Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2015 р. Справа № 805/270/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі до приватного підприємства «Арт-Планета» про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі (далі - позивач, Фонд), звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до приватного підприємства «Арт-Планета» (далі - відповідач, підприємство) про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 1 197,55 грн, мотивуючи свої вимоги наступним.
Відповідно до ст.ст. 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року та Постанови правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134 «Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» відповідач зобов'язаний сплачувати щомісячно страхові внески (до 31 грудня 2010 року) відсотки від фонду заробітної плати (страховий тариф). Проте, в порушення вказаних норм, підприємством протягом 2008-2010 року несвоєчасно сплачувались страхові внески, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість на суму 1197,55 грн, чим порушено інтереси держави в сфері забезпечення соціального захисту, охорони життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності та що сприяє утворенню у Фонді дефіциту фінансових ресурсів (надходжень), що призводить до невиконання завдань, покладених на Фонд Законом України № 1105-XIV.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі повідомлялось судом належним чином. На електронну адресу суду представником Фонду надіслана заява, в якій позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд розглянути справу за відсутності представника (а.с. 16).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи Приватне підприємство «Арт-Планета» повідомлялось судом належним чином. Причини неявки представника суду не повідомлені.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 КАС України не має (відсутня потреба заслуховування свідка чи експерта), представники сторін надали суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, представник третьої особи до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи товариство повідомлялось судом належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, залежно від страхового випадку маються такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі (далі - Фонд) в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженим Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20 квітня 2001 року № 15 (далі - Положення № 15).
Відповідно до п. 1.1 Положення № 15 виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
Пунктом 2.1 Положення № 15 передбачено, що основними завданнями виконавчої дирекції Фонду є, зокрема, забезпечення дотримання положень Конституції України та вимог чинного законодавства, інших нормативно-правових актів у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності.
Отже, відповідач, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі - є суб'єктом владних повноважень, органом виконавчої влади, на який покладено обов'язок забезпечення дотримання нормативно-правових актів у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що спричинили втрату працездатності.
Як встановлено судом, приватне підприємство «Арт-Планета» зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради 30 квітня 1999 року за № рішення 404Р. Місцезнаходження: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Ілліча, будинок 143. Обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за номером 22030533 (а.с. 5).
22 травня 2001 року відповідач взятий на облік як платник страхових внесків в Фонді, про що 20 листопада 2006 року видано страхове свідоцтво за № 0548000263 (а.с. 6).
Відповідно до наданої відповідачем до Фонду розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 3 квартал 2010 року, відповідач самостійно визначив суму заборгованості зі сплати страхових внесків на кінець звітного періоду перед позивачем у розмірі 1 197,44 грн (а.с. 7).
У зв'язку із несплатою зазначеної заборгованості позивач звернувся до суду із даним позовом.
При вирішенні справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV(далі - Закону України № 1105-ХІV), Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 (далі - Інструкція № 36).
Відповідно до ст. 15 Закону України № 1105-ХІV страхування від нещасного випадку та професійного захворювання здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Фонд, відповідно до ст. 15, 46 Закону України № 1105-ХІV, є некомерційною, самоврядною організацією, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків і фінансується за рахунок страхових внесків страхувальників - роботодавців ( юридичних та фізичних осіб). Фонд має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України і використовуються виключно за їх призначенням, тобто, на страхові виплати потерпілим від нещасного випадку, професійного захворювання на виробництві, а у разі їх смерті - членам сімей загиблих на виробництві. Фінансування Фонду здійснюється, зокрема, за рахунок внесків роботодавців, капіталізованих платежів, що перераховуються роботодавцем у випадках ліквідації страхувальника, та інших джерел.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно ст. 3 Закону України (далі - Закон України № 1105-XIV) держава гарантує усім застрахованим громадянам забезпечення прав у страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Розміри страхових внесків до Фонду обчислюються у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників відповідно до класу професійного ризику, до якого віднесено підприємство (ст. 47 Закону України № 1105- ХІV).
Порядок і строки сплати страхових внесків передбачено Інструкцією № 36 (у редакція, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 4.12 Інструкції № 36 передбачено, що страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України № 1105-ХІV передбачено обов'язок роботодавця своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в встановленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно зі ст. 47 Закону України № 1105- ХІV страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд у порядку і строки, які визначаються страховиком.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі - Закон № 2464-VI) .
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI виключено п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Також внесені зміни в інші норми Закону, які регулювали порядок сплати страхових внесків.
Відповідно до абз. 5 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На момент звернення позивачем до суду заборгованість відповідача по страхових внесках за 3 квартал 2010 рік складає 1 197,44 грн, що підтверджується розрахунковою відомістю про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (а.с. 7).
Оскільки відповідачем не сплачені страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідно до вимог законодавства, сума заборгованості підлягає стягненню в судовому порядку.
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС україни у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 90, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі до приватного підприємства «Арт-Планета» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Маріуполі (код ЄДРПОУ 25968665) з Приватного підприємства «Арт-Планета» (код ЄДРПОУ 22030533) заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 1 197 (одна тисяча сто дев'яносто сім) гривень 44 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2015 |
Оприлюднено | 23.03.2015 |
Номер документу | 43140683 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Волгіна Н.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні