Рішення
від 19.03.2015 по справі 916/226/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" березня 2015 р.Справа № 916/226/15-г

За позовом Публічного акціонерного товариства "ФІДОБАНК"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАС ТРАНС"

про стягнення 279013,68грн.

Суддя Гут С.Ф.

В судовому засіданні приймали участь:

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Публічне акціонерне товариство "ФІДОБАНК", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАС ТРАНС" про стягнення заборгованості у розмірі 279013,68грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.01.15р. порушено провадження у справі №916/226/15-г.

03.03.2015р. від позивача електронною поштою надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача

Надана заява залучена до матеріалів справи.

Відповідач в судові засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судових засідань(відповідно до Постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.11р., в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою(тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність(вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час та місце розгляду справи судом), а саме, за його юридичною адресою, підтвердженою даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.02.2015р., про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позов не надав, своє право на захист не використав, у зв'язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам у порядку ст.75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив .

31.10.2013р. між Публічним акціонерним товариством "ФІДОБАНК" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "МЕГАС ТРАНС"(Позичальник) було укладено договір про надання овердрафту №834Ю (Договір), згідно фінансових параметрів якого ліміт овердрафту становить 275000грн., термін погашення овердрафту - 30.10.2014р., плата за користування кредитними коштами - 24% річних.

Відповідно до п.2.1 договору, Банк зобов'язується надати Позичальнику на поточний рахунок останнього овердрафт в межах ліміту овердрафту на умовах цього Договору, а Позичальник зобов'язується сплачувати Банку заборгованість за овердрафтом з врахуванням визначеного цим Договором строку безперервного користування овердрафтом та терміну погашення овердрафту, сплачувати проценти за користування овердрафтом, комісії та інші платежі в розмірі та на умовах, обумовлених цим Договором.

Згідно п.4.1.1 договору, Позичальник зобов'язаний здійснювати погашення заборгованості за овердрафтом не пізніше останнього дня строку безперервного користування овердрафтом, але в будь-якому випадку не пізніше терміну погашення овердрафту.

У відповідності з п.4.2.1 договору, Проценти за користування овердрафтом нараховуються в валюті овердрафту за процентною ставкою, обумовленою цим Договором, щоденно на фактичну заборгованість Позичальника за овердрафтом на кінець відповідного дня, виходячи із умови, що до розрахунку приймається календарна кількість днів у місяці та календарна кількість днів у році.

Розділом 4.5. договору, передбачений порядок розрахунку та сплати пені.

Згідно п.9.4.договору, При невиконанні позивальником будь-яких грошових зобов'язань за цим договором Позичальник зобов'язаний сплатити Банку Пеню. Сплата Позивальником пені не звільняє Позичальника від виконання ним вищевказаних зобов'язань.

Відповідно до п. 8.2. Блоку 1 Договору Позичальник зобов'язаний своєчасно, у відповідності до умов цього договору, виконувати свої зобов'язання за Договором, в тому числі погашати заборгованість за овердрафтом, сплачувати проценти за користування овердрафтом, комісії, та здійснювати будь-які інші платежі, обумовлені цим Договором.

Пунктом 12.2 договору передбачено, що договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін. Договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором.

На виконання умов Договору Банком надано кредит Позичальнику в розмірі 228012,94грн., про що свідчить меморіальний ордер від 11.04.2014р. №205190690.

У зв'язку з неоплатою процентів за користування кредитом Банк направив Позичальнику претензію-вимогу від 07.10.2014р. №1 з проханням погасити заборгованість.

Зазначена претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Вищевикладене зумовило звернення позивача до суду з даною позовною заявою, згідно якої просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 279013,68грн., а саме: простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 228012,94грн., простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 27327,23грн., пені за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 22138,74грн. та пені за несвоєчасне погашення відсотків у розмірі 1534,77грн.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно із приписами ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст.530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Аналогічні положення містяться в ч.ч.1,7 ст.193 ГК України, в яких визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно із приписами ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

При цьому ПАТ „ФІДОБАНК" виконало належним чином взяті на себе зобов'язання за Договором та надало кредит у формі овердрафту в сумі 228012,94грн.

В свою чергу Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕГАС ТРАНС" у порушення ст.ст.525,526,610,612,629,1054 ЦК України, ст.193 ГК України та умов Договору не оплатило за користування кредитом проценти в загальній сумі 27327,23грн., а також порушив умови Договору щодо своєчасного здійснення платежів по овердрафту, внаслідок чого виникла прострочена заборгованість.

Згідно даного розрахунку позивача, відповідач не виконав прийняті на себе зобов'язання за договором по поверненню кредиту та по сплаті відсотків, у зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість, яка залишилась несплаченою відповідачем, тому враховуючи приписи законодавства, господарський суд вважає цілком обґрунтованими позовні вимоги про стягнення простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 228012,94грн., та простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 27327,23грн. та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення пені за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 22138,74грн. та пені за несвоєчасне погашення відсотків у розмірі 1534,77грн.

Відповідно до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення ним зобов'язання.

Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.

Відповідно до ч.2 ст.551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

В силу ст.216, ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності у вигляді застосування господарських санкцій є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання. Одним з видів господарських санкцій, згідно ч.2 ст.217 цього кодексу є штрафні санкції, до яких віднесені, у т.ч. пеня (ч.1 ст.230 ГК України).

Розділом 4.5. договору, передбачений порядок розрахунку та сплати пені.

Перевіривши правильність наданого позивачем розрахунку пені, та оскільки Позичальник прострочив сплату процентів за користування кредитом, він має сплатити пеню за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 22138,74грн. та пеню за несвоєчасне погашення відсотків у розмірі 1534,77грн., правильний розрахунок якої міститься в матеріалах справи.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

Враховуючи вищезазначені обставини справи та зазначені приписи норм матеріального права, та перевіривши правильність наданого позивачем розрахунку сум заявлених до стягнення, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „ФІДОБАНК" про стягнення з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАС ТРАНС" заборгованості у розмірі 279013,68грн., а саме: простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 228012,94грн., простроченої заборгованості за відсотками у розмірі 27327,23грн., пені за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 22138,74грн. та пені за несвоєчасне погашення відсотків у розмірі 1534,77грн., є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, та підлягають судом задоволенню.

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача витрати по сплаті судового збору на суму 5580,27грн.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАС ТРАНС" (юридична адреса: вул. Берегова, 2, смт Овідіополь, Одеська область, 67801, код ЄДРПОУ 37828780, п/р 26009000396220 в ПУАТ «ФІДОБАНК», МФО 300175) на користь Публічного акціонерного товариства „ФІДОБАНК" (01601, м. Київ, вул. Червоноармійська,10, код ЄДРПОУ 14351016) прострочену заборгованість за кредитом у розмірі 228012(двісті двадцять вісім тисяч дванадцять)грн.94коп., прострочену заборгованість за відсотками у розмірі 27327(двадцять сім тисяч триста двадцять сім)грн.23коп., пеню за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 22138(двадцять дві тисячі сто тридцять вісім)грн.74коп., пеню за несвоєчасне погашення відсотків у розмірі 1534(одну тисячу п'ятсот тридцять чотири)грн.77коп., витрати по сплаті судового збору у розмірі 5580 (п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят)грн.27коп.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 24.03.2015р.

Суддя С.Ф. Гут

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.03.2015
Оприлюднено26.03.2015
Номер документу43225636
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/226/15-г

Рішення від 19.03.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 03.03.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 10.02.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 21.01.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні