cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.03.2015 Справа № 920/268/15
За позовом: Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укгазбанк"
в особі Сумської обласної дирекції АБ "Укгазбанк", м. Суми
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛВЕР ГРУП ПЛЮС",
м. Конотоп, Сумська область
про стягнення 35 421 грн. 89 коп.
СУДДЯ ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.
Представники сторін:
від позивача: Михно А.О. за довіреністю № 669 від 24.12.2014 року
від відповідача: не з'явився
За участю секретаря судового засідання Вдовенко Д.В.
Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по Генеральній угоді №96/2013-0 про надання кредиту на умовах овердрафту від 22.11.2013р. з додатковими договорами до нього в сумі 35421 грн. 89 коп. та стягнути 1827 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не подав, хоча належним чином був повідомлений про час і місце проведення судового засідання.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні, причину неявки суду не повідомив, тому згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив:
22 листопада 2013 року між позивачем - АБ «УКРГАЗБАНК» та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «СІЛВЕР ГРУП ПЛЮС» було укладено Генеральну угоду № 96/2013-0 про надання кредиту на умовах овердрафту (надалі - Кредитний договір), відповідно до якого відповідачу на період з 22.11.2013р. по 21.11.2014р. було встановлено загальний ліміт овердрафту в розмірі 74000,00 грн. зі сплатою процентів за користування кредитом виходячи з 22,00% річних.
В подальшому до Кредитного договору було укладено додатковий договір № 1 від 22.11.2013р.,; додатковий договір № 2 від 03.12.2013р.; додатковий договір № 3 від 03.01.2014р.; додатковий договір № 4 від 03.02.2014р.; додатковий договір № 5 від 03.02.2014р.; додатковий договір № 6 від 03.02.2014р.; додатковий договір № 7 від 04.03.2014р., та додатковий договір №8 від 01.04.2014р., якими в продовж дії Кредитного договору переглядався та змінювався ліміт овердрафту.
Пунктом 1.1 Кредитного договору визначено, що Генеральна угода встановлює права, обов'язки та відповідальність сторін, інші умови, які визнаються сторонами обов'язковими для застосування протягом всього строку дії Генеральної угоди та до всіх відносин, які виникнуть протягом дії Генеральної угоди та додаткових договорів про перегляд локального ліміту овердрафту, укладених у межах Генеральної угоди. Надання кредитних коштів позичальнику в межах Кредитного договору відбувається на підставі та у відповідності до умов додаткових договорів, які є невід'ємною частиною Генеральної угоди.
Згідно зі статтею 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 (Позика) глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 1046 ЦК України за договором позики (кредиту) одна сторона (позикодавець, кредитодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві (кредитодавцеві) таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Позикодавець (кредитодавець) має право на одержання від позичальника процентів від суми позики. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором (абзац перший частини першої статті 1048 ЦК України).
Відповідно до п. 3.9 Кредитного договору погашення овердрафту здійснюється автоматично при надходженні коштів на поточний рахунок позичальника.
Відповідно до п. 3.10. Кредитного договору, протягом дії Генеральної угоди позичальник зобов'язаний у відповідності до умов додаткових договорів про перегляд локального ліміту овердрафту, здійснювати погашення локального ліміту овердрафту кожного останнього банківського дня строку дії локального ліміту овердрафту, забезпечуючи відсутність від'ємного залишку на поточному рахунку.
Відповідно до п. 3.11. Кредитного договору, у випадку порушення позичальником строків повернення овердрафту, які встановлені в. п.1.3 та/або п. 3.10 цієї Генеральної угоди та умов додаткових договорів про перегляд локального ліміту овердрафту до неї, наступного банківського дня Банк припиняє сплату розрахункових документів позичальника, які б збільшували його заборгованість за овердрафтом, суми непогашених у строки платежів визнаються простроченими та, наступного банківського дня, переносяться на рахунки простроченої заборгованості. При цьому позичальник сплачує проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цією Генеральною угодою та додатковими договорами про перегляд локального ліміту овердрафту до нього (прострочена заборгованість) у розмірі 32% проценти річних. Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цією Генеральною угодою (прострочена заборгованість) здійснюється, починаючи з дня виникнення простроченої заборгованості, включаючи такий день до дня погашення такого прострочення.
Відповідно до п. 4.3.2. Кредитного договору позичальник зобов'язується своєчасно сплачувати проценти за користування овердрафтом, комісії та проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цією Генеральною угодою, на умовах та в порядку, передбачених цією Генеральною угодою, а також суми, передбачених цією Генеральною угодою штрафних санкцій. У випадку прострочення сплати процентів (у тому числі і процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим генеральним договором та/або комісій, позичальник зобов'язаний направляти кошти на рахунки прострочених нарахованих доходів. З моменту виникнення прострочення і до його усунення позичальник надає Банку право самостійно зараховувати кошти, що направлені позичальником на погашення заборгованості за процентами та/або комісіями, на рахунки простроченої заборгованості за процентами та/або комісіями незалежно від напряму зарахування, вказаного у розрахунковому документі.
Відповідно до п. 5.1 Кредитного договору у випадку порушення позичальником зобов'язань за цією Генеральною угодою (пов'язаним договорам), Банк має відмовитись від виконання своїх зобов'язань, при цьому позичальник зобов'язаний відшкодувати банку збитки, а також сплатити штрафні санкції, пеню та інші видатки, понесені Банком за цією Генеральною угодою.
Також, пунктом 5.3. Кредитного договору передбачено, що за порушення визначених у цій Генеральній угоді строків (термінів) повернення овердрафту (в тому т.ч. порушення термінів, визначених п. 3.10 цієї Генеральної угоди) та/або сплати процентів за користування овердрафтом та/або комісій позичальник зобов'язаний сплатити Банку неустойку (пеню), яка обчислюється від суми простроченого (неповернутого в строки, визначені цим договором) платежу, у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Згідно зі статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (абзац перший частина перша статті 530 ЦК України).
Згідно зі статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (абзац перший частина перша статті 611 ЦК України).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 ГК України, боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення.
За приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити за порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно зі ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частиною 1 статті 1050 ЦК України передбачено, що якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до ст. 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних до ст.ст. 1048 цього Кодексу.
Частиною другою цієї статті встановлено, що коли договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилися, та сплата відсотків, належних йому.
Відповідно до ч. 3 ст. 346 ГК України, кредити надаються банком під відсоток, ставка якого не може бути нижчою від відсоткової ставки за кредитами, які бере сам банк, і відсоткової ставки, що виплачується ним по депозитах.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем не виконуються умови кредитного договору, а саме відповідачем порушені зобов'язання по поверненню кредиту та проценти за користування кредитом, а тому станом на 16.02.2015 року заборгованість відповідача становить 31 397,87 грн.
Позивачем нараховані відповідачу відсотки за користування кредитом та пеня за несвоєчасне погашення кредиту, а тому станом на 16.02.2015 за відповідачем утворилась заборгованість на загальну суму 35 421,89 грн., з яких: заборгованість по кредиту прострочена - 27 033,63 грн.; заборгованість по процентах прострочена - 4 364,24 грн.; заборгованість по пені за несвоєчасне повернення кредиту - 3746,26 грн.; заборгованість по пені за несвоєчасну сплату процентів - 277,22 грн.; заборгованість по пені за несвоєчасну сплату комісії - 0,54 грн.
Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем в загальній сумі 35 421,89 грн., що підтверджується матеріалами даної справи, є обґрунтованою і правомірно нарахованою та враховуючи, що відповідачем не надано суду доказів сплати заборгованості, господарський суд визнає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1827 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СІЛВЕР ГРУП ПЛЮС» (Сумська область, Конотопський район, м. Конотоп, проспект Миру, буд.18, код 37052138 41615) на користь Сумської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» (м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 4, код 23697280) заборгованість по наданню кредиту на умовах овердрафту в сумі 35421 грн. 89 коп., 1827 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Повне рішення складено 10.03.2015 року.
Суддя Ю.О. Зражевський
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2015 |
Оприлюднено | 16.03.2015 |
Номер документу | 43032604 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Зражевський Юрій Олексійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні