cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" березня 2015 р.Справа № 916/288/15-г
За позовом : Публічного акціонерного товариства "МАРФІН БАНК"
До відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю „Неотек"
про стягнення 70257,68 грн.
Суддя Оборотова О.Ю.
В судовому засіданні приймали участь:
Від позивача: Мужнюк В.М. - довіреність від 01.12.2014р.;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство "МАРФІН БАНК" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Неотек" про стягнення заборгованості у розмірі 70 257,68грн., з яких: заборгованість за кредитом у розмірі 57 425,34 грн., заборгованість за відсотками за користування кредитом у розмірі 2093,80грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором у розмірі 10 738,54грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.01.2015р. порушено провадження у справі №916/288/15-г.
Представник відповідача у судові засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, відповідач свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надіслання ухвал суду на юридичну адресу, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
У судовому засіданні 16.03.2015р. після виходу судді з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
25 березня 2011 року між Публічним акціонерним товариством „МАРФІН БАНК" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Неотек" (Позичальник) було укладено кредитний договір № 28782/OF, відповідно до умов якого, Банк зобов'язується надати Позичальнику грошові кошти у вигляді непоновлюваної кредитної лінії в сумі 200 000 гривень, а Позичальник зобов'язується прийняти, використати за цільовим призначенням та повернути Банку кредит, сплатити за користування Кредитом 18% річних, комісії, пені і штрафи та інші платежі, що будуть нараховані відповідно до умов цього Договору. Видача коштів за Кредитом відбувається траншами на підставі письмових заявок позичальника, що є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п. 1.3. договору № 28782/OF від 25.03.2011р. передбачено, що Банк відкриває Позичальнику кредитну лінію на строк з 25 березня 2011р. по 23 березня 2012р. включно.
19 березня 2011р. між Публічним акціонерним товариством „МАРФІН БАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю „Неотек" була укладена додаткова угода № 1 до кредитного договору № 28782/OF від 25.03.2011р. згідно з яким кінцевий термін погашення кредиту встановлений по 24 липня 2014р. включно.
Позивач зазначає, що взяті на себе Кредитним договором зобов'язання щодо надання ТОВ „Неотес" кредиту в відповідності з письмовими заявами позичальника на загальну суму 197 593,01 гривень виконав повністю. Відповідач свої зобов'язання по кредитному договору виконує неналежно, систематично порушує строки по сплаті платежів в рахунок погашення кредиту, нарахованих за користування кредитом відсотках, а з липня 2014 року повністю перестав виконувати зобов'язання передбачені умовами кредитного договору, в строк установлений умовами додаткової угоди до кредитного договору свої зобов'язання за кредитним договором не виконав.
Відповідно до п.5.1. Кредитного договору № 28782/OF від 25.03.2011р., при порушенні позичальником будь-яких термінів та строків повернення кредиту, несвоєчасної сплати процентів позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ яка діяла в період за який сплачується пеня від суми несплаченого платежу за кожний день прострочення.
Таким чином, станом на 26 листопада 2014 року заборгованість за кредитним договором № 28782/OF складає 70 257,68 гривень, яка складається з заборгованості за кредитом - 57 425,34 гривень.; за відсотками - 2 093,80 гривень; за пенею - 10 738,54 гривень.
15.09.2014р. Відповідачу було направлено повідомлення з вимогою повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, виконання інших зобов'язань за договором у повному обсязі.
Враховуючи невиконання відповідачем взятого на себе за договором № 28782/OF від 25.03.2011р. обов'язку щодо повернення кредиту, позивач звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою, згідно якої просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕОТЕК" заборгованість у розмірі 70 257,68грн.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦКУ якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишалася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Статтями 536, 1048 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, а кредитор має право на їх отримання.
Згідно з ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Згідно даного розрахунку позивача, відповідач не виконав прийняті на себе зобов'язання по поверненню кредиту та по сплаті відсотків за користування кредитом, у зв'язку з чим за Товариством з обмеженою відповідальністю "Неотек" рахується заборгованість за кредитом у розмірі 57 425,34грн., та заборгованість за відсотками за користування кредитом у розмірі 2093,80грн., яка залишилась несплаченою відповідачем.
Отже, судом встановлено наявність невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Неотек" своїх зобов'язань, існування заборгованості, у зв'язку з чим, враховуючи приписи законодавства, господарський суд вважає цілком обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за кредитом у розмірі 57 425,34грн., та заборгованості за відсотками за користування кредитом у розмірі 2093,80грн., та такими, що підлягають судом задоволенню в повній мірі.
Крім того, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення пені у розмірі 10 738,54грн.
Відповідно до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання.
Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.
Відповідно до ч.2 ст.551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
В силу ст.216, ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності у вигляді застосування господарських санкцій є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання. Одним з видів господарських санкцій, згідно ч.2 ст.217 цього кодексу є штрафні санкції, до яких віднесені, у т.ч. пеня (ч.1 ст.230 ГК України).
Відповідно до п.5.1. Кредитного договору № 28782/OF від 25.03.2011р., при порушенні позичальником будь-яких термінів та строків повернення кредиту, несвоєчасної сплати процентів позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ яка діяла в період за який сплачується пеня від суми несплаченого платежу за кожний день прострочення.
Наданий позивачем розрахунок пені, на думку суду, здійснений належним чином, тому судом підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення пені у розмірі 10 738,54грн.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Розмір загальної заборгованості відповідача перед позивачем підтверджується обґрунтованим розрахунком позовних вимог, доданим позивачем до позовної заяви.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44-49,50,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Неотек" (67660, Одеська обл, Біляївський р-н, с. Холодна балка, вул Леніна, 85, код ЄДРПОУ 26470985) на користь Публічного акціонерного товариства "МАРФІН БАНК" (68003, Одеська обл, м. Іллічівськ, вул Леніна, 28, МФО 328168, к/р 32003100300 в Управлінні НБУ в Одеській обл, МФО 328027; код ЄДРПОУ 21650966) - заборгованість у розмірі 70 257,68грн., з яких: заборгованість за кредитом у розмірі 57 425,34 грн., заборгованість за відсотками за користування кредитом у розмірі 2093,80грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором у розмірі 10 738,54грн.; судовий збір у розмірі 1827грн.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 19 березня 2015 р.
Суддя О.Ю. Оборотова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2015 |
Оприлюднено | 24.03.2015 |
Номер документу | 43162661 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Оборотова О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні