cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 березня 2015 р. Справа № 903/62/15
Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді - Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання - Шевчук Світлана Анатоліївна
за участю представників сторін:
від позивача: Кічкін С.Г. (директор)
від відповідача: н/з
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні господарського суду Волинської області справу за позовом приватного підприємства "БУДТРЕЙД" до приватного підприємства "ВОЛИНЬФЕРРОМЕТАЛ" про визнання права власності за набувальною давністю.
В судовому засіданні 11.03.2015 р. у відповідності до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "БУДТРЕЙД" звернулось до господарського суду Волинської області до приватного підприємства "ВОЛИНЬФЕРРОМЕТАЛ" про визнання права власності за набувальною давністю.
Позов мотивувало тим, за договором купівлі-продажу від 26.02.2004 р., посвідченим приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Троц Ю.Б., реєстровий номер 369, відповідач продав, а позивач купив об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою вул.Цегельна, 28 в місті Луцьку Волинської області.
Згідно акту приймання-передачі основних засобів від 02.03.2004 р. відповідач передав, а позивач прийняв, такі об'єкти нерухомого майна, зокрема: трансформаторну підстанцію, газові мережі, в т.ч. ГРП (газорегуляторний пункт), а також колію під'їзну та "залізодержащий" магніт.
Таким чином, позивач добросовісно заволодів будівлями трансформаторної підстанції та газорегуляторного пункту і з того часу протягом більше 10 років продовжує відкрито і безперервно володіти цим нерухомим майном.
Беручи до уваги викладене позивач просив визнати за приватним підприємством "БУДТРЕЙД" в порядку набувальної давності право власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Цегельна, 28, а саме:
- будівлю газорегуляторного пункту /Е-1/, площею 17,5 м.кв.;
- будівлю трансформаторної підстанції /Є-1/, площею 31,5 м.кв.
Ухвалою господарського суду від 29.01.2015 р. порушено провадження у справі та призначено розгляд останньої в судовому засіданні.
10.02.2015 р. від відповідача надійшло клопотання, згідно якого останній не заперечує проти заявлених позовних вимог та просив розгляд справи проводити без участі представника.
Ухвалою господарського суду від 11.02.2015 р. розгляд справи відкладено у зв'язку із отримання інформації щодо реєстрації права власності спірних об'єктів з Державноого реєстру речових прав на нерухоме майно.
Ухвалою господарського суду від 25.02.2015 р. у зв'язку з неявкою представників сторін в судове засідання розгляд справи відкладено.
11.03.2015 р. в судовому засіданні представник позивача через канцелярію суду подав додаткові пояснення. Позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи (а.с. 81). Про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача не заперечив про розгляд справи за відсутності представника відповідача. Суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 11.03.2015 р. за відсутності представника відповідача, запобігаючи одночасно безпідставному затягуванню розгляду спору та з огляду на встановлений статтею 69 ГПК України строк вирішення спору.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 26.02.2004 р. (а.с. 9), посвідченим приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Троц Ю.Б., реєстровий номер 369, відповідач продав, а позивач купив об'єкти нерухомого майна, що знаходяться на вул. Цегельній, 28 в місті Луцьку Волинської області, а саме:
- контору заводу/Б-2/загальною площею 169,1 кв.м.;
- гаражі на 4 бокси /Г-1/загальною площею 198,1 кв.м.;
- піч кільцеву /В-1/ загальною площею 1985,9 кв.м.;
- цех машинної формовки /Д-1/ загальною площею 2972,0 кв.м.
Так, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 539435 від 13.12.2006 р. позивачу належить земельна ділянка площею 5,6067 га, що знаходиться на вул. Цегельна, 28, у м. Луцьку, призначена для обслуговування цегельного заводу (а.с. 11).
Згідно акту приймання-передачі основних засобів від 02.03.2004 р. відповідач передав, а позивач прийняв, крім зазначених вище, ще й такі об'єкти нерухомого майна, зокрема: трансформаторну підстанцію, газові мережі, в т.ч. ГРП (газорегуляторний пункт), а також колію під'їзну та "залізодержащий" магніт (а.с. 10).
Таким чином, позивач добросовісно заволодів будівлями трансформаторної підстанції та газорегуляторного пункту і з того часу протягом більше 10 років продовжує відкрито і безперервно володіти цим нерухомим майном.
Спірні будівлі передані позивачу в складі іншого нерухомого майна, яке пов'язане технологічно (призначене для здійснення господарської діяльності по виробництву цегли), а також розміщене на одній земельній ділянці.
Факт володіння позивачем будівлями ТП та ГРП протягом часу більше, ніж 10 років, підтверджується також наступними доказами:
- актами приймання-передачі основних засобів від 01.04.2004 р., типова форма № 03-1 (а.с. 12-15);
- довідкою ПП "Будтрейд" про балансову вартість за вих. № 21/11 від 22.11.2014 р. (а.с. 16);
- довідками ПП "Будтрейд" про виконання ремонтних робіт спірних будівель № 15/12-1 та № 15/12-2 від 15.12.2014 р., а також локальними кошторисами на будівельні роботи (а.с. 17-24);
- схемою меж земельної ділянки, прикладеної до акту погодження меж з суміжними землекористувачами від 17.12.2004 р., що є частиною технічної документації з інвентаризації земельної ділянки, виготовленою НВП "Технічне бюро кадастру" на замовлення ПП "Будтрейд" (а.с. 25).
20.02.2015 р. на адресу господарського суду надійшла інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна, згідно якої відсутні відомості про право власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Цегельна, 28, а саме:
- будівлю газорегуляторного пункту /Е-1/, площею 17,5 м.кв.;
- будівлю трансформаторної підстанції /Є-1/, площею 31,5 м.кв.
Згідно п. 2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 р. № 18, у випадку, якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Відповідно до приписів ч.ч. 1, 4 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Статтею 181 ЦК України передбачено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Спірні будівлі ГРП та ТП розташовані на земельній ділянці площею 5,6067 га, що знаходиться на вул. Цегельна, 28 у м. Луцьку, призначеній для обслуговування цегельного заводу. Переміщення вказаних будівель є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Та обставина, що спірні будівлі належать до об'єктів нерухомого майна, також підтверджується звітом про оцінку будівель, виконаним ТБ "Волинська міжрегіональна біржа" на замовлення ПП "Будтрейд" (а.с. 26-50).
Відповідно до ч. 3 ст. 397 ЦК України фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду.
Добросовісність як одна із загальних засад цивільного судочинства означає фактичну чесність суб'єктів у їх поведінці, прагнення сумлінно захистити цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов'язків. При вирішенні спорів про набувальну давність суд має врахувати добросовісність саме на момент передачі позивачу майна (речі), тобто на початковий момент, який буде включатися в повний строк давності володіння, визначений законом. Позивач, як незаконний володілець, протягом всього часу володіння майном повинен бути впевнений, що на це майно не претендують інші особи, і він отримав це майно з підстав, достатніх для того, щоб мати право власності на нього.
Вказана правова позиція відображена у постанові Вищого господарського суду України від 10.09.14 р. по справі № 922/543/14 і ґрунтується на листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.01.2013 р. № 24-150/0/4-13.
Водночас, за змістом ст. 344 ЦК України обставинами, повинні бути наступні підстави для застосування набувальної давності:
- майно може бути об'єктом набувальної давності;
- добросовісність володіння;
- відкритість володіння;
- давність володіння та його безперервність;
- відсутність інших осіб, які претендують на це майно;
- відсутність титулу (підстави) у позивача для володіння майном набуття права власності.
Приймаючи від відповідача по даній справі спірне майно за актом приймання-передачі основних засобів від 02.03.2004 р. позивач був впевнений у тому, що він отримав це майно правомірно.
Підтвердженням відкритого володіння позивачем спірними будівлями ГРП та ТП є безпосереднє відкрите володіння та користування ними, а саме використання його за прямим призначенням, утримання та проведення поточних ремонтів, що підтверджується довідками ПП "Будтрейд" про виконання ремонтних робіт спірних будівель № 15/12-1 та № 15/12-2 від 15.12.2014 р., а також локальними кошторисами на будівельні роботи.
При цьому, володілець не повинен спеціально інформувати про своє володіння майном необмежене коло осіб. Достатньо того, що треті особи мали можливість спостерігати за цим майном.
Як вбачається з матеріалів справи ПП "Будтрейд" добросовісно, відкрито та безперервно володіло будівлями ГРП та ТП з березня 2004 року, що підтверджується актом приймання-передачі основних засобів від 02.03.2004 р., актами приймання-передачі основних засобів від 01.04.2004 р. (типова форма № 03-1), довідкою ПП "Будтрейд" про балансову вартість за вих. № 21/11 від 22.11.2014 р., а також схемою меж земельної ділянки, прикладеної до акту погодження меж з суміжними землекористувачами від 17.12.2004 р., що є частиною технічної документації з інвентаризації земельної ділянки, виготовленою НВП "Технічне бюро кадастру" на замовлення ПП "Будтрейд", на якій позначені спірні будівлі.
В матеріалах справи відсутня інформація щодо осіб, які претендують на спірні будівлі ГРП та ТП. В підтвердження цієї обставини ПП "Будтрейд" подано господарському суду письмову заяву в підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який у межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи з спору між цими сторонами, про цей предмет і з цих підстав, та відсутнє рішення вище перелічених органів з даного спору.
Набувальна давність поширюється на випадки фактичного, безтитульного (незаконного) володіння чужим майном. Наявність у володільця певного юридичного титулу, наприклад, договору найму, оренди, зберігання, тощо, виключає застосування набувальної давності.
Між попереднім власником майна - відповідачем та позивачем відсутні будь-які договірні відносини саме з приводу спірних будівель ТП і ГРП.
З урахуванням вищевикладеного, наданих доказів та обставин справи, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними доказами всі обставини щодо визнання права власності за набувальною давністю відповідно до ст. 344 ЦК України.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, на підставі ст.ст. 344, 397 Цивільного кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за приватним підприємством "БУДТРЕЙД" (вул. Цегельна, 28, м. Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 32650011) в порядку набувальної давності право власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Цегельна, 28, а саме:
- будівлю газорегуляторного пункту /Е-1/, площею 17,5 м.кв.;
- будівлю трансформаторної підстанції /Є-1/, площею 31,5 м.кв.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається через господарський суд Волинської області до Рівненського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту підписання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено
13.03.2015
Суддя І. О. Гарбар
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2015 |
Оприлюднено | 18.03.2015 |
Номер документу | 43076339 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Гарбар Ігор Олексійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні