номер провадження справи 10/178/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.03.2015 Справа № 908/6263/14
За позовом: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя.
до відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя.
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Суддя: Алейникова Т.Г.
Представники сторін:
від позивача - Лисенко Є. А., на підставі довіреності № 01/02-17/02186 від 23.07.2014 р.;
від відповідача - не з'явився.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглядається позовна заява Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., витягом автоматичного розподілу справи між суддями від 29.12.2014 р., справу 908/6263/14 передано на розгляд судді Алейниковій Т.Г.
Ухвалою господарського суду від 30.12.2014 р. порушено провадження у справі № 908/6263/14. Справі присвоєно номер провадження 10/178/14, її розгляд призначено на 09.02.2015 р.
Представник позивача 09.02.2015 р. підтримав свої вимоги викладені в позовній заяві, надав письмові пояснення стосовно даного позову. Відповідач у судове засідання 09.02.2015 р. не з'явився, відзив не направив.
У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Статтею 77 ГПК України встановлено, що нез'явлення в судове засідання представників сторін, інших учасників судового процесу, є підставою для відкладення розгляду справи в межах строків, встановлених ст. 69 ГПК України.
У зв'язку із неявкою в судове засідання представника відповідача, ненадання відзиву на позовну заяву та для отримання всіх необхідних документів по справі, судом було відкладено розгляд справи на 02.03.2015 р. о 11 год. 20 хв.
Представник позивача в судовому засіданні 02.03.2015 р. підтримав свої вимоги викладені в позовній заяві. Представник відповідача у судове засідання 02.03.2015 р. вдруге не з'явився, відзив на адресу суду не направив. До суду від представника відповідача ніяких клопотань не надходило. Про час та місце проведення судового засідання представника відповідача було повідомлено належним чином.
Статтею 64 ГПК України передбачено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається учасникам спору за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином. Таким чином, відповідач є повідомленим належним чином, про час і місце розгляду справи судом.
Згідно п. 3.6 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" з наступними змінами та доповненнями, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Неявка відповідача не перешкоджала вирішенню спору, у судовому засіданні 02.03.2015 р., розгляд справи був закінчений, в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення.
Справа розглянута в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами та без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Запорізького міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (далі -.орендар, відповідач) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди землі). Договір оренди землі зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.04.2007 р. за № 040726100247.
За умовами Договору оренди землі Орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради № 72/105 від 06.12.2006 р. надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, площею 0,0172 га, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Орджонікідзе, 57 та надається для розташування окремого входу до крамниці продовольчих товарів.
Відповідно до п. 5 Договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 64 133,64 грн. (в цінах 2007 року).
Пунктом 8 Договору оренди землі передбачено, що договір укладається на десять років.
Відповідно до пункту 9 Договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 962,00 грн., що складає 1,5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, розділ XIII якого передбачає плату за землю.
Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Стаття 14 Податкового кодексу України передбачає, що орендна плата за земельні ділянки комунальної форми власності є різновидом загальнодержавного податку.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою для розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної форми власності є нормативна грошова оцінка землі.
03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.
Згідно ст. 18 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні відповідача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2008 року з урахуванням індексації.
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно зі ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.
Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
В ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
На вимогу ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
27.07.2011 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», згідно з яким встановлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати.
26.06.2012 року Запорізькою міською радою прийняте рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя» (далі - рішення № 37), яке є чинним та обов'язковим до виконання на території м. Запоріжжя.
Рішенням № 37 встановлено, що при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів, наведених нижче в додатку, використовується коефіцієнт 3. Тобто, розмір орендної плати повинен дорівнювати трикратному розміру земельного податку, що також становить 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На день розгляду справи по суті, вказане вище рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. є чинним.
Таким чином, міською радою прийнято рішення, яким встановлено нові коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати за користування земельними ділянками у м. Запоріжжі. Розмір орендної плати за користування спірною земельною ділянкою дорівнює трикратному розміру земельного податку, що також становить 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Крім того, розрахунок орендної плати за користування спірною земельною ділянкою, виходячи з 3% від нормативної грошової оцінки землі - це мінімальний розмір орендної плати, встановлений Податковим кодексом України.
Ст. 20 Закону України «Про оцінку землі» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг.
Ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» закріплено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Позивач для визначення бази розрахунку розміру орендної плати за користування спірною земельною ділянкою звернувся до Головного управління Держземагентства у Запорізькій області за витягом.
За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагентства від 23.06.2014 р. № 18-8-0.5-4486/2-14 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:02:012:0064, загальною площею 0,0172 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Орджонікідзе, 57, складає 111 431, 92 грн.
Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди землі складає 3 342, 96 грн.
Таким чином, Договір оренди землі підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України договори та інші правочини відносяться до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 173 Господарського Кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформації тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 651, 652 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Аналогічна умова передбачена п. 32 Договору оренди землі.
Статтею 632 ЦК України, передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
В даному випадку, має місце законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. У зв'язку із чим маються підстави для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних спорів» визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише в разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
З метою досягнення згоди про внесення змін до договору оренди землі позивачем 04.07.2014 р. на адресу відповідача (м. Запоріжжя, вул. сторична, 29/22 кв. 52) було направлено пропозицію № 01/02-32/01834 від 18.06.2014 р. «Про внесення змін до договору оренди землі».
Вказану пропозицію відповідач отримав 23.07.2014 р. Однак, на момент звернення до суду відповідач не надав відповіді на пропозицію, додаткову угоду не уклав, що свідчить про його ухилення від приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Таким чином, Запорізька міська рада звертається до суду за захистом порушених прав та інтересів. Порушення прав та інтересів полягає в недоотриманні місцевим бюджетом орендної плати за користування земельною ділянкою в належному розмірі, та приведення Договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю.
Частиною 3 ст. 193 ГК України закріплено, «Кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу».
У відповідності до ч. 1 ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до статті 216 Господарського кодексу України за невиконання або неналежне виконання господарських зобов'язань чи порушення правил здійснення господарської діяльності учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність.
Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Статтею 629 Цивільного кодексу України закріплено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідач в судові засідання двічі не з'являвся, відзив на адресу суду не направив. Про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини, викладені у справі позивачем були підтверджені належними доказами.
Згідно з ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Проаналізувавши надані докази та врахувавши пояснення представника позивача, суд задовольняє позов Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 23.04.2007 р. за № 040726100247.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подасться до суду; ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється 2 % від ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1218, 00 грн. покладається повністю на відповідача, внаслідок неправильних дій якого виник спір у суді.
Керуючись ст. 22, 44, 49, 75, 82, 84, ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя задовольнити.
Змінити п. 5 Договору оренди землі від 23.04.2007 р. за № 040726100247, укладеного між Запорізькою міською радою (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 04053915) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щодо земельної ділянки площею 0,0172 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Орджонікідзе, 57, для розташування окремого входу до крамниці продовольчих товарів, виклавши, його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 111 431 грн. 92 коп. (сто одинадцять тисяч чотириста тридцять одна грн. 92 коп.) в цінах 2014 року».
Змінити п. 9 договору оренди землі від 23.04.2007 р. за № 040726100247, укладеного між Запорізькою міською радою (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, код ЄДРПОУ 04053915) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1), щодо земельної ділянки площею 0,0172 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Орджонікідзе, 57, для розташування окремого входу до крамниці продовольчих товарів, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3 342 грн. 96 коп. (гри тисячі триста сорок дві гривні), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2014 року».
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, розрахунковий рахунок 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015, ОКПО 02140892), судовий збір в розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
Видати наказ.
Суддя Т.Г. Алейникова
Рішення підписане 05.03.2015 р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2015 |
Оприлюднено | 13.03.2015 |
Номер документу | 43007566 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Алейникова Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні