ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2015 р. Справа № 909/65/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П. Я. , при секретарі судового засідання Юрчак С. Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРБА" вул.Незалежності,65, м.Івано-Франківськ,76000
про стягнення заборгованості у сумі 143895,50 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Заяць Н.Я. - представник, (довіреність б/н від 27.10.14 ).
від відповідача: не з"явився
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Кредобанк" в особі Івано-Франківського відділення Центральної філії публічного акціонерного товариства "Кредобанк" звернулося до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРБА" про стягнення заборгованості у сумі 143895,50 грн.
Позовні вимоги мотивовано невиконанням відповідачем прийнятих на себе зобов"язань згідно кредитного договору №18/2013 від 07.06.13 та обґрунтовано приписами статей 261, 525, 526, 530, 610, 612, 624 Цивільного та 180, 193 Господарського кодексів України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки уповноваженого представника в судове засідання жодного разу не забезпечив, хоча про дату, час та місце судових розглядів належним чином повідомлений ухвалами суду від 26.01.15, 10.02.15 та 26.02.15, що підтверджується відмітками відділу документального забезпечення суду на зворотньому боці зазначених ухвал та наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень №3328148 (вручено відповідачу 16.02.15) та №3357512 (вручено відповідачу 04.03.15), відзиву на позов не подав.
На момент винесення судом рішення заяв та клопотань від відповідача не надходило.
Відповідно до ч.3ст.22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно з п.3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи викладене, суд констатує, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи в порядку, передбаченому статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, вислухавши представника позивача, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
07.06.13 між публічним акціонерним товариством "Кредобанк" (по договору - банк/ по справі - позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "ЕРБА" (по договору - позичальник/по справі відповідач) укладено договір №18/2013 про надання овердрафту (надалі "Кредитний договір") на умовах поворотності, строковості, платності та цільового характеру використання грошових коштів. Термін дії договору - до повного виконання сторонами (п.10 договору).
За умовами зазначеного договору позивач зобов"язався надати відповідачу овердрафт(грошові кошти у національній валюті) для оплати наданих ним розрахункових документів в разі недостатності коштів на його поточному рахунку в межах встановленого максимального ліміту заборгованості в розмірі 200000,00грн., а відповідач, у свою чергу, - повернути кредит в повному обсязі в порядку і терміни, передбачені договором (до 06.06.14), сплачувати комісію та проценти за користування кредитом (р.1, п.3.1. Кредитного договору).
Пунктом 3.1. Кредитного договору передбачено, що за надання Кредиту відповідач сплачує позивачу комісії, визначені п.п.3.1.1-3.1.4 договору.
Згідно з п. 2.1.2. Кредитного договору річна процентна ставка встановлюється в залежності від строку використання Кредиту, а саме: від 1до 3 днів - 20,5% річних; від 4-7 днів - 24,0% річних; від 8 до 15 днів - 25,5% річних; від 16 до 30 днів - 26,0% річних; від 31 до 45 днів - 26,5% річних; від 46 до 60 днів - 27% річних; від 61 дня -27,5% річних.
Розділами 3, 4 спірного договору сторони погодили розрахунки між собою та порядок повернення овердрафту: проценти за користування овердрафтом нараховуються щоденно на суму заборгованості по овердрафту за ставкою, зазначеною у п.2.1.2 договору; позичальник сплачує проценти (комісії) при поступленні коштів на його поточний рахунок, але не пізніше останнього робочого дня місяця, за який нараховані ці проценти; у випадку неповернення позичальником овердрафту в термін, визначений п.2.2 договору, банк має право застосувати до позичальника санкції, передбачені п.п.6.1.6.2,6.4 цього договору; позичальник зобов"язаний повернути банку овердрафт у повному обсязі в порядку та терміни, передбачені цим договором та/або додатками до нього.
За несвоєчасне виконання грошових зобов"язань позичальник на вимогу банку сплачує йому пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочки, від несплаченої суми за весь період прострочки (п.6.1 договору).
Прийняті на себе договірні зобов"язання позивач виконав належним чином, встановивши відповідачу ліміт заборгованості по овердрафту в розмірі 200000,00грн.
Всупереч умовам спірного кредитного договору відповідач не повернув в обумовлений термін та обумовленому розмірі овердрафт, внаслідок чого заборгованість відповідача за даним договором складає 143895,50грн., з яких 121854,10грн. неповернутої суми кредиту, 22013,02грн. пені по простроченій основній сумі кредиту та 28,38грн. пені по прострочених процентах.
З метою досудового врегулювання спору позивачем на адресу відповідача направлено листа №27-8185/14 від 21.07.14 щодо погашення заборгованості, який залишений останнім без відповіді та задоволення.
Доказів погашення заборгованості відповідачем суду не подано.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір.
Згідно зі статтею 509 зазначеного кодексу зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Таким чином, в силу ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України між сторонами по справі на підставі кредитного договору виникли зобов"язальні відносини.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Наведена правова норма кореспондується зі ст. 193 Господарського кодексу України, де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
В силу ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст. 530 Цивільного кодексу України).
З огляду на умови кредитного договору, строк сплати процентів за користування кредитом по даній справі є таким, що настав.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
В силу ст. 612 вказаного кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
Відповідно до ч.2 ст.1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст. 1054 ЦК України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
В силу ч.2 ст.1054 та ст.1048 ЦК України кредитодавець має право на одержання від позичальника процентів. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Частиною 3 ст.346 ГК України передбачено надання банками кредитів під відсоток.
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
З огляду на встановлення судом факту порушення відповідачем договірних зобов"язань, вимога щодо стягнення 121854,10грн. неповернутої суми кредиту обґрунтована та підлягає до задоволення.
Крім того, позивачем нараховано 22013,02грн. пені по простроченій основній сумі кредиту та 28,38грн. пені по прострочених процентах за період з 10.06.14 по 29.12.14, яку суд вважає такою,що підлягає до задоволення з огляду на наступне.
За змістом ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Стаття 230 цього ж кодексу штрафними санкціями визначає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання чи неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 549, 550 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Право на неустойку виникає незалежно у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.
Згідно п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
У відповідності до ст. 547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
Укладаючи договір, сторони дійшли згоди відносно забезпечення виконання відповідачем грошових зобов'язань пенею та погодили строк її нарахування: за несвоєчасне виконання грошових зобов"язань позичальник на вимогу банку сплачує йому пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочки, від несплаченої суми за весь період прострочки (п.6.1 договору).
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.
У відповідності до ст.49 ГПК України судовий збір по справі покласти на відповідача.
На підставі вищевикладеного, у відповідності до ст. 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 11, 509, 526, 546, 547, 549, 550, 610, 612, 629, 1048, 1049, 1054 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 216, 218, 220, 230-232 Господарського кодексу України та керуючись ст. ст. 49, 75, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Публічного акціонерного товариства "Кредобанк" в особі Івано-Франківського відділення Центральної філії публічного акціонерного товариства "Кредобанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРБА" про стягнення заборгованості у сумі 143895,50 грн. задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРБА"(м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності, 65, код ЄДРПОУ 36996888) на користь Публічного акціонерного товариства "Кредобанк" (вул.Сахарова, 78, м. Львів, код ЄДРПОУ09807862) 121854,10(сто двадцять одну тисячу вісімсот п"ятдесят чотири гривні десять копійок) неповернутої суми кредиту, 22013,02(двадцять дві тисячі тринадцять гривень дві копійки) пені по простроченій основній сумі кредиту, 28,38(двадцять вісім гривень тридцять вісім копійок) пені по прострочених процентах та 2877,91 (дві тисячі вісімсот сімдесят сім гривень дев"яносто одну копійку) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 26.03.15
Суддя Матуляк П. Я.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2015 |
Оприлюднено | 30.03.2015 |
Номер документу | 43265979 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Матуляк П. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні