cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "03" березня 2015 р. Справа № 906/96/15
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Машевської О.П.
- за участі секретаря судового засідання: Смиковського В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: Ляхов О.В. - дов. №1267-О від 26.04.2013, діє до 31.12.15 р.
від відповідача: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (м. Дніпропетровськ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ной Лімітед" (м. Житомир)
про стягнення 21780,18 грн.
Позивач ПАТ КБ "Приватбанк" звернувся до господарського суду з позовом до відповідача ТОВ "Ной Лімітед", про стягнення 21 780,18 грн. за Договором банківського обслуговування №б/н від 25.01.2012 року.
В обґрунтування фактичних підстав позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх грошових зобов'язань за Договором банківського обслуговування №б/н від 25.01.2012р.
В якості правових підстав позову позивач посилається на ст.ст. 526, 527, 530, 610 ЦК України, ст. 193 ГК України.
Ухвалою від 26.01.2015р. господарський суд порушив провадження у справі, вжив заходи по підготовці справи до розгляду, відповідно до ст.ст. 64-65 ГПК України.
До початку розгляду справи по суті позивачем не подано заяви про зміну підстави та предмету позову.
Відповідач зустрічного позову або письмового відзиву на позов не подав, в судові засідання 17.02.15р. та 03.03.15р. його представник не з'являвся, хоча про дату, час і місце судових засідань був повідомлений своєчасно та належним чином в порядку ст.ст. 64 та 87 ГПК України.
06.02.15р. та 27.02.15р. до господарського суду повернулися ухвали суду про порушення провадження у справі від 26.01.15р. та 17.02.15р. з відміткою органу зв'язку про причини невручення "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п. 3.9.2 Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011 року у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представника однієї із сторін справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Позивач в засіданні суду 03.03.15р. позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позові, просить суд їх задовольнити.
Оскільки у відповідності до ч. 3 ст. 4-3 ГПК України господарський суд створив сторонам спору необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами справи відповідно до ст. 75 ГПК України, у судовому засіданні 03.03.15 р. представнику позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду про задоволення позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Заяви про відкриття поточного рахунку і карточки зі зразками підписів та відтисків печатки від 25.01.12 р. відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ной Лімітед" відкрив поточний рахунок 26006055907150 в гривнях та, одночасно, підписавши дану заяву, погодився на приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, в тому числі, до Умов та Правил обслуговування по розрахунковим картках, розміщених на сайті банку - www.privatbank.ua. https://client-bank. privat-bank.ua), тарифами банку, котрі разом з цією заявою і карткою зі зразками підписів і відтиску печатки становлять Договір банківського обслуговування (а.с. 32).
Одночасно, в цій Заяві міститься умова про можливість встановлення банком кредитного ліміту на поточний рахунок, про розмір якого банк повідомляє клієнту за своїм вибором або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта. Порядок встановлення, зміну ліміту, погашення заборгованості і розмір процентної ставки за користування кредитним лімітом регламентуються Умовами і Правилами надання банківських послуг і тарифами банку, розміщених в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, котрі разом з цією анкетою (заявою) складають Договір банківського обслуговування.
Пунктом 3.2.1.1.1. Умов і правил надання банківських послуг вказано, що кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - "Кредит") надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту (далі - "Ліміт"). Про розмір Ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта.
У відповідності до п. 3.2.1.1.3. Умов та Правил надання банківських послуг передбачено, що кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
У п. 3.2.1.1.6. Умов та Правил надання банківських послуг зазначено, що ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).
Факт встановлення та надання кредитного ліміту відповідачу 04.03.13р. на суму 1000, 00 грн., 21.06.13р. на суму 10 000, 00 грн. підтверджено довідкою позивача за №08.7.0.0.0/141219165204 від 19.12.2014р. (а.с. 48).
Порядок розрахунків за кредитом визначено у п. 3.2.1.4. Умов та Правил надання банківських послуг, і зокрема.
За користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка) (п.3.2.1.4.1.Умов та Правил надання банківських послуг).
У пункті 3.2.1.4.1.3. Умов та Правил надання банківських послуг зазначено, що у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56 (п'ятдесят шість) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
У п. 3.2.1.4.1.4. Умов та Правил надання банківських послуг передбачено, що під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
У відповідності до п.3.2.1.4.9. Умов та Правил надання банківських послуг розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
За умовою п.3.2.1.4.4. Умов та Правил надання банківських послуг Клієнт сплачує Банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2., 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг. Банк може за своїм розсудом не стягувати зазначену комісію у разі, якщо максимальне сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній календарний місяць, не перевищувало 100 гривень.
Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по тілу кредиту в сумі 10 000, 00 грн., 7060, 02 грн. - заборгованості по відсоткам за користування кредитом, 3100, 16 грн. пені, 1620, 00 грн. - заборгованості по комісії за користування кредитом.
Відповідач до винесення рішення у справі факт існування заборгованості перед позивачем за складом та розміром заявлених вимог не спростував, докази погашення боргу - не подав.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в сукупності за правилами ст. 43 ГПК України, господарський суд прийшов до висновку задовольнити позовні вимоги, з огляду на таке.
За змістом ст. 634 ЦК України з якою кореспондується абз. 4 п. 4 ст. 179 Господарського кодексу України передбачено, що сторони можуть визначити зміст договору на основі договору приєднання.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропоновувати свої умови в цілому. Таким чином виключна перевага належить волі однієї із сторін, і вона дістає вияв у тому, що ця сторона диктує волю не лише окремому суб'єкту, а й невизначеному колу осіб. Натомість, вона зв'язує себе зобов'язаннями стосовно всіх, хто приєднався до неї.
Оскільки проект договору приєднання може бути прийнятий іншою стороною не інакше як у цілому, укладання таких договорів відрізняється від загального порядку укладення господарських договорів, встановленого ст. 181 ГК України, зокрема, виключається можливість врегулювання розбіжностей щодо умов договору.
Окрім того, сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
За приписами ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Враховуючи дійсну правову природу відносин, які виникли між сторонами у справі на підставі фактичних їх дій, останні підпадають під правове регулювання параграфа 2 глави 71 та глави 72 Цивільного кодексу України, оскільки Договір банківського обслуговування від 21.04.2011 року одночасно є Договором банківського рахунка та Договором кредиту.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України з якою кореспондується ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).
За правилами ст. 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Частиною 2 ст. 1050 ЦК України встановлено, що якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.ст. 526, 525 ЦК України). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Строки виконання зобов'язань з повернення кредитних коштів, сплати відсотків за користування ними, а також комісії за використання кредитного ліміту визначені у відповідних пунктах Умов та Правил надання банківських послуг.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ной Лімітед" перебуває у стані припинення з 16.01.2015р. на підставі судового рішення - постанови Житомирського окружного адміністративного суду у справі №806/4592/14, голова ліквідаційної комісії з припинення - засновник товариства Тишківський Ігор Володимирович.
У відповідності до ч. 2 ст. 104 ЦК України з якою кореспондуються ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003р. за №755 передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного реєстру запису про її припинення.
За змістом ч. 3 ст. 105 ЦК України, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають, зокрема голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців містить дані про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про перебування підприємства в стані припинення за судовим рішенням (а.с. 57-58).
Господарським судом за допомогою ДП Інформаційно-ресурсного пошуку отримано доступ до Спеціалізованого друкованого засобу масової інформації "Бюлетень державної реєстрації" юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22 січня 2015р. за №307 (2).
У Бюлетені державної реєстрації № 307 (2) від 22.01.15 року опубліковано повідомлення про припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Ной Лімітед" у зв'язку з судовим рішенням щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством з посиланням на справу №806/4592/14 та вказано строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи - 22.03.2015р.
Отже, станом на дату прийняття рішення у даній справі, відповідача ТОВ "Ной Лімітед" (ідент. код 37857717) не припинено як юридичну особу відповідно до п. 2 ст. 104 ЦК України , а строки заявлення кредиторами вимог до нього не збігли.
У частині 2 ст. 193 ГК України передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
У частині 1 ст. 222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду.
З урахуванням встановлених судом обставин справи, вимоги позивача про стягнення з відповідача - ТОВ "Ной Лімітед" (м. Житомир) основного боргу в сумі 10 000, 00 грн., 7060, 02 грн. - відсотків за користування кредитом, 1620, 00 грн. - комісії за користування кредитом є обґрунтованими, доведеними в повному обсязі, відтак, підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За умовою пункту 3.2.1.4.1.3. Умов та Правил надання банківських послуг у разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
Перевіривши розрахунок позивача щодо пені в сумі 3100, 16 грн., господарський судом вважає його обґрунтованим, а вимоги щодо її стягнення такими, що підлягають задоволенню у заявленому розмірі.
За правилами статті 33 ГПК України позивач довів обґрунтованість заявлених позовних вимог, що є підставою для їх судового захисту, тоді як відповідач зазначеного не спростував.
У відповідності до ч. 5 ст. 49 ГПК України витрати щодо стягнення судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 4-7, 33, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ной Лімітед" (10029, м. Житомир, вул. Шелушкова, буд. 110, кв. 54, ідентифікаційний код 378577170 на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570):
- 10 000, 00 грн. - заборгованість за кредитом;
- 7060, 02 грн. - заборгованості по відсоткам за користування кредитом;
- 3100, 16 грн. - пені;
- 1620, 00 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом;
- 1827, 00 грн. - судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 05.03.2015р.
Суддя Машевська О.П.
Віддрукувати:
1- у справу
2- позивачу (простою)
3- відповідачу (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2015 |
Оприлюднено | 10.03.2015 |
Номер документу | 42981178 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Машевська О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні