Постанова
від 05.03.2015 по справі 915/1755/14
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2015 р.Справа № 915/1755/14 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді В.Б. Туренко

суддів Л.В. Поліщук, С.В. Таран

при секретарі судового засідання: Е.М. Вєлковій

за участю третьої особи - ОСОБА_1

Представники інших сторін в судове засідання не з'явились, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комнедвижимость -Юг»

на рішення господарського суду Миколаївської області від 14.01.2015 року

у справі № 915/1755/14

за позовом ОСОБА_2

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комнедвижимость-Юг»

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1, на стороні позивача - Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області

про визнання недійсним рішення загальних зборів від 21.10.2014р., оформленого протоколом №9

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2014 року ОСОБА_2 звернулась до місцевого господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комнедвижимость-Юг» про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 21.10.2014р., оформленого протоколом №9 (а.с. 2-7).

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням вимог п.п. 8.5.,8.6. Статуту ТОВ «Комнедвижимость-Юг» та ст. 60 Закону України «Про господарські товариства».

Одночасно позивачем в порядку ст. ст. 66, 67 ГПК України подано заяву про забезпечення позову, якою останній просив заборонити ОСОБА_3 надавати інформацію про зміну директора ТОВ «Комнедвижимость-Юг» в повноважні органи; заборонити ОСОБА_1 передавати ОСОБА_3 оригінали документації ТОВ «Комнедвижимость-Юг», його печатку, бухгалтерську документацію та інші документи, які стосуються господарської діяльності товариства, яка відхилена судом як необґрунтована, про що зазначено в оскарженому рішенні (а.с. 38).

Ухвалою суду першої інстанції від 24.12.2014р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1, на стороні позивача - Реєстраційну службу Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області (а.с. 112-113).

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 14.01.2015р. (суддя Коваль С.М.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 19.01.2015р., позов задоволено, стягнуто з відповідача на користь позивача 1218,00 грн. судового збору (а.с. 130-139).

Не погодившись з рішенням суду, відповідач 28.01.2015р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права. Заявою від 02.03.2015р. просив розглянути справу за відсутністю його представника (а.с 153-167, 174).

У відзивах на апеляційну скаргу позивач та третя особа ОСОБА_1 зазначили про обґрунтованість судового рішення, просили залишити його без змін. ОСОБА_2 просила розглянути справу без її участі у випадку нез'явлення в судове засідання (а.с. 171, 177).

Заслухавши третю особу - ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про господарські товариства» законодавство про господарські товариства ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законодавчих актів.

Частиною 1 ст. 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно ч. 2 ст. 87 Цивільного кодексу України установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 57 Господарського кодексу України встановлено, що установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом. Статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству. Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.

За приписами ч. 1 ст. 51 Закону України «Про господарські товариства» установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.

Аналогічний зміст містить ст. 143 Цивільного кодексу України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Комнедвижимость-Юг» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 30.09.2009р. з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи - 36701290 (а.с. 42-44).

Відповідно до п.п. 1.3., 5.2. Статуту ТОВ «Комнедвижимость-Юг», затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства від 13.06.2013р. №6, зареєстрованого виконкомом Миколаївської міської ради від 20.06.2013р. за №15221050009019209 учасниками товариства з статутним капіталом у розмірі 540288,50 грн. є фізичні особи-громадяни України з наступним розподілом часток:

-ОСОБА_1 - 31816,99 грн. (5,83 %)

-ОСОБА_2 - 150735,03 грн. (27,62%)

-ОСОБА_5 - 357736,48 грн. (66,55 %) - а.с. 14-25.

За умовами п.п. 4.1., 4.4. Статуту товариства кожний учасник товариства має право, зокрема, брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному цим статутом, крім випадків, встановлених законом. Учасники товариства зобов'язані, зокрема, додержуватися положень цього Статуту та виконувати рішення загальних зборів учасників.

Пунктами 8.2., 8.4. Статуту товариства встановлено, що вищим органом товариства є загальні збори учасників товариства, в яких беруть участь учасники або призначені ними представники. Останні можуть бути постійними або призначатися на певний строк. Учасник має право в будь-який час замінити свого представника, сповістивши про це інших учасників. Кількість голосів кожного з учасників на загальних зборах визначаються пропорційно до розміру частки учасника у Статутному капіталі відповідно до квоти: один відсоток частки - один голос.

Аналогічний зміст викладено в ст. 58 Закону України «Про господарські товариства»

Згідно п. 8.5. Статуту товариства загальні збори учасників обирають голову загальних зборів товариства терміном на один рік. Голова товариства діє до продовження терміну його головування чи обрання нового Голови.

Пунктом 8.6. Статуту товариства встановлено, що загальні збори скликає Голова загальних зборів товариства. Позачергові загальні збори скликаються та проводяться Головою загальних зборів товариства, крім випадків, зазначених у пункті 8.15.

У відповідності до п. 8.14. Статуту товариства Голова загальних зборів товариства має право скликати позачергові загальні збори, якщо це необхідно в інтересах товариства , а також у випадках виникнення необхідності вирішити питання, які віднесені до компетенції загальних зборів. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються письмово, телеграфом із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання Загальних зборів.

За змістом п. 8.15 Статуту товариства учасники товариства, що володіють у сукупності більш, як 10 відсотками голосів мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів у будь-який час і з будь-якого приводу . Якщо протягом 25 днів Голова товариства не виконав зазначеної вимоги , вони мають право самі скликати загальні збори учасників.

Статтею 61 Закону України «Про господарські товариства» встановлено, що загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи повідомлення про скликання 21.10.2014р. загальних зборів ТОВ «Комнедвижимость-Юг», направленого учасником товариства ОСОБА_5 іншому учаснику товариства ОСОБА_2, останню повідомлено, що на підставі п.п. 8.14., 8.15. Статуту товариства скликаються позачергові загальні збори засновників товариства з наступним порядком денним:

1.Річний звіт директора ТОВ «Комнедвижимость-Юг» про виконання основних напрямків діяльності і планів товариства за 2011р. 2012р. 2013 рік.

2.Затвердження річного звіту про фінансово-господарської діяльності та бухгалтерського балансу за 2011р., 2012р., 2013р. (доповідач - директор ТОВ «Комнедвижимость-Юг»).

3.Звіт директора про фінансово-господарське положення в ТОВ «Комнедвижимость-Юг» за 9 місяців 2014р. (з наданням бухгалтерських документів: звіту та балансу).

4.Заслуховування письмового пояснення директора товариства: про причини невинесення на затвердження загальними зборами щорічних звітів та бухгалтерських балансів, починаючи з 2011 року; про проведення будівельних робіт на об'єкті нерухомості за адресою: вул. Защука, д. 40-а у м. Миколаєві, з наданням проектно-будівельної документації, дозвільної документації та поясненням директора про виділення коштів товариства на проведення даного будівництва.

5.Розгляд питання про виконання директором товариства вимог Статуту та відповідність його займаній посаді.

6.Внесення змін до Статуту.

7. Інші питання (а.с. 72-73).

За умовами п. 8.9. Статуту загальні збори вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, які володіють у сукупності більш, ніж 60 відсотками голосів, а з питань, що потребують одностайності - всі учасники.

Відповідно до абз. 1, 5 ст. 60 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Голова зборів товариства організує ведення протоколу. Книга протоколів має бути у будь-який час надана учасникам товариства. На їх вимогу повинні видаватися засвідчені витяги з книги протоколів.

Згідно п. 8.24. Статуту товариства звільнення директора від займаної посади здійснюється у випадках та порядку, встановлених чинним законодавством та трудовим договором.

Рішенням установчих зборів учасників товариства від 13.06.2013р., оформленим протоколом №6/2 головою установчих зборів учасників товариства обрано ОСОБА_2 (а.с. 102). Означений документ є в книзі протоколів ТОВ «Комнедвижимость-Юг» (а.с. 57-63).

З наявних в матеріалах справи рішень установчих зборів учасників товариства вбачається, що голова загальних зборів товариства не переобирався (а.с. 78-105), тобто до теперішнього часу чинним головою зборів є ОСОБА_2

В матеріалах справи відсутні докази звернення учасників товариства, зокрема ОСОБА_5 до Голови товариства - ОСОБА_2 щодо скликання позачергових зборів.

Між тим, 21.10.2014р. відбулись загальні збори засновників товариства на яких Голова загальних зборів ОСОБА_5 повідомила, що відповідно до п.п. 8.6., 8.14. Статуту товариства вона є ініціатором проведення загальних зборів засновників товариства з наступним порядком денним:

1.Обрання секретаря загальних зборів засновників товариства.

2.Заслуховування річного звіту директора ТОВ «Комнедвижимость-Юг» про виконання основних напрямків діяльності і планів товариства за 2011р. 2012р. 2013 рік.

3.Затвердження річного звіту про фінансово-господарської діяльності та бухгалтерського балансу за 2011р., 2012р., 2013р. (доповідач - директор ТОВ «Комнедвижимость-Юг»).

4.Звіт директора про фінансово-господарське положення в ТОВ «Комнедвижимость-Юг» за 9 місяців 2014р. (з наданням бухгалтерських документів: звіту та балансу).

5.Заслуховування письмового пояснення директора товариства: про причини невинесення на затвердження загальними зборами щорічних звітів та бухгалтерських балансів, починаючи з 2011 року; про проведення будівельних робіт на об'єкті нерухомості за адресою: вул. Защука, д. 40-а у м. Миколаєві, з наданням проектно-будівельної документації, дозвільної документації та поясненням директора про виділення коштів товариства на проведення даного будівництва.

6.Розгляд питання про виконання директором товариства вимог Статуту та відповідність його займаній посаді.

7.Інші питання.

За результатами зборів вирішено:

1.Продовжити повноваження ОСОБА_5 як голови загальних зборів засновників ТОВ «Комнедвижимость-Юг». Обрати Секретарем загальних зборів засновників товариства - ОСОБА_6.

2.Визнати роботу директора товариства ОСОБА_1 незадовільною і невідповідну вимогам Статуту підприємства.

3.Визнати роботу директора товариства ОСОБА_1 незадовільною, невідповідною займаній посаді і невідповідною вимогам статуту підприємства.

4.У зв'язку з ненаданням директором ОСОБА_1 звіту про фінансово-господарську діяльності за 9 місяців 2014р. визнати роботу директора товариства ОСОБА_1 - незадовільною.

5.Визнати роботу директора товариства ОСОБА_1 незадовільною, невідповідною займаній посаді і такою, що загрожує інтересам товариства.

6.Звільнити ОСОБА_1 з займаної посади директора ТОВ «Комнедвижимость-Юг» в порядку статті п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

Зобов'язано ОСОБА_1 передати новому директору ТОВ «Комнедвижимость-Юг» оригінали документації, яка є власністю товариства (в тому числі статут товариства, протоколи загальних зборів засновників, правовстановлюючі документи на об'єкт нерухомості за адресою: вул. Защука 40-а, договір оренди землі, виписки та витяги товариства, довідки зі статуправління та інше), а також печатку ТОВ «Комнедвижимость-Юг», бухгалтерську документацію, та інші документи, які стосуються господарської діяльності товариства терміном на протязі 2-х днів з моменту проведення загальних зборів засновників товариства «Комнедвижимость-Юг».

7.Призначено на посаду директора ТОВ «Комнедвижимость-Юг» ОСОБА_3 на підставі його заяви від 21.10.2014 року.

Як вбачається з протоколу №9 цих загальних зборів, присутньою була ОСОБА_5 з часткою у Статутному капіталі - 66,55%. та запрошені: ОСОБА_6 і ОСОБА_3 Учасники ОСОБА_2, ОСОБА_1 - відсутні (а.с. 32).

Відповідні зміни на підставі протоколу №9 від 21.10.2014р. зареєстровані, про що свідчить витяг та виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом (а.с. 42-43, 55).

Проаналізувавши повідомлення про скликання 21.10.2014р. загальних позачергових зборів ТОВ «Комнедвижимость-Юг» та рішення загальних зборів учасників товариства від 21.10.2014р., яке оформлене протоколом №9, судова колегія встановила, що ініціатором скликання позачергових загальних зборів була ОСОБА_5, як учасник товариства на підставі п.п. 8.14, 8.15 Статуту, і ці збори проводились нею 21.10.2014р. як Головою загальних зборів учасників товариства на підставі п.п. 8.6., 8.14 Статуту. Крім того, з означених документів також вбачаються розбіжності у порядку денному.

Саме з рішенням загальних зборів засновників товариства від 21.10.2014р., оформленим протоколом №9 не погодилась ОСОБА_2, що і стало підставою для звернення останньої з даним позовом.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_2 зазначила, про неповноважність скликання 21.10.2014р. загальних зборів саме ОСОБА_5, оскільки на момент прийняття оскарженого рішення Головою товариства була - ОСОБА_2; про порушення процедури скликання та проведення загальних зборів учасників, яка встановлена умовами Статуту та ст. 61 Закону України «Про господарські товариства»; про відсутність в порядку денному такого питання як звільнення директора товариства ОСОБА_1 та відсутність кворуму (75% голосів, як це передбачено рішенням загальних зборів від 05.02.2010р., оформленим протоколом №2/1) для прийняття рішення по вказаному питанню, що в свою чергу є порушенням корпоративних прав ОСОБА_2 як учасника товариства.

За твердженням відповідача, ОСОБА_2 про скликання загальних зборів 21.10.2014р. повідомлялась належним чином, про що свідчить зворотне повідомлення кур'єрської служби доставки з поміткою від 18.09.2014р. про відмову ОСОБА_2 отримувати повідомлення про проведення загальних зборів ТОВ «Комнедвижимость - Юг» та з відміткою про її ознайомлення з вкладенням цієї кореспонденції (а.с. 70-71).

Як зазначив ОСОБА_1 в судовому засіданні апеляційної інстанції, останній як учасник товариства отримав повідомлення про скликання загальних зборів 21.10.2014р., однак як директор товариства таке повідомлення не отримував.

Задовольняючі позовні вимоги місцевий господарський суд виходив з того, що в порушення вимог діючого законодавства загальні збори засновників ТОВ «Комнедвижимость - Юг», оформлені протоколом №9 від 21.10.2014р. були проведені неповноважною особою - ОСОБА_5, яка у відповідності до статуту товариства не була головою загальних зборів товариства, чим порушила вимоги ст. 61 Закону України «Про господарські товариства». Крім того, всупереч означеної статті збори учасників товариства прийняли рішення з питань, які не були включені до порядку денного зборів і згоди учасників про включення цих питань для розгляду на зборах не було. Також місцевий господарський суд зазначив, що рішення про звільнення директора товариства прийнято із недостатньої кількістю голосів (66,55 % замість не менше як 70%) з посиланням на протокол №2/1 від 05.02.2010р.

Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права судова колегія частково погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

В оскаржуваному позивачем протоколі №9 від 21.10.2014р. зазначено, що існує протокол загальних зборів ТОВ «Комнедвижимость-Юг» №8 від 15.12.2013 р., який містить рішення загальних зборів товариства про обрання головою зборів ТОВ «Комнедвижимость-Юг» ОСОБА_5

Судом першої інстанції після огляду в судовому засіданні реєстраційної справи ТОВ «Комнедвижимость-Юг», наданої Реєстраційною службою Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області на виконання вимог ухвали суду першої інстанції встановлено, що протокол №8 від 15.12.2013 року відповідно до якого, за посиланням відповідача, головою загальних зборів засновників товариства було призначено ОСОБА_5, відсутній.

Крім того, в книзі протоколів товариства, означений протокол також відсутній (а.с. 57-63), у зв'язку з чим посилання відповідача в цій частині не приймаються до уваги колегією суддів.

Посилання ОСОБА_2 на неналежне повідомлення її про скликання 21.10.2014р. загальних зборів учасників товариства також спростовуються матеріалами справи, а саме повідомленням кур'єрської служби доставки від 18.09.2014р. з відміткою про відмову ОСОБА_2 отримувати повідомлення про проведення загальних зборів ТОВ «Комнедвижимость-Юг» 21.10.2014р. із зазначенням про її ознайомлення з вкладенням цієї кореспонденції (а.с. 71), у зв'язку з чим така підстава для визнання недійсним оскарженого рішення як неповідомлення учасника товариства про скликання та проведення загальних зборів учасників товариства не заслуговує на увагу.

Також безпідставним є посилання позивача на протокол №2/1 від 05.02.2010р. , яким передбачено, що звільнення директора товариства відбувається при присутності на загальних зборах учасників товариства, що володіють не менш як 75% голосів. Таке рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосує не менш ніж 70% голосів від загальної кількості, проте при прийнятті оскарженого рішення були присутні 66,55% голосів, що є недостатнім для прийняття рішення про звільнення директора та обрання нового директора, оскільки, по-перше, такі зміни не відображені у Статуті товариства в редакції 2013р. ; по-друге, суперечать ст. 60 Закону України «Про господарські товариства», якою передбачено, що збори учасників товариства вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш як 60% голосів.

Відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом. Право брати участь в управлінні товариством може бути реалізовано учасником товариства при прийнятті участі у загальних зборах товариства, на яких вирішують ті чи інші питання діяльності товариства.

Згідно п. 2.11 рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 28.12.2009р. №04-06/190 «Про доповнення рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007р. №04-5/14 «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» під час вирішення спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів недійсними суду слід з'ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів. Зокрема, підставами недійсності рішень загальних зборів є такі: а) рішення загальних зборів не відповідає нормам чинного законодавства; б) рішення прийнято неправомочними загальними зборами або правомочність загальних зборів встановити неможливо; в) рішення з питання, яке відповідно до закону вирішується більшістю у 3/4 голосів присутніх на загальних зборах акціонерів, було прийнято простою більшістю голосів; г) рішення прийнято з питання, не включеного до порядку денного загальних зборів; д) рішення з питань зміни розміру статутного капіталу акціонерних товариств прийнято з порушенням обов'язку з надання акціонерам у встановленому законом порядку інформації, передбаченої статтею 40 Закону України «Про господарські товариства», або акціонерам було надано недостовірну чи неповну інформацію; е) рішення прийнято загальними зборами акціонерів, під час скликання і проведення яких не було дотримано вимог законодавства або статуту акціонерного товариства, якщо це призвело до істотного порушення прав позивача; є) відсутність протоколу загальних зборів, підписаного відповідно до частини дев'ятої статі 41 Закону України «Про господарські товариства" головою і секретарем зборів. Підстави, зазначені у пунктах «б» - «е», пов'язані з порушенням прав акціонерів на управління акціонерним товариством. Тому в разі подання позову про визнання недійсними рішень загальних зборів з цих підстав позивачами, які не належать до числа учасників (акціонерів) відповідних господарських товариств, суд на підставі статті 1 ГПК повинен відмовити у задоволенні позову.

За умовами п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

За приписами п. 21 означеної постанови Пленуму Верховного Суду України рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України «Про господарські товариства». Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Встановлені законом вимоги про порядок скликання та проведення загальних зборів, порушення якого є підставою для задоволення позову у даному випадку, мають завданням забезпечити учасникам реальну можливість реалізувати своє право на участь у зборах.

При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них всіх учасників (акціонерів) товариства, необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття спірних рішень. Водночас законодавством встановлено, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства обов'язково необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства.

В Узагальненнях судової практики розгляду судами корпоративних спорів від 08.10.2008р., підготовлених Верховним Судом України, зазначено, що права учасника (акціонера) господарського товариства внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів необхідно вважати порушеними, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, внести пропозиції до порядку денного, зареєструватися для участі в загальних зборах тощо.

Проведення загальних зборів не уповноваженою особою, а саме не чинним головою зборів, порушило права та охоронювані законом інтереси позивача, оскільки останній був позбавлений можливості реалізувати свої права учасника товариства.

Враховуюче наведене, судова колегія вважає, що підставами для визнання недійсним рішення загальних зборів від 21.10.2014р., оформленого протоколом №9 є їх проведення не уповноваженою особою - ОСОБА_5 та прийняття рішень, які не були включені до порядку денного, а саме: звільнення з посади директора товариства ОСОБА_1 та призначення на посаду директора ТОВ «Комнедвижимость-Юг» ОСОБА_3 на підставі його заяви від 21.10.2014р., у зв'язку з чим судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись ст. ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Миколаївської області від 14.01.2015р. у справі №915/1755/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови складено 10.03.2015р.

Головуючий суддя В.Б. Туренко

Суддя Л.В. Поліщук

Суддя С.В. Таран

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення05.03.2015
Оприлюднено13.03.2015
Номер документу43032750
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1755/14

Ухвала від 26.03.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Постанова від 05.03.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Туренко В.Б.

Ухвала від 09.02.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Туренко В.Б.

Рішення від 14.01.2015

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 03.11.2014

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні