cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.03.15р. Справа № 904/1658/15
до Дніпродзержинської міської дитячої громадської організації "Сонячний світ", (м. Дніпродзержинськ)
про стягнення 3 791,93 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Від позивача: Миткалик Є.В. - юрисконсульт (дов. № 00010136 від 10.07.14р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" (далі-позивач) звернулося до господарського суду із позовом до Дніпродзержинської міської дитячої громадської організації "Сонячний світ" (далі-відповідач) про стягнення 3 791,93 грн.
Сума позову складається з суми основного боргу.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за договором на відпуск теплової енергії № 1102л від 01.10.2012р., в частині повного та своєчасного розрахунку за поставлену теплову енергію.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але Дніпродзержинська міська дитячий громадська організація "Сонячний світ" надіслала до суду відзив на позовну заяву вих. № 2/29/109 від 10.03.15р., в якому просить розглянути справу без присутності уповноважених представників по причині скрутного матеріального становища, крім того, відповідач зазначає, що проти позовних вимог не заперечує, але просить суд врахувати напрямок роботи організації та винести рішення про реструктуризацію заборгованості.
Відповідно до п. 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2012 року між Комунальним підприємством "Дніпродзержинськтепломережа", правонаступником якого є Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа", як постачальник, та Дніпродзержинською міською дитячою громадською організацією "Сонячний світ", як споживач, було укладено договір на відпуск теплової енергії № 1102л.
Цей договір набуває чинності з дня його підписання обома сторонами та діє до 01.10.2013 року, в частині проведення розрахунків - до повного їх здійснення. Договір вважається пролонгованим на кожний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде заявлено однією із сторін (п. 9.1. договору).
Згідно п. 1.1. договору, предметом договору є продаж постачальником споживачеві теплової енергії для потреб опалення вентиляції та гарячого водопостачання в кількості, у строки та на інших умовах, що зазначені в цьому договорі.
Пунктом 2.1. договору передбачено, що початок та кінець опалювального періоду встановлюється рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинською міської ради.
Постачальник проводить відпуск теплової енергії для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання згідно з діючими ДБН по об'єктах споживача, згідно адрес:
- пр. Маршала Жукова, 7Б по прим. обл. Джерело - ЛБК.
Споживач зобов'язався вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору (пп. г п. 3.1 договору).
Відповідно до п. 5.1 договору, розрахунки за теплову енергію, що споживається проводяться в грошовій формі відповідно до тарифів, встановлених рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради (Облдержадміністрацією) або в іншій формі згідно з чинним законодавством. Рішення (Постанова) МКР РКП від 30.09.2011р. № 121. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач самостійно одержує вимог та акт про постачання теплоенергії у постачальника після 10-го числа наступного за розрахунковим місяця. Споживач протягом розрахункового періоду сплачує постачальнику вартість зазначеної у договорі місячної кількості теплоенергії, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок місяця. Остаточний розрахунок до 20 числа наступного за розрахунковим місяця.
Всі розрахунки за цим договором виконуються на підставі на підставі платіжних вимог та двостороннього акту про постачання т/е, що виписує постачальник споживачу (п. 5.2. договору).
Відповідно до умов спірного договору в період з жовтня 2013 року по лютий 2014 року відповідачу постачалася теплова енергія на загальну суму 4 119,13 грн. Підтвердженням виконання цих поставок є Акти про постачання теплової енергії за вказаний період, які додаються до позовної заяви (а.с. 14 - 18).
З матеріалів справи вбачається, що КП "Дніпродзержинськтепломережа" належним чином виконало свої зобов'язання за договором № 1102л від 01.10.12р. поставивши відповідачу теплову енергію на загальну суму 4 119,13 грн.
Проте в порушення строків вказаних у пункті 5.1. договору, позивач зазначає, що відповідач не здійснив у повному обсязі оплату за поставки теплової енергії, а сплатив лише 664,56 грн.
Таким чином, заборгованість Дніпродзержинської міської дитячої громадської організації "Сонячний світ" перед підприємством позивача за поставлену теплову енергію складає у сумі 3 454,57 грн.
У зв'язку з ухиленням відповідача від виконання своїх договірних зобов'язань по сплаті грошових коштів за поставлену теплову енергію, КП "Дніпродзержинськтепломережа" змушене було звернутись за захистом своїх законних прав та інтересів до господарського суду.
На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за поставлену теплову енергію у сумі 3 454,57 грн., згідно розрахунку (а.с. 12).
Доказів виконання по оплаті за договором про відпуск теплової енергії № 1102л від 01.10.12р. на загальну суму 3 454,57 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, але проти позову не заперечує та вимоги позивача визнає повністю, крім того, просить суд врахувати напрямок роботи організації та винести рішення про реструктуризацію заборгованості.
Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).
Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення основного боргу у сумі 3 454,57 грн.
Пунктом 5.1. договору встановлено, що за несвоєчасне виконання розрахунків за т/е нараховується пеня у розмірі 1% належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ. Нарахування пені проводиться постачальником, після 20 числа наступного за розрахунковим місяцем, при наявності заборгованості у споживача.
На підставі п. 5.1. договору позивач розрахував та заявив до стягнення з відповідача пеню у сумі 337,36 грн., згідно розрахунку, який додається до позовної заяви (а.с. 12).
За ст.ст. 611, 549, 551 ЦК України, у разi порушення зобов'язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмiр встановлюється договором або актом цивiльного законодавства.
За ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн
Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.
Враховуючи викладене, та перевіривши розрахунки позивача судом встановлено, що розрахунок пені відповідає вимогам чинного законодавства.
При викладених обставинах вимогу позивача щодо стягнення пені у сумі 337,36 грн. слід визнати обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Стосовно клопотання Дніпродзержинської міської дитячої громадської організації "Сонячний світ" щодо врахування напрямку роботи організації та винесення рішення про реструктуризацію заборгованості, суд вважає за необхідне відмовити у його задоволенні, оскільки враховуючи матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, суд зазначає, що відповідачем не вказано яким способом це зробити та не наведено підстав, які б свідчили про наявність обставин для надання реструктуризації боргу.
Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, необхідно покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 599, 610, 612, 629, 901, 903 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 218, 231 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст.ст. 33, 34, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Дніпродзержинської міської дитячої громадської організації "Сонячний світ" (51937, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пр. Маршала Жукова, 7-Б; код ЄДРПОУ 38028609) на користь Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" (51914, м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського, 168; п/р 26007050266265 у КБ "Приватбанк" в м. Дніпродзержинську, МФО 305299, код ЄДРПОУ 03342573) - 3 454 (три тисячі чотириста п'ятдесят чотири) грн. 57 коп. основного боргу, 337 (триста тридцять сім) грн. 36 коп. пені, 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 19.03.15р.
Суддя І.Ю. Дубінін
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2015 |
Оприлюднено | 24.03.2015 |
Номер документу | 43159018 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дубінін Ігор Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні