МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
05 березня 2015 року Справа № 814/287/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Тех Ойл Нафта", вул. Енгельса, 47,Миколаїв,54028
доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Гмирьова, 1/1,Миколаїв,54028
провизнання протиправними дій, ВСТАНОВИВ:
30.01.2015 року ТОВ «Тех Ойл Нафта» (далі також - позивача, Підприємство) звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (далі також - ДПІ, контролюючим органом), в якому просило:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області по розірванню 09.09.2014р. в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 25.12.2013р., укладеного між Державною податковою інспекцію у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області та ТОВ «Тех Ойл Нафта».
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області по виключенню ТОВ «Тех Ойл Нафта» 09.09.2014р. з системи подання податкових документів в електронному вигляді.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що наказом ДПС від 10.04.2008р. №233 затверджено Інструкцію з підготовки і подання податкових документів в електронною вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.04.2008р. № 320/15011 (далі по тексту також - інструкція). Додатком 1 до Інструкції затверджено типову форму договору про визнання електронних документів. Позивачем виконано всі вимоги Інструкції щодо подання електронних документів і 27.12.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Тех Ойл Нафта» та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області укладено договір про визнання електронних документів №9084270576. Протягом періоду з 10.01.2014р. по 09.09.2014р. ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва приймало податкову звітність ТОВ «Тех Ойл Нафта» без перешкод та без зауважень, що підтверджують квитанції №2 від 13.02.2014р. та від 08.08.2014р.. Листом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів і зборів у Миколаївській області від 10.09.2014р. №7658/10/14-02-18-02-215 ТОВ «Тех Ойл Нафта» повідомлено про розірвання договору №9084270576 від 27.12.2013р. з підстав не встановлення місцезнаходження позивача за податковою адресою.
Відповідач позов не визнав, вказавши, що пунктом 4 розділу 6 договору «Про визнання електронних документів» № 9084270576 від 27.12.2013р., укладеного між ТОВ «Тех Ойл Нафта» та ДПІ, встановлена можливість органу державної податкової служби розірвати в односторонньому порядку вказаний договір в разі відсутності Підприємства за місцем реєстрації (місцезнаходженням). Співробітниками податкової служби були проведені заходи, в ході яких встановлена відсутність ТОВ «Тех Ойл Нафта» за юридичною адресою (місцезнаходженням), що стало підставою для розірвання в односторонньому порядку договору № 90842705765 від 27.12.2013р..
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог, виходячи з такого.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тех Ойл Нафта» зареєстроване 12.11.2013р. (код ЄДРПОУ 38790884) та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області 13.11.2013р.. Підприємство знаходиться за адресою: 54028 м.Миколаїв, вул.Енгельса,47.
Згідно ст.ст.5,6,7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 №851-IV (далі Закон №851-IV) електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним цифровим підписом автора. Електронний підпис є обов'язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу.
Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов'язані з використанням електронних цифрових підписів, регулюються законом.
Згідно ст.9 вказаного Закону електронний документообіг (обіг електронних документів) - сукупність процесів створення, оброблення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів. Порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.
Стаття 14 цього ж Закону вказує, що електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу. Використання електронного документа у цивільних відносинах здійснюється згідно із загальними вимогами вчинення правочинів, встановлених цивільним законодавством.
Відповідно до підпункту «в» пункту 49.3 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, зокрема, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Крім того, з платниками податків, які подають звітність в електронній формі, листування з контролюючими органами може здійснюватися засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (пункт 42.4 статті 42 Податкового кодексу України).
Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008р. №233 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за №320/15011, визначено загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису. З метою подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку платник податків: отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці; отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів (додаток 1), безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки); надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії; після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів (додаток 2) для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору (пункт 5 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку).
Додатком 1 до Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затверджено примірний договір про визнання електронних документів, згідно п.4 розділу 6 зазначеного договору орган Держаної податкової служби має право розірвати Договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни Платником місця реєстрації.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що законодавчо обґрунтованими підставами для розірвання органами Державної податкової служби договору про визнання електронних документів в односторонньому порядку є: 1) ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих; 2) зміна платником податків місця реєстрації.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно із приписами пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 15.11.2013р., місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «ТехОйл Нафта»: 54028, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул.Енгельса,47.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.09.2014р. місцезнаходження ТОВ «ТехОйл Нафта»: 54028, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул.Енгельса,47.
Згідно інформації наданої відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців листом №01.06.06-21/118 від 17.02.2015р. запис про зміну місцезнаходження ТОВ «Тех Ойл Нафта» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців не вносився.
Згідно листа №01.06.06-21/629 від 25.12.2014р. позивачем п'ять разів підтверджувались відомості про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Вказане свідчить, що зміни щодо місцезнаходження позивача або запис про відсутність його за місцезнаходженням до ЄДРПОУ не вносились. Статус відомостей про юридичну особу підтверджений.
Суд не погоджується із доводами відповідача про наявність підстав для одностороннього розірвання договору про визнання електронних документів від 27.12.2013р., оскільки позивач не змінював місця реєстрації, юридично та фактично знаходився та знаходиться за адресою: м. Миколаїв, вул.Енгельса,47, яка в розумінні пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України є його податковою адресою, що підтверджується витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договором №6-АП найму (оренди) будівлі від 01.12.2013р., договором про надання телекомунікаційних послуг від 01.09.2014р., товаро-транспортними накладними, протоколом огляду від 29.01.2015р. При цьому, суд не бере до уваги довідки про не встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, оскільки вони не є належними доказами, які б підтверджували відсутність позивача за місцезнаходженням.
Враховуючи, що державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців не вносилися зміни щодо місцезнаходження позивача або запис про відсутність товариства за місцезнаходженням, суд приходить до висновку, що розірвання договору про визнання електронних документів податковим органом в односторонньому порядку є протиправним, а тому позовні вимоги ТОВ «Тех Ойл Нафта» є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, відповідач в правовідносинах, що були предметом судового дослідження, діяв не на підставі, не в спосіб, що передбачені законами України, та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області по розірванню 09.09.2014 року в одностороньому порядку договору про визнання електронних документів від 27.12.2013 року укладеного між Державною податковою інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тех Ойл Нафта".
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області по виключенню Товариство з обмеженою відповідальністю "Тех Ойл Нафта" 09.09.2014 року з системи подання податкових документів в електронному вигляді.
Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю "Тех Ойл Нафта" понесені ним судові витрати в сумі 146 гривень 16 копійок з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2015 |
Оприлюднено | 30.03.2015 |
Номер документу | 43245237 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Желєзний І. В.