Рішення
від 23.03.2015 по справі 916/382/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" березня 2015 р.Справа № 916/382/15-г За позовом Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси";

до відповідача Дочірнє підприємство "ІНТЕРРАФ"

про стягнення 42906,5грн.

Суддя Гуляк Г.І.

Представники:

Від позивача: Зубачова Ю.В. - за дорученням;

Від відповідача: Пазиняк В.Є. - директор;

Суть спору: позивач - Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" звернулись до господарського суду Одеської області з позовом до Дочірнього підприємства "ІНТЕРРАФ" про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту теплову енергію у сумі 42906,50 гривень.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 31 січня 2015 року порушено провадження за вказаним позовом з призначенням справи до розгляду у відкритому судовому засіданні на 12 лютого 2015 року.

Представник позивача на виконання ухвали суду надав витребуванні докази, які залучено до матеріалів справи, 12.02.2015 року вх. №4090/15.

05.03.2015 року представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог, відповідно в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 32 906,50 гривень, у звязку з частковою оплатою заборгованості, вказану заяву прийнято до розгляду.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав відзив на позовну заяву 05.03.2015 року вх. №5924, в якому вимоги позивача визнає повністю та просить суд розстрочити сплату суми боргу строком на шість місяців по 8094,27 гривень.

Представник позивача 23.03.2015 року за вх.№2-1468/15 надав заяву про зменшення суми позовних вимог у зв'язку з частковою оплатою, просить суд стягнути з відповідача залишок боргу в сумі 21 167,91 гривень, проти розстрочки заперечує.

Представник відповідача вдруге звернувся до суду з клопотанням про надання розстрочки строком на шість місяців, оскільки заборгованість мешканців перед ДП "ІНТЕРРАФ" сягає більше ніж 200 000 гривень.

Представник позивача у судове засідання з'явився, заяву про зменшення позовних вимог підтримує та просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 21 167,91 гривень, проти розстрочки заперечує.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, суму боргу визнає повністю та просить суд надати розстрочку на шість місяців.

У судовому засіданні 23 березня 2015 року після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , суд встановив:

Відповідно до рішення Одеської міської ради № 101-V від 27.06.2006 р. "Про реорганізацію комунального підприємства "Одестеплокомуненерго" та комунального підприємства "Одесатеплоенерго" реорганізовано комунальне підприємство "Одестеплокомуненерго" та комунальне підприємство "Одесатеплоенерго" шляхом злиття та створено на їх базі Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси".

Згідно Статуту КП "Теплопостачання міста Одеси", затвердженого рішенням Одеської міської ради від 22.11.2011 р. № 1535-VІ, основною метою діяльності КП "Теплопостачання міста Одеси" є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності Підприємства та задоволення на його основі соціально-економічних інтересів трудового колективу Підприємства.

01 жовтня 2007 року між КП "Теплопостачання міста Одеси" та Дочірнім підприємством "ІНТЕРРАФ" був укладений договір № 1411 на постачання теплової енергії, згідно якого теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачу теплову енергію, а споживач зобов'язується оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим договором. Відповідно до п.2.1 договору теплова енергія постачається споживачу на опалювання об'єктів по вул. Чорноморського козацтва,60 (головний корпус), №60 (прибудова), №62, обсяги постачання теплової енергії визначений в Додатку 1 до цього договору.

Відповідно до п. 3.2.2. договору споживач зобов'язався виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, що передбачені цим договором.

Згідно п.п. 4.2.1, 4.2.3 договору позивач зобов'язався забезпечувати постачання теплової енергії Споживачу в обсягах згідно з додатком 1 до договору; повідомляти споживача письмово або в засобах масової інформації про зміну тарифів або про обмеження постачання тепла.

Відповідно до п. 5.1. договору облік споживання теплової енергії на опалення визначається розрахунковим способом.

Згідно пунктів 6.1 договору розрахунки за теплову енергію проводяться в грошовій формі на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації відповідно до встановлених тарифів.

Відповідно до п. 6.3-6.5 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує Теплопостачальній організації вартість заявленої та зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період. Щомісяця споживач та теплопостачальна організація до 15 числа місяця після розрахункового складають акт звіряння взаєморозрахунків. Підписання акту звіряння взаєморозрахунків є обов'язковим для споживача та теплопостачальної організації.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 10.1. договору він набуває чинності з дня його підписання та діє до 30 вересня 2008 року.

Згідно п.п. 10.3., 10.4. договору припинення дії договору не звільняє споживача від обов'язку повної сплати спожитої теплової енергії. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

На виконання договірних зобов'язань. підприємство відпускало теплову енергію споживачу, проте, в порушення своїх обов'язків, визначених у п. 3.2.2., 6.2., 6.4. договору, відповідач спожиту теплову енергію не сплачував в повному обсязі, внаслідок чого, у нього виникла заборгованість за період з 1 січня 2014 року по 1 січня 2015 року включно, яка склала 42 906,50 гривень.

З наведених підстав КП "Теплопостачання міста Одеси" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Дочірнього підприємства "ІНТЕРРАФ" про стягнення заборгованості за послуги теплопостачання, яка склала 42906,50 гривень.

05.03.2015 року та 23.03.2015 року представник позивача надав заяви про зменшення суми заборгованості у зв'язку з частковою оплатою заборгованості, остаточні вимоги позивача про стягнення 21 167,91 гривень. Судом прийнято до розгляду заяву про зменшення позовних вимог від 23 березня 2015 року.

Відповідач надав відзив на позовну заяву за вх.№7359/15 від 23.03.2015 року, в якому вимоги позивача визнає повністю та просить суд надати розстрочку сплати заборгованості строком на шість місяців.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Позивач також посилається на п. 40 "Правил користування тепловою енергією", згідно якого споживач зобов'язаний дотримуватися вимог договору, а саме вчасно проводити розрахунки за споживчу теплову енергію.

Також, відповідно до ст. ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Положеннями ч. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що споживач повинен щомісячно сплачувати теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Із змісту ч. 3 ст. 24, ч. 2, ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" вбачається, що основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Теплопостачальні, теплотранспортні і теплоенеруючі організації зобов'язані: забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів; здійснювати перерахунок за спожиту теплову енергію із споживачами з урахуванням авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду

За умовами ч. 6 ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

У відповідності ст. 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Судом встановлено, що КП "Теплопостачання м. Одеси" свої зобов'язання за договором виконало в повному обсязі, відпускало теплову енергію споживачу, проте, відповідачем, в порушення своїх зобов'язань, визначених у п. 3.2.2., 6.2., 6.4. договору, спожита теплова енергія не сплачувалась в повному обсязі, внаслідок чого у Дочірнього підприємства "ІНТЕРРАФ" виникла заборгованість.

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

За таких обставин, вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості з урахуванням уточнення позовних вимог у розмірі 21 167,91 гривень підлягає задоволенню в повному обсязі як обґрунтована та підтверджена наявними матеріалами справи.

Згідно вимог ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Зі змісту п. 7.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року №9 „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Свою позицію відповідач обґрунтовує великою заборгованістю мешканців перед відповідачем яка сягає більше 200 000 гривень та просив господарський суду Одеської області надати розстрочку по сплаті заборгованості строком на шість місяців зі щомісячною платою у розмірі 8094,27 гривень.

З наведених підстав, суд вважає за необхідне частково задовольнити клопотання відповідача та надати розстрочку сплати заборгованості на два місяці з щомісячним платежем 10 583,96 гривень.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст. ст. 44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 33,34,43,44-49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "ІНТЕРРАФ" (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 60, код ЄДРПОУ 20964935) на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (65110, м. Одеса, вул. Балківська 1-Б, р/р 26036300035763 в ПАТ "Державний Ощадний банк України" філії Одеського міського відділення №7860, МФО 388078, код ЄДРПОУ 34674102) заборгованість в сумі 21 167 (двадцять одна тисяча сто шістдесят сім) гривень 91 копійка з розстрочкою сплати на два місяці по 10 583,96 гривень, витрати по сплаті судового збору в сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) гривень.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 24 березня 2015 р.

Суддя Г.І. Гуляк

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.03.2015
Оприлюднено26.03.2015
Номер документу43225130
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/382/15-г

Рішення від 23.03.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 05.03.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 12.02.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 31.01.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні