ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2015 р. Справа № 804/2175/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозицької І.О.
при секретарі Максименко Е.М.
за участю:
представника позивача Максимова Є.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Індустріального відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції, третя особа: Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне підприємство № 21» Дніпропетровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Індустріального відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції, третя особа: Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне підприємство № 21» Дніпропетровської міської ради з вимогою:
- визнати дії Індустріального відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції незаконними в частині накладення арешту на окремий поточний рахунок по коштах Фонду № 26043475699400, що відкритий в AT «УкрСиббанк», код фінансової установи 351005, код валюти рахунку: 980;
- зобов'язати Індустріальний відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції зняти арешт з окремого поточного рахунку № 26043475699400, що відкритий страхувальником: код фінансової установи 351005 в AT «УкрСиббанк», код валюти рахунку: 980 для зарахування страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальнику - Комунальному підприємству «Житлово - експлуатаційне підприємство № 21» Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 32702064).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постанова про арешт коштів боржника в частині арешту коштів боржника на рахунку № 26043475699400, є незаконною та винесена з порушенням норм чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
В Індустріальному відділі державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції знаходиться виконавче провадження про стягнення боргу з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне підприємство № 21» Дніпропетровської міської ради.
Постановою державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції від 07.11.2014 ВП № 45191051 накладений арешт на кошти, що містяться на рахунках Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне підприємство № 21» Дніпропетровської міської ради, в тому числі і на окремий поточний рахунок по коштах Фонду № 26043475699400, що відкритий страхувальником: код фінансової установи 351005 в AT «УкрСиббанк», код валюти рахунку: 980.
Про вказаний факт стало відомо Індустріальній районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 21.01.2015 р. згідно листа страхувальника від 15.01.2015 р. №5.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. №606-XIV (надалі - Закон №606-XIV), Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240-III (надалі - Закон №2240-ІІІ).
Так, відповідно до вимог ч.2 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240-III, страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.
Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів у відповідному органі Державного казначейства України в порядку, встановленому Державним казначейством України.
Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.
Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок у відповідному органі Державного казначейства України (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.
Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
У разі порушення провадження у справі про банкрутство страхувальника-роботодавця страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, повертаються до районної, міжрайонної, міської виконавчої дирекції відділення Фонду, яка в подальшому забезпечує надання матеріального забезпечення застрахованим особам. Фінансування такого страхувальника виконавчою дирекцією відділення Фонду припиняється.
В той же час, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV "Про виконавче провадження", виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Частиною 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим законом.
Відповідно до частин першої та другої ст.52 Закону України "Про виконавче провадження", порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації. Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунках в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів.
Положеннями статті 57 Закону України "Про виконавче провадження", визначено порядок накладення арешту та вилучення майна боржника. Зокрема, арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні в банках або інших фінансових установах; винесення постанови про арешт коштів, що перебувають у касі боржника або надходять до неї; винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження; проведення опису майна боржника і накладення на нього арешту.
Системний аналіз статей 52, 57 цього Закону, дає підстави стверджувати, що накладення арешту на банківський рахунок є складовим елементом процесу виконавчого провадження, який застосовується органами державної виконавчої служби України для збереження та звернення стягнення на грошові кошти боржника за рішенням суду.
Разом з тим, накладаючи арешт на кошти боржника, що знаходяться на рахунку №26043475699400, що відкритий страхувальником: код фінансової установи 351005 в АТ "УкрСиббанк", код валюти рахунку: 980, відповідачем помилково не прийнято до уваги положень ст.21 Закону України №2240-ІІІ.
Так, згідно статті 21 Закону України №2240-III страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши наявні в справі докази, суд приходить до висновку, що окремий рахунок №26043475699400, що відкритий страхувальником: код фінансової установи 351005 в АТ "УкрСиббанк", код валюти рахунку: 980, дійсно є рахунком для зарахування страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а позивач, з метою захисту порушеного права, правомірно звернувся до суду з позовом про зняття арешту з вказаного рахунку.
Більш того, згідно листа Національного Банку України від 14.12.2010р. № 25-111/2972-22535 НБУ доводить до відома ТУ НБУ, Банків України та банківських установ, що страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.
При цьому, Банк відкриває окремий рахунок юридичній особі, в тому числі небанківській фінансовій установі за балансовим рахунком 2604 "цільові кошти на вимогу суб'єктів господарювання", а особливості правового режиму використання рахунку, на чому наголошує НБУ, встановлюються Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001, згідно якого, як вже зазначалось, страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону, чого відповідачем при прийнятті спірної постанови помилково до уваги взято не було.
У відповідності до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Враховуючи те, що грошові кошти, які знаходяться на рахунку №26043475699400, що відкритий страхувальником: код фінансової установи 351005 в АТ "УкрСиббанк", код валюти рахунку: 980 для зарахування страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальнику - Комунальному підприємству «Житлово-експлуатаційне підприємство № 21» Дніпропетровської міської ради згідно прямої вказівки Закону України № 2240-ІІІ, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону, а також те, що грошові кошти на вказаному рахунку можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, то відповідач накладаючи арешт на вказані грошові кошти не дотримався під час прийняття такого рішення необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), а також діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 КАС України, при вирішені справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю, або частково.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2-10,11,12,69,70,71,86,122,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Індустріального відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції, третя особа: Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне підприємство № 21" Дніпропетровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Індустріального відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції протиправними в частині накладання арешту на окремий поточний рахунок по коштах Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 26043475699400, що відкритий в АТ "УкрСиббанк", код фінансової установи 351005, код валюти рахунку: 980.
Зобов'язати Індустріальний відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції зняти арешт з окремого поточного рахунку № 26043475699400, що відкритий страхувальником: код фінансової установи 351005 в АТ "УкрСиббанк", код валюти рахунку: 980 для зарахування страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальнику - Комунальному підприємству "Житлово-експлуатаційне підприємство № 21" Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 32702064).
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2015 |
Оприлюднено | 26.03.2015 |
Номер документу | 43206647 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Лозицька Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Лозицька Ірина Олександрівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Лозицька Ірина Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні