Рішення
від 02.03.2015 по справі 908/780/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 номер провадження справи 7/21/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2015 Справа № 908/780/15-г

За позовом : Комунального підприємства "Центр досугу "Промінь"Енергодарської міської ради, м. Енергодар, Запорізька область.

до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент Бізнес Груп", м. Запоріжжя.

Суддя Н.С. Кутіщева - Арнет

Представники сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

Заявлено позов Комунального підприємства "Центр досугу "Промінь"Енергодарської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент Бізнес Груп" про розірвання договору оренди від 17.06.2014р., укладений між Комунальним підприємством "Центр досугу "Промінь"Енергодарської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рент Бізнес Груп", посвідчений Сірою І.М. - приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області від 17.06.2014р., зареєстровано в реєстрі за № 1484

Ухвалою суду від 09.02.2015р. позовну заяву прийнято до розгляду, присвоєно провадженню № 7/21/15, судове засідання призначено на 18.02.2015р. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 02.03.2015р.

Ухвала суду була направлена в установленому законом порядку на адреси, зазначені позивачем у позовній заяві.

Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму ВГС від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування ГПК України", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК (1798-12 ).

Відповідно до п. п. 3.9.2, 3.9.3 Постанови Пленуму ВГС України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування ГПК України", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні, протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81-1 ГПК) (1798-12), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними у справі матеріалами.

Крім того, неявка в судове засідання представників сторін не звільняє сторони від обов'язку і не позбавляє можливості надати необхідні матеріали, які судом витребувані чи сторони хотіли б надати до справи.

Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно зі ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст. 4-5 ГПК України, невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим кодексом та іншими законами України.

До суду 17.02.2015р. від відповідача надійшло клопотання, в якому відповідач приймаючи до уваги проведення перереєстрації місця знаходження відповідача за адресою: пр. Будівельників, 22, офіс 229, м. Енергодар, Запорізька область, 71503 просить суд, зобов'язати позивача надати на адресу ТОВ «Рент Бізнес Груп», копію позовної заяви або ознайомити відповідача з матеріалами справи та відкласти розгляд справи. (клопотання долучено до матеріалів справи)

До суду 18.02.2015р. від позивача надійшов супровідний лист з матеріалами, витребувані ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.02.2015р. (документи долучені до матеріалів справи).

До суду 02.03.2015р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач заперечує проти позову та просить суд у задоволенні позову відмовити. Також, з відзивом відповідачем надано платіжне доручення № 2 від 09.02.2015р. щодо сплати орендної плати у сумі 19 000 грн. 00 коп. (відзив та платіжне доручення долучено до матеріалів справи).

В продовжене 02.03.2015р. судове засідання, сторони або їх представники не з'явились. Про поважність причин неявки своїх представників сторони суд не повідомили.

Судовий процесс 18.02.2015р. вівся без застосування технічних засобів фіксації судового процесу за клопотанням представників сторін.

Спір розглянуто згідно ст. 75 ГПК України, по наявних у справі матеріалах.

Судовий процес завершено 02.03.2015р. оголошенням рішення суду в повному об'ємі.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до положень статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Згідно статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 20 ГК України встановлено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються в тому числі шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

17.06.2014 року між Комунальним підприємством «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради (надалі - орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рент Бізнес Груп» (надалі - орендарем) укладено договір оренди від 17.06.2014 року, посвідчений Сірою І.М, приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області 17.06.2014, зареєстровано в реєстрі за № 1484 (надалі - договір).

Відповідно до ст. 626, 629 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з п. 2.1. договору, строк дії цього договору складає 5 (п'ять) років: з 17 червня 2014р. по 17 червня 2019р.

Згідно з умовами договору, орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове володіння та користування майно: нежитлове приміщення № 229, розташоване за адресою: м. Енергодар, Запорізька область, проспект Будівельників, буд. 22, площею 448,20 м 2 ., яке знаходиться на балансі комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської ради, згідно розпорядження голови Енергодарської міської ради від 11.02.2011 № 49-р «Про передачу матеріальних цінностей».

На виконання договору оренди, 01.07.2014 року орендодавцем за актом приймання-передачі нежитлового приміщення, відповідачу в оренду було передано приміщення № 229, розташоване за адресою: м. Енергодар, Запорізька область, проспект Будівельників, буд. 22, площею 48,20 м , стан об'єкта - задовільний.

Згідно з п. 3.1 договору, орендна плата за оренду комунального майна розраховується згідно з методикою розрахунку плати за оренду майна, що знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Енергодара, затвердженої рішенням Енергодарської міської ради від 27.06.2007 року № 10, на момент розрахунку складає 95 430,00 грн. на рік без урахування ПДВ і 7 952,50 грн. без урахування ПДВ за перший місяць оренди. Оренда плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється відповідно до чинного законодавства.

Згідно п. 3.2 договору, орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату не пізніше 8-го числа місяця, за який здійснюється оплата шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок орендодавця. Після виконання орендарем у повному обсязі зобов'язань по орендній платі орендодавець здійснює перерахування до місцевого бюджету тієї частини, яка належить міському бюджету (10%), згідно рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 03.03.2014 № 13 «Про внесення змін до Положення про порядок передачі в оренду цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, які знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Енергодара».(копія рішення долучена до матеріалів справи).

Згідно з п. 3.3. договору, орендар зобов'язується особисто здійснювати заходи щодо отримання рахунків на оплату за оренду майна у орендодавця.

Пунктом 5.1. п. п. г) договору закріплено, що орендар зобов'язаний вчасно та в повному обсязі вносити орендну плату в порядку, передбаченому п. 3.2 договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У відповідності до ст. 18 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», одним із основних обов'язків орендаря є обов'язок вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі. Ст. 19 цього Закону передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності, строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Протягом всього періоду дії договору оренди, відповідачем порушувалися зобов'язання з орендної плати: за період оренди з липня 2014 р. по жовтень 2014 року оплата здійснювалася несвоєчасно та за період оренди з листопада 2014 року по лютий 2015 року орендна плата не здійснена зовсім (тобто протягом більш ніж трьох місяців підряд). Заборгованість відповідача за договором оренди від 17.06.2014 року станом на 05.02.2015 р. складала 41576,61 грн. (сорок одна тисяча п'ятсот сімдесят шість грн. 61 коп.).

Із матеріалів справи слідує, що відповідач своє зобов'язання щодо своєчасного внесення орендної плати належним чином не виконував. Згідно розрахунку заборгованості орендної плати, останній платіж відповідачем здійснювався 14.10.2014р. Відповідачем не здійснена плата згідно рахунку-фактури № СФ-0000824 від 23.07.2014р., рахунку-фактури № 0000866 від 01.08.2014р., рахунку-фактури № СФ-0000924 від 01.09.2014р., рахунку-фактури № СФ-0000980 від 01.10.2014р., рахунку фактури № СФ-0001049 від 03.11.2014р.,рахунку-фактури № СФ-0001092 від 01.12.2014р.,рахунку-фактури № СФ- 0001142 від 05.01.2015р., рахунок-фактура № 0001184 від 02.02.2015р. (розрахунок заборгованості та інформація щодо надходження платежів долучені до матеріалів справи).

Згідно з ст. 782 ЦК України, передбачено спеціальний спосіб розірвання договору шляхом вчинення наймодавцем односторонньої відмови від нього, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців.

Визначена ст. 782 ЦК України можливість розірвати договір найму шляхом відмови від договору в позасудовому порядку є правом, а не обов'язком наймодавця.

Право наймодавця на відмову від договору найму, передбачено ч. 1 ст. 782 ЦК України, не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою розірвати договір у разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо вбачається істотне порушення умов договору.

Згідно з п. 2.2 договору, встановлено, що умови договору зберігають свою силу протягом всього терміну дії договору, а також в разі, якщо після його укладення законодавством встановлені правила, які погіршують стан орендаря, а в частині зобов'язань щодо орендної плати - до виконання зобов'язань

Порушення відповідачем своїх зобов'язань із внесення орендної плати за договором оренди від 17.06.2014 року, також призводить до ненадходження до місцевого бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій і повноважень місцевого самоврядування, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та завдає шкоди інтересам держави.

У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань, позивачем направлялись попередження щодо необхідності погашення суми заборгованості з орендної плати та пропозиція про розірвання договору оренди, але відповіді на листи від Товариства х обмеженою відповідальністю «Рент Бізнеас Груп» не надходили. (попередження долучено до матеріалів справи).

Щодо ненаданням відповідей на попередження позивача, відповідач пояснив даний факт тим, що повідомлення не надходило у зв'язку із зміною місця знаходження відповідача, а саме: м. Енергодар, пр. Будівельників, 22.

Зобов'язання своєчасно повідомити свого контрагента по даному договору про зміну адреси лежить на відповідачу.

Згідно з ч. 3 ст. 291 ГК України, договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Ця норма узгоджується з приписом ч.2 ст. 651 ЦК України, згідно якої договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. При цьому, істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Порядок передачі в оренду об'єктів нерухомого майна, що перебувають у комунальній власності міста Енергодар, визначений Положенням про порядок передачі в оренду цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, які знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Енергодар, затвердженим Рішенням Енергодарської міської ради від 27.06.2007р. № 10 (надалі - Положення про оренду). Згідно п.2.3 Положення про оренду повноваження орендодавця нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення) від імені територіальної громади міста Енергодара здійснює управління комунальної власності міської ради, крім об'єктів, які знаходяться на балансі комунальних підприємств, доходи від передачі в оренду яких перевищують 50% сукупного доходу підприємства за рік. Основним видом діяльності комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради є здавання в оренду власного нерухомого майна, доходи від оренди перевищує 50% доходів, яке підприємство отримує від ведення господарської діяльності.

Згідно з п. 9.1 договору, передача майна в оренду не припиняє права власності власника майна. Власником майна є Територіальна громада міста Енергодар в особі Енергодарської міської ради.

Рішенням Енергодарської міської ради від 04.11.2011р. № 20 «Про контроль за виконанням умов оренди комунального майна» на комунальне підприємство «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради покладено здійснення контролю в інтересах територіальної громади міста Енергодар за виконанням договірних обов'язків орендарями комунального майна яке перебуває на балансі підприємства. Пунктами 2, З зазначеного Рішення міської ради комунальному підприємству «Центр досугу «Промінь» ЕМР надані повноваження щодо укладення, внесення змін та розірвання договорів найму (оренди) майна, яке перебуває на балансі підприємства, ведення претензійно-позовної роботи з будь-яких питань, які виникають в ході реалізації цих повноважень; доручено від імені територіальної громади міста Енергодара в особі Енергодарської міської ради здійснювати права і обов'язки орендодавця майна за укладеними договорами оренди, в тому числі звертатися до суду від імені територіальної громади міста Енергодара для захисту прав та інтересів територіальної громади у спорах, пов'язаних з орендою майна, яке перебуває на балансі КП «ЦД «Промінь» ЕМР.

Отже комунальне підприємство «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради є належним та повноважним позивачем у цьому спорі, поскільки є не тільки балансоутримувачем спірного майна, але й наділене повноваженнями виступати орендодавцем цього майна та діяти від імені і в інтересах власника цього майна -Територіальної громади міста Енергодар в особі Енергодарської міської ради.

Істотне порушення орендарем (наймачем) умов договору оренди державного (комунального) майна, як внесення орендної плати, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання вказаного договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю).

Норми ст. 188 ГК України та ст. 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на безпосереднє звернення до суду з вимогою про розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання.

Згідно з п. 6 ст. 762 ЦК України, наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає

Відповідно до ч. 3 ст. 767 ЦК України, наймач зобов'язаний в присутності наймодавця перевірити справність речі. Якщо наймач у момент передання речі в його володіння не переконається у її справності, річ вважається такою, що передана йому в належному стані.

Таким чином, матеріали справи не містять доказів існування підстав для звільнення орендаря від орендної плати в розумінні ч. 6 ст. 762 ГПК України.

На підставі вищезазначеного, вимога позивача про розірвання договору оренди від 17.06.2014р., укладеного між Комунальним підприємством "Центр досугу "Промінь" Енергодарської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рент Бізнес Груп", посвідчений Сірою І.М. - приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області від 17.06.2014р., зареєстровано в реєстрі за № 1484 є обґрунтованою, підтверджується матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Згідно з ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача, поскільки спір доведено до судового розгляду з його вини.

Керуючись ст. ст. 530, 625, 629 651, 762, 767, 782 Цивільного кодексу України, ст. 18 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» ст.ст. 175, 231 Господарського кодексу України, ст. ст. 3, 22, 28, 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85, Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства "Центр досугу "Промінь"Енергодарської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рент Бізнес Груп" задовольнити.

Розірвати договір оренди від 17.06.2014р., укладений між Комунальним підприємством "Центр досугу "Промінь"Енергодарської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рент Бізнес Груп" (ідентифікаційний код 39155834, юридична адреса: 69037, Запорізька область, м. Запоріжжя, проспект Леніна, буд. № 212), посвідчений Сірою І.М. - приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області від 17.06.2014р., зареєстровано в реєстрі за № 1484.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рент Бізнес Груп» (ідентифікаційний код 39155834, юридична адреса: 69037, Запорізька область, м. Запоріжжя, проспект Леніна, буд. № 212), на користь Комунального підприємства "Центр досугу "Промінь"Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Набережна, буд. 15, а/с № 1, п/р 26000013019818 в АТ «Сбербанк Росії» м. Київ, МФО 320627, ЄДРПОУ 31180638) 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ.

Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його прийняття.

Суддя Н.С. Кутіщева - Арнет

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення02.03.2015
Оприлюднено16.03.2015
Номер документу43017984
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/780/15-г

Постанова від 13.05.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Ухвала від 06.04.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Рішення від 02.03.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Кутіщева-Арнет Н.С.

Ухвала від 09.02.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Кутіщева-Арнет Н.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні