Рішення
від 18.03.2015 по справі 904/326/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.03.15р. Справа № 904/326/15

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Надія України" в особі Дніпропетровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Надія України", м. Нікополь, Дніпропетровська обл.

до відповідача-1: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Нікополь, Дніпропетровська обл.

відповідача-2: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Нікополь, Дніпропетровська обл.

про солідарне стягнення заборгованості в сумі 19 123, 52 грн.

Суддя Мельниченко І.Ф.

Представники:

Від позивача:ОСОБА_3, дов. б/н від 03.02.14 р., начальник філії;

Від відповідача-1: не з'явився;

Від відповідача-2: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Надія України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Надія України" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про солідарне стягнення з відповідачів 11 334 грн., що складають суму заборгованості за Договором кредиту № ДК 58-6 від 06.10.14 р., 7 752, 03 грн. - заборгованості по відсоткам, 37, 49 грн. - пені.

Відповідачі відзив на позов не надали, їх представники в засідання не з'явились.

Оcтанні були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, з огляду на наступне.

Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.

Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, примірники повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками „адресат вибув", „адресат відсутній", зокрема, "за зазначеною адресою не проживає" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.

Крім того, особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду (див. Постанову Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.11р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України).

Згідно витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 20.02.15 р. та на 16.03.15 р., відповідачі знаходяться за адресою, зазначеною у позовній заяві, на яку і була надіслана ухвала суду як про порушення провадження у справі, так і про відкладення розгляду справи

Проте, на адресу суду повернувся поштовий конверт із ухвалою господарського суду про відкладення розгляду справи на 17.03.15 р., яка направлялась на адресу першого відповідача, з поміткою „за закінченням терміну зберігання" (а.с. 48-51).

Відносно другого відповідача, відправлення за номером 4994523892223, в якому містилась ухвала суду про відкладення розгляду справи на 17.03.15 р., 23.02.15 р. надійшло до відділення зв'язку Нікополь 7, інші відомості відсутні, про що свідчить копія витягу з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (а.с. 56-57).

Таким чином, господарський суд вважає, що відповідачі не скористались своїм правом на участь представників у судовому засіданні.

17.03.15 року в судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України .).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

06.10.2014 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" (Кредитор; Позивач) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (Позичальник, Перший відповідач) укладено договір кредиту № ДК 58-6 (далі - Договір).

Відповідно до п. 2.1. вище зазначеного Договору, Кредитор зобов'язується надати Позичальнику в тимчасове користування на умовах зворотності, терміновості, забезпеченості та платності кредит в сумі 12 000 грн., з оплатою по процентній ставці 4% на місяць, а Позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки у розмірі та на умовах, передбачених Договором.

Згідно п. 2.2. Договору, кредит надається з метою: на розвиток бізнесу.

Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

В п. 3.1. Договору сторони дійшли згоди про те, що Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по Договору.

Виконуючи умови Договору, Банк надав Позичальнику кредит в сумі 12 000 грн., що підтверджується копією видаткового касового ордеру № 148 від 06.10.14 р. (а.с. 12).

Згідно п. 3.2. Договору, Позичальник зобов'язується повністю повернути кредит, отриманий за Договором, та відсотки за користування ним, до 16:00 год. 09.03.2016 р. включно.

В п. 5.1. Договору сторони дійшли згоди про те, що за користування кредитом у період з дати, зазначеної в п. 3.1. Договору і до дати погашення кредиту Позичальник сплачує Кредиторові відсотки у розмірі 4% на місяць від суми, вказаної в п. 2.1. Договору.

Відповідно до п.п. 5.2., 5.3. Договору, нарахування процентів здійснюється щодня з наступного дня після дати надання кредиту і до дати повернення кредиту, зазначеної в п. 3.2. Договору. Сума нарахованих процентів за весь час користування кредитом складає 8 206, 03 грн. У разі дострокового погашення кредиту нарахування процентів здійснюється за весь строк фактичного користування кредитом.

Повернення кредиту і сплата відсотків за ним здійснюється Позичальником у порядку та терміни згідно з графіком погашення кредиту і відсотків готівкою через касу Кредитора або шляхом перерахування на поточний рахунок Кредитора через Банк. При несплаті частини кредиту та/або відсотків у термін, вказаний у Графіку, вони вважаються простроченими.

Згідно п. 4.3.4. Договору, кредитор має право вимагати дострокового розірвання Договору у разі:

- нецільового використання кредиту;

- порушення Графіку погашення кредиту і відсотків, більше ніж на один платіжний період;

- створення незабезпеченої заборгованості з причин, що не залежать від Кредитора;

- виникнення реальної загрози невиконання Позичальником своїх зобов'язань за Договором;

- важкої хвороби Позичальника або настання інших обставин, що не залежать від волі останнього або перешкоджають виконанню ним умов Договору;

- порушення Позичальником умов Договору;

- виявлення фактів впливу/тиску позичальника на кредитний комітет або будь-якого з членів кредитного комітету з метою отримання позитивного рішення, щодо надання кредиту (в тому числі погроз, надання хабарів тощо).

Відповідно до п. 4.3.5. Договору, при настанні обставин, передбачених підпунктом 4.3.4. Договору, Кредитор має право направити Позичальникові повідомлення про дострокове розірвання Договору. Повідомлення повинно містити вимогу Кредитора про дострокове погашення кредиту, сплату відсотків за весь термін користування кредитом (за весь термін дії Договору), а також пені.

Зважаючи на те, що Позичальник неналежним чином виконував зобов'язання щодо повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, Банк скористався правом дострокового розірвання договору, надіславши на адресу відповідача повідомлення, в якому також вимагав в строк до 16.01.15 року сплатити заборгованість за кредитом та відсотками (а.с. 33, 35).

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідач неналежним чином виконав зобов'язання за Договором, повернувши лише частину отриманих кредитних коштів в сумі 666 грн. та сплативши відсотки частково в сумі 454 грн., про що свідчить копія виписки (а.с. 18).

Доказів виконання зобов'язання щодо повернення кредитних коштів в сумі 11 334 грн. та сплати відсотків в сумі 7 752, 03 грн., на момент розгляду спору, відповідач не надав.

При викладених обставинах вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по поверненню кредиту та сплати процентів на вищевказані суми, слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

За порушення термінів погашення заборгованості за кредитом та/або оплаті відсотків за користування кредитом сторонами в Договорі передбачена відповідальність у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Пеня нараховується за весь період прострочення (п. 7.1.).

Згідно наданого позивачем розрахунку сума пені за загальний період з 18.11.14 р. по 12.01.15 р. складає 37, 49 грн. та підлягає до примусового стягнення.

06.10.14 р. між Позивачем та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (Поручитель; Другий відповідач) укладено Договір поруки № 47 (далі - Договір поруки), відповідно до п. 1.1. якого у порядку та на умовах, визначених Договором, Поручителі на добровільних засадах зобов'язуються відповідати перед Кредитором за виконання ОСОБА_5 своїх зобов'язань, що випливають із Договору кредиту № ДК 58-6 від 06.10.14 р., укладеного між Позичальником та Кредитором.

Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Стаття 553 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно зі ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно п. 1.3. Договору поруки, основне зобов'язання Позичальника за Договором кредиту, виконання якого забезпечується Договором поруки полягає у наступному: повернути кредит в розмірі 12 000 грн., сплатити відсотки за його користування, пеню в розмірі, строки та у випадках, передбачених Договором кредиту, а також відшкодувати можливі збитки та виконати інші умови Договору кредиту в повному обсязі.

Відповідно до п.п. 2.2., 2.3. Договору поруки, сторони договору визначають, що у випадку невиконання Позичальником взятих на себе зобов'язань по Договору кредиту, поручителі несуть солідарну відповідальність перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Позичальник, включаючи сплату основного боргу за Договором кредиту в сумі 12 000 грн., нарахованих відсотків за користування кредитом, пені у розмірах, передбачених Договором кредиту, а також відшкодування збитків. При цьому Кредитор має право вимоги до Поручителів, як солідарно, так і до кожного з них окремо.

Поручитель приймає на себе зобов'язання, у випадку невиконання Позичальником зобов'язань за Договором кредиту, здійснити виконання зобов'язання Позичальника в обсязі, заявленому Кредитором в письмовій вимозі, протягом 3 робочих днів з дати отримання відповідної письмової вимоги Кредитора про виконання зобов'язань. Виконання зобов'язання здійснюється Поручителем.

08.01.15 р. позивач звернувся з вимогою до другого відповідача про погашення заборгованості за Договором кредиту, про що свідчить лист № 134 від 08.01.15 р. (а.с. 34), проте, останній доказів погашення заборгованості не надав.

Відповідно до ст 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

З огляду на викладене, вимоги позивача щодо стягнення основного боргу, заборгованості по відсоткам та пені, підлягають задоволенню солідарно з обох відповідачів.

Приписами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що вина, як першого так і другого відповідачів підтверджена матеріалами справи, судові витрати підлягають покладенню на останніх у рівних частинах по 50% від загальної суми судового збору, а саме, по 913, 50 грн.

Керуючись ст.ст. 526 , 543 , 546 , 553 , 554 , 610 , 611, 1054 Цивільного кодексу України , ст.ст. 44 , 49 , 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд,

ВИРІШИВ:

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (53210, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) та фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (53200, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" (53244, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 46а, к. 3, р/р 26505218614500 в АТ „УкрСибБанк" в м. Харкові, МФО 351005, код ЄДРПОУ 35183716) 11 334 (одинадцять тисяч триста тридцять чотири гривні) основного боргу, 7 752 (сім тисяч сімсот п'ятдесят дві гривні) 03 коп. заборгованості по відсоткам, 37 (тридцять сім гривень) 49 коп. пені.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (53210, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" (53244, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 46а, к. 3, р/р 26505218614500 в АТ „УкрСибБанк" в м. Харкові, МФО 351005, код ЄДРПОУ 35183716) 913 (дев'ятсот тринадцять гривень) 50 коп. судового збору.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (53200, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю „Фінансова компанія „Надія України" (53244, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 46а, к. 3, р/р 26505218614500 в АТ „УкрСибБанк" в м. Харкові, МФО 351005, код ЄДРПОУ 35183716) 913 (дев'ятсот тринадцять гривень) 50 коп. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено: 23.03.15 р.

Суддя І.Ф. Мельниченко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.03.2015
Оприлюднено26.03.2015
Номер документу43207151
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/326/15

Ухвала від 30.03.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Рішення від 18.03.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 17.02.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 23.01.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні