Рішення
від 18.03.2015 по справі 920/183/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.03.2015 Справа № 920/183/15

за позовом: ОСОБА_1, м. Кременчук, Полтавська область,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня", м. Суми,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача:

1) ОСОБА_2, м. Суми,

2) ОСОБА_3, м. Кременчук, Полтавська область,

про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів,

Суддя Жерьобкіна Є.А.

Представники:

Від позивача - ОСОБА_4 (довіреність № 176 від 11.02.2015року);

Від відповідача - не з'явився;

Від третьої особи, ОСОБА_2 - ОСОБА_5 (довіреність б/н від 24.02.2015року);

Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився;

При секретарі судового засідання Чижик С.Ю.,

У судовому засіданні 16.03.2015року судом оголошено перерву до 18.03.2015року об 11 год. 00 хв.

Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня", оформлені протоколом № 4 від 30.01.2015року.

Позивач подав заяву (вх. № 3146 від 16.03.2015року) про долучення до матеріалів справи доказів надсилання на адресу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, примірників позовної заяви з доданими до неї документами.

Відповідач подав довідку (вх. № 3148 від 16.03.2015року) щодо розподілу часткок між учасниками товариства.

Відповідач подав пояснення на позовну заяву від 11.02.2015року, в якому вказує, що не має заперечень проти позовних вимог.

Третя особа, ОСОБА_2, подав відзив на позовну заяву (вх. № 3149 від 16.03.2015року), в якому зазначає, що відповідно до п. 6.1.19 Статуту товариства, збори учасників товариства вважаються такими, що не відбулися і скликаються повторно в загальному порядку, якщо учасники, що з'явилися на збори, мають менше як 60% голосів. Відповідно до ст. 2 ГПК України до суду звертаються з метою відновлення порушених прав та охоронюваним законом інтересів, а позивач звертаючись до суду з позовом не вказує яким чином порушені його корпоративні права.

У судовому засіданні 16.03.2015року третя особа, ОСОБА_3, зазначив, що не має заперечень проти позову та підтримує заявлені позовні вимоги.

Позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі.

Третя особа, ОСОБА_2, проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив:

Відповідно до п. 1.2., 4.2. Статуту ТОВ «Японська кухня», протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Японська кухня» № 3 від 13.07.2013року, Спеціального Витягу з ЄДРПОУ від 12.02.2015року, учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня" є ОСОБА_2 (розмір внеску до статутного фонду - 219 681грн. 82 коп. з часткою в статутному капіталі 60 %), ОСОБА_3 (розмір внеску до статутного фонду - 91534 грн. 09 коп. з часткою в статутному капіталі 25 %), ОСОБА_1 (розмір внеску до статутного фонду - 54 920 грн. 45 коп. з часткою в статутному капіталі 15 %).

Як вбачається з матеріалів справи, 30.01.2015 року у м. Суми відбулося засідання позачергових загальних зборів учасників - засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Японська кухня», прийняті на зборах рішення оформлені протоколом № 4.

В обґрунтування позовних вимог щодо визнання недійсними рішень загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня", оформлених протоколом № 4 від 30.01.2015року позивач посилається на те, що збори скликані неправомірно, оскільки учасники не зверталися до виконавчого органу товариства з відповідною вимогою про проведення загальних зборів, рішення прийняті загальними зборами за відсутності кворуму, в тому числі з питань, які не були включені до порядку денного зборів, вказаного у повідомленні про проведення позачергових загальних зборів.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до приписів статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Стаття 116 Цивільного кодексу України , стаття 10 Закону України "Про господарські товариства" встановлюють право учасника господарського товариства брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Участь у загальних зборах та голосування на них є правом, а не обов'язком акціонера. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Стаття 145 Цивільного кодексу України передбачає, що черговість та порядок скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю встановлюються статутом товариства та законом.

Згідно зі статтею 61 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.

Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу.

Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.

Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до положень розділу 6 Статуту товариства, загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності Товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу Товариства, а також приймати рішення про передачу частини своїх повноважень до компетенції виконавчого органу Товариства.

Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (їх представники), що володіють у сукупності більше як 60% голосів.

Загальні збори учасників скликаються головою зборів не рідше одного разу на рік.

Позачергові збори учасників скликаються на вимогу виконавчого органу товариства або учасників, які володіють не менш як 10% голосів. Якщо вимога учасників про скликання загальних зборів не виконана, ці учасники мають право самі скликати загальні збори.

Про проведення загальних зборів учасників товариства учасники повідомляються із зазначенням часу, місця проведення та порядку денного. Загальні збори учасників проводяться за місцем знаходження товариства, якщо у повідомленні не зазначено інше. Повідомлення вручається учаснику особисто або надсилається поштою рекомендованим листом.

Повідомлення повинно бути надіслане учаснику не менше як за 30 календарних днів до дня проведення зборів. До проведення зборів учасник має право ознайомитися, з документами, що стосуються питань, внесених до порядку денного.

З матеріалів справи вбачається, що позивача було повідомлено про скликання позачергових загальних зборів учасників ТОВ «Японська кухні» 30.01.2015року о 12 год. 00 хв. за адресою: м. Суми, вул. Кузнечна, буд. 2 А.

У повідомленні визначено наступний порядок денний зборів:

1. Обрання голови, секретаря зборів та лічильної комісії.

2. Затвердження регламенту зборів.

3. Призначення Ревізійної комісії.

4. Надання повноважень членам ревізійної комісії на проведення перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Японська кухня».

23.01.2015року позивачем учаснику товариства ОСОБА_2 було надіслано повідомлення від 20.01.2015року про порушення порядку скликання та проведення загальних зборів з посиланням на вимоги ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", зокрема щодо звернення учасника товариства з вимогою до виконавчого органу стосовно необхідності проведення позачергових зборів учасників.

З матеріалів справи вбачається, що позачергові загальні збори учасників ТОВ «Японська кухня» скликані учасником товариства ОСОБА_2

Докази звернення вказаного учасника до виконавчого органу (директора) товариства з вимогою про проведення позачергових загальних зборів учасників в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до протоколу №4 від 30.01.2015 року на зборах був присутній учасник товариства ОСОБА_2, який володіє 60 % статутного капіталу. Учасники товариства ОСОБА_1, яка володіє 15 % статутного капіталу та ОСОБА_3, який володіє 25 % статутного капіталу на загальних зборах присутні не були.

Зі змісту протоколу №4 від 30.01.2015 року вбачається, що до порядку денного включено питання № 5 «Додаткові питання, які виникли під час проведення загальних зборів».

Загальними зборами прийняті наступні рішення:

По першому питанню - обрано голову, секретаря зборів та голову лічильної комісії;

По другому питанню - затверджено регламент зборів;

По третьому питанню - призначено склад ревізійної комісії;

По четвертому питанню - надано повноваження членам ревізійної комісії на проведення перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Японська кухня»;

По п'ятому питанню - від ОСОБА_2 надійшла пропозиція про заслуховування доповіді директора ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ» Сурмилеика Р.М. про стан фінансово-господарської діяльності підприємства за період з 2010-2015 поки, та прийняття рішення про подальше перебування ОСОБА_3 на посаді директора ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ», за результатами його доповіді або висновку ревізійної комісії. Вирішили - додатково викликати на загальні збори 12.02.2015 року для доповіді про стан фінансово-господарської діяльності директора ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ» ОСОБА_3 про що направити йому письмове повідомлення у вигляді копії рішення не пізніше 31.01.2015року.

Також на позачергових загальних зборів учасників прийнято наступні рішення (п. п. 6,7,8 протоколу):

- заборонити директору ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ» ОСОБА_3 відчужувати будь-яким чином майно та кошти підприємства, передачу його в оренду, суборенду, укладення пов'язаних з цим будь-яких договорів та проведення будь-якої фінансово-господарської діяльності ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ» до кінця проведення контрольно-ревізійної перевірки без письмового погодження з ОСОБА_2;

- наділити ОСОБА_2 правом укласти окремий договір з третіми особами від імені ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ» на проведення аудиторської перевірки;

- вважати збори не закритими до кінця роботи контрольно-ревізійної комісії і на цей час оголосити перерву до 12.00 - 12.02.2015 року., про що повідомити письмово всіх учасників засновників ТОВ «ЯПОНСЬКА КУХНЯ», надіславши на їх адреси копії цього протоколу не пізніше 31.01.2015 року.

Відповідно до правової позиції, викладеної у п.п. 17, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).

Слід зазначити, що відповідачем у справах про визнання недійсним рішення загальних зборів є господарське товариство, а не його учасники (така ж правова позиція викладена в п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").

Відповідно до ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Отже, визначення правомочності зборів учасників (наявність чи відсутність кворуму) передує розгляду та вирішенню зборами питань порядку денного та процедурі голосування по цих питаннях.

В свою чергу, безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів в силу прямої вказівки закону є, зокрема, прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 16.05.2011 у справі № 11/192/10, від 21.10.2014 у справі № 914/2748/13, від 09.12.2014 у справі № 7/5005/6871/2012).

Разом з цим, відповідно до правової позиції, викладеної у п. 25 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", положення установчих документів товариства, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, ніж ст. 60 Закону України «Про господарські товариства», є такими, що суперечать закону і не підлягають застосуванню.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

Відповідно до правової позиції, викладеної у п. 22 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", у листі Верховного Суду України від 01.08.2007 року "Практика розгляду корпоративних спорів", у разі, якщо на порушення вимог ст. 43 Закону N 1576-XII питання не було включено до опублікованого порядку денного загальних зборів товариства, рішення загальних зборів із зазначеного питання повинні визнаватися недійсними в силу прямої вказівки закону. З цих же підстав повинні визнаватися недійсними рішення загальних зборів, розглянутих в питаннях "Різне", "Організаційні питання" тощо.

Судом встановлено, що на зборах учасників ТОВ «Японська кухня» 30.01.2015року був присутній учасник товариства, який не володіє у сукупності більш як 60 відсотками голосів, тому збори було проведено за відсутності кворуму, а рішення прийнято неправомочними загальними зборами. Разом з цим, загальними зборами учасників ТОВ «Японська кухня» 30.01.2015року було прийнято рішення з питань не включених до порядку денного загальних зборів, про який повідомлено учасників товариства, до порядку денного включено питання № 5 «Додаткові питання, які виникли під час проведення загальних зборів».

Вищевказані встановлені судом обставини свідчать про наявність безумовних підстав для визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів учасників - засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня", оформлених протоколом № 4 від 30.01.2015року, у зв'язку з прямою вказівкою закону, та спростовують викладені у відзиві на позовну заяву заперечення ОСОБА_2

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів учасників - засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня", оформлених протоколом № 4 від 30.01.2015року.

Виходячи з фактичних обставин даної справи, відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників - засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня" (вул. Харківська, буд. 4, м. Суми, код ЄДРПОУ 37282983), оформлені протоколом № 4 від 30.01.2015року.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Японська кухня" (вул. Харківська, буд. 4, м. Суми, код ЄДРПОУ 37282983) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, м. Кременчук, Полтавська область, іден. номер НОМЕР_1) 1218 грн. 00 коп. судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 20.03.2015року

Суддя Є.А. Жерьобкіна

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.03.2015
Оприлюднено25.03.2015
Номер документу43183949
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/183/15

Рішення від 18.03.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Ухвала від 12.02.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Ухвала від 04.02.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні