cpg1251 номер провадження справи 12/166/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.03.2015 Справа № 908/5863/14
Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/5863/14
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал", м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тірріон", м. Запоріжжя
про стягнення 40820,18 грн.
за участю представників:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 27.01.2015 року за клопотанням представника позивача строк розгляду справи був продовжений на підставі ст. 69 ГПК України на п'ятнадцять календарних днів до 04.03.2015 року.
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал" звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тірріон" про стягнення заборгованості в загальній сумі 40820,18 грн., з яких 34621,41 грн. - сума боргу за несплаченою частиною кредиту, 6198,77 грн. - сума нарахованих процентів за договором про надання овердрафту № 75ЗЮ від 29.10.2013 року.
Представник відповідача в судове засідання 04.03.2015 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
На адресу суду від відповідача надійшли повідомлення пошти з позначками "за місцем обслуговування", "організація не знайдена", "організація не зареєстрована". Так, місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (стаття 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").
З наявного в матеріалах справи Спеціального витягу із єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 18.12.2014 року вбачається, що місце знаходження відповідача відповідає адресі, на яку направлялись ухвали господарським судом у даній справі, а саме: 69035, м. Запоріжжя, вул. Феросплавна, буд. 38.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
Неприбуття у судове засідання представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому суд дійшов висновку, що справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Представник позивача в судове засідання 04.03.2015 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Ухвалою від 17.12.2014 року суд витребував у позивача договір про надання овердрафту № 75ЗЮ від 29.10.2013 року у повному обсязі, зі змінами та додатками, однак позивач вимоги вказаної ухвали не виконав, а тому відповідно до ст. 75 ГПК України суд дійшов висновку розглядати справу за наявними в ній матеріалами та поданими доказами.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 21.10.2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тірріон" (надалі - Клієнт) та Публічним акціонерним товариством "Фідобанк" (надалі - Банк) був укладений договір банківського рахунку № 444764, далі Договір, згідно якого (п. 1.1.) Банк відкриває поточний рахунок/-ки в національній валюті України та іноземних валютах (надалі - Рахунок) за заявою про відкриття поточного рахунку Клієнта з поданням до Банку необхідних документів відповідно до вимог чинного законодавства України та в порядку, передбаченому нормативно-правовими актами Національного банку України, надалі - Банківські правила. Разом з тим, 21.10.2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тірріон" (надалі - Клієнт) та Публічним акціонерним товариством "Фідобанк" (надалі - Банк) був також укладений договір про розрахункове обслуговування банківського рахунку суб'єкта господарювання /приватного нотаріуса/ адвоката за допомогою системи дистанційного обслуговування № 26008000444764, відповідно до якого (п. 1) Банк надає Клієнту можливість здійснювати дистанційне обслуговування його рахунків, відкритих у Банку, за допомогою програмно-технічного комплексу електронних платежів «Банк-Клієнт» з системою криптозахисту.
В подальшому 29.10.2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тірріон" (надалі - Позичальник) та Публічним акціонерним товариством "Фідобанк" (надалі - Банк) був укладений договір про надання овердрафту № 753Ю, далі - Договір про надання овердрафту.
Відповідно до п. 2.1. Договору про надання овердрафту Банк зобов'язується надати Позичальнику за Поточним рахунком останнього № 26008000444764, відкритий в ПуАТ "Фідобанк", код Банку 300175, Овердрафт в межах Ліміту Овердрафту на умовах цього Договору, а Позичальник зобов'язується сплачувати заборгованість за Овердрафтом, з врахуванням визначеного цим Договором строку безперервного користування Овердрафтом та терміну погашення Овердрафту, сплачувати проценти за користування Овердрафтом, комісії та інші платежі в розмірі та на умовах, обумовлених цим Договором.
Згідно з п. п. 2.2., 2.3. Договору про надання овердрафту Ліміт Овердрафту за цим Договором розраховується Банком на підставі даних про чисті надходження на поточні рахунки Позичальника, а також інших показників відповідно до внутрішньобанківських нормативів та нормативів, встановлених НБУ. У разі зміни підстав для розрахунку Ліміту Овердрафту, визначених в абзаці першому цього пункту Договору, сторони досягли згоди вважати настання такої зміни підстав істотною зміною обставин, якими сторони керувались при визначенні розміру Ліміту Овердрафту при укладанні цього Договору. Цільове призначення Овердрафту - для ведення операційної діяльності Позичальника, поповнення обігових коштів. В будь-якому випадку Позичальник не може використовувати Овердрафт на цілі, що прямо або опосередковано заборонені законодавством України.
Умовами розділу 1 Договору про надання овердрафту визначено, що Овердрафт - це кредит, що надається Банком Позичальнику понад залишок на Поточному рахунку для оплати розрахункових документів Позичальника шляхом дебетування Поточного рахунка Позичальника. Термін «Овердрафт» в залежності від контексту цього Договору означає як всю суму грошових коштів, що надаються Клієнту на умовах цього Договору, так і будь-яку його частину. Розрахункові документи щодо Поточного рахунку, надані третіми особами в тому числі платіжні вимоги, платіжні вимоги - доручення, інкасові доручення не підлягають виконанню за рахунок Овердрафту. Ліміт Овердрафту - це максимально допустима сума коштів понад залишок власних коштів Позичальника на Поточному рахунку, у межах якої Банк може здійснювати платежі з Поточного рахунку шляхом оплати розрахункових документів Позичальника, та який може бути змінений Банком самостійно в порядку, обумовленому цим Договором. Ліміт Овердрафту за цим Договором встановлюється в розмірі 35200,00 грн. (тридцять п'ять тисяч двісті гривень 00 копійок). Дебетове сальдо (дебетовий залишок) - це сума виконаних Банком розрахункових документів Позичальника понад фактичний залишок власних коштів Позичальника на такому Поточному рахунку. Дебетове сальдо визначає розмір заборгованості за Овердрафтом. Строк безперервного користування Овердрафтом - це максимальний строк, протягом якого на Поточному рахунку Позичальника дозволена наявність Дебетового сальдо на кінець операційного дня. Таке Дебетове сальдо не може перевищувати встановленого Ліміту Овердрафту. Строк безперервного користування Овердрафтом за цим Договором становить 30 календарних днів. Термін погашення Овердрафту - до « 28» жовтня 2014 року включно, якщо інша дата (день) не випливатиме з умов цього Договору.
Відповідно до п. п. 3.2.1., 3.2.5. Договору про надання овердрафту сторони домовились, що Ліміт Овердрафту підлягає обов'язковому перегляду Банком 10 числа кожного календарного місяця, з врахуванням обсягів чистих надходжень на Поточний рахунок за попередній календарний місяць (з першого по останній банківський день відповідного календарного місяця). Про зміну Ліміту Овердрафту (про встановлення нового Ліміту Овердрафту) Банк повідомляє Позичальника до 10 числа відповідного місяця, в якому встановлено новий Ліміт Овердрафту, шляхом направлення Позичальнику у вказаний вище строк повідомлення. Таке повідомлення на розсуд Банку направляється Позичальнику засобами системи дистанційного обслуговування або в письмовій формі в порядку, передбаченому п. 12.6. цього Договору.
Як зазначає позивач в позовній заяві згідно з п. 4.2.1. Договору про надання овердрафту проценти за користування Овердрафтом нараховуються в валюті Овердрафту за процентною ставкою, обумовленою цим Договором, щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за Овердрафтом на кінець відповідного дня, виходячи із умови, що до розрахунку приймається календарна кількість днів у місяці та календарна кількість днів у році. Нарахування процентів за користування Овердрафтом починається з першого дня утворення дебетового залишку на поточному рахунку Позичальника і припиняється в день (включно), що передує дню фактичного погашення заборгованості за Овердрафтом.
Умовами п. 4.9. Договору про надання овердрафту сторони визначили, що погашення заборгованості за цим Договором здійснюється в наступній черговості:
1) Строкова заборгованість за Овердрафтом:
- строкова заборгованість за Овердрафтом;
- строкові комісії;
- строкові проценти за користування Овердрафтом;
- штраф.
2) Строкова та прострочена кредитна заборгованість:
- комісії, прострочені на строк понад 31 день;
- проценти за користування Овердрафтом, прострочені на строк понад 31 день;
- комісії прострочені на строк до 31 дня;
- проценти за користування Овердрафтом, прострочені на строк до 31 дня;
- прострочена заборгованість за Овердрафтом;
- пеня за прострочення погашення Овердрафту, процентів за користування Овердрафтом;
- строкові комісії;
- строкові проценти за користування Овердрафтом;
- строкова заборгованість за Овердрафтом;
- штраф.
Під час зарахування Банком грошових коштів, отриманих від Позичальника в рахунок виконання його зобов'язань за цим Договором, Банк вправі самостійно перерозподілити кошти, що надійшли на відповідні рахунки Банку в іншій черговості, ніж зазначена вище в цьому пункті Договору шляхом проведення відповідних бухгалтерських проводок.
Згідно з п. 5.1. Договору про надання овердрафту сторони дійшли згоди, що при настанні строків будь-яких платежів, обумовлених цим Договором чи у випадку наявності простроченої заборгованості за будь-якими платежами, передбаченими цим Договором, що підлягають сплаті Позичальником, та в інших випадках, обумовлених цим Договором, будь-які грошові кошти на рахунках Позичальника в Банку Банк має право використовувати для сплати таких платежів. Для цього Позичальник надає Банку право договірного списання коштів з Рахунків Позичальника, доручає Банку здійснювати таке договірне списання у сумі, визначеній Банком на підставі цього Договору, будь-яку кількість разів до повної оплати будь-яких зобов'язань Позичальника перед Банком за цим Договором.
Пунктом 8.2. Договору про надання овердрафту передбачений обов'язок Позичальника своєчасно, у відповідності до умов цього Договору виконувати свої зобов'язання за цим Договором, в тому числі погашати заборгованість за Овердрафтом, сплачувати проценти за користування Овердрафтом, комісії, та здійснювати будь-які інші платежі, обумовлені цим Договором.
Умовами п. 12.2. Договору про надання овердрафту визначено, що договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін. Цей договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором. Отже, умови договору є чинними і на момент розгляд даної справи судом.
Матеріали справи свідчать, що 21.10.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Тірріон" (Клієнт) звернувся до Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" (Банк) із заявою про відкриття поточного рахунку № 26008000444764 в гривні, яка оформлена на бланку типової форми та містить підписи та відтиски печаток Банку та Клієнта.
Так, на виконання умов Договору про надання овердрафту, позивач надав відповідачу овердрафт в межах встановленого ліміту овердрафту - 35200,00 грн., що підтверджується банківською випискою по рахунку № 26008000444764, яка міститься в матеріалах справи.
З матеріалів справи вбачається, що 26.09.2014 року між Публічним акціонерним товариством "Фідобанк" (надалі - Первісний кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал" (надалі - Новий кредитор, позивач у справі) був укладений договір про відступлення права вимоги № 13-СК, далі - Договір про відступлення права вимоги.
Відповідно до п. 2.1. Договору про відступлення права вимоги Первісний кредитор передає (відступає) Новому кредитору свої Права вимоги до Боржників за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг в обсязі та на умовах, що існують на момент укладання цього Договору, а Новий кредитор набуває Права вимоги Первісного кредитора та сплачує Первісному кредитору за відступлення Права вимоги грошові кошти в сумі, що дорівнює Ціні договору у порядку та строки, встановлені цим Договором.
Згідно з п. п. 2.2., 2.3., 2.6. - 2.8. Договору про відступлення права вимоги Новий кредитор заявляє, що він в повному обсязі ознайомився з загальним станом портфеля заборгованості, представленим йому Первісним кредитором та не має до нього жодних зауважень. Сторони погоджуються, що грошові зобов'язання, Права вимоги яких відступаються Новому кредитору за цим Договором, є дійсними на дату набрання чинності Договору, включаючи але не обмежуючись правами вимоги до Боржників щодо: сплати суми основного боргу та сплати процентів, нарахованих на суму основного боргу, комісії та інші платежі відповідно до умов Кредитних договорів та/або інших договорів про надання банківських послуг. Розмір заборгованості Боржників, Права вимоги до яких відступається згідно з цим Договором, складає: 15374322,51 грн. (п'ятнадцять мільйонів триста сімдесят чотири тисячі триста двадцять дві) гривні 51 коп., в тому числі комісія 848475,79 грн., де: 773133,60 грн. - комісія за кредитами в національній валюті; 75342,19 грн. - комісія за кредитами в іноземній валюті, 16003219,41 грн. (шістнадцять мільйонів три тисячі двісті дев'ятнадцять) гривень 41 коп. гривневий еквівалент за офіційним курсом НБУ 12,908793 грн. за 1 долар США на дату укладання Договору суми 1239714,62 долари США (один мільйон двісті тридцять дев'ять тисяч сімсот чотирнадцять) доларів США 62 центи. Загальний розмір заборгованостей Боржників, Права вимоги до яких відступається згідно з цим Договором у гривневому еквіваленті складає: 31377541,92 грн., згідно Реєстру (-ів) прав вимог, який складається сторонами в паперовому та електронному вигляді (на електронному носії, електронному накопичувачі даних, компакт-диску - у форматі «.xls») за формою, що наведена у Додатку 1 до цього Договору. Реєстр(-и) прав вимог на паперовому носії (з основною інформацією за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг) підписується уповноваженими представниками сторін і скріплюється печатками сторін і є невід'ємною частиною цього Договору. Реєстр прав вимог на електронному носії (з додатковою інформацією за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг) передається Первісним кредитором Новому кредитору і повинен повністю відповідати Реєстру прав вимог на паперовому носії в частині основної інформації за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг, підписаному сторонами. У випадку розбіжностей між інформацією, що наведена у Реєстрі прав вимог на паперовому носії та Реєстру прав вимог на електронному носії перевагу має інформація Реєстру прав вимог на паперовому носії. Одночасно з відступленням Прав вимоги за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг до Нового кредитора переходять усі права Первісного кредитора за усіма договорами забезпечення. Передача прав Первісного кредитора за договорами забезпечення, що були посвідчені нотаріально, відбувається на підставі окремого договору, який укладається сторонами одночасно з укладенням цього договору і підлягає нотаріальному посвідченню.
Умовами п.п. 3.1.1. - 3.1.3, 3.1.5. Договору про відступлення права вимоги визначено, що оформлення відступлення Права вимоги відбувається в наступному порядку: Права вимоги відступаються (передаються) в розмірі Заборгованості Боржників перед Первісним кредитором на дату укладення цього Договору. Для підтвердження наявності та дійсності Прав вимоги, що відступаються, Первісний кредитор передає Новому кредитору Документацію в порядку та строки, що передбачені цим Договором. Право вимоги переходить до Нового кредитора з моменту укладення Акту приймання-передачі прав вимоги після чого Новий кредитор набуває прав кредитора по відношенню до Боржників стосовно їх заборгованостей за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг та їх зобов'язань за договорами забезпечення, а також по відношенню до поручителів, майнових поручителів стосовно їх зобов'язань за договорами забезпечення. Разом з Правами вимоги Новому кредитору переходять всі інші пов'язані з ними права в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав. Первісний кредитор зобов'язується надіслати Боржникам, їх поручителям та майновим поручителям письмові повідомлення ПУАТ «Фідобанк» про відступлення Новому кредитору Прав вимоги за формою згідно з Додатком 3 до Договору у наступний строк:
- протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту переходу до Нового кредитора Прав вимоги за Кредитними договорами та/або іншими договорами про надання банківських послуг;
- протягом 5 (п'яти) календарних днів з моменту переходу до Нового кредитора Прав вимоги за договорами забезпечення.
При цьому Первісний кредитор несе всі затрати по підготовці та відправці цих повідомлень. Повідомлення готуються Первісним кредитором за формою згідно з Додатком 3 до Договору. Підтвердженням належного повідомлення Боржників про відступлення Первісним кредитором Права вимоги заборгованості Новому кредитору є реєстр відправленої кореспонденції. Належно завірена копія реєстру відправленої кореспонденції, що є доказом направлення Боржникам повідомлень, передається Первісним кредитором Новому кредитору протягом 7 (семи) робочих днів після спливу строку, передбаченого для відправлення повідомлень у цьому пункті Договору.
Відповідно до п. 4.1., 4.2. Договору про відступлення права вимоги ціна договору складає 25000000 грн. (двадцять п'ять мільйонів гривень 00 коп.). Новий кредитор зобов'язаний сплатити Первісному кредитору ціну договору шляхом перерахування Первісному кредитору грошових коштів у сумі, що дорівнює ціні договору на рахунок Первісного кредитора № 36485000000001 протягом 5 робочих днів з дня укладання сторонами цього Договору. Оплата вважається здійсненою в момент зарахування на рахунок Первісного кредитора № 36485000000001 грошових коштів в сумі, що вказана в п. 4.1. цього Договору.
Згідно з п. п. 5.1., 5.2. Договору про відступлення права вимоги в день укладання цього Договору Первісний кредитор передає, а Новий кредитор приймає заповнений належним чином в паперовому та електронному вигляді: файл формату «.xls» у зашифрованому вигляді (архів 7-ZIP з паролем із послідуючим повідомленням ключа пароля) на оптичному носії інформації Реєстр прав вимоги згідно з формою, яка наведена в Додатку 1 до цього Договору. При цьому, Первісний кредитор не несе відповідальності за повноту та коректність даних, вказаних у такому реєстрі. Інформація, яка міститься в реєстрі, відноситься до банківської таємниці. Первісний кредитор зобов'язується передати Новому кредитору документацію протягом 30 (тридцяти) робочих днів з дня зарахування на рахунок Первісного кредитора грошових коштів в сумі, що вказана в п. 4.1. цього Договору. Передача документації оформлюється актом приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін та скріплюється печатками сторін за формою, наведеною в Додатку 2 до цього Договору.
Умовами п. 10.1. Договору про відступлення права вимоги визначено, що договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за ним. Отже, умови договору є чинними і на момент розгляд даної справи судом.
Позивач в позові вказує, що відповідач порушив умови кредитного договору, оскільки не здійснив погашення кредиту та процентів у строк, визначений в договорі, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість в сумі 40820,18 грн., яка складається з суми боргу за несплаченою частиною кредиту в розмірі 34621,41 грн. та суми нарахованих процентів в розмірі 6198,77 грн., яку позивач і намагається стягнути. При цьому зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал" як новий кредитор набув законного права в судовому порядку вимагати від відповідача погашення існуючої заборгованості.
Судом досліджені правові норми, які підлягають застосуванню у спірних відносинах сторін. За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини щодо виконання кредитного договору, які виникли на підставі договору про відступлення права вимоги. Відповідно до вимог Господарського кодексу України договір вважається укладеним у випадку досягнення сторонами умов щодо його предмету, строку та ціни. Сторони досягли всіх суттєвих умов відносно вказаного виду договору, тобто встановили його предмет, визначили ціну, строк дії договору, порядок здійснення розрахунків, а тому відповідно до вимог ст. ст. 638, 639, 1054 ЦК України та ст. ст. 180, 181 ГК України, він вважається укладеним згідно частини 7 статті 181 ГК України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
За приписами ч. 1 ст. 513 Цивільного кодексу України правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Частиною 1 статті 514 Цивільного кодексу України передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Приписами ч. 1 ст. 517 ЦК України визначено, що первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення.
Матеріали справи свідчать, що первісний кредитор на виконання умов п. 3.1.3 Договору про відступлення права вимоги передав, а новий кредитор прийняв права вимоги згідно із реєстром прав вимоги № 1, реєстром порук, реєстром застав та реєстром прав іпотеки, а також всі необхідні документи, які засвідчують права, що передаються за цим договором, що підтверджується актом приймання-передачі прав вимоги від 26.09.2014 року, засвідчена копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 88).
Відтак, в силу умов п. 3.1.3. укладеного договору про відступлення права вимоги новим кредитором за зобов'язаннями боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тірріон" за договором про надання овердрафту № 753Ювід 29.10.2013 року стало Товариство з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал".
Згідно з приписами ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави про позику та договір позики, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ч. 1 ст. 1048 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1056 1 ЦК України, розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відсотки за грошовими зобов'язаннями учасників господарських відносин застосовуються у випадках, розмірах та порядку, визначених законом або договором, на підставі ч. 3 ст. 198 ГК України.
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 ЦК України). Частиною 2 ст. 1050 ЦК України встановлено, що якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
При розгляді справи суд виходить з імперативного припису ч. 2 ст. 516 ЦК України, відповідно до якого якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням. Тобто зі змісту вказаної норми вбачається, що негативним наслідком письмового не повідомлення боржника може стати виконання ним обов'язку на користь первісного кредитора, що буде належним виконанням. Разом з тим, згідно зі ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Фактичні обставини справи свідчать, що відповідач в порушення вимог закону у встановлені строки зобов'язання щодо повернення грошових коштів, сплати процентів за користування кредитними коштами перед новим кредитором не виконав.
В силу загальних норм, викладених у статті 599 ЦК України та частини першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Позивач довів факт настання правонаступництва внаслідок заміни кредитора у зобов'язанні за договором відступлення права вимоги, а також те, що зобов'язання не припинилося виконанням належним чином з боку відповідача, а розмір заборгованості за кредитом в сумі 34621,41 грн., заборгованості за нарахованими процентами за користування кредитом в сумі 6198,77 грн. підтверджується наданими до матеріалів справи виписками по поточному рахунку відповідача та розрахунками. Відповідач доказів погашення кредиту, процентів в повному обсязі суду станом на день розгляду справи суду не надав, позовні вимоги не спростував.
За такими обставинами, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тірріон" про стягнення боргу за несплаченою частиною кредиту в сумі 34621,41 грн., нарахованих процентів в сумі 6198,77 грн. за договором про надання овердрафту № 75ЗЮ від 29.10.2013 року обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 1827,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тірріон", відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 04.03.2015 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 512 - 517, 599, 627, 629, 639, 1054, 1048, 1049, 1066, 1067, 1069 ЦК України, ст. ст. 180, 181, 193 ГК України, ст. ст. 4 2 , 4 3 , 33, 34, ч. 3 ст. 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тірріон" задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тірріон", 69035, м. Запоріжжя, вул. Феросплавна, буд. 38, код ЄДРПОУ 38191379, на користь:
- Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Кепітал", 01601, м. Київ, вул. Червоноармійська, буд. 10, код ЄДРПОУ 37974493, борг за несплаченою частиною кредиту в сумі 34621 (тридцять чотири тисячі шістсот двадцять одна) грн. 41 коп., заборгованість по процентам за користування кредитом в сумі 6198 (шість тисяч сто дев'яносто вісім) грн. 77 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено - 10.03.2015 року
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2015 |
Оприлюднено | 26.03.2015 |
Номер документу | 43224384 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні