Ухвала
від 06.03.2015 по справі 815/1474/15
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 815/1474/15

УХВАЛА

06 березня 2015 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного нотаріуса Шостої Одеської державної нотаріальної контори Пенчева К.Л., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

05 березня 2015 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного нотаріуса Шостої Одеської державної нотаріальної контори Пенчева К.Л., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову - ОСОБА_3, у якому позивач просить:

1) визнати протиправними дії державного нотаріуса Шостої Одеської державної нотаріальної контори Пенчева К.Л. щодо посвідчення договору купівлі - продажу від 03.12.2013 за реєстровим №4-3171 квартири АДРЕСА_1;

2) визнати протиправними дії державного нотаріуса Шостої Одеської державної нотаріальної контори Пенчева К.Л. щодо реєстрації права власності за ОСОБА_3 на квартиру АДРЕСА_1;

3) скасувати рішення про державну реєстрацію від 03.12.2013 №13891184 прав власності на квартиру АДРЕСА_1, прийняте реєстратором державним нотаріусом Шостої Одеської державної нотаріальної контори Пенчевим К.Л. за ОСОБА_3.

Розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, суддя дійшов висновку, що дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Предметом судового розгляду в даному випадку є публічно - правовий спір, тобто спір між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Таким чином, особливістю правовідносин, що виникають, є їх публічно - правовий характер, пов'язаність із сферою реалізації публічної влади.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про нотаріат» (далі - Закон) нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує право, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Отже, предметом позову є визнання дій протиправними та скасування рішення державного нотаріуса Шостої Одеської державної нотаріальної контори, який працює у державній нотаріальній конторі.

Закон не встановлює відмінностей у правових статусах нотаріуса у державній нотаріальній конторі і приватного нотаріуса.

А тому, нотаріус не є посадовою особою, а лише уповноваженою державою фізичною особою, яка здійснює нотаріальну діяльність.

Аналізуючи права та обов'язки нотаріуса, які визначені статтями 4 та 5 Закону, суд дійшов висновку, що він не наділений владними управлінськими функціями, які б ідентифікували його, як суб'єкта владних повноважень, за приписами пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України.

Нотаріальна діяльність це лише надання послуг щодо посвідчення права та фактів, які мають юридичне значення з метою надання їм юридичної вірогідності.

Така діяльність не є владно-управлінською функцією, оскільки відповідно до приписів статті 2-1 Закону підлягає державному регулюванню (контроль).

Таким чином, нотаріус не є суб'єктом владних повноважень, а позов відносно його рішень, дій та бездіяльності під час вчинення нотаріальних дій не повинен розглядатися за правилами КАС України.

З огляду на викладене, позовні вимоги до нотаріуса щодо його рішень, дій та бездіяльності підлягають розгляду в позовному провадженні за правилами цивільного, а не адміністративного судочинства.

Відповідно до ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ч.2 ст.4, ст.17, п.1 ч.1 ст.109, ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного нотаріуса Шостої Одеської державної нотаріальної контори Пенчева К.Л., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та скасування рішення.

Роз'яснити позивачу про право на звернення до суду в порядку цивільно-процесуального законодавства.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.А. Радчук

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.03.2015
Оприлюднено18.03.2015
Номер документу43072764
СудочинствоАдміністративне