Постанова
від 12.03.2015 по справі 813/708/15
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2015 року Справа № 813/708/15 Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,

за участю:

представника позивача Біляк Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Північ-Захід» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, -

встановив:

Державна податкова інспекція у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області) звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Північ-Захід» (далі - ТзОВ «Північ-Захід»), в якому просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача податкової заборгованості з податку на прибуток та податку на додану вартість у сумі 132000,64 грн. Відповідач не вживав заходів щодо добровільного погашення суми заборгованості. ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області неодноразово зверталася до суду із вимогою про стягнення податкового боргу з відповідача. Львівським окружним адміністративним судом прийнято відповідні рішення про стягнення з ТзОВ «Північ-Захід» податкового боргу. Інкасові доручення позивача про стягнення з рахунків відповідача податкового боргу повернуті установами банку без виконання через відсутність коштів на рахунках відповідача. Позивач зазначає, що здійснив опис майна відповідача, на яке поширюється право податкової застави та за рахунок якого може бути погашено податковий борг підприємства. Просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідач заяви про визнання позову та заперечення на позовну заяву до суду не подав.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце його проведення. Клопотань про розгляд заяви без його участі до суду не подав.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.

Відповідач - ТзОВ «Північ-Захід» зареєстроване за адресою: 79034, м.Львів, вул. Тіверська, 13/1, код ЄДРПОУ 32800231, що підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 23.07.2014 року № 19044544.

У зв'язку з тим, що відповідачем несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувались узгоджені суми податкових зобов'язань, ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області зверталася до суду із позовами про стягнення податкового боргу з ТзОВ «Північ-Захід». Наявність у відповідача податкової заборгованості з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств встановлена постановами Львівського окружного адміністративного суду, а саме: від 02.10.2014 року у справі №813/5506/14 за позовом ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області до ТзОВ «Північ-Захід» про стягнення коштів з рахунків платника податків, якою вирішено стягнути з відповідача податковий борг у сумі 9841,69 грн.; від 27.11.2014 року у справі № 813/7585/14 за позовом ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області до ТзОВ «Північ-Захід» про стягнення коштів з рахунків, якою вирішено стягнути з відповідача податковий борг у сумі 121957,59 грн. (загальна сума стягнення становить - 131799,28 грн. = 9841,69 грн.+ 121957,59 грн.). Вказані постанови суду не оскаржувались та набрали законної сили.

Згідно з довідкою ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 02.02.2015 року №1402/8/13-50-20-0041/8, податковий борг відповідача зі сплати податку на прибуток та податку на додану вартість станом на 02.02.2015 року становить 132000,64 грн.

Судом встановлено, що позивач звертався з інкасовими дорученнями від 08.12.2014 року №1131/12, від 22.10.2014 року №992/10 та від 26.01.2015 року № 133/01 до ПАТ КБ «Приватбанк» та філії ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» про стягнення з рахунків відповідача податкового боргу. Проте, вказані інкасові доручення поверненні без виконання та з частковим виконанням, зокрема, на суму 5,21 грн.

Таким чином, заходи стягнення вжиті позивачем не призвели до погашення відповідачем податкового боргу, а тому, позивач звернувся до суду з вимогою про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Нормами глави 9 ПК України визначений порядок та черговість дій податкового органу щодо вживання заходів погашення податкового боргу платника податків. Так, зверненню податкового органу з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, передує звернення з позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки. Лише в разі недостатності таких коштів, податковий орган може звертатися з позовними вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Підпунктом 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з пп. 14.1.175 п. 14 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

З положень ст. 88 Податкового кодексу України вбачається, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених вказаним Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Згідно з п. 89.1.1 та п. 89.1.2 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень вказаної статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 вказаної статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Судом встановлено, що майно відповідача перебуває у податковій заставі ДПІ у Сихівському районі м.Львова, що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №26723222 від 02.04.2010 року.

Згідно з п. 89.3 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Начальником ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято рішення від 10.10.2014 року № 12459/25-00/208/1 про опис майна у податкову заставу платника податків ТзОВ «Північ-Захід».

Податковим керуючим, призначеним наказом ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області від 01.10.2014 року №639 - ОСОБА_2 складено акт опису майна відповідача від 24.10.2014 року № 129, згідно з яким балансова вартість майна становить 0 грн.

Як зазначено в п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Як вже встановлено судом, позивач звертався до суду з позовами про стягнення коштів з ТзОВ «Північ-Захід». Згідно з судовими рішеннями від 27.11.2014 року у справі №813/7585/14 та від 02.10.2014 року у справі №813/5506/14 вирішено стягнути з рахунків платника податків у банках грошові кошти в розмірі 131799,28 грн. Проте, вказані судові рішення виконані частково (стягнено 5,21 грн) у зв'язку із відсутністю коштів на банківських рахунках відповідача, що підтверджується відмітками банків на зворотньому боці інкасових доручень.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Враховуючи те, що податковий борг у сумі 131794,07 грн. відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків відповідача у повній сумі не відбулося, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та надання дозволу на погашення суми податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд вважає, що позивачу необхідно надати дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 131794,07 грн за рахунок майна ТзОВ «Північ-Захід», що перебуває у податковій заставі. (131799,28 грн - 5,21 грн)

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Надати Державній податковій інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 131794 (сто тридцять одна тисяча сімсот дев'яносто чотири) грн. 07 коп. за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю «Північ-Захід» (код ЄДРПОУ - 32800231), що перебуває у податковій заставі.

3. Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови суду складений і підписаний 17.03.2015 року.

Суддя А.Г. Гулик

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.03.2015
Оприлюднено23.03.2015
Номер документу43138574
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —813/708/15

Ухвала від 13.02.2015

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гулик Андрій Григорович

Постанова від 12.03.2015

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гулик Андрій Григорович

Ухвала від 13.02.2015

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гулик Андрій Григорович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні