджується збірним кадастровим плану, згідно якого вказаній земельній ділянці присвоєно №672 та кадастровий номер 5324083900:00:031:0067. Вказана земельна ділянка використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В даному випадку на момент відкриття спадщини діяв Цивільний Кодекс Української РСР (1963 року).
Згідно статей 525, 548 ЦК УРСР 1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця; прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Статтею 549 ЦК УРСР 1963 року визначається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
ОСОБА_1 звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полтавського районного управління юстиції щодо одержання свідоцтва про народження її матері ОСОБА_4 Проведеною перевіркою первинних актових записів по Полтавському районі Полтавської області, актових записів не виявлено.
Нотаріус їй повідомив, що для оформлення спадщини необхідно підтвердити родинні зв'язки. В неї відсутнє свідоцтво про народження її матері, що і стало підставою звернення до суду.
ОСОБА_1 являється єдиною спадкоємницею за законом майна померлої бабусі ОСОБА_2, прийняла спадщину після її смерті шляхом фактичного вступу в управління або володіння спадковим майном, як того вимагає ст.549 ЦК УРСР в редакції 1963 року.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст.1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують так частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові,бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
В судовому засіданні належними та допустимими доказами доведено факт родинних відносин позивача зі спадкодавицею.
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За вказаних обставин суд вважає за можливе встановити факт родинних відносин позивача з померлою рідною бабою ОСОБА_2
Згідно ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно ст.ст.1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або законом, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент прийняття спадщини і не припинились в наслідок його смерті.
У відповідності до ст.ст.316, 328 ЦК України право власності особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п.17 Перехідних положень Земельного Кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно до статті 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» право на земельну частку (пай) та право на земельну ділянку, яка виділена в натурі (на місцевості), можуть бути об'єктом спадкування.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року визначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
В нотаріальному порядку позивач ОСОБА_1 отримати свідоцтво про право на спадщину не може, оскільки був страчений документ, що посвідчував право власності спадкодавця на землю - сертифікат на земельну частку (пай).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що визнання за позивачем права на земельну частку (пай) площею 5,12 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області та належала ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не суперечить закону, не порушує права, свободи та охоронювані законом інтереси інших осіб, позовні вимоги є доведеними в судовому порядку та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 61, 174, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), ст.ст.316, 328, 392, 1225, 1265, 1268 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Микильської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, являється рідною бабою ОСОБА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) площею 5,12 га, що розташована на території Микильської сільської ради Полтавського району Полтавської області у порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Полтавський районний суд Полтавської області в десятиденний строк з дня його проголошення, а у разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Полтавського районного суду Л.В.Шелудяков
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2015 |
Оприлюднено | 12.03.2015 |
Номер документу | 42979015 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Шелудяков Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні