cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/3708/15-г 19.03.15 р.
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-
ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ "УКРБУДІНВЕСТ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіонбуд-Інвест"
про стягнення 68 400,00 грн.
Суддя Зеленіна Н.І.
При секретарі судового засідання Пархоменко Ю.Л.,
за участю представників сторін:
від позивача: Бернацька В.М. за довіреністю № б/н від 17.03.2014 р.;
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ "УКРБУДІНВЕСТ" звернулось до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіонбуд-Інвест" про стягнення 68 400,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань по виконанню робіт за договором підряду № 13-ББ від 13.12.2013 р.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 20.02.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 03.03.2015 р.
У судовому засіданні 03.03.2015 р. представник позивача подала додаткові документи по справі та клопотання про продовження строку вирішення спору у справі на 15 днів.
Ухвалою від 03.03.2015 р. продовжено строк вирішення спору у справі на 15 днів, розгляд справи відкладено на 19.03.2015 р.
У судове засідання 19.03.2015 р. представник відповідача повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Жодних заяв, клопотань від відповідача через відділ діловодства суду не надходило.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій (п. 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 № 01-8/1228 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році», п. 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 № 01-8/123 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році», п. 3.6. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 № 02-5/289 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами у відповідності до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
У судовому засіданні 19.03.2015 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
13.12.2013 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ "УКРБУДІНВЕСТ" (надалі - позивач, Головний підрядник) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіонбуд-Інвест" (надалі - відповідач, Підрядник) укладено Договір підряду № 13-ББ (надалі - Договір).
Відповідно до п. 2.1. Договору, за Договором підрядник зобов'язується виконати Роботи щодо Об'єкта: на свій ризик власними та (або) залученими силами та засобами у відповідності до проектної документації стадії «Робоча документація», умов цього Договору та додаткових угод до нього, чинних будівельних норм і правил, в обумовлений строк виконати комплекс будівельно-монтажних робіт «під ключ» а саме: а саме улаштування фасаду, виготовлення та установка вікон, підвіконня та відливів, виготовлення та установка дверей, установка металевих дверей та передати Головному підряднику закінчені роботи. Склад робіт, їх вартість визначено в Договірній ціні (Додаток № 1). До складу Робіт входить: будівельні, спеціальні роботи, що передбачені Проектною документацією стадії «Робоча документація», інші роботи, прямо не вказані в Договорі, але такі, що є необхідними для виконання Робіт відповідно до Договірної документації; ліквідація недоробок і дефектів, що виникли з вини підрядника та (або) залучених до виконання Робіт субпідрядних організацій і виявлені в ході приймання результатів Робіт і протягом гарантійних термінів.
Згідно з п. 4.1. Договору, договірна ціна Робіт, що виконуються за даним Договором складає 320 000,00 грн. + 20% ПДВ 64 000,00 грн. = 384 000,00 грн.
Пунктами 5.1., 5.2., 5.3. Договору встановлено, що строки виконання робіт визначено в Календарним графіком робіт (Додаток № 2). який є невід'ємною частиною даного договору. Підрядник розпочне виконання робіт протягом 3 днів з дня підписання договору та закінчить виконання до 01.03.14 року. Строки виконання Робіт, можуть бути переглянуті Сторонами з внесенням відповідних змін до цього Договору у випадку виникнення обставин непереборної сили.
Відповідно до п. 6.1. Договору, оплата за цим Договором проводиться шляхом перерахування щомісячного авансу, розмір якого визначається Головним підрядником на свій розсуд на підставі наданого підрядником очікуваного обсягу робіт на поточний місяць. Очікуваний обсяг робіт на поточній місяць підрядник зобов'язаний подати Головному підряднику за 5 днів до початку місяця.
Зобов'язанням, згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.
В силу положень ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2013 р. позивач перерахував відповідачу аванс у розмірі 30 000,00 грн., проте відповідач до виконання робіт за Договором станом на час розгляду справи не приступив.
30.10.2014 р. позивач звернувся до відповідача з претензією № 245, у якій повідомив про відмову від Договору в односторонньому порядку та просив у триденний термін повернути перерахований аванс у розмірі 30 000,00 грн., проте вказана претензія залишена без відповіді та задоволення.
Пунктом 14.3. Договору сторони погодили, що Головний підрядник має право в односторонньому порядку відмовитись від виконання Договору повністю або частково без будь-яких зобов'язань перед підрядником у випадку, якщо підрядник: не розпочинає Роботи у відповідності до умов Договору; порушує строки виконання більш ніж на 10 днів; не може виконувати Роботи таким чином, щоб завершити їх якісно та у відповідності до умов Договору, та вимог будівельних норм і стандартів. Якщо Головний підрядник приймає рішення повністю відмовитись від виконання Договору, Договір вважається припиненим з наступного дня з моменту отримання відповідного письмового повідомлення Головного підрядника.
Враховуючи те, що позивач у встановленому за домовленістю сторін порядку в односторонньому порядку відмовився від Договору, сума сплаченого відповідачу авансу у розмірі 30 000,00 грн. підлягає поверненню.
Крім того, п. 11.3. Договору передбачено, що у випадку якщо підрядник не виконає Роботи в визначені Договором (додатковою угодою) строки, підрядник сплачує Головному підряднику штраф у розмірі 10% від вартості невиконаних робіт.
Статтею 617 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Згідно зі ст. 229 цього ж Кодексу, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
За приписами ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Згідно зі ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
За розрахунком позивача, перевіреним судом та не спростованим у встановленому законом порядку відповідачем, останній за порушення зобов'язань за Договором має сплатити штраф у розмірі 38 400,00 грн.
Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
В порядку, передбаченому ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідач на неодноразові виклики у судові засідання не з'являвся, відзиву на позовну заяву чи будь-яких заперечень по суті спору не надав, тверджень позивача у встановленому законом порядку не спростував.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином
За правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача-1 пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 4 3 , 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіонбуд-Інвест" (04053, м. Київ, вул. Воровськаго,12-а; код ЄДРПОУ 34431128) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ "УКРБУДІНВЕСТ" (03035, м. Київ, пл. Солом'янська, 2; код ЄДРПОУ 32343522) 30 000 (тридцять тисяч) грн. 00 коп. заборгованості, 38 400 (тридцять вісім тисяч чотириста) грн. 00 коп. штрафу та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 23.03.2015 р.
Суддя Н.І. Зеленіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2015 |
Оприлюднено | 25.03.2015 |
Номер документу | 43206099 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Зеленіна Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні