Справа № 761/2477/15-ц
Провадження №2/761/3000/2015
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04 березня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Фролової І.В.,
при секретарі - Калугіній М. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, Відділ державної виконавчої служби Бородянського районного управління юстиції про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» (далі - відповідач), в якому просив визнати виконавчий напис приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет іпотеки від 11 березня 2014 року за реєстровим № 301 таким, що не підлягає виконанню та скасувати його.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що 20 червня 2007 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» (правонаступником є Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра») та ОСОБА_1 було укладеного кредитний договір № 247/П/99/2007-840. В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між тими ж сторонами був укладений Договір іпотеки від 20 червня 2007 року, за яким ОСОБА_1 передав ВАТ КБ «Надра» в іпотеку земельну ділянку (кадастровий № 3221055300:02:003:0008), загальною площею 0,1499 га, яка розташована на території смт. Бабинці Бородянського району Київської області. 11 березня 2014 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (далі - третя особа1) було вчинено виконавчий напис за реєстровим номером 301 за вказаним договором іпотеки, яким стягнуто з позивача на користь відповідача грошові кошти у розмірі 2 506 061,86 грн. Відділом державної виконавчої служби Бородянського районного управління юстиції (надалі - третя особа2) відкрито виконавче провадження з виконання вказаного виконавчого напису. Позивач вважає дії відповідача незаконними, необґрунтованими з тих підстав, що виконавчий напис, який зареєстровано в реєстрі за №301 від 11 березня 2014 року, було вчинено з порушенням законодавства, він не відповідає вимогам закону, тому має бути визнаний таким, що не підлягає виконанню.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Третя особа1 у судове засідання не з'явилась, на адресу суду надіслала клопотання, у якому просила розгляд справи проводити без її участі, проти задоволення позовних вимог заперечувала.
Третя особа2 у судове засідання свого представника не направила, про час та місце слухання справи повідомлена належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши докази у їх сукупності, дійшов до висновку, що заявлений позов є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 червня 2007 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» (правонаступником є Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра») та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 247/П/99/2007-840.
В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між тими ж сторонами був укладений Договір іпотеки від 20 червня 2007 року, за яким ОСОБА_1 передав ВАТ КБ «Надра» в іпотеку земельну ділянку (кадастровий № 3221055300:02:003:0008), загальною площею 0,1499 га, яка розташована на території смт. Бабинці Бородянського району Київської області.
11 березня 2014 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (далі - третя особа1) було вчинено виконавчий напис за реєстровим номером 301 за вказаним договором іпотеки, яким стягнуто з позивача на користь відповідача грошові кошти у розмірі 2 506 061,86 грн., з яких: сума заборгованості за кредитом складає 168 966,62 доларів США, еквівалент у гривні становить 1 350 550,19 грн.; сума заборгованості по сплаті відсотків у розмірі - 116 156,64 доларів США, еквівалент у гривні становить 928 439,99 грн.; суму комісії у розмірі - 9 777,96 доларів США, еквівалент у гривні становить у 78 155,22 грн.; суму пені у розмірі - 16 231,57 доларів США, еквівалент в гривні становить 129 738,95 грн.; суму штрафу у розмірі - 2 186,60 доларів США, еквівалент в гривні становить 17 477,49 грн.; плату за вчинення виконавчого напису нотаріусом у розмірі - 1 700 грн.
Відповідно до ст.89 Закону України «Про нотаріат» у виконавчому написі повинні зазначатися: дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім'я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис, найменування та адреса стягувача; найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб); строк, за який провадиться стягнення; суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають, витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення,розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника; номер, за яким виконавчий напис зареєстровано; дата набрання юридичної сили; строк пред'явлення виконавчого напису до виконання. Виконавчий напис скріплюється підписом і печаткою нотаріуса. Вказані вимоги містить і Глава 16 Інструкції про вчинення нотаріусами нотаріальних дій «Вчинення виконавчих написів», затверджена наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, яка зокрема, передбачає, п 4. Зміст виконавчого напису: виконавчий напис має містити: дату (рік, місяць, число) вчинення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис; найменування та місце проживання (місцезнаходження) стягувача; найменування та місце проживання (місцезнаходження) боржника, дату й місце його народження, місце роботи (для фізичних осіб), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);строк, за який провадиться стягнення; суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, у тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення; розмір плати, суму державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника; номер, під яким виконавчий напис зареєстровано; дату набрання чинності виконавчим написом; строк пред'явлення виконавчого напису до виконання; підпис нотаріуса, який вчинив виконавчий напис, скріплений печаткою; інші відомості, передбачені статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно із вказаною вище Інструкцією (п.2.3.) вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов'язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надіслання іпотекодержателем повідомлення - письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка іпотекодавця на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв'язку про відправлення повідомлення на вказану в іпотечному договорі адресу.
Постановою КМУ від 29 червня 1999 p. N 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» встановлено, що для одержання виконавчого напису подаються: оригінал нотаріально посвідченої угоди та документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов'язання.
Так, у матеріалах справи міститься досудова вимога від 25 грудня 2013 року, а також опис вкладення у цінний лист, згідно штампу поштового відділення вказана досудова вимога направлення боржникові 26 грудня 2013 року.
Разом з тим, як вбачається із заяви ОСОБА_1 від 30 липня 2013 року, останній повідомив Банк, що з 1 серпня 2013 року за місцем реєстрації (місцем фактичного проживання) ОСОБА_1 проживати не буде, а тому всю кореспонденцію просить надсилати за адресою: АДРЕСА_1.
Натомість, досудова вимога Банку від 26 грудня 2013 року направлена позивачеві за адресою: АДРЕСА_2, при цьому відповідач був обізнаний про зміну місця проживання позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач був позбавлений можливості подати свої заперечення щодо суми заборгованості, а тому приватний нотаріус не мав жодних підстав для вчинення виконавчого напису про звернення стягнення на предмет іпотеки, не переконавшись та не отримавши від банку документів, що підтвердили б отримання позивачем вимоги про усунення порушень та зі спливом тридцяти денного строк з моменту отримання позивачем такої вимоги.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Республіки Крим, крім того, - законодавством Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Згідно із ч. 6 ст. 20 Закону України «Про заставу» звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за рішенням суду (арбітражного або третейського суду), на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо інше не передбачене законом або договором застави.
У відповідності до ч. 1 ст. 88 Закону України «Про нотаріат» нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
Згідно п. 3.1 Інструкції про вчинення нотаріусами нотаріальних дій «Вчинення виконавчих написів», затверджена наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 нотаріус вчиняє виконавчі написи: якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем.
До матеріалів позовної заяви додано копію ухвали про відкриття впровадження у цивільній справі № 435/4018/14-ц від 13 травня 2014 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до ОСОБА_1, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором, що виключає безспірність заборгованості.
Таким чином, приватний нотаріус з підстав, передбачених ст. 49 Закону України «Про нотаріат» зобов'язаний був відмовити у здійсненні такої нотаріальної дії як вчинення виконавчого напису про звернення стягнення на предмет іпотеки, проте вчинив таку нотаріальну дію з порушенням вимог Закону.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом ОСОБА_2 від 11 березня 2014 року зареєстрований в реєстрі за №301, є таким, що не підлягає виконанню, оскільки вчинений з порушенням вищенаведених норм для здійснення даного виду нотаріальних дій.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 169, 208, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, Відділ державної виконавчої служби Бородянського районного управління юстиції про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню - задовольнити.
Визнати виконавчий напис приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме земельну ділянку, площею 0,1499 га, кадастровий номер: 3221055300:02:003:008, розташовану на території Київської області, Бородянського району, смт. Бабинці, від 11 березня 2014 року за реєстровим № 301 незаконним та таким, що не підлягає виконанню.
Скасувати виконавчий напис приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет іпотеки від 11 березня 2014 року за реєстровим № 301 про звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме земельну ділянку, площею 0,1499 га, кадастровий номер: 3221055300:02:003:008, розташовану на території Київської області, Бородянського району, смт. Бабинці.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2015 |
Оприлюднено | 20.03.2015 |
Номер документу | 43133975 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Фролова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні