РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/4896/14-ц
04 березня 2015 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді……….….Савицької Л. Й.
при секретарі……………....Дуяновій Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу
за позовом ОСОБА_2 до Середньодеражнянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом про визнання за ним права власності на земельну ділянку загальною площею 0,73 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування після смерті, ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що після смерті сестри, ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4, відкрилась спадщина, що, крім іншого, складалась із вищезазначеної земельної ділянки. Останню, в свою чергу, вона прийняла за законом після смерті ОСОБА_4, яка прийняла спадщину від ОСОБА_5, не оформивши при цьому своїх спадкових прав, та не встигла здійснити державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку та виготовити на власне ім`я державний акт. Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 являється її чоловік, ОСОБА_6, який від належної йому частки у спадщині відмовився.
Як спадкоємець за законом, прийняв спадщину, однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 18 листопада 2014 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, у зв'язку з відсутністю документу, який підтверджує реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Сторони в судове засідання не прибули.
До суду надіслали письмові заяви, в яких просять справу розглянути у їх відсутності. Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 /а.с. 6/, після смерті якої відкрилася спадщина, що крім іншого складалась, із земельної ділянки по АДРЕСА_2.
Позивач є єдиним спадкоємцем померлої за законом. Чоловік померлої - ОСОБА_7, відмовився від прийняття спадщини на користь позивача. (а.с. 7).
Зазначена земельна ділянка належала ОСОБА_5 на підставі Державного Акту на право приватної власності на землю серії 1-ЖТ № 10-27-000006, виданого виконкомом Середньодеражнянської сільської ради народних депутатів 18.09.1997 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 2 (а.с.12).
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, спадкоємцем майна, ОСОБА_8, що крім іншого складалось із земельної ділянки, площею 0,73 га, яку вона успадкувала після смерті ОСОБА_5, але не оформила свої спадкові права, є її донька ОСОБА_3 (а.с. 11).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1, виданого на ім`я позивача, посвідченого, державним нотаріусом Новоград-Волинської державної нотаріальної контори Житомирської обл., зареєстрованого у реєстрі за № 1-1188, спадкоємцем майна ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4, є її брат ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9).
Постановою про відмову у вчинення нотаріальних дій державним нотаріусом Новоград-Волинської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують реєстрацію права власності на земельну ділянку загальною площею 0,73 га (а.с. 10).
Відповідно до статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Однією з таких підстав, відповідно до статті 1217 ЦК України, є спадкування майна за законом та за заповітом.
Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
На підставі ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Після чого, відповідно до ст. 1299 ЦК України, якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (ст.182 цього Кодексу). Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону ( ч. 2 ст. 373 ЦК України).
Відповідно до п. г) ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, крім іншого, на підставі прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
В пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008 року роз'яснено, що відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Оскільки до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, та, враховуючи неможливість оформлення позивачем своїх спадкових прав у нотаріальній конторі, суд приходить до висновку про можливість визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку загальною площею 0,73 га по АДРЕСА_1, що залишилися після смерті ОСОБА_3
Відтак, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215 Цивільно-процесуального кодексу України, ст.ст. 328, 392, 1216-1218, 1223, 1268, 1269 Цивільного кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку загальною площею 0,73 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (ділянка 1 - для обслуговування житлового будинку - 1824085200:02:003:0013- площа 0,2500 га; ділянка 2 - для ведення особистого підсобного господарства - 1824085200:02:003:0014 - площа 0,4800 га ), успадковану після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Житомирської області через Новоград-Волинський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення або з дня отримання його копії.
Головуюча Л. Й. Савицька
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2015 |
Оприлюднено | 23.03.2015 |
Номер документу | 43120216 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Савицька Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Савицька Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні